Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
13
Cevap
1823
Tıklama
14
Öne Çıkarma
En verimli elektrikli araçlar belli oldu: Hyundai adeta şov yapıyor
M
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

En verimli elektrikli araçlar belli oldu: Hyundai adeta şov yapıyor
ABD Enerji Bakanlığı ve EPA verilerine göre, en verimli elektrikli araçlar belirlendi. Hyundai Motor (Kia dahil) 2024 yılı özelinde ABD'de en yüksek yakıt verimliliğine sahip ilk on elektrikli araçtan altısına sahip olurken elektrikli otomobil devi Tesla’nın hiçbir modeli listeye giremedi. Verilere göre en verimli elektrikli araç ise 2024 Hyundai Ioniq 6 uzun menzil RWD modeli oldu.En verimli elektrikli araçlar (2024 Q1)
Sıra Model MPGe (kombine)
1 2024 Hyundai Ioniq 6 uzun menzil RWD /18” jant 140
2 2024 Lucid Air Pure RWD /19” jant 137
3 2024 Hyundai Ioniq 6 standart menzil RWD 135
4 2024 Lucid Air Pure RWD /20" jant 130
5 2024 Hyundai Ioniq 6 uzun menzil AWD /18" jant 121
6 2024 BMW i4 eDrive35 Gran Coupe /18" 120
7 2024 Hyundai Ioniq 6 uzun menzil RWD / 20" jant
2024 Kia EV6 uzun menzil RWD
2024 Kia EV6 standart menzil RWD

117

8 2024 Hyundai Kona Elektrikli uzun menzil 116
9 2024 Polestar 2 tek motor /19" Jant 115
10 2024 Hyundai Ioniq 5 uzun menzil RWD 114


Yukarıdaki tabloda yer alan araçlar EPA kombine şehir/otoyol derecelerine göre sıralanmış durumda. Tamamen elektrikli araçlardaki yakıt ekonomisi Galon Başına Mil eşdeğeri (MPGe) olarak veriliyor. Buna göre 33,7 kWh = 3.78 litreye denk geliyor.En verimli elektrikli araçlar listesinde ilk üç marka ve model ise şu şekilde gerçekleşti: 2024 Hyundai Ioniq 6 uzun menzil RWD, 2024 Lucid Air Pure RWD ve 2024 Hyundai Ioniq 6 standart menzil RWD. Listeye 6 adet Hyundai girerken iki adet de Kia modeli giriş yapıyor.Ayrıca Bkz.Çift motorlu Togg T10X ve sedan Togg T10F için tarih verildiKia'nın da dahil olduğu Hyundai Motor, yılın ilk üç ayında Ford ve GM'yi geride bırakarak ABD'de en çok satan ikinci elektrikli araç markası olmuştu. Firma, yılın ilk çeyreğinde 18.500'den fazla elektrikli araç sattı. Bu rakama Kona Electric, Kia Niro EV veya Genesis satışları dahil değil. Bunlar da dahil edildiğinde rakamın 30 bin adedin üzerine çıkacağı belirtiliyor.Hyundai, 2024 Kona Electric'i daha fazla menzil, daha hızlı şarj cihazı ve şık yeni bir tasarımla yükseltirken 33.000 doların altında başlayan fiyatıyla da alanından en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerden birisi oldu.
Kaynak:https://fueleconomy.gov/feg/topten.jsp
Kaynak:https://electrek.co/2024/04/17/hyundai-six-top-ten-most-fuel-efficient-evs-us/

 Haberi Portalda Gör

Hacı adam araştırma yapmamış haber yapmış.
Yoruma Git
FTuberk - 3 ay +13
Yine özensiz haber !
2024'te test edilenler içinde "evet" ama listeyi tüm yıllar diye alınca Tesla Model 3'ün 2 varyantı 2020-2021'de bu değeri aşmışlar bile...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ailkayu - 3 ay +4
A
3 ay
Çavuş

Yine özensiz haber !
2024'te test edilenler içinde "evet" ama listeyi tüm yıllar diye alınca Tesla Model 3'ün 2 varyantı 2020-2021'de bu değeri aşmışlar bile.
https://fueleconomy.gov/feg/topten.jsp?year=all&action=AllYears

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ailkayu -- 18 Nisan 2024; 16:05:49 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.
F
3 ay
Yüzbaşı

Hacı adam araştırma yapmamış haber yapmış.
C
3 ay
Yarbay

İlgisi var mıdır bilmiyorum ama şöyle de bir haber vardı:
https://www.donanimhaber.com/tesla-model-y-s-ve-x-in-abartili-menzil-verilerini-dusurdu--172725

Bu mesajda bahsedilenler: @ailkayu
S
3 ay
Yarbay

lucid küçük bataryalı model çıkarsa açık ara 1. olurduK
3 ay
Onbaşı

Tesla buna üzüldü.W
3 ay
Yarbay

Hyundai reklamı gibi oldu ama IONIQ 5, ultra hızlı şarj ile 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80'e şarj ediyormuş.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
3 ay
Binbaşı

Günümüz şartlarında çok iyi ama bu verilerin daha da iyileşmesi gerekiyor elektrikli araçların yaygınlaşması için.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Why Shy
Z
3 ay
Yüzbaşı

Elektrikli araçların yaygınlaşması değil, alt yapının yaygınlaşması gerekiyor.

Türkiye'yi zaten geçtim ABD'de bile sıkıntı var hala, ABD'nin tek artısı çoğu eyalet müstakil evlerden oluştuğu için sorun yaşamıyorlar.

Avrupa'yı saymıyorum zaten İstanbul'un Kadıköy, Ankara'nın Keçiören nüfusu gibi 10'larca minik toz pembe ülkeleri örnek göstermesin kimse.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @daNGe®
D
3 ay
Binbaşı

Aslında ikisi de birbiriyle bağlantılı, şarj olayının daha hızlanması gerekli, menzilin daha artması gerekli, bütün bunların yanında altyapı olarak ülke çapında şarj istasyonlarının yaygınlaşması gerekli. Ayrıca evde şarj olayı için detaylı plan, program gerekiyor, kaldı ki bizim şehir planlamamızda bile hali hazırda sorunlar varken ev tipi şarj istasyonları nasıl planlanacak? Örneğin daha araç otoparkı konusunda bile her şehirde sıkıntılar var.

Ekonomi açısından bakıldığında ise ev tipi şarj ünitelerinde elektrikli araçlar ekonomik hale geliyor, bunun içinde dediğiniz gibi müstakil evler gerekiyor.

Ayrıca konu elektriklik araçlar olduğunda şarj konusu, tartışılması gereken konuların sadece bir bölümünü oluşturuyor. Pillerin ömrü ve geri dönüşümü, ikinci el değer kayıpları, değişken mevsimsel koşullardaki menzil performansı gibi daha birçok konu mevcut.

Dünya çapında “çevresel” olarak adlandırılan elektrikli araçlara geçiş bir anda furya haline geldi ancak daha sonra büyük şirketlerin uzun vadeli planlarından tamamen elektrikli araç üretimine geçiş kararları birer birer ertelenmeye başlandı.

Henüz elektrikli araçların geleceğine yönelik kesin yorumlar yapabilmek için erken olmasıyla birlikte, sürekli değişen ve gelişen teknoloji göz önünde bulundurulduğunda elektrikli araçlara alternatif olarak farklı seçeneklerin de ileride karşımıza çıkıp “gelecek” olarak lanse edilen elektrikli araçların yerini alması pek mümkün.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @zotacing
B
3 ay
Yüzbaşı

Liste 2024 model araclarin listesi, henuz diğer firlamaların 2024 modelleri ya çıkmadı ya da bu veritabanına girmedi. Birinci sırada 2021 Tesla Model 3 Standard Range Plus RWD var.
https://fueleconomy.gov/feg/topten.jsp?year=all&action=AllYears

Kaynak haberi yazan da okumamış ya da reklam gibi taraflı haber
D
3 ay
Binbaşı

Yav şu haberleri artik AI'ya yaptırın bir zahmetB
3 ay
Yarbay

Los Angeles 'ta bile birçok büyük site konutlar var. Rakam olarak araştırmadım fakar Amerika'da müstakil ev sahipliği %40 bile değildir. %60 apartman toplu konutta kalıyor. Ayrıca tipik bir Amerikan uzak mesafeler araç sürüyor, o mesafelere Tesla bile yetişemez. Amerika'da elektrikli araç işinin geleceği yok, bunu bizzat Amerikan halkı söyleyecek zaten.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @zotacing
Z
3 ay
Yüzbaşı

Türkiye'de apartmanda oturma oranı %90 ve üzeridir, nüfusa oranla ABD'de müstakilde oturan insan sayısı çok fazla aynı şeyi diyoruz aslında.

Evet ABD'de de işin sonu kötüye gidecek gibi.
Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.