Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
27
Cevap
0
Tıklama
13
Öne Çıkarma
En popüler Android sürümü belli oldu: İşte sıralama

M macromedia21 Konu Sahibi
5 gün (6407 mesaj)Google, 2018 yılına kadar Android işletim sistemi sürümlerinin kullanım oranlarına ilişkin istatistikleri paylaşıyordu. Ancak şirket son üç yıldır bu bilgiyi sağlamıyor. Neyse ki Android Studio kullanan geliştiriciler, Android sürümlerinin dağılımını gösteren istatistiklere erişme şansına sahipler.Ayrıca Bkz.Google Play Store internet sitesi sonunda yenileniyor: İşte ilk görüntüleriAndroid Studio'ya göre, 2019'da yayınlanan Android 10 Q, bugüne kadarki en popüler Android sürümü olmaya devam ediyor. İşletim sistemi tüm aktif mobil cihazların %26.6'sında yüklü. Geçen yılki Android 11 R sürümü %24.2 pay ile ikinci sırada yer alıyor. Yani neredeyse Android 10'u yakalamış durumda.

Android sürüm dağılımıAndroid 9 Pie %18.2 kullanım oranı ile üçüncü sırada bulunuyor. Listenin sırasıyla %13.7, %6.3 ve %5.1 paya sahip Android 8, 7 ve 6 şeklinde devam ettiğini görüyoruz. Android Studio verilerine göre Android sürüm dağılım istatistikleri şu şekilde:
  1. Android 10 Q — %26.5

  2. Android 11 R — %24.2

  3. Android 9 Pie — %18.2

  4. Android 8 Oreo — %13.7

  5. Android 7 / 7.1 Nougat — %6.3

  6. Android 6 Marshmallow — %5.1

  7. Android 5 Lollipop — %3.9

  8. Android 4.4 KitKat — %1.4

  9. Android 4 Jelly Bean — %0.6Android 12'nin henüz birkaç hafta önce yayınlandığı için istatistiklere dahil edilmediğini hatırlatalım. İşletim sistemi şu ana kadar sınırlı sayıda cihaza yüklenebildi. Akıllı telefonların Android 12'ye toplu geçişi, 2022'nin başından daha erken gerçekleşmeyecek.
Kaynak:https://www.ithome.com/0/588/363.htm

 Haberi Portalda Gör

yahu sürüm artmasa da güvenlik güncellemesi gelebiliyor ne saçma yorum bu.

iostaki gibi güncellemezsen uygulama yükleyemezsin denmediği için normal bir d...
Yoruma Git
Yorumun Devamı kuasudba - 5 gün +31
Android kullanıcılarının %30’u Android 8 veya daha altı kullanıyor. Gerçekten vahim bir tablo esasen. Android 8, Mayıs 2017’de tanıtıldı hadi 2018 olsun 2-3 senelik bir yazılım. Güvenlik a&#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Silent Guardian - 5 gün +20
Dedem yadsı namazını salonda kılıyor...
Yoruma Git
egesengun - 5 gün +11

M MarionCobretti
5 gün (1269 mesaj)
iOS un %1 kadar olamaz. android telefonumu olsa da durum böyle.Bu mesaja 1 cevap geldi.

S Silent Guardian
5 gün (7645 mesaj)
Android kullanıcılarının %30’u Android 8 veya daha altı kullanıyor. Gerçekten vahim bir tablo esasen. Android 8, Mayıs 2017’de tanıtıldı hadi 2018 olsun 2-3 senelik bir yazılım. Güvenlik açıkları vs. yadsınamaz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

H hksdejavu
5 gün (1266 mesaj)
Kullanıcılar güvenlik açıklarını vesaire çok umursamıyor sanırım. Ama dolaylı yoldan bir kayıpları var. Bir yazılım geliştirici olarak geçmiş sürümlere destek vermeye çalışmak bizi çok yoruyor.

Uygulamamız hem iOS hem de Android üzerinde React Native ile geliştiriliyor. Yani aynı koddan iki platforma da çıkış yapıyoruz. Ama Android'in eski sürümleri sağolsun o tarafta daha fazla sorun çıkıyor. İster istemez Android'in eski sürümleri için uygulamamızın kalitesi daha az düşünmeye başlıyoruz.

Aynı sorun baktığınızda iOS için de var ama sorun çıkartan versiyonların kullanımdaki oranı %1-2 civarında.Bu mesaja 1 cevap geldi.

D drjacob
5 gün (5266 mesaj)
Android 12 iyimiş< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


E El_domingo
5 gün (2309 mesaj)
Bu istatistik "En popüler Android sürümü" belli etmez zira kullanıcının android surumunu secme gibi ciddi alternatifi yok..zira en fazla 3 yıl destek var onuda cogu vermiyor zaten..bu istatistik daha cok kac model cihazlar aktif belki o belirlenebilir.

K Kartal Göz
5 gün (15129 mesaj)
Bu istatistik çok da anlamlı değil. Zira bu oranlar yıllara ve zamana göre hep değişecektir. Misal şu an 10 popülerse seneye 11 daha popüler olacak ve 10 olan düşecek,12 olan artmaya başlayacak. Sonuçta Android cihazlar da tıpkı her elektronik ürün gibi zamanla bozuluyor, yavaşlıyor vs yani illa ki günün birinde yenisini alıp değiştirmeniz gerekiyor. Yeni ürün Android ise en son sürüm Android olacaktır. Sonra ona da 2-3 sene Android güncellemesi, yine günün birinde değişecek olan akıllı cihaz ve yine yeni bir Android sürümü... Android sürümleri çok da tercihe bakmaz. Ben şahsen güncelleme varsa yapar geçerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 25 Kasım 2021; 3:41:19 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D daparadoks
5 gün (84 mesaj)
Android 2.2 yada 2.3 kullanan da var mı acaba :)

A A.C.
5 gün (821 mesaj)
Android Akıllı TV Ler de listede gözüküyor mu?

K kuasudba
5 gün (1489 mesaj)
yahu sürüm artmasa da güvenlik güncellemesi gelebiliyor ne saçma yorum bu.

iostaki gibi güncellemezsen uygulama yükleyemezsin denmediği için normal bir dağılım.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Silent Guardian

T TRUPROX
5 gün (210 mesaj)
Sanki millet keyfinden düşük sürüm kullanıyor. Kesinlik 1 sürüm güncellemesinden sonra atıp bırakmalarından değil.
E egesengun
5 gün (79 mesaj)
Dedem yadsı namazını salonda kılıyor...Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Silent Guardian

D dodofran
5 gün (1666 mesaj)
yadsınamazına gittim gelicem...
Bu mesajda bahsedilenler: @egesengun

A Alacaklı
5 gün (33 mesaj)
Telefonlar destekliyor sanki üst sürümleri. Keyfimizden mi kullanıyoruz eski sürümleri.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


S Silent Guardian
5 gün (7645 mesaj)
Hadi güvenlik güncellemesi aldın, arkadaşın yukarıda bir arkadaşın dediği gibi performans sorunları ve stabilite sorunları baş gösteriyor. iOS’un konuyla alakası nedir? Android’i savunmak için savunuyorsunuz da, eleştirelim ki doğru düzgün Android kullanalım, rekabet artsın. Eleştirmeyi bilmek lazım ki firmalar da kendini geliştirsin. Siz Android 2.3 falan kullanın ne diyeyim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kuasudba

U Umutcan
5 gün (10427 mesaj)
Ben hala Android 7.0 kullanıyorum çok da büyük bir sıkıntı değil, tüm uygulamalar halen çalışıyor ve destekliyor. Telefon geçenlerde güvenlik güncellemesi aldı.
Dünyanın birçok ülkesi gibi normal fiyata veya kontratlarla çok ucuza sürekli yeni telefon alma imkanımız yok malesef, aynı liste Türkiye'de yapılsa sürümler çok daha eski çıkar.
Androidde versiyon güncelleme desteği aşağı yukarı 2 sene verildiği için ve custom rom kullananın da yüzdesel olarak çok çok az bir kesim olduğunu düşünürsek güncel versiyonun fazla olması
sürekli yeni modele sahip olabilmekle orantılı bir durum.
K kuasudba
4 gün (1489 mesaj)
her güncellemeyle stabilite daha da bozuluyor, çünkü senin gibi güncelleme fetişi olanları tatmin etmek için üzerinde çalışmadan güncelleme veriyorlar.
(yeter ki üst sürüm gelsin, kağnı gibi olsa da önemli değil mantığı.)

güncelleme gelecekse gerçekten optimize edip, yavaşlatmayacak şekilde göndermelerini tercih ederim.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Silent Guardian

C ccgg41
4 gün (2 mesaj)
F/p oranı olarak ios çöp. Bu yüzden android kullanıyosun 😉< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MarionCobretti

S Silent Guardian
4 gün (7645 mesaj)
Güncelleme fetişim yok, fanboyluktan gözünüz dönmüş sizin. Bir cihazın güncelleme almasının kötü yönünü nasıl buldunuz hayret-i mucip. 2010-11’den beri iPhone kullanıyorum, dediğiniz gibi güncelleme gelince stabilite bozuluyor, cihaz ölüyor gibi bir durum yok. Telefonum servisteyken atıl durumdaki iPhone 5’i (2012 üretim) bulup şarj ettim, Apple hesabımla giriş yaptım ve rehber, fotoğraflar falan otomatik indirildi bu şekilde 20-30 gün çatır çatır kullandım. 2012’den kalma Android kaç cihaz var adam gibi kullanabileceğiniz merak konusu.

Bir insanın kullanmadığı cihaz hakkında bu kadar kesin konuşabilmesi ve güncelleme almasını negatif yorumlayabilmesi için ulaşamadığı için kıskançlık falan duyması lazım sanırım da neyse. Sizin gibi fanboylara güncelleme almayan, 2 sene sonra çöp olan Android cihazlar müstahak açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Guardian -- 25 Kasım 2021; 21:58:5 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kuasudba