Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
32
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Elektrikli araçlar bahsedildiği kadar temiz mi?

B brscnk17 Konu Sahibi
6 ay (3993 mesaj)

Elektrikli araçlar bahsedildiği kadar temiz mi?Gün geçtikçe daha da popüler hale gelen elektrikli araçlar, küresel ısınmayla mücadelede en etkili silahlardan biri olarak görülüyor. Ancak yapılan araştırmalar, bu silahın etkisinin bölgeden bölgeye değiştiğini ortaya koyuyor.Reuters'ın paylaştığı bir araştırmaya göre, elektrikli araçlar bazı ülkelerde benzinli araçlardan daha fazla kirliliğe neden oluyor. Gaz salımı olmayan bir aracın havayı nasıl kirlettiğini soracak olursanız da, bu araçların kullandığı elektriğin nasıl üretildiğine bakmak gerekiyor. Bu, aslında başından beri çok tartışılan bir konu ama haberimize konu olan araştırma, elektrikli araçların ne kadar etkili olduğunu ülke bazında ele almış.Ayrıca Bkz.Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu H2 Racing Truck tanıtıldıVerilere göre, elektrikli araç satışlarının hızla yükseldiği Avrupa göz önüne alındığında, Polonya ve Kosova'da şebekelerin çok fazla kömüre bağlı olması nedeniyle elektrikli araçlar daha fazla karbon emisyonuna neden oluyor.Elektrikli araçlar bahsedildiği kadar temiz mi?Araştırmada yer verilen diğer ülkelerde ise durum bundan biraz daha iyi. Bu konudaki en iyi ülke, nükleer ve hidroelektrik santrallerinden güç alan İsviçre. Söz konusu ülkede elektrikli araçlar benzinli muadillerine göre yüzde 100 oranında karbon tasarrufu sağlıyor. Bu oran Norveç'te yüzde 98, Fransa'da yüzde 96, İsveç'te yüzde 95 ve Avusturya'da yüzde 93 olarak açıklanmış.Benzinli araç yerine elektrikli araç kullanımından sağlanan karbon tasarrufu oranı Sırbistan'da yüzde 15, Estonya'da yüzde 35 ve Hollanda'da yüzde 37 seviyesinde. Kaynakların yenilenebilir enerji ve kömür karışımından oluştuğu Almanya'da ise bir elektrikli araç kullanıcısının sağladığı sera gazı tasarrufu yüzde 55 seviyesinde.Elektrikli araçlar bahsedildiği kadar temiz mi?Rapora göre, Almanya ve İspanya gibi güneş ve rüzgar enerjisine büyük yatırım yapan ülkelerde, yenilenebilir enerji depolama eksikliği nedeniyle elektrikli araçların şarj edildiği zaman aralığı da büyük önem kazanıyor. Örneğin, elektrikli aracı güneş ve rüzgarın daha yoğun olduğu öğleden sonra şarj etmek, şebekelerin kömürle beslenme olasılığının daha yüksek olduğu geceye göre yüzde 16 - 18 daha fazla karbon tasarrufu sağlıyor.Sonuç olarak, elektrikli araçların iklim değişikliği konusunda fark yarattığı bir gerçek. Ancak, gerçek etkinin sağlanması için elektrik üretiminin de karbondan arınması ve yenilenebilir enerji depolamada daha iyi çözümler bulunması gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinde bu sorunlar tam anlamıyla giderilebilmiş değil.
Kaynak:https://www.reuters.com/business/cop/is-your-electric-car-eco-friendly-you-thought-2021-11-10/

 Haberi Portalda Gör

Güneş panellerinin kullanımının artması lazım. Hiçbir çalışma göremedim bu konu ile ilgili. Dünyada o kadar boş arazi var. Eğer ki gerçekten yapılmak istenen şey hava kir...
Yoruma Git
Yorumun Devamı dfk24 - 6 ay +9
Elektrikli araçların biliyorsunuz bataryaları var. Bu bataryalar lityum-iyon bataryaları ve özel toprak elementlerinden yapılıyorlar. Özel toprak elementleri de özellikle Çin ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-389755DF6 - 6 ay +8
Nükleer santral ile elektrik üretmek daha mantıklı gibi

Zaten 2050 kadar füzyon reaktörü yapmayı ve stabil çalıştırmayı yapacaklarını söylüyorlar , Çin...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Brother ToLGa - 6 ay +5

D dfk24
6 ay (4624 mesaj)
Güneş panellerinin kullanımının artması lazım. Hiçbir çalışma göremedim bu konu ile ilgili. Dünyada o kadar boş arazi var. Eğer ki gerçekten yapılmak istenen şey hava kirliliğinin önüne geçilmekse

( ki hiç zannetmiyorum, iPhone bile sözde şarj aletini bu yüzden çıkarmış kutudan ne alakaysa ???))

Güneş paneli kullanımı yaygınlaşmalı.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 5 cevap geldi.

B Brother ToLGa
6 ay (2469 mesaj)
Nükleer santral ile elektrik üretmek daha mantıklı gibi

Zaten 2050 kadar füzyon reaktörü yapmayı ve stabil çalıştırmayı yapacaklarını söylüyorlar , Çin yapay güneşi füzyon reaktörü işte , yakıt son derece ucuz helyum , patlama olasılığı yok , reaktör atığı radyoaktif değil vs vs

Hani 45 yaşında emekli olmuş boş yaşayan dayılar diyor ya eskiden şöyle böyleydi diye bundan 100 sene önce araba ve cep tel yoktu birisi bunları konuşsa deli derlerdi 100 sene sonra kim bilir neler olacak ama insla bizim cahil dayılar olmayacak< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


J joven
6 ay (3279 mesaj)
Tek çevreci ulaşım binek hayvanlarla ulaşımdır.Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DburakKoc
6 ay (3443 mesaj)
Araç elektrikli diye daha da abartarak içini 55 ekran tv ye çevirmenseler, oraya buraya gereksiz ışıklar koymasalar belki daha da temiz olabilirlerdi.

H hksdejavu
6 ay (1266 mesaj)
Zamanında Elon Musk buna cevap vermişti. Evet aracımız elektrikli ama bunu üreten santral fosil kullanıyor diye. Ardından da şunu eklemişti "En iyi araba motoru %28 civarı bir verimlilikle çalışıyor. Bir santral ise %60 verimlilikle çalışıyor."

Dolayısı ile hiç yoktan iyidir hesabı. Zaten insanlar hadi bütün fosili bırakalım güneş, rüzgar enerjisine geçelim bir an önce gibi düşünüyor da. Bir anda bütün ihtiyacı karşılayabilecek kadar tesis yapabilme gücü olsa bile, bunca senedir yapılan fosil yatırımlarının da çat diye kapatılması yine mantıklı değil.

Bu işin ister istemek ekonomik boyutları var. Gelişmemiş veya gelişmekte olan hiç bir ülkeye ekonomik problemleri çözmeden kolay kolay satamazsınız bu argümanları.

Ama günün sonunda en kısa sürede geçişin tamamlanması lazım.

K Kaygerya
6 ay (8752 mesaj)
Oncelikle elektrikli araclar kesinlikle daha temiz degil. Sadece pisligi fakir ulkelerde tutuyor. Santralin oldugu bolgeyi kirletiyor.

Bundan 100 yil once herkes ata biniyordu at arabalari vardi. Hatta sokaklar da bilek boyuna gelen at kakalariyla doluydu. Evet her yer at kakasiydi. Kadinlar bu yuzden topukluayakkabi giyiyordu.

Sonrasinda benzinli araclar cevreci mottosuyla piyasaya cikti. Gercekten cevreciydi.at kakalari gittikce azaldi. Daha az at kakasi daha fazla mutluluk demekti. Ama benzin de kuzey afrikanin , arabistan yarim adasinin somurulmesi manasina geliyordu. Nice petrol savaslari cikti nice insanlar öldu ancak su unutulmamali, baska yerde akan kan, kendi sokagindaki at kakasi kadar onemli degildi. Varsin kan aksin ama at kakasi olmasin dendi.

Benzinin ve mazotun da hanfikapi sonradan ortaya cikti. O da bulundugu ortami kirletiyordu. Depolarken sorun yoktu ama yakildiginda kirletiyordu. Birileri gecen yuzyildaki plani devreye koydu ve dedi ki, baska yerde akan pislik, bizim caddelerimizdeki gazlardan daha onemli degil! Dedi.

Simdi nukleer ile, termik santrallerle pislik baska ulkelere aktarilmakta, temiz enerji bati ulkelerince kullanilmakta. Ha gun gelecek bu pislik batiya yine gelecek , atmosfer hareketli neticexe, ancak o zaman da artik daha fazla enerji veren tokamak gibi fizyon motorlari elektrik uretir. Onun da kokusu cikar yakinda.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R raxetul
6 ay (689 mesaj)
Değil, ahır hayvanları ciddi metan üretiyor. Sera gazlarının %10 civarı büyük hayvancılıktan ki büyük oranda et üretimi için bu da. Bu kadar insana yetecek kadar at kullanacak olsak bu oran katlanır.

Bu mesajda bahsedilenler: @joven

R raxetul
6 ay (689 mesaj)
O zaman güneş panellerinin üretiminin artması lazım, bunun için de enerjiye ihtiyaç var. Güneş panelleri elektrik üretirken yıpranan şeyler, mevcut teknoloji ile üretilenlerin yapısında zararlı kimyasallar olduğu gibi üretim esnasında da çevreye zararlı etkileri oluyor.
Elektrik üretimi dengeli beslenmeye benzer, yeter ki en başta karbon salınımı yapan abur cuburları bırakalım. Belli bir enerji kaynağına yönelmek her türlü zararlı.

Bu mesajda bahsedilenler: @dfk24

G Guest-389755DF6
6 ay (128 mesaj)
Elektrikli araçların biliyorsunuz bataryaları var. Bu bataryalar lityum-iyon bataryaları ve özel toprak elementlerinden yapılıyorlar. Özel toprak elementleri de özellikle Çin ve Afrika'da çok bulunuyor. Her neyse, bu bataryaları üretmek için özel toprak elementlerine ihtiyaç duyuyorsunuz ve bunları üretmenin gidip bu elementleri madencilik yaparak çıkartmaktan başka yolu yok. Yalnız bunları çıkarmak öyle kolay bir iş değil, çok geniş bir alanı kazmak gerekiyor ve çevreye radyoaktif zararları söz konusu. Uranyum gibi Toryum gibi radyoaktif elementler yayılıyor çevreye bunları çıkarırken. Bizim çevre dostu elektrikli araçlarımız o kadar da çevre dostu değil. Daha da kötüsünü söyleyeyim, bu madenciliğin çok büyük bir oranı Çin'de gerçekleşiyor. Çin'e bu konuda dünyaca biraz bağlıyız aslında. Bu özel toprak elementleri iki yerde bolca var: Çin ve Afrika. Bu yüzden Çin Afrika üzerinde de yayılmaya çalışıyor son dönemde.

Elektrikli araçlar için bir diğer çok önemli husus kullanılan mıknatıs. Bu mıknatıslar konusunda da tamamen Çin'e bağlıyız. Özel toprak mıknatısları diyorlar bunlara (rare earth magnet).
Elektrikli araçlar, doğal olarak elektrik motorları kullanıyorlar. Elektrikli araçlarda asenkron motor (mıknatıs yok), kalıcı mıknatıslı senkron motor (pmsm) ve fırçasız doğru akım motoru (bldc) kullanılabiliyor. Bunların biri önde biri arkada da olabiliyor (önde asenkron motor arkada pmsm). Asenkron motor dışında bahsettiklerimin üretimi için kalıcı mıknatıslar gerekiyor. Bu mıknatıslar öyle ucuz da değil, kilosu 50 dolar civarları olsa gerek. Bu yüzden Toyota, Tesla gibi markalar artık bu özel toprak elementlerine olan ihtiyaçlarını kısmaya çalışıyorlar.

Bu işin bir de enerji kısmı var. Tamam elektrik enerjisiyle çalışıyor ama o enerjiyi nasıl üretiyorsun sen. Bakın Türkiye'deki elektrikli araçlar için şebekeden çektiğin enerji ya barajlardan (hidroelektrik santrallerden) gelen enerjidir ya da termik santralden geliyordur.. Eğer barajlardan geliyorsa iyi, temiz enerji diyebiliriz. Ancak bir dizel santralden, doğalgaz santralinden, taş kömür- linyit santralinden vs geliyorsa işler kötü. Bindiğin elektrikli araç çevre canlısı değil. Aksine çevreye oldukça fazla zararı var.

Bu işi Türkiye'de çevreye zarar vermeden yürütmenin tek oluru var o da nükleer santral kurmak. Nükleer santraller temiz enerji üretir ve çoook fazla enerji üretirler. 1kg Uranyum-235 izotopunun ürettiği enerji yaklaşık 1500 ton taş kömürünün ürettiği enerjiye eşit. Bunlar için uranyum zenginleştirme tesisleri gerek orası ayrı. Uranyum elementinin binde 7'si U-235 izotopu, kalan kısmı U-238 izotopu. Çekirdek enerjisi 235 izotopuyla üretiliyor. Bir nükleer santral kurmak öyle zırt diye olacak iş de değil zaten. Çok kompleks santraller bunlar. Bu işe gireceksen Fransa'dan danışmanlık alacaksın. Fransa'da üretilen enerjinin %70 civarı nükleer santral enerjisi. Çok fazla nükleer santralleri var ve çok temiz enerji üretiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389755DF6 -- 10 Kasım 2021; 22:51:59 >


G Guest-389755DF6
6 ay (128 mesaj)
Güneş paneli ile dünyanın enerji ihtiyacını karşılamak bir fanteziden ileriye gidemez. Güneş panellerinde, rüzgar türbinlerinde vesaire, sanıldığı kadar fazla enerji üretilmiyor. Singapur'da mesela koskoca okyanusa devasa paneller koyuyorlar (yüzüyor bunlar), o şekilde ciddi denebilecek enerji üretebiliyorlar. Tabii bunların oturup mühendisliğini yapacaksın. Optimum açıyla güneş ışınlarının panellere düşmesi gerek falan filan. Ama zor, bunlar yetmez. Ciddi miktarda temiz enerji üretmek için çekirdek enerjisine başvurman gerek. Çekirdek enerjisi çok büyük bir enerjidir. Nükleer santraller çekirdek enerjisiyle çalışır. Bizim insanımız nükleer santrali kafasında atom bombası ile bağdaştırıyor ancak asıl elektrik enerjisi için gerekli. Nükleer santralde çok fazla enerji üretiliyor ve bu enerji temiz enerji. Tek oluru bu yani.

Zaten Türkiye gibi bir ülken varsa güneş panelleri, rüzgar türbinlerinden önce hidroelektrik santralle uğraşman gerek. Senin ülkene Fırat ve Dicle gibi iki tane mis gibi nehrin tertemiz suları akıyor. Yap barajı tertemiz enerjiyi üret. Bizim ülkemizin baz enerjisi hidroelektrik santrallerden üretilen enerjidir. Bunlar Fırat ve Dicle'nin uzantıları boyunca ilerler (karakaya, atatürk, birecik, kralkızı).

Cennet vatan Türkiye derler ya gerçekten öyle. Şu ülkenin her türlü enerji potansiyeli var. Güneş paneli kursan verim alıyorsun, rüzgar türbini kursan verim alıyorsun. Tertemiz baraj enerjisi opsiyonun var...
Bu mesajda bahsedilenler: @dfk24

T TheCaliph_
6 ay (29601 mesaj)
Güneş panellerinde verim çok düşük. Otomobiller enerji kaynaklarının aslında çok ufak bölümünü harcıyor. Fabrikalar, Yük gemileri bunlar konuşulmuyor çünkü bunları elektrikli yapabilmenin imkanı yok. Tüm Dünya'yı güneş paneliyle kaplasan Çin ve Hindistan'a yetmez.


Konuyu takip eden arkadaşlar konuma bakıp en azından farklı bir yorum görmek isterseniz linki bırakayım. Yorum yapmak veya sorgulamadan kabul etmenizi istemiyorum sadece okuyun bana yeter :)
https://forum.donanimhaber.com/hibrit-elektrikli-araclarda-israrla-surdurulen-yaniltici-bilgiler-tartisma-konusu--137228499

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 11 Kasım 2021; 13:42:14 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dfk24

M monacomen
6 ay (3998 mesaj)
Güneş panellerinin çevre dostu olduğunu düşünmek bence saflık olur. Dünyada o kadar boş arazi var dediğin ne acaba? Bozkırda hiç bir canlının hayvanın yaşamadığını düşünmek tamamen saflık. Güneş panelleri de doğada yer kaplayacak, oraları işgal edecek, kurulduğu yerde yeşili ve habitatı yaşanmaz hale getireceğini öngöremeyen bence çevreci konuşmalar yapıp editörün seçimini hak etmemeli.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dfk24

G Guest-389755DF6
6 ay (128 mesaj)
Oralara girersek hiç enerji üretmeyelim hocam. Ciddi miktarda elektrik enerjisi üretmek için elbette bir araziye ihtiyacın var, bunu söylemene gerek yok çünkü tüm enerji üretimleri için var olan bir gerçek bu. Rüzgar türbinleri de kuşların çarpıp ölmesine neden oluyor mesela. Bazı kuşlar enerji iletim hatlarına çarpıp ölebiliyorlar vs... Bunlara girmeye gerek yok çünkü önleyemiyoruz bu gibi şeyleri.

Su kuvveti ile enerji üreteceksen hidroelektrik santrale ihtiyacın var. Buralarda devasa boyutlarda senkron generatörler kullanılıyor, onların yapımları, kullanılan malzemeler falan derken barajlar da çevre dostu değil deriz o zaman. Fakat demiyoruz. Hidroelektrik santraller (barajlar), güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve nükleer santraller temiz enerji olarak kategorize ediliyor literatürde. Bir elektrik mühendisiyim, bu işlerin içinden birisi olarak söylüyorum bunu. Güneş panellerinin çevre dostu olduğunu söylemek de saflık falan olmaz. Gayet de temiz enerji kaynağı güneş panelleri.
Y yc#1
6 ay (2630 mesaj)
Ülkemizde geçen yıl elektriğin %42'si yenilenebilir kaynaklardan üretildi.
https://www.enerjiatlasi.com/elektrik-uretimi/

S stableRevulation
6 ay (595 mesaj)

H hasanmerto
6 ay (6392 mesaj)
Li-ION pil üretmek çevreyi çok fazla kirletiyor.

Elektrikli araçlar sanıldığı kadar temiz değil.

Elektrikli araçlar performanslı vb. olabilir ama içten yanmalı motordan temiz demek iddialı olur.

En verimli ve mantıklı teknoloji Hibrit olabilir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S stableRevulation
6 ay (595 mesaj)

M MMX 166
6 ay (3784 mesaj)
pil uretiminde dogaya salinan karbonu da unutmamak lazim< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


K Karbon 12
6 ay (5911 mesaj)
Elektrikli arabalar zaten şehirleri temiz ve gürültüsüz tutmaya yarayacaktı. Global bir çevrecilik beklemiyorduk. Rüzgar tribünlerinin yayılması süpriz oldu, bazen %55'e kadar karbon salınımı düşebiliyorsa bu sayede.

Arabalar hala çok ağır ve büyük. Eskiden 700-1100 kg arası olan 'normal' bir Avrupa otomobili bugün 1300-1700 kg arasında. Menzil ve şarj sorunları... 1700 kiloluk akaryakıtlı aracın menzili neydi sanki... Ferdi ulaşım ve hafif araçlar için şehirlerde tercihen kendiliğinden, yoksa kısıtlamaya gidilirse elektrik çok daha verimli olabilir. Elektrikli bisiklet çok verimli ve Avrupa'da yaygın, diz eklemlerinde yürümeye oranla daha sabit bir kuvvet uyguladığından yaşlılar da özellikle otomobil + yürüyüş yerine tercih ediyor.

Bence dönüşüm kağıtsız kırtasiyedeki gibi olacak. Printer kartuşları için yapabilecek yeteneği olan endüstri ülkeleri hiç bir standart ve düzenleme getirmeyince Xerox'tan HP'ye baskı makinası üreten bütün firmalar kendi kendilerini öldürdüler. Bugün fatura için bile çoğu zaman kağıt talep etmiyorsak sebebi biraz da bu. Benzer şekilde park ve trafik sorunlarına yetişmeye çalışmayıp insanların ışığı kendi kendilerine görmelerini bekleyecekler bence. Peugeot'nun araştırmasına göre gençler otomobile ilgi göstermiyor, şaşırmıyorum, artık özgürlük değil tutsaklık makinası oldu ve bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karbon 12 -- 11 Kasım 2021; 15:4:8 >