Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Elektrik Frekansı

M
matrix52
2 hafta (1635 mesaj)
Bir iki yerde gördüm, TR de elektrik frekansı sabit 50Hz imiş? Arıza varsa belki 0.2Hz falan oynar demişler. Benim ups nin yazılımında ise frekans 50Hz-55Hz arası gidip geliyor. Aynı şekil voltaj da hergün değişiyor. Bugün 221V ise yarın atıyorum 238V olabiliyor. Arada bir piklenme de oluyor. Tesisat eski ama bakırlar en kalitelisinden yapılmıştı. Topraklama diye bir şey yok zaten. Elektrik faturası da eskilere göre bir nebze fazla geliyor. Evde ölçüm olur mu yoksa elektrikçi mi bakar buna?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K
kadircitak
2 hafta (3521 mesaj)

M
matrix52
2 hafta (1635 mesaj)
Yüksek frekans sayacı daha hızlı döndürur diye yazmış bir arkadas gerci zamları geçirdiler ama fatura fazla geliyor gibi. Sabit 50hz olması gerekiyorsa neyi bozdularsa düzeltsinler yani.

Linkteki ürunüde burda bulursam öyle alayım kargosuydu vergisiydi uğraştırır valla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kadircitak

K
kadircitak
2 hafta (3521 mesaj)
burada bulaman yaz önceki aylara bak harcanan kaç kilowatt. frekansı zaten elektrik santaralle ne verirlerse o.
Bu mesajda bahsedilenler: @matrix52

R
rafet32
2 hafta (592 mesaj)
Şebeke frekansı baraj/santral çıkışında ayarlanır ve değişmez (yanlış hatırlamıyorsam max alt ve üst limitler 49,5hz ..50,5hz arasında tutulur ve çoğunlukla da 50Hz dir). Santal ve tüketici arasında yükseltici ve düşürücü trafolar bulunur ve bunlar frekansı değiştirmezler.

İki ihtimal var, yakınlarınızda sizinle aynı hattı paylaşan ve harmonik üreten bir tüketici var (civarda atölye tamirci vs dükkanı olabilir)
Diğer ihtimal, frekansı ölçtüğünüz ups cihazının ölçüm kalibrasyonu ve kalitesi sizi yanıltıyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 11 Temmuz 2019; 16:32:45 >


R
rafet32
2 hafta (592 mesaj)
Birde geçmiş faturalarınızdaki tüketim değerleri ile karşılaştırma yapınız. TL üzerinden değil, KW tüketim değerlerini karşılaştırınız.
D
dergul
2 hafta (3332 mesaj)
öncelikle ups'in asıl amacı ölçme değil. bu yüzden sana gösterdiği rakamların hassasiyetine güvenme. bulunduğun bölgede, çok büyük ölçüde yük oynamaları olmadığı sürece, değerlerde büyük oynamalar olmaz. o yüksek frekansta hızlı dönme olayı, eski tip sayaçlara belki görülebilir ki onun etkisi de o kadar fazla olmaz.zaten büyük ihtimalle yeni elektronik sayaçlara geçmişsinizdir. ama kafana o kadar taktıysa, mahallede orta seviyede imalat atölyesi varsa, büyük ihtimalle panolarında frekans metre vardır. onlara sorabilirsin.