Bu konudaki kullanıcılar: 6 misafir, 4 mobil kullanıcı
25
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Ekran kartı modifiyesi - Ekran Kartı Dik takma + Ekran Kartı Boyama [ Rehber Amaçlı ]

C Chromesilver Konu Sahibi
6 ay (62 mesaj)
KONU BAŞTAN AŞAĞI DÜZENLENMİŞTİR. GEREKLİ EKLEMELER YAPILMIŞ VE BİTMİŞ HALDEDİR. SORULAR/ÖNERİLER'E AÇIKTIR.

Merhabalar herkese,
Yakın süreçte çıkmış olan RTX 2080 White modelini çok beğenmiştim. Fakat malum ekonomide böyle fiyatlara bir ekran kartı alabilmek hele ki öğrenci bir insan için hayalden öteye gidemez.
Doğal olarak alternatiflere yöneldim ve elimde ki Asus Rog Strix GTX 1080 modelini boyamaya karar verdim. Bunu yapmadan önce ise dikey takıp kartın kaslı görünüp görünmediğini, kendi gözlerimle görmek istedim.

Öncelik olarak ThermalTake 053 kodlu dikey ekran kartı aparatını sipariş verdim.
[ Bu linkte ki ürün =https://www.trendyol.com/thermaltake/pci-e-x16-ekran-karti-riser-kart-ac-053-cn1otn-c1-p-36993215?boutiqueId=411304&merchantId=109239&gads=true&popup_id=2044348680&gclid=EAIaIQobChMIu5rmmobw6QIVWoXVCh13dQzEEAQYAiABEgKYR_D_BwE ]

Fakat kasama uyum sağlamadığı için iade ettim.
Sonrasında ise
GamerStorm markasının PEC 300 model dikey ekran kartı aparatını sipariş verdim.
[ Bu linkte ki ürün =https://www.trendyol.com/deep-cool/pec-300-pci-e-16x-164-pin-ekran-karti-uzatma-kablosu-250-mm-p-38571920?boutiqueId=316800&merchantId=122468&gads=true&gclid=EAIaIQobChMIiqT1uobw6QIVSYjVCh27zwHjEAYYASABEgIR4_D_BwE ]

Aslında aparatı sipariş ederken biraz tereddütüm de vardı performans kayıpları, aşırı ısınma vs vs gibi.
Sonuç olarak bu ürün için sipariş verdiğim gece iptal talebi gönderdim. Fakat aldığım firma tarafıma kargoladığı için denemeden ön yargılı da davranmak istemedim.
Elime ertesi gün ulaştı ve gerçekten memnun kaldım, fazlasıyla kaliteli bir ürün. Dikey ekran kartı aparatlarını TR içerisinde kaliteli olarak bulabilmek ne yazık ki zor. Uzun uzun yazmamın sebebiyeti bu.
Kasam Corsair 275R Airflow modeli. Ekran kartını dikey takmadan öncesinde aldığım sıcaklıklar max 70-72 aralığındayken şu anda en fazla yük altında aldığım sıcaklık 74-75 derece. Fps kaybı var mı konusuna gelecek olursam da max 1 bilemedin 2 fps. Daha üzeri bir kayıp söz konusu değil.
Max 3 derece ve 2 fps için bu şekilde kullanım gerçekten hiçbir problem değil. [ Sıcaklıklar ile ilgili belirteyim, kasamda 6 adet fan mevcut. Aigo DR12 fanları 1200 RPM ile çalıştırmaktayım ]

Ekleme; PEC300 model kabloyu kasanın normal yuvalarına montajladığım zaman genel hava sıcaklıkları düşük derecelerdeydi. Yüksek seviye ve hava akışı gereken kartlarda aşağıda ki kit ile kullanmanızı öneririm. Aksi takdirde yaz aylarında 85-90 dereceleri görmeniz kaçınılmaz.


Aktif kullanılan Gpu aparatının kutusunun fotoğrafı;

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Güncelleme: Elimde ki gpu aparatını değiştirmek istediğim için, PEC300 modeli yerine PHANTEKS GPU KIT'e geçiş yapmış bulunmaktayım. Hem montaj hemde nereden ve nasıl satın aldığım konusunda burada detaylı bilgilerini ekleyeceğim.

Öncelik olarak ürünü aliexpress üzerinden satın aldım.

Fiyat olarak ise 240.3 tl ürünün kendisi + 22.30 shipping ve 30 tl gümrük vergisi ödemiş bulunmaktayım. Totalde bana 292.6 TL'ye gelmiş oldu.
Ürünü değerlendirmek isteyen arkadaşlar olur ise ürün; https://tr.aliexpress.com/item/4000249722091.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.19674c4dJSDgni

Ürünün kutusunun açılımı şu şekilde;
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ürün ekstra bir paketleme olmadan çinden bu şekilde ulaştı elime. Sipariş etmeden yorumlarına bakmıştım, ne kadar azda olsa sorun yaşayan insanlar varmış. Fakat herhangi bir sorunla ne kargoda nede üründe karşılaşmadım.

İlk deneme montajı şu şekilde;
< Resime gitmek için tıklayın >

Deneme montajından sonra ise ekran kartının oturabilmesi ve arkada ki hdmı, dp vs portların uyum sağlaması için kasa arkasında ki gpu demirlerini kesmek durumunda kaldım.
Şu şekilde;
< Resime gitmek için tıklayın >

Normalde ürün için 7 slot isteniyor fakat 6 slot'a tam olarak uyum sağladı.

İlk montaj sonrası çalıştırmadan önce şu şekilde;
< Resime gitmek için tıklayın >

Geniş açı ve kullanım fotoğrafları da bu şekilde;
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Kitin özetine geçecek olursak; Öncelik sipariş aşamasından başlayalım. Yukarıda ki fiyatlandırma dolar kuruna göre değişiklik gösterebilir.
Sipariş aşaması, siparişi ilk oluşturduğum günden ortalama 3-4 gün sonrasında siparişim kargodaydı. Special Line YW ile gönderim yapıldı tarafıma. Ortalama 1 ay içerisinde ürün geliyor.
Almayı düşünen arkadaşlar şunu bilsinler, TR içerisinde kargo takibi inanılmaz sıkıntılı.. Sürekli kargo takibi yapmak isteyen kişiler ki bu kişierden birisi de benim. Fazlasıyla strese sokuyor insanı.
Elime ulaşması ve montaj aşamasında ise öncelikle standı denemeden kabloyu denedim ve size de tavsiyem budur. Özellikle arka gpu tutacağı demirlerini kesmeyi düşünen arkadaşlar için. Kablonun gerekli testlerini yaptım ve kablo 1-2 fps düşük bile değil normal anakart yuvasıyla aynı fps değerlerini veriyor. Sanırım şu ana kadar kullandığım en kaliteli kablo.
Kasa arkasında ki gpu tutacağı demirlerini kestikten sonra ise tamamiyle bitirme ve kullanıma geçme odaklı montajını yaptım. Tüm testleri ve sıcaklık değerlerini vs kontrol ettim. Sıcaklık konusunda beklentimi tamamiyle karşıladı, oyun içerisinde kartım 66 dereceyi geçmiyor. Ara yükleme, menü gibi yerlerde de 68 derece civarlarında seyrediyor.EKRAN KARTI BOYAMA AŞAMASI

Ekran kartı boyama konusuna gelecek olur isek. Süreç ile ilgili ne yazık ki çok bir fotoğraf ekleyemeyeceğim. Youtube üzerinde boyama ile ilgili videolar var fakat kimse ne boya kullandığı hakkında bilgi vermiyor ne yazık ki.
Sadece yabancı Youtube kanallarında PlastiDip markasını gördüm. Birde teknobiyotiğin kasa boyama videosunda tanıtılmıştı. Onun dışında hiçbir TR videosunda buna değinildiğini görmedim yada ben kaçırdım bilmiyorum.

Bu sprey boyada karar kıldım. Fakat istediğim rengi bulamadığım için alternatif bir kaplama firması olan Politech'in boyalarından 1 adet Mat Beyaz sipariş verdim.
Ne yazık ki Politech tarafından benim tarafıma Mat Beyaz yerine, Metalik gri tipi bir boya gönderildi.
İstediğim gibi olmadı tabii. Birde acemiliğime geldi ev içinde boyamayı denedim, denemeyi düşünen arkadaşlar olur ise SAKIN AMA SAKIN EV İÇİNDE BOYA YAPMAYIN. Ev içerisinde yeterli hava almadığı için boya hiçbir şekilde kurumadı, aktı vs vs.
Bunun üzerine biraz daha araştırdım ve Performix PlastiDip Mat Beyaz boya ürününü buldum ve sipariş verdim.
Bu gün uyguladım kartıma ve hiçbir sorun yaşamadım. Eski kaplamayı söktüğüm için bazı yerlerinde ufak tefek eski boyadan kalan izler var ama çok minimal.

2. Boyama aşamasında kullanılan boyanın fotoğrafı;

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Ev ortamında yaptığım ilk boyama sonuçları bu şekilde; Politech ile yapılmıştır.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ev ortamı yerine bahçede yapmış olduğum boyamanın sonuçları bu şekilde; Kasaya montaj yapılmış halde. PlastiDip ile yapılmıştır.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Boya uygulaması;

Bahçe ortamında ortalama 25-30 derece civarında boyama işlemini yaptım. Gölgede boyayıp güneşte kuruttum. Toplamda 4 kat atıldı, her kat arasında 10-15 dakika aralığında beklenildi.
Normalde 5-6 yada 6-7 kat arası atılması gerektiği söyleniliyor fakat benim içi 4 kat gayet iyi bir şekilde yetti. 4. katı attıktan sonra işi garantiye almak için güneş altında 20-25 dakika aralığında beklettim. Sonrasında ise ev ortamına alıp bi 10 dakika da buzdolabında beklettim ki boya iyice sağlam duruma gelsin.
Fotoğrafta görüleceği üzere montaj yapıldı ve sorunsuz kullanmaktayım.

Önemli ek: Boyama kararı verdiyseniz eğer ki, görünen yüzeyde bir vida mevcut ise ekran kartınızda vidayı takarken spreyi ya yamultuyor yada kaldırıyor. Benim Kartımda alt kısımda gözükmeyen yerlerde bu tip 3 adet vida olduğu için boya gözükmüyor o yüzden sorun yaşamadım.

Bu sorunla ilgili fotoğraflar;
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


2. Önemli ek: Ekran kartınızın led aksamı vs boya olmaması için iyi maskelenmeli ve maskelenen yüzeyi çıkartırken yaptığınız kaplamayla birlikte gelme ihtimali mevcut. Dikkatli yapılması gerekiyor yoksa boya kurusa bile maskelemeyi çıkartırken boyayı da kaldırabilirsiniz. Fotoğraflarda görülebileceği üzere başıma geldi minimal bir yüzeyde.

Bu sorunla ilgili fotoğraf;

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chromesilver -- 19 Temmuz 2020; 12:19:28 >


M meself
6 ay (874 mesaj)
Elinize sağlık hocam. Güzel görünüyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
6 ay (62 mesaj)
Çok teşekkür ederim hocam, umarım böyle bir proje yapmayı düşünen arkadaş olur ise yeterli düzeyde bir yol gösterici adım olur.
Bu mesajda bahsedilenler: @meself

S st34m
6 ay (57 mesaj)
dikey ekran kartı kullanmayı düşünen arkadaşlar, alacakları dikey bağlama adaptörünün kasalarına uyumlu olma durumunu iyi analiz etmeli. bazen uyumlu olmama ihtimali var.

ayrıca hem adaptörsüz (bazı kasalarda direkt dikey bağlama desteği var) hem adaptörlü dikey bağlama kullanacak arkadaşların ekran kartının ısınma durumunu göz önünde bulundurması gerek.

1- bu kullanımda kesinlikle iyi bir hava sirkülasyonu lazım, hem dışarıdan iyi miktarda soğuk hava girecek hem de içerideki sıcak hava efektif bir şekilde atılacak.
2- yukarıda bahsettiğim kullanım durumlarının bazılarında ekran kartı kasanın camına o kadar yaklaşıyor ki fanın hava emebileceği bir alan kalmıyor. bu sebepten bir ürün satın almadan önce kasaya nasıl bağlanıyor, ne kadar mesafe kalıyor incelemelisiniz.

kendi kullandığım ve sorun yaşamadığım dikey ekran kartı bağlı sistem şu şekilde:
Kasa: Phanteks P400A RGB (önde 3 adet 120mm fan + yukarıda 2 adet 120mm egzoz fan + arkada 1 adet 120mm egzoz fan)
Adaptör: Cooler master vertical gpu kit (içerisinden riser kablosu da çıkıyor)
Ekran Kartı: Gigabyte aorus rtx2080s, fanın üzerinde ledli olan model


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
6 ay (62 mesaj)
Öncelikle yorumunuz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Evet bu tip bir ekran kartı takmayı düşünen arkadaş olur ise öncelik kasa ile kart uyumunu iyi analiz etmeli. Hava sirkülasyonu yeterli derecede olmasan kasalarda ciddi ısınmalar ve parçalara uzun vadede zarar verilme durumu yaşanabilir. Giriş seviyesi dikey GPU tutacağı olan kasalarda bu sorun daha öne çıkar muhtemelen. Şu an kullandığım kasada zaten ana konu mesajında da belirtmiştim, ekran kartı ile cam yüzey arasında 1,5-2 parmak aralığında bir boşluk kalıyor. Fakat tutup daha büyük bir ekran kartı takılır ise eğer ki hava kesinlikle sirkülasyona girmeyip sıcaklık oldukça artacaktır. Bu gibi durumlarda da en sağlam çözüm ( şu anda piyasada bulunan ve aktif satılan bir ürün olarak )Phanteks markasının 7 pcı slotu kaplayan dikey ekran kartı kiti olabilir. Maliyet biraz yüksek fakat sorun yaşanmaz en azından.
Bu mesajda bahsedilenler: @st34m

A Alpecino
5 ay (393 mesaj)
5-10 fps aralıiında düşüyor bu cihaz ile bence fazla fps alabilmenin bu kadar önemli olduğu bu dönemde sırf ekran kartının rgbleri gözüksün diye uygulamak gereksiz bu aparatı taktığınızda anakarta başka hiçbir pci exp elemanı takılamıyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
5 ay (62 mesaj)
Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim fakat bant genişliği neredeyse muadil. Kaliteli bir kablo ile 5-10 fps kayıp imkansız. Kullanıcı olarak söylüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Alpecino

K kocaeli1074141
5 ay (837 mesaj)
Elinize sağlık hocam gayet başarılı ve açıklayıcı bir çalışma olmuş. Sadece benim görüşüm fotoğraf çekimi biraz daha iyi olabilirdi. Kasada tam olarak nasıl durmuş çok merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocaeli1074141 -- 17 Haziran 2020; 22:58:38 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

L LINIKISIA
5 ay (210 mesaj)
Güzel çalışma, ellerinize sağlık.

Birde resimleri yerleşik yapsaydınız çok güzel olurdu.
Her resim için ayrı sekme açılması ve ileri geri gitmek biraz gıcık durum)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
5 ay (62 mesaj)
Hocam çok teşekkür ediyorum, elimde ki dikey ekran kartı kitini değiştirdim. Phanteks kit siparişi verdim aliexpress üzerinden, elime inşallah sorunsuz ulaşır ise onunla daha detaylı, bol fotoğraflı bir rehbere çevireceğim
Bu mesajda bahsedilenler: @kocaeli1074141

C Chromesilver Konu Sahibi
5 ay (62 mesaj)
Cevabınız için teşekkür ederim, farkındayım.. İlk açtığım gün konuyu uğraştım uğraştım düzenleyemedim en ideal çözümü bu şekilde yapmakta buldum.. Bir üst yorumda dediğim gibi yeni bir kite geçiş yaptım. Elime ulaştığı zaman hem daha detaylı hale getireceğim, hemde toparlayacağım hocam konuyu
Bu mesajda bahsedilenler: @LINIKISIA

R RmzBurak
4 ay (129 mesaj)
hocam çok güzel olmuş ellerinize sağlık.
ThermalTake 053 kasama uymadı derken neyi kasdettiniz? Uzunluğu mu sorun oluşturdu. Ürün boyu nedir?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
4 ay (62 mesaj)
Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim, 053 kodlu tt ürünü psu coverin üzerinde ki yüzeye takıldı ve ekran kartı yuvaya oturduğu takdirde kasaya uymadı. Kullandığım kasa içerisinde düz stantlı olan modeller uyum sağlıyor. 20 cmdi yanılmıyorsam tt 053 modeli, sonrasında denemiş olduğum model ise 30 cm boyutundaydı. Konuya güncelleme yapacağım, phanteks kite geçiş yapmış bulunmaktayım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @RmzBurak

R RmzBurak
4 ay (129 mesaj)
Hocam ilginiz için teşekkür ederim,
xpg battlecruiser kasayı kullanıyorum. Ekran kartı hakkında daha karar veremedim, yani kartı alıp sonra kite karar vereceğim açıkçası bu yüzden tecrübelerinizden faydalanmak istedim.

Yeni aldığınız ürünün uzunluğu nedir ? Daha önce cooler master kit kullandım. Onu sattım ve kasanın kendi imkanlarını kullanmak istiyorum. Bu yüzden kablolar arasında ki farkı da yazabilir misiniz. Kalite-FPS gibi.

Teşekkür ederim


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chromesilver

C Chromesilver Konu Sahibi
4 ay (62 mesaj)
Hocam şimdi şöyle düşünmek lazım, kasanızda sanıyorum ki dikey gpu için belli bir alan var, ki şu an kullandığım kasayı almadan önce sizin kullandığınız kasayı da incelemiştim biraz. Size direk önerim phanteks markasının dikey gpu seti. Nedenine gelecek olursakta, kasa ön yüzeyiniz cam. Muhtemelen çok iyi bir hava akışı yoktur diye düşünüyorum, ön kenar açıklıklardan pek hava girmez tahminimce. Bunun üzerine de yeni nesil bir kart aldığınızda slotu komple kapayıp yan cama 1 parmak mesafede olacağını düşünürsek, neredeyse hava akışı hiç olmayacak gibi bir şey. Konu başında belirtmiştim sıcaklıklarla ilgili değeri, o değer 1 hafta boyunca devam etti. Sonrasında ise 78-82 arası dereceler almaya başladım ki bu yaz aylarına tam anlamıyla girmediğimiz dönemdi. Doğal olarak phanteks ürününü tercih ettim aliexpress üzerinden. Kablolar konusunda ise deneyimlediğim ve okuduğum üzere kaliteli X bir kablonun vereceği fps, direk anakarta yatay bağlı olan bir gpu ile neredeyse eş değer. Pec300 model kabloyu kullanmadan önce bende çok fazla takılıyordum ama önce onu sonrasında ise phanteksi kullanınca insan kaliteli olan bir kablonun markası ne olur ise olsun çok yakın değerler aldığını anlıyor.

Dipnot: Öncelik olarak cooler master kit kullanmışsınız, onunla aynı mantıkta bir kit phanteks. Ben kendi kasamda ki gpu takma demirlerini keserek oturtabildim standı. Bunu göze alın düşünüyorsanız.

2. olarak ise cooler master kit ile aralarında ciddi farklar var diye okumuştum, phanteks lehine. Onu bi araştırmak lazım, cooler master kit bulamadığım için phanteks olarak karar kılmıştım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @RmzBurak

R RmzBurak
4 ay (129 mesaj)
ön taraf normal kasalara göre çok daha geniş bir alana sahip aslında. Normal kasalarda 1-1,5 cm gibi mesafe varken benim kasamda çok daha büyük.

dipnot a cevap: demirleri kesmeme gerek yok komple çıkıyor zaten.
2. nereden aldınız ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chromesilver

C Chromesilver Konu Sahibi
4 ay (62 mesaj)
Komple çıkıyorsa çok daha iyi hocam. Hem uğraşmamış olursunuz, hemde çok daha güzel bir görüntüye sahip olursunuz.


Yorum düzenlenmiştir - konu güncellendi, ilk mesajdan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. ( satın alma-kargolama-kullanım vs.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chromesilver -- 19 Temmuz 2020; 12:23:30 >


Bu mesajda bahsedilenler: @RmzBurak

K kocaeli1074141
4 ay (837 mesaj)
Hocam sabırsızlıkla bekliyoruz konunun tamamlanmasını 😀

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chromesilver Konu Sahibi
4 ay (62 mesaj)
Ahahah tamamdır hocam en kısa süreçte tamamlayacağım merak etmeyin, nasipse bu akşam yada yarın

Düzeltme; Konu tamamlanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chromesilver -- 19 Temmuz 2020; 12:24:3 >


Bu mesajda bahsedilenler: @kocaeli1074141

K kocaeli1074141
4 ay (837 mesaj)
Mükemmel bir el emeği ve mükemmel sonuç. Tebrik ederim hocam cidden muazzam gözüküyor. Tek AMD nin soğutucusunu bir türlü sevemiyorum o kadar 😀 kazasız belasız kullanın inşallah 😀 beklediğimize değdi 😀😀 bu arada kasada ki fanları hepsi corsair mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chromesilver