Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ekran boyutu, laptop fonksiyonu, kararsızlık

A
affiliation
3 ay (1847 mesaj)
arkadaşlar merhaba biraz uzun olacak ama hikaye gibi anlattım okuyup akıl verirseniz sevinirim.

2013 yılında üniversiteye başladım geçen yıl mezun oldum. bilgisayar mühendisliği bitirdim. 2013 yılında samsung chronos7 laptop almıştı ailem, gt650m, 8gb ram, i7 işlemci. bu laptop 15.6 inch'ti, ve ben bunu okula nadiren götürüyordum çünkü gerek olmuyordu götürmeye. 2 yıl boyunca da yeni çıkan oyunları oynamanın zevkiyle keyfim yerindeydi. ben 10 yaşından beri bilgisayar oyunlarından zevk alan bir adamdım. gerçekten kafamı dağıtmama yardımcı oluyordu ve bence sağlıklı bir stres atma metoduydu (alkol, bahis, kadınlarla karşılaştırırsak).

bu laptop 2 yıl boyunca istediğim oyunu oynattı ancak sonra next-gen furyasının başlamasıyla ve bir oyunun 40-50 gb oldugu dönemler başlayınca tekledi haliyle. oyun oynamayı bırakmak zorunda kaldım sadece ders çalısıyordum. kafa dagıtacak bir sey de kalmayınca hayatım monotonlaştı. ve komik gelebilir ama notlarımda da hafif bir düşüş oldu. verimli çalışamıyordum çünkü eglenecek bir sey kalmamıstı. bilgisayarda oyun oynamayı o gün calısmamın karsılıgı ödül olarak kendime sunuyordum. ya da 1-2 saat fazla oynayınca sucluluk duyup daha cok ders calısıyordum. ancak artık ödül ödül olmaktan çıkınca çalışmayı da gevşettik biraz:)

bu bahsettiğim depresif hava üniversitenin son 2 yılına denk geliyor. okul bitince yüksek lisans için yurtdışına gittim şu an ilk dönemim burda. 2013'ten kalan laptopla devam ediyorum hala. telefonum da 2012'den kalmaydı onu günümüz standartlarında bir telefonla yenilemeyi başardık:) telefon oyunlarından da zevk alıyordum iyi kötü ama şimdi telefon var eskisi gibi açıp oynamıyorum bile. bunu söylememin sebebi ne tür bir laptop almalıyım tavsiye verirken bunu da göz önüne almanız.

dediğim gibi şimdi yüksek lisansta okulum değişti, burda insanlar defter taşır gibi macbook pro 13 inç taşıyor. alım gücü yüksek zaten 1000 tl vermiş gibi alıyorlar. benim laptop da evde kendini idare ediyor ama dışarda şarj ve performans sorunu yaşıyorum. bizim meslek de her yıl daha çok veriyle çalışan bir disipline dönüştüğünden işlemci idare etse de hdd read write düştüğünden tam performans alamıyorum işlemciden de. 15.6 inch tasımak zaten dezavantajlı 13.3'e göre.

benim sormak istediğim konu, ben ne tür bir laptop almalıyım? macbook pro, asus zenbook, dell xps, hp'nin de birkaç 13.3 modeline baktığımda tam okula götürülecek tarzda sağda solda açılacak laptoplar yapmışlar. ama bunların en ucuzu 1000 dolar ayarında. ben eski 1000 dolar verdiğim 15.6'yla 2 yıl sağlam oyun oynamıştım şimdi aynı parayı vereceğiz oyun falan yine olmıcak 1000 doları ordan oraya taşınacak kücük bir alete vermiş olacaz.

öteki türlü düşünüp 15.6 gaming alsak 1000-1500 dolar arasında, bu sefer de taşınabilirlik azalıyor, artı olarak sürekli taşımak da bir risk barındırıyor laptop için. şu an kullandığım laptopı 30 gün staj yaptıgım dönem boyunca her gün getir götür yapıyordum o ara gözle görülür düşüş yaşadı. yani çok fazla getir götürün hdd ile calısan laptoplarda hayra alamet olmadığını düşünüyorum.

gönül ister ki para olsun bir tane macbook pro, bir tane msi, bir tane de xbox falan çakalım ama tek bir cihaz alabilirim :) aldığımdan da beni her alanda mutlu etmesini istiyorum ama sanırım isteklerim birbiriyle örtüşmüyor. bahsettiğim gibi telefon aldık ama oyunlar eskisi gibi de sarmadı acaba artık oyun oynayasım mı yok bilmiyorum. şunu da görünce bu ihtimali de düşündüm yani.
https://eksisozluk.com/yaslandikca-bilgisayar-oyunlarindan-zevk-alamamak--5908414

bu eldeki bilgisayarı da belki getir götür için kullanabiliriz biraz bakım yapıp ama 15.6 olması işleri bozuyor. 13.3 olsa şu anki düşünmeden 15.6 gaming alırım 13.3'ü okula kullanırım.

---
okumayanlar için özet: 2013 model 15.6 inc laptopım var. okula götürmemiz gerekiyor laptop. burda genel trend herkeste macbook pro 13 inch var. benim de 13.3 bir laptop alasım var bilgisayar eskidi. ama okulda 2-3 slayt açacaz diye ve ayda bir okulda proje yapacaz diye (bilg müh okuyorum) 1000 dolar vermek istemiyorum. 1000+ veriyorsak oyun da oynatmalı diye düşünüyorum ama bu sefer de taşınabilirlik azalıyor napmalıyım bilmiyorum.
K
kobra16
3 ay (388 mesaj)
Dediğin gibi hocam oyun oynamak istiyorsan gaming alacaksın. Onlar da haliyle ağır ve büyük ekranlı oluyorlar. Küçük ekran boyutunda olanlar da mevcut fakay fiyatları biraz yukarı seviyede. Taşınabilirlik olup ta orta seviye bazı oyunları oynatabilecek bir notebook önerebilirim. İşlemcisi de u serisi bir işlemci olduğu için şarj konusunda da bir tık daha önde.

https://www.hepsiburada.com/msi-ps42-8rb-217xtr-intel-core-i7-8550u-8gb-256gb-ssd-mx150-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000DB0DL?magaza=Hepsiburada