Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
866
Cevap
26557
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: - Ekonomik KRİZ kime KRİZ? - (44. sayfa)

S sniper23
11 ay (8199 mesaj)
Bu tahvillerin şuanki durumu nedir merak ediyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @Dellci

G Guest-2BDFFB04D
11 ay (259 mesaj)
10 15 yıldır sermaye birikimi oluşuyor.

adeletsizliğin had safhada olduğu bir sermaye birikimi.

türkiye sermaye birikiminde çok geride olduğundan bu yaşananlar bir kriz şeklinde çıkıyor.

bizim seçtiğimiz serbest piyasa ekonomisi acımasız ve de hiç de sosyal bir ekonomik sistem değil.

kapitalizmin en bebe safhasına yeni geçtik olacak bu krizler.
T talhakurnaz59
11 ay (119 mesaj)
Forumun en eski konusu falan mı
V vezir
10 ay (10813 mesaj)
En son 7 yıl önce yazdığım yazıda bol para dönemi bitiyor demişim .

Bu durum covid ile maalesef değişti ,hem de ne bol para herşeyi yıkacak kadar dolar basıldı ve basılmaya devan edecek .Bu durumdan dolayı dünyadaki negatif faiz ile birleşince ,bizim gibi ülkelere gelen sıcak para dolarda geçici düşüşü gerçekleştirmiştir .

Bu son 10 yıl içinde kasadaki para sıfır ve devamında eksi bakiyeye getirilerek aşırı kırılgan bir durum hasıl olmuştur .

Ülkemizin durumu belli bunu çok fazla yazmaya gerek bile kalmadı, ancak bu aşırı dolar bolluğu ve negatif faiz ortamı yatırımcılar açısından da ülkemizi cazip hale getirmektedir .

Başta çinli firmalar olmak üzere arılar gibi yatırım yaparak ülkemize gelmesi söz konusu olabilir .Ancak bu noktada çok tehlikeli bir durum söz konusudur ,yakında gerçekleşecek bir borsa krizi onlarca yıllık firmaların sahiplerini çinli veya ucuza hazır yatırım yapmak isteyen arap kökenli aslında ingiliz sermayesi olacak firmalara devri söz konusu olacaktır.

Milliyetçilik fikri ile elimizde olanı kaptırmamak esas politika olmaz ise ,t0m çalışanların 2025 sonrası maaşlı köleler haline dönüşmesi kaçınılmazdır .

Bu tehlikeli durumu engellemek için başta madenlerinizi yabancılara kaptırmamak temel politika olmalıdır. Bizim olmayacak ise bırakın yer altında kalsın.Aynen savunma sanayi gibi yerlilik oranı artırılarak çok da teknşk olmayan madencilik ile ülkemizin zor zamanlarda çıkış yapması son kurşunu olacaktır .

Kağıt para ve borç krizi tüm dünyada tetiklendiginde ,emtialar ve değerli madenler onlarca kat değerlenerek tüm borçları ödemesi söz konusu olması durumu,akıllarda tutulmalıdır .
S sorunluadam999
2 ay (205 mesaj)
Bana sorarsan yaşayan her canlıya kriz.. Hayvanlara, ağaçlara bile.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: GaMeRR119V vezir
2 ay (10813 mesaj)
Bu sonbahar ve kış çok sıkıntılı geçecek ,sinyaller hep sıkıntıların artık üstünün kapatılamayacağını gösteriyor .< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


V vezir
2 ay (10813 mesaj)
Söylemeyi unutmuşum ,enerji fiyatları dolar bazında patladı,özellikle doğalgaz fiyatları 4 katına varan artışları tüm diğer enerji ürünlerini patlatacak zaten yükseliş başladı,elektrik ve kömür başta bir de dolar kuru yüzünden ciddi kriz yaratacak.

Bu öngörümü tüm Avrupa ve Dünya için düşünün ,zincirleme olarak ithal mal girdileri artarak tüm ara mallarda euro veya dolar bazımda artış olması yüksel muhtemel,bu da enflasyonu tetikleyerek yeni bir finansal krizi tetikleyecektir.

COVİD NEDENİYLE üretimin kısılması krizi sadece ötelemiştir ,ancak sonuç değişmez zaman meselesi artık,büyüme artışı ile beraber beklenen ekonomik çöküş öne çekilecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 22 Eylül 2021; 17:41:50 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.