Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Einstein'in genel görelilik kuramı hakkında sorum var

T
Turkesterone Konu Sahibi
2 ay (134 mesaj)
Einstein madde ve uzay-zamanı inceleyen bir bilim adamı. Genel görelilik kuramı hakkında bir sorum olacak. Merkür gezegeninin yörüngesinde bir sapma olduğunun farkına varıyor. Peki nasıl farkına varıyor? Yani evreni nasıl ve ne ile gözlemliyor? Merkür'ün bu sapmasının nasıl farkına varıyor? Yani bir ekipman aracılığı ile mi?
T
TRajikomik
2 ay (815 mesaj)
günlükleri çıktı piyasaya belki orada yazar.
T
TunCR7
2 ay (107 mesaj)
Einstein aslında her şeye kafasında bir resim canlandırarak başlıyor. Ve varsayımlar üretiyor. Bu varsayımları diğer bilim insanlarının araştırmaları ile birleştirerek bir teori ortaya atıyor. Daha sonra bu teoriyi destekleyecek gözlemler yapıyor. Bu gözlemleri belli aralıklarla ve düzen içerisinde yaparak ortaya çıkan farkları buluyor. Basit ve özet olarak bu şekilde.
T
Turkish Lira
2 ay (52 mesaj)
Gök cisimlerinin yerlerini kütle çekim denklemi ile hesaplıyorlar. Belli bir referansa göre izleyerek çıkarım yapabilir diye düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


T
Torlak Kemal
2 ay (1545 mesaj)
Einstein bir deneysel fizikçi değil yani evreni gözlemlemiyor. Merkürün yörüngesindeki anomali 1850'lerin ortasından beri astronomlar ve astrofizikçiler tarafından biliniyor. Bu anomaliyi bulan Einstein değil. Anomali yapılan teleskop gözlemleriyle ve hesaplarla Newton'un kütleçekim denklemlerinin sonuçları arasındaki küçük bir fark olarak ortaya çıkıyor ve pek çok fizikçi/astronom buna çözüm öneriyor ama başarılı olamıyor anomaliyi açıklamada.

Einstein 1915 yılında Genel Görelilik kuramını ortaya koyduktan sonra kuramını doğrulayacağına inandığı bazı gözlemlerin, ölçümlerin ve hesaplamaların yapılmasını deneysel fizikçilerden istiyor. Bunların arasında Merkürün yörünge anomalisi de var. Diğerleri Güneşin arkasındaki yıldızın ışığını kırıp kırmadığının gözlemlenmesi ve ışığın kırmızıya kayması gibi gözlem ve ölçüm talepleri.

Einstein kuramını ortaya attığında Newton'un kütleçekim denklemleriyle çözülemeyen bu problemin kendi geliştirdiği diferansiyel kütleçekim denklemleriyle çözüleceğine inanıyordu ve haklı çıktı.

Tekrar edeyim: Einstein bir deneysel fizikçi değildir, kuramsal fizikçidir. İşi masa başındadır, sahada ya da gözlem evinde değildir. Einstein muhtemelen hayatı boyunca hiç bir rasathaneye gidip teleskobun başına oturup gözlem yapmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 2 Nisan 2020; 14:58:52 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.