Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 2 mobil kullanıcı
33
Cevap
1903
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Dyatlov Geçidi Olayı (18) Yaşından Küçük Olanlar Korkabilir

M Mister.Noob Konu Sahibi
7 yıl (1380 mesaj)
Beyler,bu olayı 12 13 yıl önce duymuş biriyim.Merak edip hiç bakmamıştım.Bugün oyunu çıkacağını duydum.2 saat boyunca olayın meydana gelişi ve sırları hakkında belgesel izledim.Forumda bu olayı bilmeyen birçok insan vardır.Bu olay için pek çok hipotez üretilmiş,araştırmalar yapılmış ama neyin nasıl olduğu hakkında ortak bir karara varılmamış.Dilerseniz alıntıladığım haber yazısını okuyun,hatta okumanızı tavsiye ederim,biraz uzun olsa da.Olayı küçük yaşta üyeler okuyup korkmasın,sonra şikayet eder konuyu.

< Resime gitmek için tıklayın >

9 dağcı 1959'da bir geceyarısı, Ural dağı eteğindeki kamp çadırlarından, ayakkabılarını, elbise ve giyeceklerini bırakarak, dayanılmaz soğuğa aldırmaksızın kaçtılar.

50 yıl önce bir Cumartesi gecesi meydana gelen ve 9 genç dağcının anlaşılamayan ölümleri ile sonuçlanan hadise, Ural Dağlarının bir kösesinde unutulmaya bırakıldı. Taa ki 1990 senesinde Rusya’nın yeniden yapılanma dönemine kadar... Sır, 1990 yılında arşivden çıkartıldı. Araştırmalar başladı. Ancak ölenlerin yakınları için, bırakın esrar perdesinin kalkmasını, aralanmadı bile...

Ekibe hastalığı sebebiyle katılamayan Yury Yudin seneler sonra olayın incelendiği bir televizyon belgeselinde “eğer hayatım boyunca cevabı alınacak tek bir soru sorma şansım olsaydı; bu soru ‘o gece arkadaşlarıma ne oldu?’ olacaktır” demekteydi.


< Resime gitmek için tıklayın >


Soldan Sağa: Lyudmila Dublinina, Rüstem Slobodin, Alexander Zolotaryov ve Zina Kolmogorova.

Herşey Böyle Başladı

Yury Yudin ve Ural Politeknik Enstitüsü’nden 9 öğrenci, 28 Ocak 1959 günü, iki hafta sürecek bir gezi için Ural dağlarında yolculuğa başladılar. Yolculuk, kuzeyde bulunan ve son yerleşim yeri olan Vizhay’a kadar planlanmıştı. Ekibin başında oldukça tecrübeli bir dağcı olan Igor Dyatlov vardı. Heyetteki herkes daha önce de zorlu tecrübelere katılmış olan çetin insanlardı. Yudin daha seferin başında rahatsızlandı ve ekibin gerisinde kaldı. Böylece ekip, 2'si kadın, 7'si erkek toplam 9 kişiden oluştu.

Kayakçılar 2 Şubat günü Otorten’i geçerek Holat Syahl tepesine ulaşmayı başardılar. Ekipten kalan fotoğrafları ve günlükleri inceleyen müfettişlere göre, saat 5'de çadırlarını kurarak kamp yeri oluşturdular. Kayakçıların bu bölgeyi neden tercih ettikleri belli değil... Çünkü grup 1,5 km. ileride dağ eteğindeki ormanlık bölgeye kamp kurmuş olsaydı, böylece iklimin sert etkilerinden de kendini koruyabilecektiler. Böylesi bir noktayı seçmiş olmaları bir şeylerden endişe ettiklerini düşündürmektedir.

Yudin’e göre bunun sebebi, Dyatlov’un orman içindeyken etraflarındaki orman örtüsü nedeniyle tepeyi gözden kaybetme korkusu olmalıydı.

Keşif seferi için Enstitü'den ayrıldıkları sırada Dylatlov, Otorten Dağı'ndan Vizhay’a döndüklerinde durumları hakkında telgraf çekeceğine söz vermişti. Bu işin muhtemel tarihi 12 Şubat olarak planlandığı için o güne kadar kimse grubun durumundan endişe etmediler. Hatta Dylatlov, Yudin’e bir kaç gün gecikme olabileceğini de söylemişti. Ancak 20 Şubat'tan sonra alarm çanları çalmaya başlayacaktı. Enstitü ve kayakçıların yakınları, öğrencilerin aranması için polis ve askerî yetkililerden yardım isteyeceklerdir. Bölgeye askerî keşif uçakları ve helikopterler gönderildi.


< Resime gitmek için tıklayın >


Müfettiş raporlarına göre, çadırlar içeriden yırtılmıştı. Öyle ise içindekiler panikle dışarı çıkmış olmalılar. Ama neden?

Cesetlere Ulaşılıyor

Öncü arama ekipleri 6 gün sonra 26 Şubat'ta kamp yerine ulaşabildiler. Yekaterinburg’dan gelen telgrafta ekip başkanı Mikhail Sharavin “yarıya kadar yırtılmış ve içi kar ile dolmuş çadıra ulaştık. İçi boş, ancak grup ayakkabılarını bile çadırda bırakarak burayı terk etmiş” diye yazmaktaydı.

Ekibin Çadırı Paramparçaydı

Yapılan teknik incelemede çadırın içeriden yırtıldığı ve civarında karın altında kalmış olan 7-8 kişiye ayak izlerinin olduğu anlaşıldı. Ayak izlerinin hiç birinde ayakkabı veya çorap giyildiğine dair belirti yoktu. Bu ayak izleri yalın ayaklı birilerine aitti. Hem de gecenin o dondurucu soğuğunda..

Çadırdaki gençleri, gecenin bir yarısı dondurucu soğukta, yalın ayak ve bir daha hiç kullanmamak üzere çadırlarını yırttırarak dışarı kaçmaya nasıl bir kuvvet zorlamıştı? Araştırmayı yürüten dedektiflere göre bu ayak izleri gruptakilere aitti ve hiç bir yabancı ayak izi tespit edilemedi. Kampta 9 dağcıdan başka kimse yoktu. Civarda da... Ayak izleri, dağın eteğindeki ormana doğru gidiyor ancak 500 metre sonra aniden yok oluyordu. Sharavin, ilk iki cesedi ormanın sınırında bir çam ağacının altında buldu.

Cesetler ekipteki 24 yaşındaki Georgy Krivonischenko ve 21 yaşlarındaki Yury Doroshenko'ya aittiler. Ve her ikisi de ayakları çıplak ve üzerleri elbisesizdi. Sadece iç çamaşırı giymişlerdi. Yanlarında yakılarak kömürleşmiş ağaç parçaları vardı. Çamın dalları ağacın 5 metre kadar üst kısımdan koparılmıştı. Demek ki, adamlar olaydan sonra ağacı tepesine çıkarak etrafa veya bir şeylere bakmışlardı. Bir kısım dal kırıkları kar üzerinde dağınık olarak bulundu.


< Resime gitmek için tıklayın >


Hadiseye yakından şahit olanlar, turuncu renkte ateş kürelerinden bahsetmektedirler. Bazılarına göre askerî bir silah, kimilerine göre başka âlemlerle temas olayı...

Yardım Arama Ekiplerinin Gayretleri

Dyatlov, 22 yaşındaki Zina Kolmogorova ve 23 yaşındaki Rüstem Slobodin’e ait sonraki üç ceset, ağaç ile kamp arasındaki sahada 150 metre ara ile bulundu. Cesetler arasındaki mesafeden onları kampa dönmeye çalışırlarken öldükleri sonucuna varıldı. Uzmanlar hemen adlî tahkikata giriştiler. Cesetler üzerinde yapılan otopsi işlemlerinde net bir sonuca ulaşılamadı. Adlî tıp uzmanları, beş cesedin hipothermi (yani soğuk etkisi ile donarak) neticesi öldüğünü açıkladılar. Slobodin’i kafasında fraktür tespit edildi ancak bu kırığın ölümcül olmadığı anlaşıldı. Olay mahallinde kalarak 2 ay boyunca araştırmalarını sürdüren araştırma ekibi, çamlıklardan 75 metre uzakta kara gömülü dört cesedi daha ortaya çıkardı.

Nicolas Thibeaux-Brignollel (24), Ludmila Dubinina (21), Alexander Zolotaryov (37) ve Alexander Kolevatov'un (25) bulunan cesetlerinden anlaşıldığı kadarıyla, travmatik şekilde ölmüşlerdi. Thibeaux-Brignollel’ın kafatası kırılmış, Dubinina ve Zolotarev’in kaburga kemiklerinde kırıklar bulunmakta ve gene Dubinina’nın dili yerinden sökülmüştü.

Bütün bunlara rağmen cesetlerin travmaya uğrayan kısımlarının dış yüzeylerinde yani cesetlerin üzerlerinde yaralanma belirtileri yoktu. Yani kırık kemikleri etrafını saran adale-et ve deri üzerinde yaralara rastlanılmadı. Cesetlerdeki tahribat, araba çarpmasına benzetilmesine rağmen, yara izleri oluşmaması, hadisenin esrarengizliğini iyice arttırdı.

Sır İyice Büyüyor

Son dört ceset, diğerlerinden daha kötü giyimliydi. Anlaşılan sonraki, ilk kim öldüyse onun kıyafetlerini üzerine geçirmişti. Zolotaryov, Dubinina’nın kürklü montunu ve şapkasını giymişti. Dubinina’nın ayağında ise Krivonishenko’nun yün pantolonu vardı. Elbiseler üzerinde yapılan incelemelerde ise, yüksek oranda radyasyona rastlanılmış olması başlı başına bir muamma idi.

Olaydan bir kaç ay geçtikten sonra Rus yetkililer itham edecekleri kimseye ulaşamadıklarını, vakanın çözümsüz kaldığını açıkladılar. Böylece dosya gizli bir arşive gönderilerek unutulmaya terk edildi.

Yıllar sonra sırrı çözmeye çalışan Yekaterinburg-Dyatlov Olayını Araştırma Derneği Başkanı Yury Kuntsevich "olayın olduğu sene 12 yaşında olmasına rağmen, otoritelerin ve araştırmacıların olayı halktan saklama gayreti içinde olduklarını" hatırlamaktaydı. Savcılık önce Mansi yerlilerinin bu cinayetleri işledikleri iddiasını araştırdı. Güya kendi yurtlarına geçiş yolu açan kâşifleri birilerinin cezalandırdığı düşünüldü. Oysa ne Otorten ve ne de Holat-Syahl yöre halkınca kutsal veya özelliği olan yerler değildi. Keza olay mahallinde de 9 kayakçıdan başkaları olduğuna dair hiç bir iz ve belirti yoktu. Otorten Dağı, Mansi dilinde “Ölüm Dağı” anlamına geliyordu. Hepsi o...

1959 senesinde bir gece aniden 9 kayakçının hayatına mâl olan neydi? Dosya 30-40 sene sonra tekrar ele alınıyor. Ancak o dönem şartlarında toplanan ve açıklanan belgeler ne derece sağlıklıdır, belli değil...

Yeniden Gündemde

1990'da yazar Anatoly Guschin olayla ilgili bir araştırma yapıyor ve dosya yeniden hatırlanıyor. Yazar bazı fotoğrafları ve önceden bilinmeyen ayrıntıları gün ışığına çıkarıyor. Pek çok belgenin ortadan kaybolduğunu anlaşılıyor; hem de en can alıcı belgeler... Araştırmasıyla ilgili “Sırlar Dokuz Hayata Mâloldu” isimli bir kitap yazıyor. Yazara göre, Sovyetler'de askerî bir silah denemesi sırasında dokuz kişi ölüyor. Tabii bu bir teori... Hakikat çok daha farklı olabilir.


< Resime gitmek için tıklayın >

9 kayakçı için, ismini yaşanılan olaydan alan Dyatlov Geçidi'nde bir Anıt Mezar taşı dikildi.

Alıntıladığım site:http://www.dunyabulteni.net/haberler/275744/dyatlov-gecidinin-sirri

Ölenlerin dehşet veren fotoğrafları (Spoiler içinde veriyorum.Bu tarz şeyler görmek istemeyen olabilir.)


Olayı daha iyi anlayabilmek için vıdeo

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mister.Noob -- 4 Şubat 2014; 23:54:13 >


H Haldir of Lorien
7 yıl (322 mesaj)
durumumuz yoktu okuyamadık

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


C Castiel
7 yıl (3051 mesaj)
2 ayda 1 açılıyor
K K.can.tas
7 yıl (2940 mesaj)
Daha önce çok konu açıldı keşke açmadan önce baksaydın onlara daha kapsamlı.Ayrıca bazı ceset resimleri yüzünden ceza alabilirsin.
D DeswesheR
7 yıl (338 mesaj)
gece okurum
bana özel mesaj olarak atabilirmisin bi zahmet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeswesheR -- 4 Şubat 2014; 23:30:30 >


G Guest-C17E5A7D6
7 yıl (347 mesaj)
Özet?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mister.Noob Konu Sahibi
7 yıl (1380 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: PatatesliDondurma

Özet?Bundan 55 yıl önce yani 1959'da 9 dağcının esrarengiz ölümü,bunun hakkında ortaya atılan düşünceler.Uzaylı saldırısı,özel örgüt saldırısı,bölge halkının saldırısı,üstün güçlere sahip varlık ya da varlıklar,cinayet işlemekten keyif alan katil ya da nükleer füze'nin neden olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mister.Noob -- 4 Şubat 2014; 23:33:07 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

V Vuh
7 yıl (510 mesaj)
Aynı yazıyı 3 kere ardarda koyarak psikolojimi bozdun mutlu musun?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mister.Noob Konu Sahibi
7 yıl (1380 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Vuh

Aynı yazıyı 3 kere ardarda koyarak psikolojimi bozdun mutlu musun?İnternet zımbırtısı kafayı yedi.Düzeldi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mister.Noob -- 4 Şubat 2014; 23:43:54 >


W WISDOM
7 yıl (11828 mesaj)
Bu ne be :s

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C Challengermert
7 yıl (1132 mesaj)
Kesin komplo teorisi değil mi...
Not: Okumadım.
Z Zodiac Killer
7 yıl (2427 mesaj)
MAĞARA

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


C Challengermert
7 yıl (1132 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: naklan

quote:

Orijinalden alıntı: PatatesliDondurma

Özet?Bundan 55 yıl önce yani 1959'da 9 dağcının esrarengiz ölümü,bunun hakkında ortaya atılan düşünceler.Uzaylı saldırısı,özel örgüt saldırısı,bölge halkının saldırısı,üstün güçlere sahip varlık ya da varlıklar,cinayet işlemekten keyif alan katil ya da nükleer füze'nin neden olması.

Yemin ediyorum bıktım artık komplo teorilerinden. Bu işin sonu yok. Evde pencere kırılsa ona da bir kulp bulacaklar. Onu da Mossad, uzaylılar yaptı diyecekler.
Tüküreyim 9 dağcıya. Ne işi olur özel örgütün sıradan dağcıyla.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

- -Üniversiteli-
7 yıl (655 mesaj)
Cesetleri pmlermisin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M Mister.Noob Konu Sahibi
7 yıl (1380 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Challengermert

quote:

Orijinalden alıntı: naklan

quote:

Orijinalden alıntı: PatatesliDondurma

Özet?Bundan 55 yıl önce yani 1959'da 9 dağcının esrarengiz ölümü,bunun hakkında ortaya atılan düşünceler.Uzaylı saldırısı,özel örgüt saldırısı,bölge halkının saldırısı,üstün güçlere sahip varlık ya da varlıklar,cinayet işlemekten keyif alan katil ya da nükleer füze'nin neden olması.

Yemin ediyorum bıktım artık komplo teorilerinden. Bu işin sonu yok. Evde pencere kırılsa ona da bir kulp bulacaklar. Onu da Mossad, uzaylılar yaptı diyecekler.
Tüküreyim 9 dağcıya. Ne işi olur özel örgütün sıradan dağcıyla.Ben bile bu olay hakkında 1000 tane komplo kurabılirim.Şuan en kabul görmüşü uçan cisimlerin saldırısı.Uzaylının işi gücü yok 9 tane üniversiteli gencee saracak kadar fantezi yapmazlar diye düşünüyorum.Kızların ağır şekilde ölmesi bana tümbunları sapık bir katilin yaptığını düşündürüyor.Geriye kalan 5 kişikaçarken dağılmış ve açlıktan,soğuktan bir yere kadar dayanıp çlmüş.Diğer 4'ü de tehtid oluşturduğu için silah zoruyla bağlanmış ve işkenceye mahruz kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mister.Noob -- 5 Şubat 2014; 0:02:00 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A Ans Destroyer
7 yıl (533 mesaj)

A ayrakass
7 yıl (691 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: naklan

quote:

Orijinalden alıntı: Challengermert

quote:

Orijinalden alıntı: naklan

quote:

Orijinalden alıntı: PatatesliDondurma

Özet?Bundan 55 yıl önce yani 1959'da 9 dağcının esrarengiz ölümü,bunun hakkında ortaya atılan düşünceler.Uzaylı saldırısı,özel örgüt saldırısı,bölge halkının saldırısı,üstün güçlere sahip varlık ya da varlıklar,cinayet işlemekten keyif alan katil ya da nükleer füze'nin neden olması.

Yemin ediyorum bıktım artık komplo teorilerinden. Bu işin sonu yok. Evde pencere kırılsa ona da bir kulp bulacaklar. Onu da Mossad, uzaylılar yaptı diyecekler.
Tüküreyim 9 dağcıya. Ne işi olur özel örgütün sıradan dağcıyla.Ben bile bu olay hakkında 1000 tane komplo kurabılirim.Şuan en kabul görmüşü uçan cisimlerin saldırısı.Uzaylının işi gücü yok 9 tane üniversiteli gencee saracak kadar fantezi yapmazlar diye düşünüyorum.Kızların ağır şekilde ölmesi bana tümbunları sapık bir katilin yaptığını düşündürüyor.Geriye kalan 5 kişikaçarken dağılmış ve açlıktan,soğuktan bir yere kadar dayanıp çlmüş.Diğer 4'ü de tehtid oluşturduğu için silah zoruyla bağlanmış ve işkenceye mahruz kalmış.

Sapik bir katil mi? Dostum hicbir yerde dagcilarin disinda ayak izi yok. Benim teorim ise acik: Aralarindaki birisi yapti. Cunku bunlardan birisinin bir fotograf makinesi varmis ve kimseye vermiyormus. Cadirdan kacarken de ilk onu almis. Ayrica boynunda bir orgutun kolyesi varmis. Adini hatirlamiyorum baya once arastirmistim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayrakass -- 5 Şubat 2014; 0:23:39 >


G Gordon Freedos
7 yıl (799 mesaj)
L Lunod Celdoir
7 yıl (346 mesaj)
Ruslar oyununu yapıyorlar şu aralar
L LuxAeternaFB
7 yıl (1220 mesaj)
bence esas sorgulanması gereken böyle mükemmel ve hala esrarengizliğini koruyan vakanın iyi bir baş yapıt filmine dömüştürülememiş olması şeytan geçidi filmi tam bir fiyaskoydu direk bu adamları anlatan bir canlandırma yapılması daha iyi olurdu bence.