Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
188
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Düşük ışıkta bu tarz fotoğraflar için uygun makine ve lens
B
7 ay
Er
Konu Sahibi

Merhaba arkadaşlar.

İşim gereği ameliyat öncesinde ve sonrasında hastaların bu tarz fotoğraflarını çekmek istiyorum.

Şu tarz düşük ışıkta yakın çekim portreler için uygun body ve lens önerilerinizi bekliyorum...

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balt10 -- 5 Eylül 2022; 17:37:32 >

M
4 ay
Teğmen

Ben de sosyal medya için gece çekimlerinde etkili fotoğraflar çekebilmek için makine ve lens tavsiyesi arıyordum. :) Takipteyim konuyu.K
4 ay
Yarbay

Bu soru onbeş sene öncesine kadar sorulmuş olsaydı cevabı vardı: Nikon derdim, çünkü Nikkor objektifleri fark edilir derecede daha aydınlıktı.

Portrede ise hala avantajı var, ama bunun sebebi daha aydınlık olması değil, zorlandığında fuşya-kızıl tona kayması ve bunun cilt renginde yüzey ışığını daha iyi alması. Fakat yine de bu etkinin farkı ancak yeterli aydınlatılmış portrelerde -belki- farkedilebilr. Burada kılı kırk yarmak gibi bir şeyden bahsetmek istiyorum. Yine de bazı objektifler gölgelerden daha iyi detay alabilirler fakat bu fark aşağıda yazacağım genel özelliklerin yanında solda sıfır gibi kalır.

Bugünlerde düşük ışıkta kayda değer şekilde hiç bir makina bence öne çıkmıyor. Önemli olan özellikler 1) image stabilizasyon özelliği. Bu enstantanede kaç ayar (stop) kazandırdığına göre özellikler listesine yazlır. 2, 5, 6 stop gibi... 2) Diyafram. Bu objektifi ilgendiriyor. f/2'den daha büyük (f/1.4, f/1.2 v.b.) diyaframlar yakın odakta netlik deriniğini çok düşürür ve kullanımı kısıtlıdır. f/2 ~ f/2.8 gibi diyaframda açıklık veren objektiflere *pratik olarak* aydınlık (veya hızlı) objektifler diyebiliriz. Daha büyük diyaframların bence deneysel kompozisyonlar için faydası olabilir.

Manzara/gece fotografları için de f/8 veya daha kısık diyaframın tripodla kullanılması tavsiye edilir.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.