Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
140
Cevap
0
Tıklama
92
Öne Çıkarma
Cevap: Duşta sıcak su gelene kadarki su israfı (6. sayfa)

2 210507
6 ay (493 mesaj)
Erenköy de zihnipaşa cami var. 3 senedir Devamlı orada namaz kılarım kışın oradaki sadırvanda neredeyse anında musluktan sıcak su gelir. Sadırvan dışarıda açık alanda bulunuyor. Cami ile arası yaklaşık 15-20 metre var.
Nasıl bir sistem yaptılar bilmiyorum ama kışın kar yağarken bile en fazla 3 saniye içinde sıcak su musluktan geliyor. Normal ılık su değil baya bir sıcak su geliyor.
Demek ki bu işin bir formülü var. Belki maliyeti çok yüksek olduğu için yapılmıyordur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

C coupant
6 ay (6214 mesaj)
Özellikle demir döküm sırf boşuna su gitsin diye icat edilmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C coolman06
6 ay (660 mesaj)
Hadsizliğin lüzumu yok. Sen halen olayı anlamadıysan yapacak bir şey yok.Ben bu konunun uzmanıyım sen halen çift eşanjörden, kombide sıcak suyun hazır beklemesinden bahsediyorsun (sizin eviniz küçük yada kombiniz ile banyo bataryası yakın olabilir herkesin böyle değil), ben mevcut sıcak suyun (Türkçe yazıyorum çift ejanjörlü kombilerde dahil) uzak mesafeye aktarımından bahsediyorum, merkezi sistemlerde bu sorunun nasıl çözüldüğünden bahsediyorum evlerde ne yapılabilir diyorum halen çift eşanjörden bahsediyor birde bu bilgisizliğinizle fırça atmaya kalkıyorsunuz. Doğru bizdeki kombilerin içinde kömür kazanı var çift eşanjör yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 3 Ağustos 2020; 8:41:53 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @trakyAli-1986

C coolman06
6 ay (660 mesaj)
Sıcak su kaynağındaki su pompa ile sirküle ediliyor sadece ana su borusu ile musluk arasındaki su sirküle etmez bu mesafede bu da çok kısa bir mesafedir ve sıcak su anında akar.
Bu mesajda bahsedilenler: @210507

K Kolsuz Samuray
6 ay (119 mesaj)
Hocam yapıldı bu "BİLSEM Niğde" tarafından, ödül de almışlardı diye hatırlıyorum :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @120205044

K krcc
6 ay (62 mesaj)
Kombi iyi seciceksn hocam 5 sn 10 sn ısınanlar var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T theVerge
6 ay (4834 mesaj)
50 litre su gidiyorsa satoda filan oturuyorsunuz herhalde. merkezi oldugundan 2-3 litrede direk ulasiyor bana sicak su, yazin sorun olmuyorda kisin bende aciyorum akip giden suya..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O ouoo
6 ay (114 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Zikomiko

< Resime gitmek için tıklayın >
Mesela istediğimiz suyun derecesi 35 derece olsun .
Musluğu açtığımızda içteki (kırmızı ile gösterdiğim yer)suyun sıcaklığına göre yukardaki aleti çalıştırıyor o da aynı tren yayı sistemi gibi (sağ sol yapıyorlar ya) suyun derecesine göre (hangi dereceyi istiyorsaniz)
O derecede su gelene kadar içindeki suyu tekrar geri veriyor Bu şekilde israf olmuyor

Şu an tatilde olduğum için detaylı çizimi elimde yok ve basitçe anlatmaya çalıştım

İşte bu benim Geçen sene lisedeki projemdi (hala lisedeyim)
Hocalar bu boş şeylerle ugrasicagina git ders çalış dediler ve projeyi kimseye sunamadim
Ortaokulda Teknoloji ve Tasarım dersi vardı. Orda araba farları için otomatik yanıp sönen bi devre yapmıştım. Aslında çok basit. evdeki fotoselli gece lambasının fotoselini söküp, bir devreye bağlamıştım. Karşıdan araba geldiğinde fotosel gündüz oldu sanıp uzun farı kapatıyordu, karşıdan gelen araba geçtikten sonra gece olmuş gibi arabanın uzun farını otomatik yakıyordu. O zaman için derste yapmıştım ben bunu sadece. Liseye geçtim. 2010 falandı. Fizik hocama bi tenefüste arkadaşlarımla gidip hocam böyle böyle bişey geldi aklıma bunu proje olarak yapabilir miyiz dedim. Bir elinde sigara, bir elinde çay bu benim arabamda var zaten dedi. Bi kaç şey daha söyleyip dalga geçmişti benle. Arkadaşlarım da yanımda tabi 1-2 yıl böyle konular açıldığında "bu benim arabamda var zaten" diye dalga geçildim hep.. Küçüklüğümden beri köyde ihtiyaçtan dolayı rüzgardan elektrik üretmeye çalıştım, farklı şeyler düşündüm hep. Şimdi bu yazıyı yazarken farkediyorum o günden sonra hevesim öyle bir kırılmış ki hiç böyle şeylerle uğraşmamışım. Senin de aklındaki fikri okuyunca bu geldi aklıma. Aklına gelen şeyler muhtemelşen başkası tarafından düşünülmüş hatta yapılmıştır. Bu büyük bi ihtimal. Ama içindeki o geliştirme, tasarlama duygusunu hiç kaybetme sakın. Bir abi tavsiyesi Su konusunda duyarlı insanların olduğunu görmek beni o kadar mutlu etti ki şu forumda. Ben bulaşık yıkarken, duş alırken minimum derecede su kullanmaya çalışıyorum. İstanbulda tek başıma yaşıyorum su faturam 10-15 tl arası geliyor ortalama. Kullandığım suyu siz hesap edin. Şu pandemi döneminde sokakları yıkayan belediye haberlerini falan görünce o kadar üzülmüştüm ki. Baya bildiğin sabun deterjanla bi sokağı yıkadılar ya şaka gibi. Bunu iyi bişey gibi yapan yöneticilere mi üzüleyim, oo bak belediye çalışıyo diyen vatandaşa mı üzüleyim, giden suya mı bilemedim..
T trakyAli-1986
6 ay (5869 mesaj)
Bana bak asıl hadsiz sensin senin uzmanlığına başlarım.Malûm kişiye anlatır gibi anlatıyorum iyi oku.Türkiye'de kişisel kullanımda kombiler ile banyo arasında kaç metre mesafe olabilir 50 metre mi 100 metre mi?15 metreyi geçmez . Kombi kazanının içinde su her daim sıcak ise çeşmeyi açınca 1yada2 Saniye içinde sıcak Su geliyor.Bahsettigin borudaki soğuk Su kişinin eline ilk 2saniyede gelip geçiyor.Okadar bilgilisin maşallah ben yapan biriyim kendim kullandım gaz sarfiyatı yükseldi vazgeçtim.Hatta çalıştığım fabrikada sanayi tipi doğalgaz yakıtlı su ısıtıcı var mantık kombi gibi ama daha büyük kazanlı fabrikadaki banyoların ve el yikanan lavaboları minimum 100 metre gerisinde.Çeşme açılınca şak diye su geliyor Yaz kış fark etmeden.Böyle ben uzmanım ayaklarını çok gördük forumda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @coolman06

T trakyAli-1986
6 ay (5869 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: krcc

Kombi iyi seciceksn hocam 5 sn 10 sn ısınanlar var
Var hocam var. Bazılarına anlatıyorum da uzmanmis aksini iddia ediyor hala borularda ki su deyip duruyor.Kazanda hep sıcak olarak bekleyen bir su varsa boruda bekleyen soğuk su kaç saniyede ilinir ve sıcağa döner.?Maksimum 5saniye. Heleki biraz yüksek tazyikli açarsanız cemseyi onu bile hissetmeden kombi suyu ateşleme yapar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A Askaparta
6 ay (2701 mesaj)
Çok haklısınız, bir çözüm üretilemedi. Kovalara dolduruyoruz ama her zaman yapmak zor geliyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


T TRkronos
6 ay (895 mesaj)
1.duş başlığını kovaya koy
2.inşaat mühendisliği ile ilgili değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N nofrost
6 ay (1312 mesaj)
sıcak su gelene kadar akan suyu bir kovada topla ve değerlendir o zaman.
C coolman06
6 ay (660 mesaj)
Bu konuyu anlamayıpta halen bende 2-3 sen sıcak su geliyor sorun kombiden diyenlere daha fazla cevap vermeye gerek yok. Ancak işaret dili ile anlayacak tipler var.
K Kassady
6 ay (4633 mesaj)
Ben o suyu damacanalarda biriktiriyorum bazen çiçeklere döküyorum bazen de klozete. Diğer bir önemli su israfı da sifonlarda gidiyor. Her bir sifon çekişinizde 5 LT evet TAM 5 LT su gidiyor. Büyük tuvalete birşey demiyorum da her çişinizi yaptığınızda sifon çekerseniz günde ortalama 6-7 defa işediğinizi düşünürseniz giden suyu siz hesap edin. Bence duşta sıcak su gelene kadar akan su bir leğende biriktirilip çiş yapıldığında dökülebilir. Ben bu şekilde yapıyorum ciddi su tasarrufu sağlarsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 3 Ağustos 2020; 11:32:8 >


N Nevfel
6 ay (1893 mesaj)
Ben evde tüm muslukların ara musluklarını kıstım. Su az akıyor.

Banyoda sıcak su gelene kadar akan suyu kovaya dolduruyoruz. Temizlik için kullanıyoruz.

Aylık su faturam 4 kişilik aile de 20-25 TL arası geliyor.

Hem israf etmiyorum hem tasarruf ediyorum.

Bu aç kapa musluklar güya tasarrufu arttıracaktı ama adam musluğa bir vuruyor tak en sonda şarıl şarıl akıyor. Benim gibi yapın lavabo altından kısın tasarruf edin.

Peygamber Asm deniz de olsan bile suyu kullanırken israf etme buyurmuş.

Bizim boşa akıttığımız suyu ömründe göremeyen insanlar var. Bırak telefon araba ev vs. temiz suya ulaşamayan yüz milyonlarca insan var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Q qezgin
6 ay (306 mesaj)
Ben kovaya dolduruyorum 20 lt su anca birikiyor en fazla, onu da klozette kullanıyorum. Uzun senelerdir böyledir, ayrıca temizlikte de kullanabilirsiniz yerleri silme kovasına doldurarak. Tercih sizin.
T Tekno moomce
6 ay (2535 mesaj)
Kobilerde ayar olmalı varmı bilmiyorum istenilen sıcaklıga ulaşana kadar susu göndermesin
E engink
6 ay (4629 mesaj)
benim kombi çok uzakta kış aylarında sıcak su 50lt de ancak geliyor,çünkü hatlar soğuk oluyor. rezil bir durum.