Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
17
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Dünyanın ve evrenin yarı örtülü sırrını açıklıyorum:

M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
Evrende bizim yapmamız gereken şey gayet basit. Tekamül etmemiz ya da diğer bir deyişle, evrimleşmemiz gerekiyor. Ya da bir diğer ifadeyle, bilincimizi yükseltmemiz gerekiyor. Çünkü yapmamız gereken, ol'up yine O'na dönmek. Ruhsal olarak olgunlaşmak. Bu basit şey için bir dolu kargaşa, zorluk sıkıntı düzeni olna maddi hayat yani bir illüzyon hazırlanmış. Debelenip duruyor, kafamızı basit şeylere takıp, bu şekilde pişmeye çalışıyoruz.

Bu pişme işlemi için, dualite, yani çift kutuplu bir illüzyon süreci tasarlanmış. Ya iyicilliği ya da kötücüllüğü seçeceğiz.

İyicillik esas olarak özgür iradeye saygıyı ve doğruyu, paylaşımcılığı seçip, başkalarına hizmet kutuplaşmasından, sınıfı geçecek kadar ilerleyerek mezun olmayı gerektiriyor. Dinlerin tamamı da bunun için var. Kötüye kullananlar, özünden uzaklaştıranlar var o ayrı. İll de din yolunda olmamız da gerekmiyor. Onlar sadece bir yol gösterici ve bizi uygun yola sokmak için varlar.

Kötücüllük ise kontrolü elde tutmayı ve gücü elinde toplamayı içeriyor. Bir nevi mafya lideri gibi, ordu komutası gibi, kendi kademeleri oluşturmayı içeriyor. Bu da mecazi anlatımla, şeytanın yolundan giderek, Allah'a hizmet etmeyi yani kendine hizmet anlayışını içeriyor. Mesela Cengiz Han bu yoldan başarı sağlamış tarihte (kendine hizmette). Kolay bir yol değil. Söz gelişi dini alet ederek, bu yoldan gitmek de mümkün. Çünkü nihai amaç, kendine hizmet ettirmek. Kendi kurallarını koyan, nitelikli bir ustalık ile de olur. Kendine hizmet yolu, başkalarına hizmette olanların kendini geliştirebilmesi fırsatını da oluşturmuş oluyor. Bunun için kötülük de var.

İşte bu iskelet bilgilerden yararlanarak, tüm dünyadaki işleyişi çok daha kolay olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu bilgilere itiraz etmek için ise, daha makul ve temeli sağlam bir anlatımınız olmalı. Çünkü temeli olmadan itiraz etmek hiç de bilgece değildir. Bu bilgileri edinmek için, binlerce kitap devirmiş olmak dahi pek öyle yeterli olmaz. Çünkü bunlar çok üst bilgilerin kısa bir özeti. (Ruh var mı, o var mı bu var mı demek, çok alt seviye sorular.)

Bu bilgileri anlamak ve kabul edebilmek belli bir alt yapı bilgisinin zihinde yeterince oturmuş olmasıyla mümkün. Yoksa tabii ki, ilkokul bitmeden doktora bilgileri anlaşılır olmaz. Eğer bu bilgiler saçma geliyorsa, bu zihinen hazır olmamaktan kaynaklıdır. Gerekli maturasyonun olmamasındandır.Bos is bunlar ilk paragrafi bile okumadim

Paraniz yoksa aç id gibi gezersiniz benim gibi

Dunyadaki tek kavga lokma kavgasidir LOKMA
Yoruma Git
hamza5806 - geçen hafta +4

M meola147of
geçen hafta (110 mesaj)
okumaya üşendim
I ItsAtakan24
geçen hafta (125 mesaj)
Aslında doğruda diyorsun. Gelişmek. Ve bunu yaparkende ya iyicil ya da kötücül (tabii kötü anlamında değil benim anladığım kadarıyla daha hiyearşik bir sistem) ile gelişmek.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
İyicillikte yani başkalarına hizmette, hiyerarşik karmaşık bir sistem yok.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

I ItsAtakan24
geçen hafta (125 mesaj)
Evet onu gördüm yazıda. İyicilik eğer yanlış anlamadıysam daha demokratik, daha adalet ve toplum açısından bir düzen estetiği olan bir düşünce değil mi?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mobidik

M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
Genel olarak bu kavramlarla paralelliği olduğu söylenebilir, evet. Düşünce ile birlikte, bu tür kavramların bileşkesinden oluşan anlayıştan oluşan, bu yönde yeterince kutuplaşma eğilimini de içeriyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ItsAtakan24

I ItsAtakan24
geçen hafta (125 mesaj)
Galiba bu cevabınızın üzerine düşünmem gerek. Biraz alengirli duruyor. Galiba sizde felsefeyle içli dışlısınız. Bende severim, önerebileceğiniz bir şey var mı bu alanda? Ben biraz daha işin hobisi ve zevkindeyim tabii, sizi bilemem.
Bu mesajda bahsedilenler: @Mobidik

P pspsexer
geçen hafta (3660 mesaj)
bu dünyada en az bilenler bildiğini sananlardır.

Yolun çok uzun

Üstte yazdıkların sadece senin anladığını sandıkların bilmiş konusanlar ancak bir şey bilmeyenleri titretir kendileri hic kipirdamaz direttikleri ancak bilmedikleriniz bilmeyenlere bilinmeyeni yüklersen yine bilmemiş olurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspsexer -- 13 Mayıs 2022; 19:47:39 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H hamza5806
geçen hafta (3378 mesaj)
Bos is bunlar ilk paragrafi bile okumadim

Paraniz yoksa aç id gibi gezersiniz benim gibi

Dunyadaki tek kavga lokma kavgasidir LOKMA< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
Önerebileceğim kitapları anlayabilmek, yine belli bir altyapı bilgisi gerektirir. Bu temel bilgiler sonrası örneğin dört ciltlik 'Ra Bilgileri' okunabilir. Söz gelişi ben 15-17 sene kadar önce 'Yüksek Bilinç Kılavuzu' isimli kitabı okumuştum ve bana hitap etmiyordu o zamanlar. Çünkü hazır değildim. Yeterince temel bilgim yoktu. Şimdilerde tekrar okuduğumda daha iyi anlıyorum ve farklı bir idrakle okumuş oluyorum. Yine de sindirerek gitmek için, yavaş yavaş ve üzerinde düşünerek okuyorum. Giriş yapabilmek ise kişinin kendi ilgi ve merak alanına ve öğrenmesi, hatırlaması gereken bilgilere göre değişir.
Çünkü herkes bu dünyada farklı bilinç seviyesindedir. Temel gereksinimlerini karşılama aşamasının üzerinde, kundalini enerjisinin uyanması seviyesi vardır. Bu noktada insan, eşitlik, adalet vb. türü savunumları yapar ve bu birinci gelişim basamağıdır. Bu basamaklar bir çırpıda aşılmaz. Daha aşağıda olanlar, yukarıları algılayamaz ya da yok sayar. Çünkü idrak düzeyi oralara yetişmez. Reddededip, tıpkı bir minik çocuğun yetişkin birinin bacağına vurarak ona tepki vermesi gibi nitelendirilebilecek tepkiler verir.
Reddeden de zaten ego sorunu vardır. Bu doğaldır. Kimisi de kendini daha yukarıda görme sanrısına kapılır. Ama ortaya daha sağlam ve kayda değer bir anlatım koyamaz. Sadece kendisini kandırır. Belli bir gelişim seviyesinin üstü ise, daha yüksek bir bilgi görünce, bunu kolayca takdir eder ve kabule geçmeye çok daha yatkın olur. Bu konular böyledir. Tekamül zamana bağlıdır. Zıtlaştıça, zorluklar insanın üzerine gelir. Kabule geçtikçe kolaylaşır.
@ItsAtakan24
Okuyamayanları da anlamak gerek. Hazır olanlara hitap eder bu bilgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 13 Mayıs 2022; 21:1:45 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ItsAtakan24 , @pspsexer

I ItsAtakan24
geçen hafta (125 mesaj)
Evet bu meselenin zamanla geliştiğinin farkındayım zaten. Felsefe ilgi alanıma sinemadan sonra en çok giren şey. Şu an genellikle daha klasikleri okuyorum. Okduduklarım Toplum Sözleşmesi, Ütopya ve şu an kenarda da Cicero'nun Kader Üzerine'si ve Montagine'nin Denemeler'i var. Cicero'ya vakayım dedim ama eser daha akademik bir tarzda yazıldığı için biraz anlamakta zorlandım. Ama Montagine'yi bayağı sevdim, bana ilk defa özgür düşünmeyi aşıladı diyebilirim. Onda da 100. sayfalarda kalmıştım, araya birkaç edebi roman sıkışınca o kaldı. Yeraltından Notlar'ı ve Babalar Ve Oğullar'ı bitirince ona devam edeceğim. Ha birde bu okuduklarımı ve bu okuduklarımdan sentezleyip çıkardıklarımı genel olarak okulumdaki Felsefe hocasıyla tartışıyorum. Kendisi de bir kere Felsefe Tarihi kitabı ödünç vermişti bana. Sağolsum oradan da fikirlerini beğendiğim Kierkgaard, Pieget, Aquinas gibi yazarları keşfetmeme olanak sağladı. Onlarında kitaplarını ekledim istek listeme şu anki kitapları bitirince onlara geçeceğim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Mobidik

_ _turbo_
geçen hafta (2998 mesaj)
Yazdiklarini bir nefeste su gibi okudum bana yazi kisa bile geldi diyebilirim. Bu konuda daha cok sey yazilabilir.
Yazdiklarina katilmakla birlikte ruhsal olarak olgunlasan biri dualitenin disina cikar, bu hayatin illuzyon oldugunun farkindadir ve suni catismalarin onu zorladigi taraflardan birine savrulmaz, kendi realitesini yasar. Sifir Rezonanstir parolasi. Kendini akisa birakmistir, akintinin tersine yuzmez, hicbir korkusu kalmamistir artik cunku korkacak hicbirsey yoktur. Cok baska bir boyuttadir ve giderekte yukselir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mobidik

İ iPhone 14 Pro
geçen hafta (387 mesaj)
Dediklerin doğru ben iyi tarafı seçtim< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: iPhone 12M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
Bunlar çok doğru ve güzel bilgiler.

Evet, başkalarına hizmet yönünde yeterince yol alan, daha ileriki aşamada dualitenin üzerinde ve tarafsız olmaya başlar. Çünkü taraf olmak ayrılıkçılık demektir ve bir olma kavramından uzaklaşmayı, yani o an olunandan daha düşük seviyede frekansa inmeyi beraberinde getirir. Halbuki bulunduğu idrak noktası birlik bilincine ait bir seviyedir. iyiyi ve kötüyü birlikte ve olanları olduğu gibi kabul etme seviyesidir. Bu seviyeyi yüksek bir idrakle yaşamak ve tarafsız gözlemci olmak, oldukça yüksek bir titreşim seviyesinde olmayı beraberinde getirir. Olağanüstü mucizeler oluşturabilecek, oldurabilecek seviyededir artık belki de ve ama yapmaz bile. Çünkü tarafsızdır ve neden yapsın ki? Kimseye bir şeyi kanıtlama ihtiyacı da yoktur ve genellikle yapması için bir sebebi de yoktur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @_turbo_

F fairtune
geçen hafta (1390 mesaj)
Çok okumakda zararlı baliciden beter uçuyo kafalar.
Şizofren olacak kadar çok okumayın!!< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M Mobidik Konu Sahibi
geçen hafta (1706 mesaj)
Musa Peygamber'in denizi ikiye ayırdığından bahsedilir. Yine Musa asasını yere atınca, asa bir yılana dönüşmüştür.

Materyalist anlayışla bakınca, bunlar inanılmaz görünür. Ancak bir zihnin gelişkinliğinin, kabul edilemez olanı kabul edebilmesiyle ölçüldüğü gerçekliğini bilen kimseler için, mucize görünenler olağandır. Esasen mucize kabul edilen olayların da fiziksel açıklamaları vardır. Ancak fizik bilimi günümüzde bunları açıklayabilecek denli gelişmiş değil.

Dolayısıyla mucizelere inanmayanlar şimdilik suyun kaldırma kuvveti ya da yerçekimi kanunu gibi basit gerçekliklerle idare etmek zorundalar.
M Mobidik Konu Sahibi
6 gün (1706 mesaj)
Bu arada bir ince ayrıntıyı es geçmişim yukarıdaki iletimde.

Evet en sonunda tarafsız olur ve müdahale etmezsin ama bu çok üst bir aşamadır. Dünya gezegeninde amaç seçim yapmak, yani kutuplaşmaktır. Ya başkalarına hizmette ya da kendine hizmette kutuplaşıp, görevi başarıyla bitirmek gerekir. (Bu kutuplardan yukarıda da vahsetmiştim.) Sonuç olarak ise amaç, sürekli tekamül etmek yani olmaktır.
Bu mesajda bahsedilenler: @Mobidik

M mhmdvv
6 gün (10 mesaj)
ğstad Alex Jones anlatmıştı bunları.
https://www.youtube.com/watch?v=mrlC1zMTIBU&feature=youtu.beDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.