Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
10
Cevap
360
Tıklama
0
Öne Çıkarma
(((Dünya böyle yolsuzluk görmedi)))

U ultramarine caeruleum Konu Sahibi
13 yıl (2102 mesaj)
ABD'de 50 milyar dolarlık yolsuzluk yapmakla suçlanan Wall Street'in yatırım danışmanı Bernard Madoff, sadece süper zenginleri değil, hayırseverler dahil herkesi dolandırmış. Madoff'un dolandırdığı para 50 milyar dolar...

SAADET ZİNCİRİ KURMUŞ

Madoff'un yürüttüğü Wall Street'in en büyük "Ponzi Oyunu"nda (bir nevi borcu borçla ödeme) Boston'daki bir Yahudi yardım kuruluşundan, Zürih'e kadar birçok yerde büyük bankaların paralarını kaybetti ortaya çıkmaya başladı.

Dünyanın birçok yerinde, Madoff'un yatırım havuzuna yatırım yapan yatırımcılar, hafta sonunu kayıplarının ne kadar olduğunu hesaplamakla geçirdiler. Nasdaq Borsası'nın başkanlığını yaptıktan sonra yatırımcılar arasında saygın bir yer edinen 70 yaşındaki Madoff, geçen hafta perşembe günü 50 milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandıktan sonra, 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

HAYIRSEVERLERE DE ACIMAMIŞ

Ancak Madoff'un kurbanlarının süper zenginlerden, emeklilere ve güçlü finansal kurumlardan, yerel yardım kuruluşlarına kadar uzandığı görüldü. Bazı yatırımcılar sonlarının geldiğini söylerken, bazıları ise halen ümitlerini korumayı sürdürüyor. Madoff'un yönettiği yatırım fonları gibi fonları izlemekten sorumlu ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SEC) eski başkanı Harvey Pitt, her kesimden dolandırılan insan bulunduğunu belirterek, "sadece büyük yatırımcılar değil, bunda birçok hayırsever ve vakfın parası var. Bu gerçek bir trajedi" dedi. ABD'nin birçok yerindeki yardım kuruluşunun Madoff'un yatırım fonunun çökmesinden doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

YAHUDİLERE YARDIM EDEN VAKFIN PARALARI GİTTİ

Yahudi gençlerin İsrail'e seyahatlerini düzenleyen Boston'daki "Robert
I. Lappin Hayırseverlik Vakfı"nın internet sitesinde yapılan açıklamada, vakfın faaliyetlerinde kullandığı paranın Madoff'a yatırıldığı belirtildi. Açıklamada, Lappin Vakfı programları için gerekli paranın gittiği, vakıf görevlilerinin işine son verildiği kaydedildi.

1 MİLYON DOLAR KAYBEDEN VAR

Florida eyaletinden Minnesota eyaletine kadar sıradan yatırımcılar da paralarını Madoff'a verdiler. Bu yatırımcılar hikayelerini anlatırken kayıplarının 40 bin dolar ila 1 milyon dolar arasında olduğunu söylediler.

SPİELBERG'İN YARDIM KURULUŞU DA VAR

Wall Street Journal gazetesine göre, Madoff'a para kaptıranlar arasında Boston merkezli emlak şirketi "Boston Properties"in sahibi emlak zengini Mortimer Zuckerman, 1986 Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel'in vakfı ve ünlü sinema yönetmeni Steven Spielberg'in yardım kuruluşu da bulunuyor.

YETKİLİLER İŞİNİ YAPMAMAKLA SUÇLANIYOR

Potansiyel zararın büyüklüğü, yolsuzluğun bazı ABD'li yardım kuruluşlarından Londra'daki fon yönetimine ve birçok büyük bankaya kadar uzanması, ABD'de finansal piyasaları izlemekle yükümlü kurumların yolsuzluğu daha önceden belirleyememekle suçlanmasına yol açtı.

Fonlarının yaklaşık yüzde 9'unu Madoff'a yatıran Londra merkezli yatırım şirketi Bramdean Alternatives'in yöneticisi Nicola Horlick, BBC'ye yaptığı
açıklamada, ABD'li düzenleyici kurumların yetkililerini işlerini yapmamakla itham etti. Horlick, "İnsanların şimdi ABD'de yapılan işlere yatırım yapmasının çok zor olduğunu düşünüyorum, çünkü onlar işlerini düzgün yapamadı. Bu, piyasalar tarihinde muhtemelen en büyük finansal skandal. 50 milyar dolar büyük miktar" dedi.

Bramdean Alternatives tarafından yapılan açıklamada da, "yatırımcılar iyi niyetle Madoff fonlarına daha fazla para yatırırken, bu açık dolandırıcılığın
bu kadar uzun süre, muhtemelen on yıllarca sürmesi hayret verici" denildi.Bernard L Madoff Investment Securities firmasını 1960 yılında kuran Madoff, ayrıca bir hedge fonunu yönetiyordu. Madoff, fondaki mevcut yatırımcılara paralarını ödemek için fona yeni giren yatırımcıların parasını kullanmakla suçlanıyor. ABD'li savcılar ve finansal kurum düzenleyicileri 70 yaşındaki Madoff'u, yatırım danışmanlığı aracılığıyla 50 milyar dolarlık yolsuzluk yapmakla itham ediyor. Tutuklandıktan sonra 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakılan Madoff suçlu bulunması halinde, 20 yıl hapis ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırılabilir.
K KaTiP_SoSe
13 yıl (661 mesaj)
Sanırım oğulları ihbarda bulunmuş ama iyi yapmış yakın çevrelerine de hiç param kalmadı diyormuş


Bu mesaja 2 cevap geldi.

D DarkMourning
13 yıl (1681 mesaj)
Bernard 1 Fetullah ulu hacı hoca efendi hazretleri (f.g) 2


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F forvet09
13 yıl (13664 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: DarkMourning

Bernard 1 Fetullah ulu hacı hoca efendi hazretleri (f.g) 2


Fetullah Gülen'in yolsuzlukları ile ilgili elinde ne tür bir belge vardır?

varsa bilelim, yok ise "atıl kurt" luk yapma buralarda.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

L lordofvarde
13 yıl (265 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: forvet007


quote:

Orjinalden alıntı: DarkMourning

Bernard 1 Fetullah ulu hacı hoca efendi hazretleri (f.g) 2


Fetullah Gülen'in yolsuzlukları ile ilgili elinde ne tür bir belge vardır?

varsa bilelim, yok ise "atıl kurt" luk yapma buralarda.


En basiti: Yurt dısında Fetullah cemaatinden elemanlarla birlikte kurban kesimine dahil oldum. 1 buyukbas hayvanın 2 hissesini aldım kendim. Amacım 1 hisseyi dagıtmaktı ecnebi memleketteki muslumanlara. Ama ne yaptı Fetullahcı canım cicim kardeslerim Benim aldıgım 2 hissenin yuzde 40 ını bana sormadan kendileri dagıtmıslar. Cok sinirlendim ama bu fetullahcıların her zaman yaptıgı birseymis. Elimden birsey gelmedi. Sonradan arastırdımki benden ve onlarca benim gibi kesim yaptıran insanlardan sormadan aldıkları etleri kendi kuruluslarına bagıslıyorlarmıs. Yani burlaradaki okullarına restoranlarına falan.

BU DOLANDIRICILIK DEGILDE NEDİR.
V V1
13 yıl (551 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: KaTiP_SoSe

Sanırım oğulları ihbarda bulunmuş ama iyi yapmış yakın çevrelerine de hiç param kalmadı diyormuş

Helal olsun valla. Kendi öz oğlu babasını ihbar ediyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T trimaxsahinabi
13 yıl (2643 mesaj)
babası oğluna pay vermemiş olabilir
R Ryan Oreily
2 yıl (3050 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

quote:

Orjinalden alıntı: DarkMourning

Bernard 1 Fetullah ulu hacı hoca efendi hazretleri (f.g) 2


Fetullah Gülen'in yolsuzlukları ile ilgili elinde ne tür bir belge vardır?

varsa bilelim, yok ise "atıl kurt" luk yapma buralarda.
Hmm demek öyle
şimdi en kral malum particisindir sen değil mi.
Keh keh keh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ryan Oreily -- 19 Mayıs 2020; 11:47:5 >


G Guest-596C9B846
2 yıl (606 mesaj)
“Yeryüzünde kendinize hazineler biriktirmeyin. Burada güve ve pas onları yiyip bitirir, hırsızlar da girip çalarlar. Bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin. Orada ne güve ne pas onları yiyip bitirir, ne de hırsızlar girip çalar. Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır.” Matta 6:19-21< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


F forvet09
2 yıl (13664 mesaj)
Allah muhafaza.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


S sorunluadam999
3 ay (205 mesaj)
Ama sağlam dolandırmış.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: GaMeRR119


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.