Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
4
Cevap
260
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Dünya basını Erdoğan’ın Biden’a yanıtını yorumladı: Sert çıkmaktan çekindi
F
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Erdoğan’ın Biden’a verdiği ‘Ermeni soykırımı’ yanıtını yorumlayan Bloomberg ve Financial Times, "Erdoğan sert çıkmaktan çekindi" ve "Ekonomiye zarar vermekten endişe etti" gibi yorumlar yaptı.
< Resime gitmek için tıklayın >

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’a, ‘Ermeni soykırımı’ açıklamasından iki gün sonra, dün düzenlenen Kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada yanıt verdi. Erdoğan’ın yanıtı dünya basınının da gündemine gelirken, "Erdoğan sert çıkmaktan çekindi" ve "Ekonomiye zarar vermekten endişe etti" gibi yorumlar yapıldı.
BLOOMBERG: ERDOĞAN DURUMUN FARKINDA
Bloomberg’in internet sitesinde yayınlanan haberde, “Erdoğan soykırım tartışmasında Biden’a sert yanıt vermekten çekindi” başlığı kullanılırken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO müttefiki ABD ile ilişkileri iyice germemek için kendini tuttu. Bu durum Türk liderin ülkesinin kırılgan ekonomik durumunun farkında olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.
Bloomberg’de yayınlanan haberde, “Biden’ın açıklamalarından sonra ilk kez konuşan Erdoğan, Biden’ı suçladı. Fakat Erdoğan, üst düzey bir Türk yetkilinin söylediği kritik savunma anlaşmalarını dondurmak gibi diğer hamlelerini duyurmadı. Biden’ın açıklamaları daha çok sembolik iken, bu hamle Biden yönetiminin Erdoğan’a nasıl yaklaşacağının tonunu da belirledi. ABD ile son yaşanan gerilimler Türkiye’ye maddi acı yarattı ve Erdoğan da NATO Zirvesi’nde Biden ile görüşeceğini söyledi” ifadesi yer aldı.
Bloomberg, Erdoğan’ın geçmişte de ABD’ye bazı tehditlerde bulunduğunu ve aralarında Kürecik’e ABD’nin erişiminin engellenmesi ve İncirlik Üssü’ne erişimin engellenmesi gibi tehditleri olduğunu hatırlatırken dün gece bunlardan hiçbirinin gündeme gelmediğini yazdı.
FT: ERDOĞAN MİSİLLEME YAPMADI
İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times da konuyla ilgili kapsamlı bir haber yaptı. Gazetenin İstanbul muhabiri Ayla Jean Yackley imzalı haberde, “Biden’ın açıklamalarından sonra Erdoğan bir misilleme açıklamadı ve aksine NATO müttefikiyle çalışma arzusunu dile getirdi. Bu da 717 milyar dolarlık ekonomiye zarar vermekten endişe ettiğini gösteriyor” yorumu yapıldı.
Financial Times, haberin spotunda, “Ankara, Biden’ın açıklamalarına misillemeyi açıklamadı” ifadesini kullandı.
Gazete, “Ankara ve Washington birçok konuda karşı karşıya geldi. Erdoğan’ın insan hakları konusundaki yaklaşımı, Türkiye’nin Rusya’dan NATO jetlerini düşürmeye yönelik savunma sistemi satın a lması ve Halkbank davası gibi konular var. Türkiye’nin dış siyaset ve ekonomideki politikaları son yıllarda yatırımcıları kaçırdı ve Erdoğan da hem ABD hem de AB ile kırılgan ekonomiyi korumak ve ticari bağları kuvvetlendirmek için yeni bir sayfa açmayı umut ettiğini söyledi” ifadesine yer verdi.
Financial Times, “Erdoğan Türkiye’nin hangi misillemeyi yapacağını söylemedi. İki ülke arasındaki anlaşmada ABD ordusunun Türkiye’deki üslere erişimi vardı. Daha önce Erdoğan 1915 olaylarına soykırım diyen ülkelerden büyükelçisini çekti ya da ticaret anlaşmasını iptal etti. Erdoğan, misillemenin Ermenistan’a yönelik olabileceğinin sinyalini verdi” yorumunu yaptı.

Birisi" kefeni ile gelmisti" degilmi ,acep kim.

https://www.birgun.net/haber/dunya-basini-erdogan-in-biden-a-yanitini-yorumladi-sert-cikmaktan-cekindi-342742< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 yıl
Yüzbaşı

Dünya lideri be< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

B
2 yıl
Yarbay

Geçen gün bir yorum okudum, o yorum durumu özetlemiş.

"D.Erdoğan her dönem ABD başkanının görmek istediği kişi olmuştur. "

Türkiyeyi dünyaya rezil etmeye devam ediyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İ
2 yıl
Çavuş

Şartlar göz önüne alındığında doğru olanı yapmıştır Cumhurbaşkanı.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 yıl
Yarbay

Ekonomiye zarar vermek mi...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.