Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
193
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Drone teknolojisi tarımsal verimliliği yüzde 10 arttıracak

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
4 yıl (7185 mesaj)

Drone teknolojisi; endüstride, sanatta, içerik üretiminde ve daha pek çok şeyde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Konya’da yaşayan bir grup mühendis tarım arazilerindeki verimi arttırmak için drone sistemleri üzerinde çalıştı ve çalışmaların sonucunda "Tarımsal İnsansız Hava Aracı (TİHA)" adını verdikleri bir üretti.

 


Otonom sürüş yeteneklerine sahip TİHA, yaptığı tespitler sonucunda tarımsal verimliliği en az yüzde 10 arttıracak. TİHA, araziyi inceliyor ve toprak sağlığı için müdahale edilmesi gereken yerleri tespit ediyor.


 


 


TİHA, üzerindeki multispektral kamera ile arazinin görünümünü inceliyor ve bir toprak haritası çıkartıyor. 100 hektarlık alanı 30 dakikada fotoğraflıyor. Toprağın yapısını analiz ediyor, klorofobil haritası oluşturuyor, bitki sağlığını inceliyor ve yabani ot tespiti yapıyor. Sulama konusunda sıkıntı olup olmadığını kontrol ediyor. Yapılan analizler sonrasında üreticinin topraktan en verimli şekilde faydalanması sağlanıyor.


 


TİHA sayesinde üreticiler arazinin tamamına hakim olabilecek. Büyük tarlalarda üreticiye çok fazla zaman kazandıracak. TİHA’nın geliştiricilerinden Mehmet Pekin, TİHA'nın tarımsal verimliliği her yıl en az yüzde 10 artıracağını savundu.


 


Dünyada drone teknolojisinin tarımda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Özellikle de çok büyük arazilerde toprak analizi, mahsul durumu, mahsulü vahşi hayvanlardan koruma ve sulama yapmak için drone teknolojisinden faydalanılıyor.


 
 Haberi Portalda Gör

Bim'e gidin Ceviz, Pirinç, Mercimek, Fasulye arkalarını çevirin Kanada, Rusya, ABD yazıyor. Droneları Bim'in içinde uçurursalar 1 kilo pirinç 2 kilo olacak verim artac...
Yoruma Git
Yorumun Devamı strong mind strong body - 4 yıl +14
Tarım bile yok artık...
Yoruma Git
esmerbuyucu - 4 yıl +9
Tarım bulursanız artırırsınız. Fransada falan...
Yoruma Git
fthtsdmr - 4 yıl +7

E esmerbuyucu
4 yıl (7725 mesaj)
Tarım bile yok artık...

S strong mind strong body
4 yıl (264 mesaj)
Bim'e gidin Ceviz, Pirinç, Mercimek, Fasulye arkalarını çevirin Kanada, Rusya, ABD yazıyor. Droneları Bim'in içinde uçurursalar 1 kilo pirinç 2 kilo olacak verim artacak.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


F fthtsdmr
4 yıl (104 mesaj)
Tarım bulursanız artırırsınız. Fransada falan...< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


N nForcer
4 yıl (10446 mesaj)
Şirketleşmiş tarımcıların işini görür bu ancak. Gariban çiftçi ise bırakın drone'u, vergisiz mazotun hayalini bile kuramıyor.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


B bwhiteshark
4 yıl (1963 mesaj)
Valla Anadolu çiftçi gariban ama oy verirken ki kriterleri üretim olmasa gerek.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


G goldstars74
4 yıl (5 mesaj)
İnsanımızın içini karamsarlık bürümüş. Bilin ki en iyi umut kapısı bilimdir.

İ ikista
4 yıl (2002 mesaj)
Bu işin tam olarak neresinde geliştirme ve bilim var?


Kullanılan ürün DJI matrice. Zaten üzerine kızıl ötesi kameralar da dahil çeşitli kameraler takılabiliyor, otomatik dolaşması için rota belirlenebiliyor ve o rota üzerinde fotoğraflama/video kaydı yapabiliyor.


Dedim belki yazılım tarafını geliştirmişlerdir. Sonra arayüzdeki local linki internette aratınca kameranın web sitesine ulaştım:
https://support.micasense.com/hc/en-us/articles/225943947-RedEdge-Manual-Camera-Configuration-and-Live-View


Benim anladığım; bu Konya'lı mühendis arkadaşlar yurt dışında bir kamera bulmuşlar ve bunu drone'a bağlamışlar...


Benim anladığım kadarıyla üzerine eklenen bir taş yok. Çekilen fotoğrafların yorumlanması tarafında mı bir mühendislik var? Arkadaşlar ziraat mühendisi mi acaba?
Gerçekten anlamadığım bir konu... Bilgi sahibi olan biri, bu arkadaşların işin neresinde emeği olduğunu açıklayabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikista -- 11 Mart 2018; 18:34:42 >A aslamacia
4 ay (52 mesaj)
Güzel başlık olmuş.
"Zirai Drone alırken nelere dikkat edilmeli" başlıklı şu blog yazısı da verimli olacaktır. Paylaşmak istedim.
https://mriha.com/zirai-dron-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir//
O Olurolmazşeylerrrrrrr
4 ay (130 mesaj)
İnsanlar zamlardan kar elde edemiyorlar diye arazisini ekmeyi bırakıyor bunlar dalga geçiyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O ozbey08
4 ay (5225 mesaj)
bu millet ve devlet tarımsal verimi %50 artıran damla sulama sistemine bile geçmiyorken %10 artış çok az.
bu ülkede hala salma sulama yapılıyor en verimsiz ve israf ile tarım yapmaya çalışıyoruz.
L Leipold
4 ay (1575 mesaj)
Drone ne yapacakmis? Gubre fiyatini mi dusurecekmis? Ilac fiyatini mi dusurecekmis? Mazot fiyatini mi dusurecekmis? Ne yapacakmis drone afedersin?

Anca milletin akliyla dalga gecin. Sanki Hollanda'yiz tarimda herseyi cozduk, bi dronumuz kaldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 7 Ekim 2021; 15:24:17 >


R Redeemertr
4 ay (578 mesaj)
donanımhaber, zaytung ile kapışmaya başladı galibaDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.