Bu konudaki kullanıcılar: 2 kayıtlı üye, 120 misafir, 75 mobil kullanıcı
136700
Cevap
1590128
Tıklama
1000
Öne Çıkarma
Cevap: 🔥 Dolar 9,26 - Euro 10,75 - Altın 528 | 16 EKİM 🔥 (6492. sayfa)

1 1234Rambo
3 ay (1417 mesaj)
karşı cinsten bir insanla genelde saygı ve sevgi çerçevesinde iletişim kurarım. sizin tarzınız ise bana itici geldi. benim nick'imin olduğu mesajları hiç okumadan geçmenizi rica ediyorum. buraya yazma sebebim sizi mutlu etmek değil de, ülkenin ekonomi-politiğini anlamak ve sonra anlayamayanlara yardımcı olmaktır. sizlik bir durum yok. iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1234Rambo -- 23 Temmuz 2021; 22:55:7 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MRVT_

1 1234Rambo
3 ay (1417 mesaj)
en temizi blokluyorum ben. lütfen siz de beni bloklayın. zaman kaybı durumu olmasın.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MRVT_

P Portraitclub
3 ay (3438 mesaj)
Gençlere suyu bile çok gören bir kafa böyle insanlar yüzünden azı ile yetinmek zorundayız.
https://www.instagram.com/reel/CQs3GwAnp19/?utm_medium=copy_link< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Kimyager06
3 ay (2031 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: 1234Rambo

en büyük sorun, partili c.başkanlığı sistemi. o kadar aşırı yetkilerle donatıldığı halde, her gün yeni bir "az geliyor, daha çok yetki lazım" haberi okuyoruz . şimdi de kalan %1 tarafsız haber veren medyayı tamamen yok etmek istiyorlar. ardından da yabancı yatırımcılarla toplantı yaparlar. "çok güzel buralar, mutlaka gelin ha" derler.

çok kötü bir şaka , akp .
Yabancı yatırımcı gelmez... Ne zaman AKP giderse ülke ayağa kalkar... Rize de sel felaketi oluyor cumhurbaşkanı milletin kafasına çay paketi atıyor komedi gibi... Bu ülkede açık öğretim üniversitelerini ve tabela üniversitelerinin kapatılması gerek....Okumuş cahil ve okumamış cahiller bitmez yoksa... Kitap okumayan araştırmayan İnterneti instagram Facebook Twitter dan ibaret sanan bir toplum şuan Türkiye...


Edit : imam hatip liselerinin de kapatılması ve mesleki ve teknik liselerin açılması gerek... Şuan teknik eleman sıkıntısı var...Ülkede yeterince imam var... İmama değil teknik elemana ihtiyacımız var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kimyager06 -- 24 Temmuz 2021; 14:43:17 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K krstarica
3 ay (12177 mesaj)
Cayi yakalamak icin, ellerini havaya kaldirip, bize de atin diye bagiran kitlenin sucu bence daha buyuk. Ben bu tur konularda bu ulkenin Baskanina kizmiyorum artik. Herkes hakettigi davranisa maruz kaliyor.

Duşkun ve zavalli insanlara az bile.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kimyager06

Ç çiko miko
3 ay (20 mesaj)
https://brandday.net/genel/2021/04/12/ege-cansene-gore-turk-lirasinin-gelecegi-yok-ortadan-kalkacak//


Ege Cansen’e göre Türk Lirası’nın geleceği yok, ortadan kalkacak

Taksim Toplantılarının son konuğu kıdemli ekonomist Ege Cansen’di. Cansen toplantıda ‘para’, ‘dolar’, ‘devalüasyon’, ve ‘dijital para’ olarak gösterilmek istenen ‘bitcoin’ ve benzeri yeni moda ürünleri anlattı. Her zaman keyifle dinlediğim Cansen, yine çok aydınlatıcı idi. Önce neler söylediğini aktaralım:
“Türk lirası ile dolar 1940’lı yıllarda 1,3 düzeyindeydi ve neredeyse birbirlerine eşitti, o günden beri Türk Lirası dolar karşılığında 8 milyon kat değer kaybetti. Eğer atılan 6 sıfırı da eklersek, günümüzde bir dolar 8 milyon TL değerinde.
Türkiye iki paralı bir ülke oldu. Hem dolar hem de TL geçiyor. Ama TL, İngilizci deyimiyle ‘Hard Currency’ yani ‘Sert para’ olmadığı, tersine ‘yumuşak para’ olduğu için dolar karşısında hep dayak yiyor, daha da yiyecek.
Türkiye’de hayat dolar olarak çok ucuz. Bu yüzden döviz geliri olanlar için Türkiye bir cennet. 
Osmanlı İmparatorluğu ‘haraç sistemi’ üzerinde kuruluydu, hep dışardan gelen parayla yaşadı ve büyüdü. Bunu sürdüremeyince borç almaya başladı, borçları ödeyemeyince de battı. Bu gelenek bizim ruhumuza işledi. Halen de biz dışardan borç alıp sürdürmeye gayret ediyoruz. Rahmetli Turgut Özal da bu kafadaydı, bunu yöntem olarak belirlemişti.
Ancak dışardan borç alıp karşılığını ödemeyince de ‘Cari açık’ oluyor. Cari açık olduğu müddetçe bu düzen değişmez, Türkiye her zaman böyle ekonomik krizler yaşar. Şimdi de cari açıkla borç alıp, ithalat yaparak Türkiye’de harcıyoruz. Ödeme zamanı gelince de ödeyemiyoruz.
Halen Türkiye’de yaşayanların 180 milyar dolarlık altını var. Bir de yurtdışındaki hesaplarda 140 milyar dolarlık banka hesabı var, yani Türkiye’den yabancı bankalara aktarılmış servet var. İkisini toplayınca zaten aşağı yukarı dış borç toplamı eder. Yani gelen para, ya altına gitmiş, ya da yurtdışındaki banka hesaplarına gitmiş. Aslında devletin cari açığı var ama Türkiye insanının cari açığı yok, onların altın ve döviz hesapları var.”
Ege Cansen’i dinleyince, moralim bozulmadı değil. Biz cari açığı hiçbir zaman yok edemeyeceğimize göre sorunlarımız da hep devam edecek gibi gözüküyor.
Cansen en iddialı sözlerini ise Türk Lirası’nın geleceği için söyledi. Ona göre bir para biriminin ‘para’ olabilmesi için dört fonksiyonu yerine getirmesi gerekir. Bu fonksiyonlar şöyle:
Satın alma aracıdır.
Ölçü birimidir.
Değer saklama aracıdır.
Sözleşmelerde geçer.
Ama hepimiz biliyoruz ki, Türk lirası bir saklama aracı olamaz, saklarsanız değer kaybeder. Sözleşme de yapamazsınız, zararlı çıkarsınız. Ölçü birimi olarak da alamazsınız, zamanla değişir. Geriye tek işlev kalır, satın alma aracı.
Yani TL dört işlevinden üçünü kaybetmiş durumda. Bu yüzden Türkiye gibi ülkelerde halen iki paralı bir sistem vardır biri dolar, öteki yerel para olarak. Ama yerel para, yani bizim örneğimizde Türk Lirası güven vermiyor ve bu yüzden geleceği de yok. Şöyle devam ediyor:
 “Uzun vadede Türk Lirası ortadan kalkacaktır. Çünkü Türk Lirası, para olma özelliğini kaybetti. Siz hiç Türk Lirası olarak borç vermeyi düşünen gördünüz mü? Zaten küresel ekonomi ulusal parayla olmaz.”

Ege Cansen olarak “Bitcoin” gibi dijital paralar konusunda konuştu ve ‘Bitcoin’ benzeri ürünlerin ‘Dijital para’ olmadığını söyledi. Ona göre bu ürünler olsa olsa ‘Elmas’ gibi ‘kıymetli meta’ olarak değerlendirilebilir. Şöyle dedi:
“Bir paranın para olması için arkasında devletin olması lazım. Bitcoin ve benzeri ürünlerin arkasında devlet yok. Bu yüzden bitcoin gibi ürünler dijital para değildir. Belki elmastır, kıymetli madendir. Oysa Dolar, Euro, Türk lirası, normalde de, dijital olarak da paradır. Bakın bitcoin’in değerini anlatırken ‘Bir bitcoin 58 bin dolar ediyor’ diyoruz. Siz hiç ‘bir dolar, şu kadar bitcoin eder’ diyeni duydunuz mu?”
Ve tabi dijital para olarak gösterilen ürünler para olmadığına göre, elmas veya benzeri öteki kıymetli metalar gibi bugün değeri çıkar, yarın da düşer.
Ege Cansen usta bunları söylüyor.
Cansen’in Türkiye’nin büyük problemi olan ‘Cari açık’ için anlattığı bir sarhoş fıkrasını da yazayım, kayda geçsin.
“Sarhoşun biri doktora gitmiş ve peltekleye peltekleye ‘Doktor benim konuşmamı düzeltir misin?’ demiş. Doktor adama bakmış zil zurna sarhoş, sonra saatine bakmış, daha sabahın dokuz buçuğu. ‘Evladım içmemen lazım’ demiş. Sarhoş itiraz etmiş, ‘Ya içki konusunu boş ver, sen benim konuşmamı düzelt!’ Yani sarhoş diyor ki, ‘ben hep içeyim ama pelteklemeyeyim.’ Bu durumda doktor ne yapsın?”
Türkiye ekonomisi de bu halde, cari açıktan vazgeçmeyip, kriz olmasın diye bekliyor.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

O ogameci
3 ay (17711 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Cayi yakalamak icin, ellerini havaya kaldirip, bize de atin diye bagiran kitlenin sucu bence daha buyuk. Ben bu tur konularda bu ulkenin Baskanina kizmiyorum artik. Herkes hakettigi davranisa maruz kaliyor.

Duşkun ve zavalli insanlara az bile.
Bide otobüs üstüne çıkan akp liler tek tek anons edilip sonrada millet alkışlamış

adamları sel vurdu hala alkış, çay< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R Rindaman
3 ay (7679 mesaj)
Doğru söylemiş. Aslında kazanmak da bir kültür oluşturur, bak dünya kupasına, bak olimpiyatlara..

Kazananlar az çok belli çünkü o ülkelerde bir mindset var. Adamlar kazanmak için çalışıp odaklanmış ve meyvesini yiyiyor.


Türkiye Cumhuriyeti de üç beş kazanıp değerlendireyim ve bir almaya kalkınca satıp çıkayım kafasında. Oradan buradan üçe beşe alayım

iç piyasada sekiz ona sokayım.. Zaten ticaretimizde ahlak da yok kalite de.

Onun dışında köklüleşerek kazanma kültürü yerine hep bi ketenpere var. Ne yazık ki yüz yıllar içinde bu ülkeden o güç çıkmış gitmiş

insanlar anca palavra sıkar olmuş. Kimsenin kimseyi sevmediği dağılmaya yüz tutmuş bir ülke Türkiye.
Bu mesajda bahsedilenler: @çiko miko

K krstarica
3 ay (12177 mesaj)
Bu bilmedigimiz bir sey degildi ki, hicbir zaman guvenli liman olarak gorulmedi, ve o noktaya tasiyamadik. O veya bu sekilde olmadi. Bu onceden de degildi simdi de degil.

Turk lirasinin onemli olan gelir sisteminde idare edilebilir duzeyde olmasi bize yetti. Bugun Dolar 3,5 Euro 4.5 lira olsa boyle bir konu bile olmazdi forumda.

Her 20 senede bir batip cikiyoruz. Tesaduf mu bence degil. Hedge Fonu sistemi Ponzi sistemi uygulanip duruyor. Tekrar bir sekilde duzelir ama parca parca bolunuyoruz. Gun gelecek komple kirilacagiz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @çiko miko

R Redeemertr
3 ay (502 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: çiko miko

https://brandday.net/genel/2021/04/12/ege-cansene-gore-turk-lirasinin-gelecegi-yok-ortadan-kalkacak//


Ege Cansen’e göre Türk Lirası’nın geleceği yok, ortadan kalkacak

Taksim Toplantılarının son konuğu kıdemli ekonomist Ege Cansen’di. Cansen toplantıda ‘para’, ‘dolar’, ‘devalüasyon’, ve ‘dijital para’ olarak gösterilmek istenen ‘bitcoin’ ve benzeri yeni moda ürünleri anlattı. Her zaman keyifle dinlediğim Cansen, yine çok aydınlatıcı idi. Önce neler söylediğini aktaralım:
“Türk lirası ile dolar 1940’lı yıllarda 1,3 düzeyindeydi ve neredeyse birbirlerine eşitti, o günden beri Türk Lirası dolar karşılığında 8 milyon kat değer kaybetti. Eğer atılan 6 sıfırı da eklersek, günümüzde bir dolar 8 milyon TL değerinde.
Türkiye iki paralı bir ülke oldu. Hem dolar hem de TL geçiyor. Ama TL, İngilizci deyimiyle ‘Hard Currency’ yani ‘Sert para’ olmadığı, tersine ‘yumuşak para’ olduğu için dolar karşısında hep dayak yiyor, daha da yiyecek.
Türkiye’de hayat dolar olarak çok ucuz. Bu yüzden döviz geliri olanlar için Türkiye bir cennet. 
Osmanlı İmparatorluğu ‘haraç sistemi’ üzerinde kuruluydu, hep dışardan gelen parayla yaşadı ve büyüdü. Bunu sürdüremeyince borç almaya başladı, borçları ödeyemeyince de battı. Bu gelenek bizim ruhumuza işledi. Halen de biz dışardan borç alıp sürdürmeye gayret ediyoruz. Rahmetli Turgut Özal da bu kafadaydı, bunu yöntem olarak belirlemişti.
Ancak dışardan borç alıp karşılığını ödemeyince de ‘Cari açık’ oluyor. Cari açık olduğu müddetçe bu düzen değişmez, Türkiye her zaman böyle ekonomik krizler yaşar. Şimdi de cari açıkla borç alıp, ithalat yaparak Türkiye’de harcıyoruz. Ödeme zamanı gelince de ödeyemiyoruz.
Halen Türkiye’de yaşayanların 180 milyar dolarlık altını var. Bir de yurtdışındaki hesaplarda 140 milyar dolarlık banka hesabı var, yani Türkiye’den yabancı bankalara aktarılmış servet var. İkisini toplayınca zaten aşağı yukarı dış borç toplamı eder. Yani gelen para, ya altına gitmiş, ya da yurtdışındaki banka hesaplarına gitmiş. Aslında devletin cari açığı var ama Türkiye insanının cari açığı yok, onların altın ve döviz hesapları var.”
Ege Cansen’i dinleyince, moralim bozulmadı değil. Biz cari açığı hiçbir zaman yok edemeyeceğimize göre sorunlarımız da hep devam edecek gibi gözüküyor.
Cansen en iddialı sözlerini ise Türk Lirası’nın geleceği için söyledi. Ona göre bir para biriminin ‘para’ olabilmesi için dört fonksiyonu yerine getirmesi gerekir. Bu fonksiyonlar şöyle:
Satın alma aracıdır.
Ölçü birimidir.
Değer saklama aracıdır.
Sözleşmelerde geçer.
Ama hepimiz biliyoruz ki, Türk lirası bir saklama aracı olamaz, saklarsanız değer kaybeder. Sözleşme de yapamazsınız, zararlı çıkarsınız. Ölçü birimi olarak da alamazsınız, zamanla değişir. Geriye tek işlev kalır, satın alma aracı.
Yani TL dört işlevinden üçünü kaybetmiş durumda. Bu yüzden Türkiye gibi ülkelerde halen iki paralı bir sistem vardır biri dolar, öteki yerel para olarak. Ama yerel para, yani bizim örneğimizde Türk Lirası güven vermiyor ve bu yüzden geleceği de yok. Şöyle devam ediyor:
 “Uzun vadede Türk Lirası ortadan kalkacaktır. Çünkü Türk Lirası, para olma özelliğini kaybetti. Siz hiç Türk Lirası olarak borç vermeyi düşünen gördünüz mü? Zaten küresel ekonomi ulusal parayla olmaz.”

Ege Cansen olarak “Bitcoin” gibi dijital paralar konusunda konuştu ve ‘Bitcoin’ benzeri ürünlerin ‘Dijital para’ olmadığını söyledi. Ona göre bu ürünler olsa olsa ‘Elmas’ gibi ‘kıymetli meta’ olarak değerlendirilebilir. Şöyle dedi:
“Bir paranın para olması için arkasında devletin olması lazım. Bitcoin ve benzeri ürünlerin arkasında devlet yok. Bu yüzden bitcoin gibi ürünler dijital para değildir. Belki elmastır, kıymetli madendir. Oysa Dolar, Euro, Türk lirası, normalde de, dijital olarak da paradır. Bakın bitcoin’in değerini anlatırken ‘Bir bitcoin 58 bin dolar ediyor’ diyoruz. Siz hiç ‘bir dolar, şu kadar bitcoin eder’ diyeni duydunuz mu?”
Ve tabi dijital para olarak gösterilen ürünler para olmadığına göre, elmas veya benzeri öteki kıymetli metalar gibi bugün değeri çıkar, yarın da düşer.
Ege Cansen usta bunları söylüyor.
Cansen’in Türkiye’nin büyük problemi olan ‘Cari açık’ için anlattığı bir sarhoş fıkrasını da yazayım, kayda geçsin.
“Sarhoşun biri doktora gitmiş ve peltekleye peltekleye ‘Doktor benim konuşmamı düzeltir misin?’ demiş. Doktor adama bakmış zil zurna sarhoş, sonra saatine bakmış, daha sabahın dokuz buçuğu. ‘Evladım içmemen lazım’ demiş. Sarhoş itiraz etmiş, ‘Ya içki konusunu boş ver, sen benim konuşmamı düzelt!’ Yani sarhoş diyor ki, ‘ben hep içeyim ama pelteklemeyeyim.’ Bu durumda doktor ne yapsın?”
Türkiye ekonomisi de bu halde, cari açıktan vazgeçmeyip, kriz olmasın diye bekliyor.
Mantıklı konuşmuş. Yalnız kripto paralar volataliteleri nedeni ile tam olarak para görevi görmeseler de alışveriş anındaki dolar değeri ile anlık alışveriş yapılabilmesine olanak sağlıyor. Bizde olmasa da paypal kripto paralar ile ödeme olanağı getirmeye hazırlanıyor. Bir nevi yurtdışından alışveriş yaparken anlık olarak TL' nin dolara çevrilip ona göre alışveriş yapılması gibi düşünebiliriz.

Bitcoin' in çıkartılmasının asıl amacı da merkezi bir sistem tarafından kontrol edilmemesi idi. Bir başka şey ise kripto paralar için bitcoin bir ölçü aracıdır yani xx/btc şeklinde pariteler vardır. Dolar tüm dünyadaki emtia' lar için bir ölçü aracıdır, adı üstünde rezerv para birimidir, herşeyi ona göre ölçeriz. Soru garip. 1 dolar 0.000017 bitcoin eder gibi bir kavram oldukça garip olur. Şöyle de bir durum var, kendi sorduğu soruya bakarsak 1 TL kaç dolar eder diyor muyuz mesela? Para için verdiği fonksiyonlardan ilk üçünü yerine getirebiliyor, sözleşmelerde geçer maddesi ise henüz devletler için olmasa da firmalar uygulayabilir.


https://www.youtube.com/watch?v=pGCQPrKIt-I
P Portraitclub
3 ay (3438 mesaj)

1 1234Rambo
3 ay (1417 mesaj)
insan merak ediyor, gizli saklı, rüşvetli yolsuzluklu para değiş tokuşlarının ne kadarı coinler yoluyla yapılmıştır acep? takibi mümkün değil bildiğim kadarı ile.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


- -KRONOS-
3 ay (973 mesaj)


yok mu şöyle bol çizgili bir grafik havamızı bulalım
Bu mesajda bahsedilenler: @Portraitclub

P programmer_onur
3 ay (18623 mesaj)
Özgür hocayı da delirttiler sonunda

https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1419032194266378241< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A acquiles
3 ay (9234 mesaj)
Geçen ben de denk geldim böyle bir modele.
Gerçekten duvara anlatsaniz daha kolay olur..trolluyor diye düşünüyorsunuz ilk başta ama gerçekten konudan çok uzak..
Aşı ile bize çip takacaklar kafası ile aynı..
Ama işte ulkenin kaderini belirlemek için verilen oy değeri aynı..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @programmer_onur

A acquiles
3 ay (9234 mesaj)
Bir sonrali hayatımda iş olarak devlet kurmayı planlıyorum çok karlı..


< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K Kimyager06
3 ay (2031 mesaj)
Halkbanktan geçen yıl 3000 TL kredi çekmiştim....kredi ödemem aylık 112 TL her ay krediye 1 hafta kala sürekli mesaj geliyor kredi ödemenizi unutmayın diye :)) Aksatmadan ödüyoruz sıkıntı yok acaba 750 milyon dolar kredi çekenlere de bu mesajlar gidiyor mudur? Halka verdiği 3k TL kredinin peşine düşenler 750 milyon dolar kredinin peşine ne zaman düşecekler acaba< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

R Redeemertr
3 ay (502 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Kimyager06

Halkbanktan geçen yıl 3000 TL kredi çekmiştim....kredi ödemem aylık 112 TL her ay krediye 1 hafta kala sürekli mesaj geliyor kredi ödemenizi unutmayın diye :)) Aksatmadan ödüyoruz sıkıntı yok acaba 750 milyon dolar kredi çekenlere de bu mesajlar gidiyor mudur? Halka verdiği 3k TL kredinin peşine düşenler 750 milyon dolar kredinin peşine ne zaman düşecekler acaba
Onlara da tabi ki mesaj atıyorlardır, attıkları mesaj şöyle olabilir: "ödeme yapmanıza gerek yok, canınızı sıkmayın."
A acquiles
3 ay (9234 mesaj)
O krediler odenmek için verilmiyor zaten hazine garantili.
Yani bankanın bir riski yok rahatsız etmez her ay :)

Ama sizin arazi olma ihtimaliniz var< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kimyager06

M mustifb
3 ay (5546 mesaj)
Arazi olsa da banka mahkeme kararıyla yeni adresini buluyormuş. Yurtdışına çıkarsa vizeli ülkelere giderse zaten vize alamaz, pasaport ile gidilen ülkeler için ne yapılıyor bilmiyorum. Ama yurtiçinde arazi olmak işe yaramıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @acquiles