Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 4 mobil kullanıcı
285
Cevap
51258
Tıklama
15
Öne Çıkarma
▓ Dolandırıcılığa Karşı Önlem Tavsiyeleri
İlan Türü : #Satılık

B bocekgrafik Konu Sahibi
7 yıl (18204 mesaj)

Satışta: Satıcıyla iletişime geçiniz.
Daha önce açtığım konudan ilgili kısmı alıntılayarak, başka arkadaşların da görüşleriyle güncellediğim bu maddeleri okuyarak, dolandırılma ihtimalinizi en aza indirgemeniz ve sorunsuz alışverişler yapmanız dileğiyle.

Konu buydu: Yeni Alışveriş Sistemi ve Dolandırıcılığa Karşı Tedbir Tavsiyeleri...

Sorunlu alışverişleri sıfıra indimek mümkün değildir. Amacımız, bu olayların asgarîye inmesini sağlamaya yöneliktir. Forum yönetimi, üyelerin alışverişlerini sorunsuz olarak neticelendirilmesiyle mükellef değildir. Aynı şekilde ben de sorunlu alışverişleri bitirmekle yükümlü değilim. Pro dolandırıcı nasıl ki insanları dolandırmak için elinden geleni yapıyorsa, bizler de dolandırılmamak için elimizden geleni yapmalıyız.

İşte bu düşünceyle ve kendi tecrübelerimle edindiğim fikirlerle bu konuyu açtım ve başka üyelerin de katkılarıyla konu nihâî halini aldı.


Ürün Alıp-Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1- Üye ne kadar zamandır forumda?

2- Kaç referansı var ve bu referansları tabiri caizse 3 kuruşluk şeyleri satarak mı almış, yoksa pahalı ürünler satarak mı almış?

3- Referanslarını çok kısa bir süre içinde mi yapmış, yoksa geniş bir zaman diliminde ki? (Dolandırıcıların ortak özelliklerinden biri de, kısa sürede çok sayıda referans elde etmeleridir).

4- Referans aldığı kişilerin üyelik geçmişleri ne? Yeni üye mi? Yoksa mesaj sayısı az olsa bile eski üye mi? Onun referans durumu, arkadaş durumu vs nasıl? Ve satıcı, referans aldığı kişileri sonradan mağdur etmiş mi? (Telefon satışları sonrasında pasaport ve IMEI kayıt sorunu gibi)

5- Ancak şu da unutulmamalıdır ki, bir üyenin olumlu referansının çok olması ve olumsuz referansının ve sorunlu alışverişinin olmaması, onun bir sonraki alışverişinin, sorunlu alışverişi olan ve/veya olumsuz referansı olan başka bir üyeye kıyasla sorunsuz tamamlanacağı anlamına gelir. Yoksa, referansı çok olan her üye % 100 güvenilirdir ve/veya kimseyi dolandırmaz diye kesin bir hüküm söz konusu değildir.

6- Profili açık mı? Benim için olmazsa olmaz bir etken mesela. Ürün satarken çok önemli değilse de, alırken çok önemli. Kimden, neyi gizliyoruz?

7- İlanında açıklayıcı çok bilginin eksik olmasına rağmen ilan açıldıktan çok kısa bir süre içinde kapatılmasından ciddi rahatsızlık duyuyorum. Alan kişiyi de araştırıyorum, fake üye mi diye! "Referans sayısını artırmak için yapılmış bir oyun mu bu?" diye yani...

8- Profili açıksa kaç arkadaşı var, bunlardan ne kadarı eski ve bilinen üyeler?

9- Her malın bir ederi vardır. Ürünü değerinin çok altında mı satıyor, yoksa yaklaşık değerinden mi? Kimse iyi malını ucuza vermez (istisnalar hariç)!

10- Ürünle ve kendisiyle ilgili olarak bilgi istediğinizde bunları size hemen verebiliyor mu, yoksa kem-küm edip geçiştiriyor mu veya size bilgi istediğiniz konuda cevap vermemezlik yapıyor mu?

11- Ödeme yapacağınız zaman sizden parayı ne şekilde istiyor? Gerçek ismiyle birlikte IBAN no veya hesap numarası mı? Yoksa başka şekillerde mi? Mesela işcep yöntemiyle mi?

12- Ürünü alacak kişi, forumda satılık ilanları mevcut olduğu halde, ürünü o ilanlardan birinin sahibine başvurarak mı alıyor, yoksa alınık ilanı mı açıyor? (Aradığı ürünün forumda veya başka yerde bulunmadığı durumlar hariç)

13- Alıcı olsun, satıcı olsun, başkasının ilanını baltalayıcı ve tartışmaya sebep olabilecek mesajlar atan biri mi? Ya da ilanlara "hayırlı satışlar", "iyi fiyat", "güzel ürün" gibisinden yazarak ikinci el mesaj sayısını artırmaya çalışan birisi mi?

14- Daha önce sorunlu alışverişi olmuş mu?

15- Alışveriş yapacağınız kişiyi internette arayıp, onun hakkında bilgi edinmeye çalışın. Bulduğunuz bilgilerle, onun size verdiği bilgiler arasında tezatlık olup-olmadığını kontrol edin.

16- Alışveriş yapılacak kişi, donanımla alakalı bölümlerde başkalarının sorunlarına yardımcı olmaya çalışmış mı?

17- Alışveriş yapılacak kişi ile alışveriş öncesi mutlaka telefonla görüşülmeli; kimdir, nedir diye anlamaya çalışılmalı, mümkünse nerde çalıştığı öğrenilmeli ve söylediklerinden emin olmadığınız durumda, çalıştığı yerden bu bilgilerin teyidi alınmalıdır.

18- Ürün alınacak kişi yeni üyeyse, referansları az ise ve/veya size güven vermiyorsa, ikâmetiniz yakınsa ürünü deneyerek elden alabilir veya ödemenizi ürün ücreti+komisyon şeklinde aracılık yapan siteler aracılığıyla yapmak isteyebilirsiniz. Veya önce ürün, sonra para şeklinde de alabilirsiniz.

19- 16. maddedeki duruma benzer olarak aynı durum, tersi için de geçerlidir. Yani siz yeni bir üyeyseniz, ürün satacağınız zaman deneyerek elden teslim edebilir, satışınızı ücreti+komisyon şeklinde aracılık yapan siteler aracılığıyla yapabilir veya önce ürünü gönderip, ücretini sonra talep edebilirsiniz. Alışverişi hangi yöntemle yapacağınız size kalmış.

20- Ürün alırken, satıcıdan emin olamıyorsanız ve ondan birden fazla ürün alma durumunuz var ise ve ikâmetiniz yakın olmadığı için deneyerek elden alma imkânınız da yoksa, mümkünse bunları teker teker alın ki riskinizi asgarîye indirgeyin.

21- Ürün alırken, satıcıyı eğer öncesinden tanımıyorsanız, hele de bu üye referansı biriyse ona alışveriş sonrası vereceğiniz referansınızda "10 numara bir insan", "Dürüst satıcı", "Güvenilir üye" gibi yorumlar yazmayın ve arkadaş listenize eklemeyin. Çünkü onun kişiliğini henüz tanımıyorsunuz. "Sorunsuz alışveriş" veya "Teşekkürler" gibi kısa şeyler yazın. Bunun sebebi ise, dolandırıcıların bir kısmının uyguladığı taktik, başta (dolandırma öncesinde) güvenilir bir profil oluşturmak için güvenilir üyelere ürünsatıp onların olumlu referanslarını alırlar. Sonrasında (dolandıracağı zaman) ise ürün "Bak kardeşim ben kimlere mal satmışım." gibisinden cümlelerle karşısındaki kişiyi ikna etmesi kolaylaşır. Siz farkında bile değilsinizdir ama sizin verdiğiniz refenansı bile dolandırıcılık yaparken kullanır yani. Bu sebeple referans verirken bile dikkatli olmak gerekir.

22- Ayrıca, isim, soyisim ve iban numaralarını almadığınız kişiye para göndermeyiniz. Üst yönetimin bununla ilgili açtığı ilgili konu: İkinci El bölümlerinde Şüpheli İşlem Duyurusu

23- Yaşı 18'in altındaki kişilerle alış-veriş yapmayın mümkün mertebe. Yapacaksanız da ya elden yapın, ya da ebeveynlerinden izin aldıklarından emin olun. Yaşanmış bir olay olarak şu konuyu okuyun lütfen. Satıcı, kendisine ödeme yapılmasına rağmen para hesabından geri çekilmiş. Çünkü çocuk, kredi kartını babasından habersiz kullanmış. Babası da durumu fark edince parayı geri çektirmiş.

24- Dolandırıcıların yeni yöntemi de, forumda referansı fazla üyeler ile yöneticilerin niklerine benzer hesaplar açıp, PM yoluyla üyelere ürün satmaya çalışıyorlar. Bu kişiler ilan açmıyorlar ve profilleri de gizli oluyor. PM attıkları üyelere "kendi referanslarım" diye de asıl hesap sahibinin referans sayfasının linkini atıyorlar. Muhatap olunan kişi, nikteki tek harflik bu farkı anlamadığında tongaya düşüyor. Yakın zamanda açılan feyk hesaplar ve asılları: iphone_ yerine iphone__, Supervisor_ yerine Supervisor__, OneTreeHill yerine OneTreeHilll gibi.

25- Tüm network sistemlerinden uzak durun. Hepsi de saadet (titan) zincirinin yeni versiyonları. "Demedi" demeyin, çarpılmayın.


Peki Yeni Üyeler Ne Yapmalı:

1- Yukarıda sıralanan maddeler, yeni üyeler ile referansı az veya hiç olmayan üyeler için de geçerli.

2- Satışlarını, güvenilir olduğundan emin oldukları üyelere önce ürün, sonra para veya elden alışveriş şeklinde yapabilirler.

3- Elden satışlarda gerekirse, alıcı kişiyle birlikte satılacak parçaların denemesi yapıldıktan sonra satış yapılır. Deneme yapılacak yer duruma göre satıcının veya alıcının bilgisayarı olabilir.

4- Satılacak ürün ve/veya ürünler, ürün ücreti + komisyon şeklinde çalışan siteler yoluyla satılıp, referansı forum üzerinden alınabilir.

5- Güven kazanma konusundaki etkenlerden birisi de, foruma sadece ürün satacağınız zaman değil, diğer zamanlarda da uğramanız. Özellikle de satacağınız ürünün cinsiyle ilgili konularda insanlara yardımcı olmanız, size güven duyulmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Öyle üyeler var ki, nerdeyse hiç referansı olmamasına rağmen, donanım bölümündeki bilinirlikleriyle güven kazanmışlardır. Eğer gerçekten güvenilir bir üyeyseniz, bu zamanda içinde anlaşılacaktır zaten. Amacı insanları dolandırmak ise, güven kazanana dek ilgili bölümlerde insanlara hem yardımcı olup, hem de sorunsuz alışverişler yaptıktan sonraki satışlarında parayı alıp ortadan kaybolabilir de. Kimse bunun garantisini veremez.
Sistem Notu: Bu ilan her türlü yoruma açıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 2 Ağustos 2017; 0:36:13 >


V veysel
8 yıl (374 mesaj)
ben de ekleyeyim.
Bu arkadaş normal forumlarda milletin sorunlarına elden geldiğince yardımcı olmaya çalışmış mi? Yani kısaca eski mesajları okunarak insan tipinde bir insan mi onun farkına varılabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


mehmet_byzt bu mesajı paylaştı

T Tsusho
8 yıl (224 mesaj)
Güzel bir bilgilendirme.
S scutaro
8 yıl (13967 mesaj)
Eğer satıcı tanınan biri değilse, alışveriş yaparken yukarıdaki maddelere mutlaka dikkat edilmesi gerekir.
H hlldnc
8 yıl (85 mesaj)
profili kapalı olanlardan kesinlikle uzak durulmalı... bedava bir şey verseler anlam şu saatten sonra...
A azelea
8 yıl (214 mesaj)
forumda satış yapabilmek için belli bir rütbeye gelmesi düşüncesindeyim.
onbaşı, çavuş veya belli bir rütbeye kadar satılık ilanı açamasın.
profil gizlenemesin. ayrıca il yazmak zorunlu olsun.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bocekgrafik Konu Sahibi
8 yıl (18204 mesaj)
@azelea:

Bu ve benzer birçok öneri, şu konuda yazıldı, tartışıldı ve neticeye de bağlandı ancak yönetim bu konuya karşı duyarsız kaldı.

Konu şuydu: Yeni Alışveriş Sistemi ve Dolandırıcılığa Karşı Önlem Önerileri...
Buradaki maddeleri de oradan alıp bu konuyu açtım zaten; daha fazla kişi istifade etsin diye...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 7 Haziran 2012; 15:32:19 >


S saygi
8 yıl (610 mesaj)
İkinci elde satış için profili açmak zorunlu olmalı. Herhangi bir şekilde satış yapıp referans alan kişi de sonra referansını kapatamamalı. Kapalı profilin satıcıya yararı yok. Gerçi profili kapalı olup alışveriş yaptığım kişi oldu, sorun yaşamadım ama genel kural bu olmalı.
G goka
8 yıl (211 mesaj)
başarılı bir paylaşım olmuş eline saglık arkadaşım...
D demircibu
8 yıl (9634 mesaj)
imzamı atarım çok faydalı ve dikkate alınmalı yazılanlar..
S Sayın
8 yıl (1503 mesaj)
Alışveriş yaptıkça insan bunları tecrübe ediniyor sizin böyle tek tek yazmanız çok yararlı olmuş. Alışveriş öncesi mutlaka karsı tarafı arayın konuşun kimdir nedir bir anlamaya çalışın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


I Izanagi-no-Okami
8 yıl (238 mesaj)
urun orjinal demek yetmez (ornek olarak)htc orjinal ekran karti demeli yoksa size sahte mal satip orjinal cin mali vs diyerek siyirabilirler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T Tsusho
8 yıl (224 mesaj)
Mümkün oldugunca elden alışverişler gerçekleşmeli.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bocekgrafik Konu Sahibi
8 yıl (18204 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Tsusho

Mümkün oldugunca elden alışverişler gerçekleşmeli.
Sevgili Tsusho,

Benim dolandırıldığım tek alışverişimin elden alışveriş olduğunu, üstelik bunun da satış esnasında olduğunu söylesem, inanmakta zorluk çekebilirsin. Detayı uzun ve yeri de burası olmadığı için teferruatına girmeyeceğim. Sadece şu kadarını söyleyeyim ki, elden alışveriş, ama bir şartla: Ürünü deneyerek.

Benim daha geçen hafta 750 TL'ye elden sattığım tarayıcım için alıcı kişi "Sorun yoksa direk almak istiyorum, denemeye gerek yok." dedi. Ben ise, "Ne olur ne olmaz, denemekte fayda var, çünkü pahalı bir ürün. Hem de ben yaklaşık 1 yıldır kullanmadım bunu. Olur ki bir sıkıntı çıkar siz gidene kadar ve orada çalışmaz ise, ikimiz için de sıkıntıya sebep olur bu durum. Ondan dolayı birlikte deneyelim, ikimiz birden görelim ürünün çalıştığını ve emin olalım." deyince tamam deyip razı oldu. Neyse evde birlikte denedik ve ben ürünü teslim ettim. Kendisi Tekirdağ'a gidip (ordan gelmişti almak için) evinde denediğinde, tarayıcıyı hangi sürücüyle denediyse denesin, tarama ortalama % 15 civarlarında kesiliyormuş hep. Haydaaa. Şimdi ben bu kişiyle birlikte tarayıcıyı denemiş olmasaydım ve o da kendi gözüyle çalıştığını görmemiş olsaydı, tarayıcıyı bozuk sanıp, beni arayarak "Arakdaşım tarayıcın bozuk, böyle böyle sorunu var." diyecekti, öyle değil mi? Kim olsa öyle yapar zaten. Ancak tarayıcının sağlamlığından emin olduğu için bir de windows sisteme sürücü yükleyip denemiş (tarayıcının sürücülerinin windows versiyonları daha gelişmiş ve daha yeni) ve bu sefer sorunsuz şekilde taramasını yapmış.

Velhâsıl: Bu hadiseden de anlaşılabileceği üzere, elden alışveriş yaparken, hem alıcının, hem de satıcının mağdur olmaması açısından ürünü birlikte test etmekte fayda var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B barhonda
8 yıl (1838 mesaj)
Öncelikle bocekgrafik arkadaşımıza çabasından dolayı teşekkür ederim.

Konuya gelirsek, öneriler gayet güzel ve faydalı olucağını düşünüyorum ama yazılanların hemen hepsi üyelerin yapması gerekenler. Çözüm için istekleriniz varsa yapmaya çalışalım.
B bocekgrafik Konu Sahibi
8 yıl (18204 mesaj)
@barhonda:

Ben de size duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Mevzu bahis olan çözüm önerilerimizi geçen sene açtığım şu konuda birçok arkadaşla birlikte sunmuştuk zaten. Buradaki öneriler ise, o konudaki önerilerin dolandırılmamakla ilgili kısmıydı sadece.
Konu buydu: Yeni Alışveriş Sistemi ve Dolandırıcılığa Karşı Önlem Önerileri...
S saintroyo
8 yıl (8864 mesaj)
profil diyorsunuz arkadaşlar da, açsa bile içinde tek bir kelime olmayan üyeler var.. ne adı belli ne de doğum yılı vs.. bunlar 2. el bölümünde zorunlu hale getirilmeli.. yapılabilir mi bilmiyorum ama TC kimlik doğrulaması bile yapılmalı..(TC kimlik yazılmalı demiyorum, 2. el bölümünde aktif olabilmek için TC kimlik doğrulaması yapılmalı)
B bocekgrafik Konu Sahibi
8 yıl (18204 mesaj)
Pek tabii ki içi boş profili olan birisine güvenilmez. Ki ben de böyle birilerinden birşey alacak olduğumda, açık açık diyorum zaten ona "Kusura bakma, ben sana güvenemem bu bu sebeple!" diye. Hatta önce ürünü istiyorum o tür kişilerden.

Diğer dediklerin ise ilk açtığımız konuda önerilmişti ama yönetimden olumlu bir yanıt alamamıştık.
A Ahmet©
8 yıl (8561 mesaj)
Konu sahibini tebrik ederim, güzel bir konuya değinilmiş. Faydalı bilgiler yer alıyor.
U Umutcan
8 yıl (10165 mesaj)
Tebrikler, güzel bir konu olmuş. Benden de bir öneri, "isme havale" şeklinde ödeme isteniyorsa direkt vazgeçin. Sağdan soldan araklanan birinin adı ve kimlik no'su
ile para çekebiliyorlar. Herhangi bir kayıt soru vs. yok, direkt gidip kimlik göstermeden atm'den çekebiliyorlar. 3-5 kuruş için bile dolandırıcılık yapan tipler türedi,
malesef ben de bizzat yaşadım. Bu konularda dikkatli olalım bu tarz şeref yoksunu insanları barındırmayalım. Ben şahsen artık tanınmamış üyelerden sanalpazar dışında
alışveriş yapmam.


Bu mesaja 1 cevap geldi.