Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
5979
Cevap
173342
Tıklama
11
Öne Çıkarma
Cevap: Doctor Who (2005- ) | 12. Sezon Bitti (299. sayfa)

Q QuexSeeL
4 ay (2495 mesaj)
Arada yeni bölümü geldiğinde sitelerde filan karşıma çıkıyor izlesem mi acep diyorum elim tıklamaya giderken boşver sezon bitince RTD gelince nefesini tutup bir çırpıda izlerim diyorum. Anime izliyorum bunun yerine valla kafam rahat sinir stres olmuyorum en azından.

Unutmadan ulan chibnall seni işe alanın, yetki verenin dübüründe şemsiye açsınlar!< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MuhterisTürk
4 ay (867 mesaj)
Ch*bnall'ın ilk sezonu bomboş. Sezon finali bile kötü İkinci sezonun bazı bölümleri izlenebilir. Master'ın olduğu bölümler önemli bölümler. Son sezonun tamamen tek hikayeye odaklanması belki izlenebilir ama DW evreni için yeni ve farklı şeyler öğrenmek istiyorum diyorsanız son iki bölümü tavsiye ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @QuexSeeL

K KaZAaRa
3 ay (718 mesaj)
sezon 13 ün 7. bölümü Eve of Daleks çıktı mı? imdb de 1 ocakta çıktı gösteriyor ancak internette bulamadım.

edit: 14. sezon olarak çıkmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaZAaRa -- 9 Mart 2022; 9:50:35 >


B Be All My Sins Remembered
2 ay (7715 mesaj)
Sıradaki Doktor rolü için Hugh Grant ile görüşüldüğü haberi var. Russell T. Davies de kendisinden övgüyle bahsetmiş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A AragornNerede
2 ay (54 mesaj)
Diziyi takip edenlere bir sorum var.

chiristmas kasabasında doktora rejenerasyon gucu verlmişti. bu kaç seferlik bir enerji olduğu dizide açıklandı mı? Çünkü hatırlarsınız geçmiş doktorların hepsi galifrey i kurtarmak icin zaman savaşının son gununde gemileriyle gelmişti. hatta 13. de burada sahnesi olmustu ve peper capaldi yi ilk kez görmüştük. Bu sahnede jodie doktor yok halıyle. Bunu bağladılar mı dizide bir yere.Bir ikinci sorum ben cogunluk gibi diziyi bırakanlardım dizi su an ne durumda, senaryosunu okuyabıleceğimiz bir yer var mı izlemek yerine?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MuhterisTürk
2 ay (867 mesaj)
O yeni rejenerasyon döngüsü verildiğinde o gün zannediyorduk ki

Yeni rejenerasyon döngüsü verildiğinde o gün zannediyorduk ki, Doctor'a aynı önceden olduğu 13 rejenerasyon hakkı daha verildi(7. Sezona kadar rejenerasyon sınırı olduğunu bilmiyorduk). Gallifrey'i kurtaran Doctor sayısı 13 (no sir, all thirteen repliğini hatırlayalım) ve sonuncusu da Peter Capaldi. Peki niye Jodie yoktu ve Jodie'den sonraki Doctor'ları görmüyoruz? Muhtemelen yazar geleceği göremediği içindir.
Son iki sezonda gördük ki (son iki sezonu izlememişseniz sizin için çok ağır spoiler, ikinci sorunuza da bağlayacağım. O yüzden başka bir spoiler kutusuna alıyorum)12. Sezonda Doctor'ın aslında ilk yüzünün William Hartnell'ın (1963-66) canlandırdığı Doctor olmadığını, daha başka suratları olduğunu gördük (gerçi bu mevzu az biraz Klasik Seri'de Morbius muhabbetiyle işlenmiş). Ch*bnall da akıllılık edip (ironi yapmıyorum, övüyorum hakikaten) bu meseleyi eşelemiş. Neyse, Doctor bu Hartnell öncesi suratlarını hatırlamıyor, hatta 12. sezonda daha önce hiç görmediğimiz bir Doctor gördük. Onun da TARDIS'i sonik tornavidası var.
Neyse, meğerse Tecteun isminde Doctor'ı çocukken keşfeden bir seyyah varmış. Doctor'ın bu rejenerasyon yeteneğini keşfedip (sıkı durun) Zaman Lordlarını yaratıyor, ömürlerini 13 yüz hakkıyla sınırlıyor. Zaman geçiyor, Doctor da bir büroya atanıyor. Zamanla orada da hafızasını yine (zannedersem) Zaman Lordları sıfırlıyormuş. Böyle böyle bir yerden sonra Hartnell'dan başlayan bildiğimiz Doctor Who evrenini görüyoruz. Bu sıfırlanıyor ama öylece kaybolup gitmiyor. 3. Sezondan hatırlarsınız Doctor'ın ve Master'ın bir saati vardı. Bu saat benliklerini saklıyor ve hatta Zaman Lordu bedeninin biyolojisini bile de sıradan insan biyolojisine çeviriyor. Meğerse bu Büro'dakiler Doctor'ın hafızasını aslında başka bir saate aktarılıyormuş. Doctor bu saati 13. sezonda alıp TARDIS'e gizledi, hatta TARDIS'e "benim bile bulamayacağım şekilde gizle" deyip TARDIS'te bir bölmenin içine attı. Buyur bir de buradan bak, Ch*bnall bu kez iyi edip arkaya hikaye bıraktı. İleriki senelerde konu bulunamazsa Doctor'ı TARDIS'in ücra köşelerinde, kanepelerin, yastıkların altında vs bu saati didik didik ararken görebiliriz :))
Tecteun dedik, çok önemli bir karakter. Doctor'ı Doctor çocukken bir tane solucan deliği gibi bir geçidin altında buluyor. Doctor'ın soyu da muhtemelen Zaman Lordlarına dayanmıyor ama Doctor Who bu. Her şeye bağlanabilir, belki de Doctor'ı oraya bırakan yine Zaman Lordları idi :)
Tecteun'u son sezon az da olsa görüyoruz ama ne yazık ki öldürülüyor. Ch*bnall'a bu konuda çok çok kızgınım. Bu kadar önemli, hatta efsane, bir karakterin yaratılıp öldürülmesini cidden hoş bulmadım.
Bunları anlatırken güzel ama eğer ki detaylara takılırsanız Ch*bnall dönemi, dizide haddinden fazla açık nokta bıraktı. Mesela Klasik Seri'de The Other, Omega diye efsanevi Gallifreyliler varmış, son sezonda o efsaneler de sarsıldı. Rassilon bilmem ne keza. Artık ilerideki senaristler bu yarayı sararlar. Belki de açık yok da ben anlamadım bu meseleyi. O da olabilir. Zira Klasik Seri'yi izlemedim ama orada ne döndüğünü birazcık biliyorum.
Hatırladığım detaylar bu kadar. Bu kadar diyorum ama essek kadar yazmışım hem de telefonda. Plaketimi alırım DHden :))< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AragornNerede

A AragornNerede
2 ay (54 mesaj)
eline sağlık epey özetlemişsin. yanlız dizinin geçmişine epey ekleme ve değiştirme olmuş.
Bu mesajda bahsedilenler: @MuhterisTürk

O Oğuzhaan
2 ay (1618 mesaj)
Bu ne emektir eline sağlık. Bence bütün bu yenilikleri çok kötü bir senaryo ve ekiple işlediği için izleyiciye geçmedi. Bence bundan sonra da eski kalitede sezonlar göremeyeceğiz gibi. Gelecek sezonda, yazz -böyle mi yazıliyordu unuttum- ve doktor aşkına bağlamalarını bekliyorum. Çünkü bir diziyi böyle şeyler kaliteli yapar, açık, ileri fikirler. Öyle senaryoymuş, oyunculukmuş falan boş iş. İsteyen herkes senaryo yazar, istediği gibi oynar, kimse kalıplara sokulamaz, kimse daha iyi oynamaya zorlanamaz, herkes özgürdür.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MuhterisTürk

M MuhterisTürk
2 ay (867 mesaj)
@AragornNerede @Oğuzhaan rica ederim.
Aynen öyle Oğuzhan hocam, zaten bu "filler bölüm" dediğimiz bölümler Ch*bnall döneminde gerçekten iyi değil. Şimdi o özetim güzel geliyordur okuması ama ben ne çileler çektim o bölümleri izlerken. İşin doğrusu, bu Timeless Child meselesi ilk başta beni üzmüştü ama günün sonunda görüyoruz ki iyi etmiş Ch*bnall (hataları olsa da).
Dizinin prime dönemi kesinlikle ilk 4 sezonuydu. O dönem senaristinden oyuncusuna, Murray Gold'undan set oyuncusuna hepsi gerçekten keyif alıp veriyordu. Öyle bir kimyayı bir daha bulmak zor.
Size oyunculuk ve senaryo meselesinde katılamıyorum. Dizi düşük bütçelerden, kalitesiz montajlardan, CGI'lardan buraya geldi. Daha geçen sezonki Master'ın küçültme aletini hatırlayın, bildiğin oyuncak üretmişler ama Master efendi oyunculuğuyla yaptığının ne kadar canice olduğunu gösterdi. Hülasası, Doctor Who bilim-kurgu hatta daha doğrusu fantastik-kurgu dizisi. Dizimizin senaristlerin yaratıcı ve mantıklı hayal gücüne ihtiyacı var ve olmalı da. Yoksa bir nevi eskiden çok alay ettiğim(iz) Marvel, DC gibi olur. Oyunculuklar bu yüzden önemli. Yoksa CGI son seneler güzel, yaratık tipleri güzel, mekanlar güzel. Tabii şu köpek uzaylılar hariç. Neyse ki soykırıma uğradılar :d
İlk 4 sezon prime dönem ama benim için en güzelleri ve kalitelileri 3 ve 4 idi. 9. sezon da iyiydi. Bu sezonlarda aşk mevzusu yoktu, varsa da çok baskın değildi. 2de baskındı, ona eyvallah ama orada gerçekten efsanevi bir aşk meselesi döndü. Doctor-Yaz için böyle bir şey beklemiyorum. Bu aşk konusu kolay ekmek parası, ucuza kaçmak da denebilir. Çilek niyetinde arada böyle bölümler olabilir ama dizinin önemli bir meselesi olmamalı. Velev ki, oldu o zaman taş gibi olacak arkadeşşş. Ch*bnall son sezonunda bu Liverpoollu abinin tek kolu olmayan engelli sevgilisi iyi olabilirdi ama ilişkiyi bitirdi xd

İyi günler/geceler (ve sair zaman kavramları) dilerim okuyana.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AragornNerede , @Oğuzhaan

O Oğuzhaan
2 ay (1618 mesaj)
Son söylediklerim oyunculukla ilgili vs ironiydi aslında. Ben açıkçası math smith li sezonları da seviyorum hatta capaldi dedemlilere bile capaldi hatrına katlandım, çok kötüydü senaryo vs burada da yazmıştık o zamanlar.
Keşke efektler gelişmeyip dizi kendini korusaydı.
Tekrar eline sağlık.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MuhterisTürk

A AragornNerede
2 ay (54 mesaj)
bende ufak 1 ekleme yapayım madem

dizinin ilk sezonlarına iyi diyorum görsellik iyi olmamasına rağmen ama o yıllarda zaten iyi görsel efeklere her an erişemıyorduk zaten. Şimdi saniyeler icinde binlerce dizi ve film ulaşabılıyoruz.

Diziye bence artık yaratıcı senaryo bulamıyorlar ve yeni izleyici kitlesi toplarlayamıyorlar. B yuzden bence geçmişi değiştirmiş olabilirler

bugun youtube dan "superman filminden bilmediğiniz 5 deta"y izleyen cocuk-genç kişiye görsel efek satamayacaklarının farkındalar.

Ben capaldinin son sezonlarına doğru zaten sezonlarda kötü! bölüm izlediğim için yaşadığım soğumadan ötürü bıraktım. biliyorum benım gibi onbinler var.

FAKAT genede her bolumunu 2-3 defa izlediğim doktor who yu merak ediyor insan. Seneler sonra bile aklıma geldi foruma sordum. Buda boyle 1 sevda işte :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AragornNerede -- 6 Nisan 2022; 11:43:40 >


Bu mesajda bahsedilenler: @MuhterisTürk

M MuhterisTürk
geçen ay (867 mesaj)
Jodie'nin sondan ikinci bölümü. Neydi yav bölümün adı? The Sea Devils mıydı? Cidden böyle bir bölümün neden var olduğunu bilmiyorum. Kötü espriler, istisnası olmakla beraber çoğunlukla kötü renk paleti, yorumlanmaya layık olmayan bir hikaye... Ekşisözlük hiçbir şeyi beğenmeme timinin üyesi değilim ama cidden bu nedir ya.
Bir tane çok değerli hazine var ve uzaylılar da bunun peşindedir. Doctor uzaylıları engeller ve mutlu son. Bölümün özeti bu arkadaşlar. Pardon, mutlu son değil. Sonda Doctor Yaz'a "ben (seni) sevemem gemidaş, sonra zaman geçerke, sen ölür, ben acı çekerke" der ve ağlar. Sonra Doctor dilek tutup denize taş atar ve ağlar. sonra Yaz ekrana gelir ve ağlar.
O kadar dramatik ki, bir oda dolusu peçete stoğum bir saatte bitti. Ch*bnall sen olmazsan nice olur halimiz be.

Edit: bu arada Jodie'nin Ch*bnall'ın son bölümünün fragmanı yayınlandı. Neyse ki, 60. yıl özel bölüm bunun eline düşmemiş. Russel yazacak o bölümü ama üstesinden gelir mi bilemem tabii. Ch*bnall'dan her türlü iyi olacağı kesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuhterisTürk -- 20 Nisan 2022; 0:48:16 >


B Be All My Sins Remembered
2 hafta (7715 mesaj)
Yeni Doktor Ncuti Gatwa. Sex Education dizisinde oynuyormuş. Malumun ilamı demekle yetineceğim.

https://www.bbc.com/news/uk-61371123< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O Oğuzhaan
2 hafta (1618 mesaj)
Bazı tatsız küfürler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Grimaniel
2 hafta (1320 mesaj)
SJW WHO koyun dizinin adını artık. En azından ne izlendiğini biliriz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


W WINTER IS COMING
2 hafta (534 mesaj)
birkaç sezon ara vermek için bundan iyi başrol seçimi olamazdı
A AirSupport
2 hafta (3862 mesaj)
Capaldi 'den sonra izlemeyi bırakmıştım iyi yapmışım. SJW WHO olsun dizinin adı< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Q QuexSeeL
2 hafta (2495 mesaj)
chibnall denen ibrik düştü mü şimdi dizinin yakasından?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


B Batman
2 hafta (4427 mesaj)
Kimler için seçildiği ortada. Zenci şorolo doktor ile mutluluklar.

https://twitter.com/bbcdoctorwho/status/1523322348149092353

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batman -- 9 Mayıs 2022; 19:34:0 >


M MuhterisTürk
2 hafta (867 mesaj)
Oyuncu seçiminden şahsen rahatsız değilim. Mevzubahis yapım LOTR olsaydı kızardım ki kızdım da ama Doctor Who'da bu farklılık muhabbeti ta dizinin başından ber var. Dizinin ilk yapımcıları bir İngiliz kadınla bir Hint erkekti :) ancak yapımcılarına rağmen oyuncu seçimlerinde modern seriye kadar muhafazakâr kaldılar. Başrol oyuncuları hep beyaz tenlilerden seçildi. Modern serinin başlangıcıyla Russel T. Davies Mickel'i oynayan zenci abimiz diziye dahil edildi, Martha Jones ilk siyahi companionımız, yoldaşımız oldu. Bir eşcinsel olan John Barrowman yine bir eşcinsel karakter olan Jack Harkness'ı oynadı. Kendisi dizide oynayan ilk eşcinsel mi değil mi bilmiyorum. Keza Russel T. Davies'in kendisi eşcinsel. Diyeceksiniz neden bu zamana kadar zenci Doctor oynamadı. Muhtemelen bunun fırsatını ancak buldular. Netflix gibi göremiyorum, görmek istemiyorum.
Ben bu konuda Doctor Who'ya, LOTR'a ettiğim gibi laflar edemem. Doctor Who kanlı canlı, sınırsız ve bütün külliyatıyla hâlen devam eden bir seri ancak LOTR, Tolkien'la doğup öldü. Doctor Who ise yazardan, oyuncudan azade, belki de, hiç ölmeyecek bir külliyat.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.