Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 2 mobil kullanıcı
5979
Cevap
173342
Tıklama
11
Öne Çıkarma
Cevap: Doctor Who (2005- ) | 12. Sezon Bitti (298. sayfa)

M MuhterisTürk
8 ay (884 mesaj)
Ancak izleyebildim. Güzel ve söylenildiği kadar iddialı buldum. Sezonun ilk bölümü olması sebebiyle akılda çok soru var tabii. Tabii ki ille b.k da atacağım, ilk sahnede o kaykayımsı uzaylı zımbırtısında ayaktan asılıyken nasıl kaykayın üstüne çıktınız bacılarım?
Neyse, gerçekten bir sezonun ilk bölümüne göre önemli olduğunu hissettiren karakterler çoktu. Doctor Who ismine gelen Flux'ın ne olduğunu az çok öğrendik. Sontaran'ı çıktı, yine savaş ilan etmeden duramadı. Bir tane Weeping Angel çıktı, sonra muhtelemen 2021'deki (Kloop devri diyor, Doctor da Liverpoolluymuş he.) bir kadını sanırım 1820 Liverpool'una gönderdi. Bir de o sene birtakım iş adamları Liverpool'da madeni bir iş peşinde.
Uzay gemisinde haberleşen eleman, companionımız olacaktı sanırım. Karvanistalar kim, gemileri nasıl güçlü? Niye bizi koruma dertlerine düştüler? 1820'de İngilizler ne yaptılar? O tuhaf mavi yaratıklar ne acaba? Hepsinin hikayesini merak ediyorum.


Bir yerde o mavi yaratık tutsaktı, tutsak diyorum. Doğrusu binlerce yıl isteyerek tutsak beklemiş. O sahnenin olduğu yer nedense aklıma geçen sezonun son bölümü geldi. Tecteun'un Doctor'ın çocukluğunu bulduğu yeri getirdi. Neyse o mavi şeyi ve takım elbisesini görünce nedense aklıma Master geldi. Master iyice fıttırıp Gallifrey'in ardından evreni de yok eder mi eder. Bu mavi yaratık rejenere olabiliyor, bir tane de bacısı var.
Aklıma bir şey gelirse düzenlerim, ki muhtemelen gelmez.
D Djarum Menthol
8 ay (744 mesaj)
artık izleyen kalmadı sanırım, işi gücü bırakıp yeni bölümü izledim. Bu sezon aslında tam benim istediğim gibi ilerliyor. yarım kalan hikaye bırakmıyorlar. ortada bariz bi soru sorulması gerekirken soruyorlar. önceden ekrandan ben bağırıyordum sorsana diye. şuan ardı ardına güzel konuşmalar, bilgilendirmeler oluyor. benim için yeterli bu sezon beni gayet tatmin ediyor. bir sonraki haftayı iple çekiyorum
M MuhterisTürk
8 ay (884 mesaj)
Evet, bu sene güzel gidiyor. Arada küçük küçük takıldığım detaylar var yine de.

Başta TARDIS'ten nasıl çıktılar? Kolsuz Sontaranlar, Komutan Logar pardon Logan muhabbetine girmek istemem. Bu Mouri, Time gezegeni tabii ki en mühim yerler. Bu Azure ile Swarm istediklerini küle dönüştürüp herhalde kendilerine enerji sağlıyorlar ama bu enerjiyle ne yapıyorlar acaba? Bir de gerçekten rahatsız ediciler. İyi bir tip yapmışlar. Şu ses bastırmasına niye çözüm bulmadılar acaba? Başlarda bir yerde Doctor konuşuyor ama müzikten duyulmuyordu. Tamam altyazıyla izliyoruz ama olsun. Bu Swarm adının söylendiği bir yerde "translate" bilmem ne dedi ama çevirilmemiş. Herhalde adının tercümesini beğenmemiş.
Mouriler ve Time gezegeninin Doctor'la alakalı olduğunu anlamak için çok fazla düşünmeye gerek yok. Time Lords/Ladies ve Time gezegeni isimlerinde dahi muhakkak bir bağ var. Buna inanıyorum. Affedersiniz hayvan gibi merak ediyorum Timeless Child meselesine nasıl bağlanacağını.
TARDIS bildiğim kadarıyla 1850'lerde Kırım Savaşı'nın olduğu bölgelerdeydi ama o esnada 2021'de Dan köpek adamla İngilizce muhabbet ediyordu. Çok fazla görmedik böyle zaman farklı Doctor-companion muhabbetini.


Bu arada herhangi bir kimlik üzerine muhabbet kurulmaması ne kadar müthiş bir şeymiş değil mi :) Yemin ediyorum, kırk yıldan sonra ilk kez temiz hava aldığımı zannettim. Uln Ch*bnall, madem yapabiliyordun niye yapmadın iki sezondur? Diyaloglar daha iyi, izleyiciyi adam yerine koyuyorsun bu sene. Aferin devam. Gideceğine üzülür müyüz diye de düşünüyorum ama yok ln o kadar da değil. İki sene çile çektirdin.
O Oğuzhaan
8 ay (1626 mesaj)
Ben dw izleyecek zamanlarımı geride bırakmışım sanırım bana hiç hitap etmedi ilk bölüm arkadaşlara başarılar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MuhterisTürk
8 ay (884 mesaj)
Ben birine DW'yu tavsiye edecek olsam ilk bölüme vereceği tepkilerden ötürü diziyi izlemeyeceğinden çekinirdim (bugüne kadar hiç tavsiye etmedim) ama sabırlıysanız sonraki bölümlerde açılır. Üçüncü bölüm belki sıkıcı gelir ama hatırladığım kadarıyla ciddi bir hüviyete sahip bir bölümdü. Efektlere yapacak bir şey yok, 2005 senesinin bölümleri. Şimdikilerin yanında çizgi film seviyesinde kalabiliyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Oğuzhaan

O Oğuzhaan
8 ay (1626 mesaj)
Yok hocam yav yüz yıllardır izliyordum bu diziyi zaten de bu sezonun ilk bölümünü kastetmiştim. Tahammül edemedim artık, eski serinin hatrına son 2 sezonu atlaya atlaya izledim de artık yok benden bu kadar demek istemiştim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MuhterisTürk

M MuhterisTürk
8 ay (884 mesaj)
Ben de DW izleyecek yıllar geride kaldı diyince herhalde çocuksu gelmiş sandım :)) Geri kalanı için bir şey diyemem.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Oğuzhaan

M MuhterisTürk
8 ay (884 mesaj)
13x2
yaani bir bölüm işte. ne kötü diyorum ne iyi. Sorular sel gibi devam edip büyürken cevapsız kalmaya devam ediyorlar. Belki ileride değerini anlarız.
N NaBuSe
7 ay (409 mesaj)
Doktor Who nun tadı kaçtı herhalde arkadaşlar. Ben capaldi nin geldiği sene bir ara verdim bölümler ilerlesin diye filan sonra izlemedim uzun süre kadın doktor muhabbeti oldu ve soğuyup bir daha izlemedim.

David tennent ve fesli abimiz favori doktorlardı. Her ikisi de çok iyiydi. David değişince üzülmüştüm ama fesli abimiz de kendini çok sevdirmişti.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T tnuviel37
7 ay (946 mesaj)
Açıkçası Capaldi de çok iyi idi ama onun zamanında da senaryo olarak öncekiler gibi parlayacağı şekilde bir yazım olmadı tam aksine yanındaki yoldaşını öne sürdüler. En beğenilen bölümlerden biri mesela yoldaşının olmadığı tek başına olduğu bölümdür. Ama sonrasında kadın doktor ile (ve tabi ki yeni senarist ile) sarpa sardı. Ne zamandır izlemiyorum. Bu sezon bitsin senarist olarak Yine Davies gelecekmiş. İşte o zaman tekar başlarım.
Bu mesajda bahsedilenler: @NaBuSe

I Ingoshi
7 ay (1520 mesaj)
Şu an Yaz rolündeki oyuncu "Doctor değişse bile companionların kalması gerektiğini, her seferinde bütün ekibi değiştirmenin gereksiz olduğunu" söylemiş. Yav istemiyoruz ablacım toplanın gidin anasını bellediniz dizinin zaten...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O Oğuzhaan
7 ay (1626 mesaj)
Ona neymiş Allah bilir modern seriyi bile izlememistir. Dizi çöp kere çöp olmaya devam oturdum 6 bölümü de izledim leş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Ingoshi

M MuhterisTürk
7 ay (884 mesaj)
13x5

fetch your dog sahnesini anlamadım. Bizim üç kafadar yazı yazıyor, sonra Dan'in köpeğine bildirim gidiyor?
Bir de geçen bölüm, Weeping Angels, tabelaya dikkat etmeyince yanlışlıkla uzaya düşülecek şekilde kasabayı enteresan bir şekilde kuşatmıştı. Doctor'ı ele geçirince kasaba eski haline mi gelmiş?
Chibnall bir efsane daha yaratti. Bölümde UNIT'te söz sahibi olan, yılanımsı yaratıkla ve Benedict Cumberbatch'e benzeyen herif. Hikayeyi doğru takip etmissem bu herif Büro'nun (bu sezon Division diyorlar, geçen sene Office deniyordu diye hatırlıyorum). Bu arada o elemanı geçen sezon da görmemiş mıydık? Özellikle ön koltuktan arkadaki adama baktığı sahneyi geçen sezondan hatırlıyor gibiyim.
Çoklu evren muhabbetine girildi. Tecteun'un meğerse evren yok edecek gücü varmış. Tekrar söylüyorum, EVREN YOK EDECEK GÜCÜ VARMIŞ. Yok olmak üzere olan evrendeki canlıların örneklerini alıp sonraki evrene transfer ediyor falan. Hey yavrum hey. Tecteun'u ilk gördüğümde sıradan gezgin zannediyordum, meğerse Doctor üzerinde deneyler yapıp Zaman Lordlarını yaratmış. Bu güce ve hatta güçlere nasıl erişti diye sormadan edemiyorum. Tecteun diye bir efsane yarattı Ch*ball ve dizide toplam herhalde 15-20 dk yer bularak kelimenin tam anlamıyla toza toprağa karıştı.
Herhalde Ch*bnall DW tarihinde yer almak istediğinden bu sezon yarattığı bütün karakterleri inanılmaz güçlü ve efsanevi yapmış. O kadar efsanevi ki zamanın ötesinde.


Bu sezondan gerçekten hiçbir şey anlamadığımı söylemek istiyorum. Bölümleri izlerken kafam mı güzeldi bilmiyorum (değildi) ama birine bu sezonu özetlemek istesem hiçbir şey anlatamam. Bir tane toz bulutu var uzayda. Gezegenleri, yıldızları löp löp yutuyor, sonra Doctor geldi Time gezegeni (ya da yaratık miydi o) bilmem ne cart curt.

Ch*bnall'ın ilk iki sezonu (2. sezonunda fena olmayan bazı bölümleri tenzih ederim) o kadar vasatın altındaydı ki bu sezon yine iyi sayılır ama 6 bölüme sigdiracagiz diye bir şey anlatamamış. Olayların büyüklüğünü karakterlerin, sahnelerin duygularını dahi veremedi.

Son bölümü iki üç gün önce izleyeyim demiştim, başka sebeplerden ötürü son on dakikaya girerken kapattım ama ne olacağını hiç merak etmedim. Eh işte.
Diyalogların geliştiğinden bahsettik önceden. Kör göze parmak sokarcasina yapılan sosyal mesajlar yoktu (takıntılı biriyseniz "abi Doctor'ın companionlarına bak: bir İngiliz bir Hint bir Çinli bir zenci yauu" diyebilirsiniz Ben takılmıyorum şahsen ama dışarıdan bakınca fikravari olduğunu fark etmemek elde değil. Bu tünelleri yapan adam karikatürize edilen pis bir kapitalist adam şeklinde çizileceğini düşünmüştüm ama orada şaşırttı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O Oğuzhaan
6 ay (1626 mesaj)
Bu dizi şimdi 6 bölümde bitti mi ne oldu kadın var diye 3 değil 4 sezon mu oynayacak ne olacak iyice allak bullak oldu< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MuhterisTürk
6 ay (884 mesaj)
Covidiydi covidden kaynaklı ekonomik sıkıntılarıydı şusuydu busuydu diye bir sezonda aralıksız tek hikayeyle 6 bölüm olarak karara varılmış.
Bu mesajda bahsedilenler: @Oğuzhaan

M MuhterisTürk
6 ay (884 mesaj)
Yılbaşı bölümünü ancak izledim (kaz of finaller). Bölümün sonunda patladım.
sBu bölümün asıl olayı nedir? Daleklermiş, zaman döngüsüymüş geçiniz. Bu bölümün asıl olayı ilişkiler tabii ki. Dizinin Twitter hesabının yorumlarında hep Doctor'la Yaz arasındaki ilişki kurulmasından dem vuruluyordu ve birçok kişi bir öpüşme sahnesi vs bekliyordu yıllardır (millet aç aç).
Dalekler bu döngü meselesinden bir şekilde haberleri oluyor ve meseleyi kendilerince çözmeye çalışıyorlar. Bölümde Daleklerle alakalı her şey daha iyi işlenmeliydi. Mesela zaman azaldıkça iki Dalek daha gönderiliyor binaya. En başta göndersene 15 tane Dalek'i, ellerini korkak alıştırmışlar. Birbirlerini yok etmekten korkmuşlar ellaam.
Gereksiz detay: Bölümün başına Dalek Nick'le karşılaşıyor, adını soruyor ve cevabı alınca Nick'i öldürüyor, burası tamam. Sonra Sarah'a niye sormadığını merak ediyorum.4. sezonda bütün gerçekliği sileyazan Daleklerin 14. sezonda navigasyonlarının bir telefon sinyalinden dolayı zarar görmesi güldürdü valla. Bir de Dalekler insanlarla çağdaş değil. Bunlar üç bin beş bin yıllık bir ırk değil. İnsanların zaman hesabıyla (yanlış hatırlamıyorsam şu anki insan yüzyılından -bilmeyenler için 21. yüzyıl-) çok ileride kurulmuş bir medeniyet. Zaman yolculuğu da yapabiliyorlar (gerçi bu büyük özelliği oyuncak ettiler, herhalde zaman yolculuğu teknolojileri artık ucuzladı bir milyoncularda vs satılıyor).
Bu telefon sinyaliyle Dalek navigasyonunun bozulması, nazarımca, bölüme büyük bir eksi yazar çünkü bölümde kahramanlarımız bu şekilde kurtuluyor. Belki de bölümün asıl olayı budur: telefonunuzu kaybederseniz sizi bir uzaylı yok edebilir. Annelerinizi aramayı unutmayın ve telefonunuz yanıbaşınızda dursun.af
M MuhterisTürk
6 ay (884 mesaj)
O değil de dizide, özellikle Russel T Davies döneminde Doctor'ın ilahileşmesi meselesi ne kadar güzeldi.
Dördüncü sezonu bitirmemişler için spoiler olabilir ama fazla spoiler vermiyorum merak etmeyin.

Dördüncü sezondaki End of Time bölümünün başında William gördüğü kabustan ötürü kiliseye gitmişti ve mozaiğe bakıyordu. Sonra kamera mozaiğin sol alt kısmına zoomluyordu ve TARDIS dikkatimizi çekiyordu.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yine aynı sezonun 2. bölümünde (Pompeii) Doctor-Donna Pompeii'den bir aileyi kurtarıyordu ve aile de haliyle bu ikiliye, pardon TARDIS'i unutmuşum, bu üçlüye tapıyordu (The Household Gods)
< Resime gitmek için tıklayın >
Üçüncü sezonun son bölümü.
Dünyadaki herkes aynı anda... Akıllarında aynı kelime, aynı imaj: Doctor. Goblin Doctor, İsa Mesih gibi yükseliyor bölüm esnasında ve sonrasında Master'ı "affediyor".
< Resime gitmek için tıklayın >
Bu ilahlık özellikle Tennant Doctor'ına çok yakışmıştı ama RTD umarım bunu bir şekilde yenileyerek işler.
M ModelX
5 ay (269 mesaj)
Doctor Who ele ayağa düştü resmen yav. Bu iğrenç sjw lezbiyen muhabbeti iyice can sıktı. Nerde 3. 4. sezon nerde bu leş paçavra şeyler..
L lawministration
5 ay (2275 mesaj)
Hey gidi Doctor Who... Eski tadı alamıyoruz< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


I Ingoshi
5 ay (1520 mesaj)
Son çıkan haberleri gördünüz mü?

David Tennant'ın 14. Doctor olarak dönmesi konuşuluyormuş. 60ıncı yıl özel bölümü dahil toplam 3 bölümde 14. Doctor olarak David'i oynatıp sonra 15. Doctor'u getirmek istiyorlarmış. Haberler şimdilik tamamen dedikodu olarak geçiyor ama bu bilgiyi veren kaynağın Master'ın Sacha Dhawan olacağı bilgisini veren kaynak olduğu da yazıyor.