Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
4
Cevap
171
Tıklama
0
Öne Çıkarma
DJI Phantom Vision 2 Plus Ekrana Görüntü Gelmemesi / Siyah Ekran Çözümü

J Jlozde Konu Sahibi
4 yıl (1821 mesaj)
Merhaba Arkadaşlar,

İş güç koşuşturma derken son 1 yıldır rafa kaldırdığım IHAmı bu gün Ilgaz Milli parkında uçurmak üzere önceki gün tüm kalibrasyonlarını ve güncellemelerini kontrol ettim. Şarjlar yapıldı yola koyuldu. Aksiyon kameraları ile gidiş kaydı derken eğlenceli bir yolculuğun ardından Ilgaz'a ulaştık. Güzel bir yet bulup cihazı hazırladım ve gps kalibrasyonunun ardından uçuşa geçmemle tepemden aşağıya kaynar sular döküldü. Anlık uçuş ekranına görüntü gelmiyordu, ekran simsiyah bir şekilde kalmıştı. Ancak gimbal kontrolleri olsun, cihazın kendi kontrolleri olsun hiç bir sorun yoktu.

Arkadaşların telefonlarında da denedikten sonra sorunun IHAdan kaynaklandığına karar vererek uçuşu yarıda kesip cihazı kaldırdım. Daha sonra internette sorunu aramamla daha büyük bir hüsran yaşadım. Sorun kronik olarak DJI Phantom 2 serisinin v1 versiyonundan beri olan bir sorun olduğunu öğrendim ve DJI onarım için 280$ ücret istiyormuş Amerika'da. Ben serinin en son versiyonu v3 sahibi olarak bu sorunun hala giderilememiş olması ve en kaliteli diye tercih ettiğimiz markanın böyle bir sorunu çözememiş olması beni şaşırtmıştı. Velhasıl akşam eve geldik ve sorunu detaylı araştırmaya başladım. Ve internette bir çok çözüme ulaşan insanların olduğunu gördüm. En mantıklı olanını izlemeye başladım. Benimle aynı sorunu yaşanlar olursa en azından 10 lira gibi bir ücretle kendi cihazlarını tamir edebilirler.

Öncelikle internette bir çok kişinin drone açılışı aşağıdaki gibi yaptığında görüntü alabildiği yazıyor.

  • Kumanda açılır. 10 saniye beklenir.
  • Wi-Fi Extender açılır. 10 saniye beklenir
  • Phantom açılır 10 saniye beklenir.
  • Wi-Fiye bağlanılır ve DJI uygulaması üzerinden görüntü alınıp alınılmadığına bakılır.


Eğer aldıysanız şahane artık dronunuzu bu şekilde açmanız gerekiyor. Eğer alamadıysanız siz de benimle aynı yolun yolcucusu gibisiniz. İlerlememiz şu şekilde olacak.


  • Drone, kumanda, wifi extender açılır.
  • Bir bilgisayar ile Phantomun wifi ağına bağlanılır. (Eğer yeterli bilginiz varsa bunu telefon ve tabletten de yapabilirsiniz.)
  • Bir komut istemi penceresi açılır(CMD) sırası ile aşağıdaki komutlarla ipleri pingleyeceğiz.(Eğer Windows kullanıyorsanız, diğer işletim sistemi kullanıcıları eğer bilmiyorlarsa için azıcık google)
  • PING 192.168.1.1 (Eğer unreachable derse Range Extender gitmiş)
  • PING 192.168.1.2 (Eğer unreachable derse üst Wi-Fi board gitmiş)
  • PING 192.168.1.10 (Eğer unreachable derse alt Wi-Fi board gitmiş).


Sizin de muhtemelen benim yaşadığım gibi alt Wi-Fi boardınız erişilemez durumda. Endişelenmeye gerek yok, tornavida takımlarını hazırlayın.

Yaşadığınız problem WM301_DM368 diye adlandırılan devrenin, Nandı üzerinde bulunması gereken verilerin bozulmasından kaynaklı. Bunun temel sebebi ise yüksek ısı. Bu nedenle bir termal macun edinirseniz termal macunları yenilemek isteyebilirsiniz.

Öncelikle cihazı söküp Wi-Fi Modülünü çıkartacağız. Aşağıdaki video ile Wifi modülünü sökün içini açın ve buradan devam edin.
Videoyu izlemek için tıklayınız

Buraya kadar geldiyseniz işlemin %75i tamam. Wifi modülünü söktüğünüzde içinde iki tane board olduğunu göreceksiniz. Bizim işimiz siyah olan, altta konuşlandırılmış WM301_DM368 ile.


Bu arada ben FT232RL almadım. Elinizde olan herhangi bir usb -> ttl seri dönüştürücü işinizi görecektir. Örneğin ben Arduino Uno kullandım bu işlem için. Boot Me kısmında takılanlar 5-6 kere deneyin oluyor.

Geçmiş olsun.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >


B ByAres
4 yıl (27 mesaj)
Merhaba ,

Bende de aynı sorun oldu. Sizin verdiğiniz linkle 5-6 kere deneyince başardım. Şuan görüntü geliyor. Teşekkürler.

Yaparken aşağıdaki videoda bana baya yardımcı oldu.
www.youtube.com/watch?v=aWlDWfrpNNk

Not: Bu hatayı düzelten bir kaç yere fiyat sordum. Düzeltilmiyor modülün yenisi almanız gerekiyor dediler. Yenisi 700TL civarı bir fiyat verdiler. Sadece bir kişi 350TL ye yaparım dedi.

Bence hiç gerek yok. Sizde yapabilirsiniz. Toplam maliyetiniz 50TL yi geçmiyor.

USB-TTL aldığım link aşağıdadır. 14TL fiyatı var. Ekstra bir havya ya ihtiyacınız olacak.

https://urun.n11.com/diger/usb-to-ttl-cevirici-modul-ft232rl-arduino-yeni-6-pin-kablo-P240741126

https://urun.n11.com/hobi-urunleri/lehim-havya-kalem-havya-swat-50-watt-lehim-pasta-P184634641

Yapmak isteyenlere yardımcı olabilirim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T Tuncaygokdemir
2 yıl (16 mesaj)
üstad bende problem biraz daha farklı, wifi a bağlanıyorum fakat phantom a bağlanamıyorum. 192.168.1.1 ping yok. 1.10 ping yok 1.2 ping var. hangi parçayı veya parçaları değiştirmem gerekir? yardımcı olabilirmisiniz?
cihazı uçurmakdan yana problem yok, tek sıkıntı kamera iletişimi.. tşk


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ByAres

J Jlozde Konu Sahibi
2 yıl (1821 mesaj)
Extender sorunlu gibi şunu deneyebilirsinizhttps://www.youtube.com/watch?v=XcxZ_jD0Hvc
Bu mesajda bahsedilenler: @Tuncaygokdemir

S Sex0nTh3BeacH
2 ay (1 mesaj)
arkadaşlar günlerdir deniyorum bootme gelmiyor naparsam yapayım gelmiyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.