Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
15
Cevap
264
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Dış Ünite Damlatma Sorunu?
A
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Merhaba Beko klimamız var (2021'de alındı).
Klima dış üniteden çalışınca su damlıyor , servis çağırdık buna normal dendi.
Bunun çözümü var mıdır ? Garantisinden falan geçtim , özel servisler bu sorunu çözebilir mi?A
2 ay
Yarbay

E dış unite su damlatır zatenK
2 ay
Yarbay

soğutmada iç üniteden damlar onu drenaj hortumuyla bakır boru çıkan yerden çıkarıp saldılarsa dış üniteden akıyor gibi de duruyor olabilir. direkt dış üniteden su akıyorsa klimayı ısıtmada çalıştırıyorsunuz demektir. normalde onun da bağlanması gerekli ama yüzde 95 bağlamıyorlar :)

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 2 cevap geldi.
H
2 ay
Binbaşı

Merhaba hocam
bir sorum olacak, benim dış ünite su için hortum bağlandı fakat öyle bir bağlama yapılmış ki, binanın tam girişine damlıyor. Pencerenin altına yerleştirildiği için hortuma uzanamıyorum.
aslında planım hortumu köşeden aşağı kadar uzatmak. Farklı bir yöntem öneriniz var mı? Veya bu işlemi nasıl yaptırabilirim?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @KcRasco
K
2 ay
Yarbay

hortuma uzanamıyorsan tek çare suyun aktığı yere ulaşman. o hortumlardan nalburlarda satılır. farklı bir durum yoksa şefaff spiral hortum kullanıyorlar. gırtlak hortum diye de bilir nalburlar. ek için bir parça da alabilirsin ya da çakmakla ısıtıp birbirinin içine geçirip yapışmasını sağlayabilirsin. yekpare alıp masraf olmasın diye dedim :) düz rijit bir görüntü olsun dersen de kısa bir parçayla fotoğraftaki gibi duvara yaslayıp en uygun 1/2" ( yarım parmak - nalbur usta ağzı ) en uygun borudan alıp yine aynı şekilde birbirine bağlayıp istediğin noktaya götürebilirsin. hemen altındaki girişten kaçırmak için sağa sola götüreceğin boruları metrede 1 cm eğimli yapmalısın. fazla eğime gerek yok kötü gözükür zaten


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @headshotçı
H
2 ay
Binbaşı

Hocam yanıtınız için teşekkür ederim fakat tam anlatamadım. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz (üst katımı çektim ama benzer şekilde benimki) gibi bir hortum var aslında dış ünite de fakat ben bu hortumu uzatmak için erişemiyorum.
siz farklı bir şekilde mi öneriniz oldu anlayamadım
< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @KcRasco
K
2 ay
Yarbay

aslında bağlamış servis ama işini yarım bırakmış anlamsız şekilde.

hortumu bağlamış 2 numaralı hortum ucuna erişemiyorsanız 1 numaralı çıkıştan hortum bağlayarak çözebilirsiniz belki demiştim. ama anladığım kadarıyla hiç erişim yok. uzun bir merdiven olmadan imkansız sorunu çözmek. Isıtmada çalıştıkça cihaz oradan su tahliyesi olacak.< Resime gitmek için tıklayın >
bu fotoda da klima bakır boru ve drenajı iç üniteden çıkarıp drenaj borusunu boşta bırakmış. eğer böyle ise zaten soğutmada çalışırken sürekli akacak. ona da şöyle bir çözüm olabilir. bakır boruların çıktığı klimanın altında ya da yan tarafında kalan delik büyütülerek 2. bir drenaj hortumu daha uzun şekilde çıkarılıp bağlanır. klima askısından tamamen çıkarılmadan araya tornavida pense vs koyulduğunda bu şekilde durur. klima iç ünitenin drenaj çıkışındaki hortum çıkarılıp yeni hortumu bağlayıp dışarı sallarsanız pencereden de bi vileda sopası süpürge sapıyla çektirip hortumu başka bir noktaya sabitleyerek farklı yere akmasını sağlayabilirsiniz. bulunduğunuz kat çok yüksek değilse 2.-3. kat mesela 10 metre civarı bir hortum alırsanız zaten sokağa kadar hortum iner bi noktada slikon ya da pprc boru kelepçesi ile son noktayı sabitlersiniz. su istediğiniz noktaya zemine akar.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >K
2 ay
Yarbay

Aslinda boyle olmaliydi < Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

H
2 ay
Binbaşı

Hocam maaşallah emeğinize sağlık.
Benim için çok teknik yöntemler :/
Dairem 2.katta. Attığım fotoğraf benim üst katım.
Benim ısıtmadan ziyade soğutma için kullandığım için hep suyun aktığı bir hortumum var. Sadece onu uzatmam lazım aslında. Uzaktan çektiğim bir fotoğraf birşey ifade eder mi bilemedim :)


< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headshotçı -- 4 Haziran 2024; 21:1:57 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Hocam selamlar , drenaj hortumu mevcut klimada. Antalya'da yaşadığım için sıcak çalıştırmam mümkün değil. video atacağım çekip.https://www.youtube.com/shorts/_IkinuaalRA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalyasporlu -- 6 Haziran 2024; 22:8:0 >


Bu mesajda bahsedilenler: @KcRasco
K
2 ay
Yarbay

ilginç içerden bakır boru vs. terleyebilir. ama fabrikasyon malda kısmet size vurmuş olabilir. bir de bakır boru bağlantı kısmında izolasyon da ufak bir açıklık vardır oradan terleme yapıyor desem bu sıcakta da olsa o kadar boru üstünde yoğuşma yapar mı bilemedim. bi servise sorun hocam malesef. aklıma bir şey gelmedi.
kusura bakma yardımcı olamadım pek ama tamirle alakam yok o yüzden arıza ya da sorun kaynaklı bilgim kısıtlı :) başıma gelenler şantiyelerde gördüklerimle. istanbul olsa bir nevze tanıdık ustalar var Antalya 'da yok malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KcRasco -- 6 Haziran 2024; 22:40:27 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
2 ay
Yarbay

işte ya merdivenle ulaşacaksınız. sizde de böyle camdan erişilebilir durumdaysa yukarıdan erişilebilir gibi duruyor. bakır boruya birlikte sarmışlar ucu boşta. üstten ulaşılamıyorsa alttan merdiven başka çare yok. 2 kişi hafif bi genci eğilirken tutacaksınız o tutup çekecek hortumu ya da :) bu kadar olmasada sizinki direkt cam altındaysa kolayca erişir. servis çağırılsa ücret ister muhtemelen o yüzden yapacaklarını öneriyorum.

uzun merdiven yoksa ya da tehlikeli işler gerek yok dersen çağır bi yetkili serviste değil normal klimacılardan vs. 3-5 sıkıştır mahallede varsa drenaj hortumu var uzatılacak müsait zamanda diye gelir yaparlar ya da bakır borunun yanını açıp 2. bir hortum bağlayıp uzatacak. fotoğrafı gösterin uzatabilirmiyiz vs. ne diyecekler. ulaşamayız vs. yokuşa sürerlerse yeni bir drenaj hattı bağlamayı önerirsiniz cihazdan çıkan hatta bağlarlar.


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KcRasco -- 6 Haziran 2024; 22:41:19 >


Bu mesajda bahsedilenler: @headshotçı
A
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Teşekkürler hocam yanıt için. Servis gelmişti sizin kadar bilgi ver(e)medi gerçekten , bu normal demişti ama bana mantıklı gelmedi.
Özel bir servise göstereyim ben iyisi , tekrardan teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @KcRasco
K
2 ay
Yarbay

yerde olsa uğraşır. merdivenle çıkacak kasayı L şeklinde sökecek bakacak dertli iş demiştir. bir de hani derler ya çırak kalmadı vs. zaten daha yeni ustaysa arıza işi deneyim işi. göre göre bu hata neden olur, neresi terler nerden su akabilir öğreniyorlar. sanayiye ustaya gidiyorsun sesi dinler bunda şu var der. daha gençten klimacıysa arızalara çok denk gelmediyse sadece montaj yapıyorsa ki ben de yaparım montajı dert değil, arızadan anlamaz. olur öyle der geçer :) 4. levent iklimsa Yıldırım soğutmada yapmıştım üni yaz stajımı 1.5 ay filandı sanırım ben cihaz takıyordum kendi kendime. arıza bilgim sıfırdı.A
geçen ay
Teğmen
Konu Sahibi

Sorun çözüldü arkadaşlar , yardımcı olanlara teşekkürler.

Google'a bu sorunu yazıp buraya gelenler için önce-sonra fotoğraf paylaşayım.

Bu ilk damlatırken olan fotoğraf.

< Resime gitmek için tıklayın >

Gelen usta şöyle bir şey yaptı ve dış üniteden damlama olayı çözüldü.

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
geçen ay
Binbaşı

Hocam bende Antalyadayım. Ustadan memnunsan bende kendisini arayayım. Benim hortum uzatma işini yaptırayım. Seninki gibi bende de hortum dışımda bir yerden su akmaya başladı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Antalyasporlu
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.