Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
563
Cevap
59340
Tıklama
1
Öne Çıkarma
***DH MEKATRONİK KLUBÜ*** >>>Güncel<<<

S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
Mekatroniğin Doğuşu ve Gelişimi

Mekatronik ilk kez 1960'ların sonunda Japonya'nın Yaskawa Elektrik Şirketi'nde görevli bir mühendis tarafından elektrik motorlarının bilgisayarla kontrolünün sağlanması için kullanılmıştır. Temelde ise "mekanik" ve "elektronik" kelimelerinin uygun bir şekilde parçalanması ve bu parçaların birleştirilmesi ile bu kelime ortaya çıkmıştır.

Bu kavram Japonya'dan yola çıkarak tüm dünyaya yıllar ilerledikçe yayılmaya ve yerleşmeye başlamıştır. Dünyada artan uygulamalarıyla gelişen mekatronik, lisans ve master programlarıyla da üniversitelerde desteklenmektedir. Türkiye'de ise maalesef çok yavaş bir şekilde endüstriyel ve akademik kabul görerek, çalışma ve pratikte ilerlemektedir.

Birçok mühendis mekatroniğin robotikten oluştuğunu iddia etmektedir. İlk robot kollar, hareketlerini algılayıcılarla geri besleme olmadan düzgün bir biçimde gerçekleştiremiyordu. Bununla birlikte, kinematikteki ilerlemeler dinamik, kontrol, algılayıcı teknolojisi ve üst düzey programlamayla, gelişimleri desteklenmiştir. Aynı zamanda, modern teknolojiler, robotları daha esnek ve kullanışlı hale getirmiştir. Böylece, her tür makina ve sisteme adaptasyonları ve yüksek performansla çalışmaları sağlanmıştır.

1970'lerde mekatronik , daha çok servo teknolojisinin kullanıldığı, otomatik kapı açıcılar, otomatik odaklamalı kameralar gibi ürünlerde kullanılmıştır.

1980'li yıllarla birlikte, bilgi teknolojisinin hayata girişiyle, mühendisler mekanik sistemlerin performansını arttırmak için mikroişlemciler kullanmaya başladılar. Sayısal denetimli makinalar ve robotlar daha da yaygınlaştı ve bunların otomotiv uygulamalarında, elektronik motor kontrolü ve ABS fren sistemleri kullanılmaya başlandı.

1990'lara gelindiğinde, iletişim teknolojisi de oluşan bu bilgi karışımına eklendi ve üretim hatlarının büyük şebeke ağlarına bağlanması gerçekleşti. Bu, özellikle robot sistemlerinin, uzaktan kontrollü biçimde işletimine olanak sağladı.

Aynı zamanda, daha küçük algılayıcı ve kumanda teknolojileri de artan bir şekilde yeni ürünlerde kullanılmaya başlandı. Otomobillerin hava yastıklarının açılmasını kontrol eden küçük silikon ivmelendirme algılayıcıları gibi mikroelektromekanik sistemler ise son zamanlarda kullanıma sunuldu.

Mekatroniğin Uygulama Alanları

Mekatronik genel olarak, bilgisayar kontrollü sistemlerin veya elektromekanik sistemlerin, ürün tasarımında ve/veya üretiminde görev alan hem endüstri hem de akademik kariyerli mühendisler tarafından kullanılmasıyla uygulanır. Buna ilave olarak mühendis statüsünde olmayan teknik elemanlar ve bu işe merak ile birlikte kendini geliştiren kişiler tarafından da uygulanabilir.

Birden fazla mühendislik branşının ortak kullanımıyla birlikte gelişmesi, içinde yeraldığı mühendislik branşlarının da ilerlemesini sağlamaktadır. Mekatronik, aslında yeni bir kavram değildir. En son teknolojilerin, daha çok işleve sahip ve uygulaması kolay olan ürünlerin proseslerini dizayn etmek için, basit olarak makina mühendisliğine, kontrol teorisine, bilgisayar bilimine ve elektroniğe uygulanmasıdır.

Buradan da anlaşılacağı gibi teknoloji geliştikçe mekatronik ilerler, böylece teknoloji daha da gelişir. Yani arada sürekli bir çevrim vardır ve bu çevrim dışarıya açık olup, çeşitli mühendislik ve bilimlerle de etkileşim halindedir ve bunların gelişmesine katkıda bulunur.

Mekatroniğin kullanımıyla ilgili en güzel örneklerden biri bilgisayar sabit disk sürücüsüdür. Hızlı cevaplama, doğruluk ve sağlamlık gibi özelliklerle mekatroniğin kullanım amaçlarına uygun niteliklere sahiptir.

Bilgisayar sabit disk sürücüleri, mekatronik uygulamalarının ilk örneklerindendir. Bu makinalar, çok hızlı bilgi aktarımına ve hassas pozisyonlamaya sahip olup, değişken sistem etkilerine de dayanıklıdırlar.


Mekatronik Tasarım Ürünleri

Çağdaş mekatronik teknolojisi ürünleri, bir veya bikaç mikroişlemci çevresinde yerleştirilen duyucular (sensörler), eyleyiciler (motor sistemler), ve tüm sistem veya makinayı merkezi veya dağınık yapıda denetleyebilen bilgisayar programlarından oluşmaktadır. Bu tanıma uygun sistem ve makinalar kendisine tanımlanan çevreyi gözlemlemekte, çevredeki değişimleri algılamakta, ve algıladığı bilgileri yorumlayarak gerekli motor sistemler yardımı ile çevresini değiştirebilmektedir. Mekatronik makinalar mekanik işlevsellik ile tümleşik algoritmik denetimi beraberce içeren ürün ve sistemlerdir. Gelişmiş mekatronik ürünler basit makinalar yerine çevrelerini değiştirebilen bilgisayar sistemlerine dönüşmüştür. Doğal olarak bu yapıdaki makina ve sistemler akıllı davranışlar göstermektedir. Mekatronik ürünlerde yer alan yazılımlar genellikle yapay zeka tekniklerini kullanmakta ve böylece mekatronik tasarım ürünleri, basit işlevsel makinalar yerine, çeşitli koşullara uyum sağlayabilen yetenekli sistemlere dönüşmektedir.


Mekatronik Mühendisliğinin önde gelen uygulama alanları şunlardır:

* Üretim Mühendisliği
* Tarım Robotları
* Otomotiv Endüstrisi
* Mikro Sistemler (MEMS)
* Uçan Robotlar
* Robot Görme
* Endüstriyel otomasyon
* Akıllı Silah ve Silah Sistemleri
* Mikro robotlar
* Gezer Robotlar
* Endüstriyel Robot Kollar


Mekatronik tasarım felsefesi, özellikle yüksek teknoloji ürünü akıllı makina ve sistemlerde uygulanmaktadır. Bu makina ve sistemlerin bazı örnekleri şunlardır:


� Taşıtlarda hava yastığı güvenlik sistemleri, ABS fren sistemleri, uzaktan kumandalı kapı kilitleri, sürüş ve seyir denetimi, motor ve güç sistemleri denetimi, yolcu güvenlik sistemleri, ve taşıt araçlarındaki benzer sistemler,
� NC, CNC, AC v.b. tezgahlar, hızlı protip üretim tezgahları, ve benzeri otomatik üretim tezgahları,
� Fotokopi makinaları, faks makinaları, elektronik daktilolar, ve benzeri büro makinaları,
� MR cihazları, atroskopik cihazlar, ultrasonik problar, ve benzeri diğer tıbbi cihazlar,
� Otomatik odaklamalı fotoğraf makinaları, Video kameraları, Video, CD ve DVD göstericileri, CD kayıt ve benzeri kişisel kullanım amaçlı elektronik cihazlar,
� Lazer yazıcıar, Sabit disk kafa konumlayıcıları, Teyp sürücü ve yükleyicileri, CD okuyucu ve yazıcıları, ve benzeri bilgisayar aksesuarları,
� Kaynak robotları, Fabrika içi kendinden yönlenmeli araçlar (AGV), Uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, Askeri amaçlı mayın imha robotları, bomba taşıyıcıları, ve benzeri gezer robotlar,
� Uçuş denetim eyleyicileri, İniş sistemleri, Kokpit kumanda ve cihazları, ve benzeri hava taşıtları sistemleri,
� Garaj kapısı otomatik açma sistemleri, Güvenlik sistemleri, İklimlendirme denetim sistemleri, ve benzeri ev ve büro uygulamaları,
� Çamaşır makinaları, Bulaşık makinaları, Otomatik buz makinaları, ve benzeri ev uygulamaları,
� Değişken hızlı matkaplar, Sayısal tork anahtarları, ve benzeri takımlar,
� Malzeme test cihazları, ve benzeri laboratuar cihazları,
� Bar kodlu sistemler, Konveyör sistemleri, ve benzeri fabrika otomasyon sistemleri,
� El ve otomatik kumandalı hidrolik krenler ve benzeri malzeme taşıma ve inşaat makinaları,
� Otomatik etiketleme, Kalite denetiminde kamera, ve benzeri kalite denetimi ve paketleme uygulamaları,
� Video oyunları ve Sanal gerçeklik uygulamalarında gerçek girdi denetim sistemleri.


Ülkemizde Sabancı, Kocaeli, Atılım, Bahçeşehir Üniversitelerinde Mekatronik Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Diğer bir çok üniversitede de Mekatronik Mühendisliği Bölümü kurulma çalışmalarına devam edilmektedir.Klüp Amacı: Mekatronik teknolojisinin herkes tarafından bilinmesini sağlamak.Bunların akabininde yararlı proje,dosya paylaşımı ve bunun gibi bir çok faaliyet gerçekleştirmek,tartışmak,fikir beyan etmek vs...
Mekatronik Klubüne üye olmak isteyen arkadaşlar sadece topic'e cevap verecek ve yakında belirlenecek olan imzamızı imzalarına eklemeleri gerekecek...


Hayırlı Olsun


Üye Listesi ;

1-)Méchatronic
2-)BİLÂL85
3-)serkanc
4-)strykr
5-)brq_35
6-)CyberX_reel
7-)cidik
8-)Hazar
9-)ali_cool
10-)_KARDELEN_
11-)oguzg
12-)stromkreis
13-)Liu Kang
14-)ultrAslan99
15-)dergul
16-)Ctrlshft
17-)jhoosen
18-)__EFENDİ__
19-)schumi42
20-)@oğuzhan@
21-)klutch
22-)aksoy93
23-)Fletch
24-)cad_kurdu
25-)nebula449
26-)MzkC
27-)rcn_mchn
28-)ibo3458
29-)emreonal69
30-)efecelebi
31-)tan90
32-)dj_fLeiN
33-)canturk222
34-)FuLL__MaNiAc
35-)gurci
36-)omarr35
37-)CONSTANTİNE_8905
38-)Görkem !
39-)corhi
40-)makif1992
41-)mcroll
42-)idealtepeli
43-)MeSS2342
44-)dus_sokagi
45-)astra06
46-)swant
47-)mcmanemen
48-)şampiyon bilo
49-)JEDI
50-)darkfir3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smoch -- 11 Mart 2011; 14:40:08 >


S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
Evet arkadaşlar imzamız daha henüz belirlenmedi bu konuda sizinde yardımlarınızı bekliyoruz...
B BİLÂL85
13 yıl (1798 mesaj)
ekle beni abi şartlar ne olursa olsun
S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
Eyvallah...hoşgeldin
S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
Daha iyileri gelene kadar şimdilik imzamız aşağıdaki gibi olsun...
Kaynak Kod :

[center] 
[image]https://store.donanimhaber.com/4b/cd/77/4bcd772caba89f440c1d6675825f1f04.gif[/image]
[b][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23567761/tm.htm]..:: DH Mekatronik Kulübü ::..[/link][/b]
[/center]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smoch -- 31 Mayıs 2008; 17:43:54 >


S serkanc
13 yıl (1209 mesaj)
Yeni Grup hayırlı olsun. Elektronikle hobi olarak ilgilenen Makina Mühendisi için daha ideal bir grup olamaz. İmza eklemek için değil de takım çalışması olması dileğiyle....
Web sayfası düşüncesi var mı?
Hayırlı olsun... ( Beni de ekleyin tabii )
G Guest
13 yıl (44903 mesaj)
hayırlı olsun. ekleyin benide
G GZA
13 yıl (236 mesaj)
klüp hayırlı olsun. benim bölüm de mekatronik ama klüp açma düşüncesi aklıma gelmemişti. daha doğrusu elektronik bölümüne pek girmiyordum. ama bundan sonra (öss den sonra) daha sık uğrarım. çok ileri seviyede bilgiye sahip değilim ama elimden geldiğince yardımcı olurum. tekrardan hayırlı olsun...

iyi forumlar
M morcin
13 yıl (444 mesaj)
Bu forumda bir sürü klüp var
ama "beni de ekle" den öteye bi icraat yok
elektronik klübü
diy audio
vs
vs
A ASiL35
13 yıl (3242 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: morcin

Bu forumda bir sürü klüp var
ama "beni de ekle" den öteye bi icraat yok
elektronik klübü
diy audio
vs
vsÇoğu dediğin gibi ama konu dışında buluşmalar oluyor dh izmir club buluşması gibi
S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
@serkanc teşekkürler hoşageldin.Web sayfasını önümüzdeki aylarda düşünüyorum inşallah

@strykr teşekkürler aramıza hoşgeldin

@brq_35 sana da teşekkürler.Öss'den sonra daha sık görüşmek dileğiyle

@morcin bugüne kadar ki başarısızlıklar bundan sonraki başarıların önünü kapatmamalı ve olumsuz düşüncelere sebep olmamalıdır.Sonuçta burda insanların yararına birşeyler sunmak ve ortak beğenileri olanları bir araya toplama amacındayız.Lütfen biraz olumlu yaklaşmayı dene
C CyberXTR
13 yıl (449 mesaj)
Hayırlı olsun. DH a böyle bi klup lazımdı. benide ekleyebilirsin. Size yardımımdan çok sizden yardım alacağım ama olsun:)
S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
@CyberX_reel ne demek seve seve
L LetUsHuntY4rr
13 yıl (3779 mesaj)
hayırlı olsun beni de eklersen sevinirim
H Hazar
13 yıl (6028 mesaj)
İmzam dolu, olmasa

PM'deki artizliklerini bir yana bırakırsak, üni işini halledelim ondan sonra istediğin kulübe girerim ben. Şimdi sırası değil sadece, lafta kalmasın diyorum.
S Smoch Konu Sahibi
13 yıl (4502 mesaj)
@cidik ekledim hoşgeldin aramıza

@Hazar hoşgeldin seni de ekledim
A ali_cool
13 yıl (31 mesaj)
Gençler merhabalar... Böyle bir oluşumun güzel olacağını düşünüyorum.Yanlız klubun kıstasları nedir acaba? Harbi mekatronikçilermi var? yoksa mekatroniki merak edenler felanmı?
Bu arada ben mekatronik mühendisiyim. Şu anda y. lisans yapıyorum.. Görüşmek üzere...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_cool -- 30 Mayıs 2008; 12:24:59 >


B BİLÂL85
13 yıl (1798 mesaj)
ben otomotiv ögrencisiyim mekatronikle aram yok ama merak ediyorum finaller bittsin bu ilikiyi idare edebilecekmiyim diye bi araştırma yapacam
M morcin
13 yıl (444 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: Méchatronic

@serkanc teşekkürler hoşageldin.Web sayfasını önümüzdeki aylarda düşünüyorum inşallah

@strykr teşekkürler aramıza hoşgeldin

@brq_35 sana da teşekkürler.Öss'den sonra daha sık görüşmek dileğiyle

@morcin bugüne kadar ki başarısızlıklar bundan sonraki başarıların önünü kapatmamalı ve olumsuz düşüncelere sebep olmamalıdır.Sonuçta burda insanların yararına birşeyler sunmak ve ortak beğenileri olanları bir araya toplama amacındayız.Lütfen biraz olumlu yaklaşmayı dene


Ben burada kurulmakta olan sistemi eleştirmekten ziyade ateşlemeyi düşünerek didikledim.
Elbetteki şimdiye kadar olan başarısız kulüp kurma çabaları bundan sonrakilerin başarısız olacağı anlamına gelmemeli.
Ancak bir nevi fun kulüp gibi de olmamalı
"beni de ekle" demek yerine buraya bilgi, proje veya bilgi paylaşımına neden olacak soruları soranlar paylaşımı yapanlar otomatikman üye olmuş olmalı. Bence mantık bu
Yoksa beni de ekle yazıp bi daha uğramayanlardan cacık olmaz bu kulüp

Bu bağlamda beni ekleme ta ki bi proje veya başkalarını da bilgilendirici soru sorana kadar
Başarılar diliyorum
R Randall
13 yıl (1513 mesaj)
Bölüm imzanız kural dışı 79X111 piksel en fazla 100X100 olabilir