Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
11
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Depresyon beynin yaşlanmasını hızlandırabilir

S
SigismundScholomoFreud
geçen ay (26 mesaj)
 
Depresyon çağımızın en çok görülen hastalıklarından biri. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre yılda 8.6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Hafıza ve düşünme yetilerini yaşlanmayla beraber doğal bir biçimde yavaşlattığı biliniyor. Bilim insanları depresyonun bu yaşlanmayı hızlandırdığına dair yeni bulgular ortaya koydu.

Depresyon hastalığı çeşitli bilişsel bozukluklara bağlı bir hastalık ve ileri yaşlarda Alzheimer hastalığına bile sebebiyet verebiliyor. Buna rağmen beyine verdiği zararın mekanizması henüz tam olarak aydınlatılmış değil.
 
Bir teoriye göre; beyin hücreleri aralarındaki iletişimi sinaps diye adrandırılan çeşitli hücreler arası bağlantılara göre sağlıyor. Bu sinapslar elektrik akımı ve çeşitli nörotransmitterler yardımıyla birbirleriyle bağlantı kuruyorlar. Ne kadar çok sinaps bulunursa düşünme yetileri ve bilişsel yetenekler o denli güçlü oluyor. Bilişsel bozukluğu olan hastalarda ise bu bağlantılar küçülüyor ve hücreler ölüyor. Günümüzde sinaps sayımı ise hasta öldükten sonra toplanan beyin dokusu sayesinde yapılabiliyor.

Beynin taranmasında yeni bir teknik kullanılıyor

 
Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar canlı insanların beyninin taranmasında yeni bir teknik geliştirdi. Hastalar üzerinde yapılan taramalarda depresyon görülen hastaların sinaps yoğunluğunun aynı yaştaki diğer deneklere göre azaltıldığı belirtildi. Yale Üniversitesi'nde görev yapmakta olan nörobilim uzmanı Irina Esterlis ise depresyonun normal insan yaşlanmasını da hızlandırdığı görüşünde.

 
 Araştırmalar derinlik kazanacak
 

Şu an için araştırmalar küçük gruplar üzerinde çalışıldı. Esterlis araştırmaları daha büyük gruplar üzerinde yapmayı planlıyor. Gönüllü deneklerden oluşan bu gruba proteinlere bağlanan ve sinapslar tarafından kullanılan radyoaktif madde verilecek ve incelemede beynin sinapslı bölgeleri bu madde sayesinde açık renkte görünecek. Böylece araştırmacılar denekleri canlı bir biçimde inceleyebilecek.
 
 
 
Son olarak depresyon hepimizi zaman zaman etkileyen bir hastalık. Araştırmacılar kat ettikleri yeni kazanımlarla depresyonun beyin üzerindeki etkilerini daha net gözlemleyebilir. Yakın gelecekte bilişsel hastalıklar ile ilgili bilgilerimiz ve tedavi yaklaşımları konusunda epey yol kat edilecek gibi görünüyor.beynim ölüyor valla. tşkler ürkiye
Yoruma Git
qoqoCAN - geçen ay +16

Q
qoqoCAN
geçen ay (546 mesaj)
beynim ölüyor valla. tşkler ürkiye
K
KaleyDeskop
geçen ay (2587 mesaj)
haliyke sonuç bu. Stres depresyon kişiyi zaten yaşlandırıyor. Benim durumumdaki bir insanın çoktan ölmesi gerekirken spor ile yaşamaya devam ediyorum. Saçlarımın yüzde 70i beyaz yani gerisini siz düşünün :)
A
al-ozaria
geçen ay (1033 mesaj)
Zaten baya bir vatandaş beyin göçünden gidiyordu, kalanlarda depresyondan sünger olacak bu gidişle."İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilir." diye bir söz vardı ama kurunun yanında yaşda yanıyor.


Türkiye'de insanlar Benilüx'deki kadar mutlu, mesuttur ve de depresyon veya beyin göçü yok diyenlere cevabendede sadece Hollanda'dan bir, bir yıllık veri...


"Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu (IND) verilerine göre, geçen yılın 11 aylık bölümünde Türkiye'den toplam 1020 akademisyen ve yüksek eğitimli kişi "beyin göçü" için Hollanda'ya başvuru yaptı." BBC NEWS


(Şimdi ama memleket gidişatından memnun olmayan, eleştiren, depresyonda olan veya beyin göçünden giden herkes zaten fetuşcuydu yaftalaması yaparlar...)
T
Tugrul_512bit
geçen ay (6799 mesaj)
Bunlar gelişmiş ülkeleri etkileyen şeyler. Bizde önemli olan ay sonunu getirebilecek miyiz? Üzerimizde oynanan politik oyunları aşabilecek miyiz?
I
IceRulez
geçen ay (1222 mesaj)
dün şok markete uğradım. 5 kg soğan almak istedim gelmişken.çalışan 3k alabilirsiniz en fazla dedi. dedim yani 3kg alıp eve gidip tekrardan gelip 2kg almam mı lazım ? 5-10 TL için 5-10 TL yol parası mı vermem lazım dedim. Biz birşey yapamıyoruz kusura bakmayın dedi.
Depresyondayım arkadaşlar. Soğanı bile adetle alıyoruz altın değil la bu soğan soğan kuru soğan.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IceRulez -- 16 Şubat 2019; 10:34:36 >


F
Fenomenon
geçen ay (4448 mesaj)
buradan herkese Göksel-Depresyondayım şarkısını armağan ediyorum :D
F
Francisco Lachowski
geçen ay (1138 mesaj)
4 seneye yakındır inişli çıkışlı depresyondayim. Halim duman &#128684;

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Ey Türk Gençliği

Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
scorpion20
geçen ay (1048 mesaj)
Araştırmaya göre yaşa dikkat o zaman, bu böyle gitmez


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Francisco Lachowski

F
FerdosParadise
geçen ay (563 mesaj)
Hmmmm...
F
Francisco Lachowski
geçen ay (1138 mesaj)
Otuzumda giderim hocam ben büyük ihtimalle


< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Ey Türk Gençliği

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @scorpion20

S
scorpion20
geçen ay (1048 mesaj)
Durun! böyle gidemezsiniz
Bu mesajda bahsedilenler: @Francisco Lachowski