Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir
919
Cevap
78329
Tıklama
9
Öne Çıkarma
Cevap: Dell Inspiron 7567 | CPU Throttle çözümü (46. sayfa)
H
geçen yıl
Çavuş

selamlar herkese, bilgisayarın ana konusunda da görelebileceği gibi bazı sorunlardan dolayı bugün tekrar format atmak zorunda kaldım. throttlestop'u kurduktan sonra intel dptf kaldırılmamıştı bu yüzden kendim el ile aygıt yöneticisinden kaldırdım. ama daha önceden farklı olarak pci bellek denetleyicisi ve sm bus denetleyecisi için de sürücü yüklenmemiş gözüküyor. bu durum normal mi?
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haemus -- 24 Eylül 2021; 18:50:26 >

B
geçen yıl
Yarbay

ThrottleStop indirme linki nerede göremedimE
geçen yıl
Yüzbaşı

notebook'a yeni ssd taktırıp macunlarını değiştirip temizlettim. temiz format sonrası ani fps düşüşleri inanılmaz boyutlara ulaştı. fm 2022 oynarken bile 60 fps'den 30'lara düşüyor. sonra 1-2 saniye sonra tekrar yükseliyor. diğer oyunlarda da aynı bir de sürekli yapıyor ancak gpu sıcaklıkları 60-65 arası keza cpu'da öyle. sabit 60fps beklemiyorum ama bu kadar stabil olmadığını hatırlamıyorum. hatta masaüstünde bile ani fps düşüşleri takılmalar yapıyor.

bios sürümünü kontrol ettiğimde 1.19 olarak gözüküyor. ilk mesajdaki linkten programı indirdiğimde pc kendini yeniden başlattı ancak bildirimlerde program göremedim.

baya masraf yapıp ssd + soğutucu + macun aldım ama notebook'u temizlemeden önce daha stabil fpslerde çalışıyordu. tüm şevkim gitti.


edit: ilk mesajdakı yönergeleri izleyerek programı düzgünce kurdum ancak sorunum devam etti. biostan da intel ile ilgili olan kısmı kapattım ancak sorunum devam edıyor. yine ilk mesajdan eski haline döndürdüm ancak bu sefer de cpu hızı 2.8'i aşmıyor. ne iniyor ne çıkıyor. ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edwardweo -- 20 Kasım 2021; 21:31:36 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
10 ay
Yarbay

1.11 e geri düşürmen lazım biosunu
Bu mesajda bahsedilenler: @edwardweo
U
8 ay
Onbaşı

@-forumber- Merhaba hocam, ThrottleStop programı üzerinden sizin yaptığınız undervolt'u ben biraz arttırıyorum Apply diyip OK'a basıyorum oluyor, ama programı kapatıp açtığımda ya da pc'yi yeniden başlattığımda tekrar eski haline (-99.6'ya) sizin uyguladığınız değerlere dönüyor.

Sebebi nedir hocam, bi bilginiz var mı ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
-
8 ay
Yarbay
Konu Sahibi

ThrottleStop'un bulunduğu klasörde INI dosyası salt okunur hocam, onu devre dışı bırakmanız lazım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @unimportant
U
8 ay
Onbaşı

< Resime gitmek için tıklayın >
Bahsettiğiniz sanırım şu hocam, ama nasıl devre dışı bırakılıyor içerisine girdiğim de kodlar vardı tam anlayamadım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
-
8 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Hocam dosyaya sağ tıklayın, özellikler'e tıklayıp Salt Okunur özeliiğini kaldırın :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @unimportant
U
8 ay
Onbaşı

İlginiz için tekrardan teşekkürler hocam :)

Bu arada hocam siz bir mesajınızda işlemcinin 105 dereceye ulaşması için hava kanallarının tamamen kapalı olması ve oda sıcaklığının 60-65 derece de olması gerektiğini söylemiştiniz, bu İntel'in sitesinde mi yazıyor nerden bakılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unimportant -- 30 Mart 2022; 21:36:20 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
-
8 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Kendi deneyimlerinden o yorumda bulundum hocam. 105 dereceye çıkabilmesin için işlemcinin sıcaklıktan en düşük hıza kadar düşürmüştür, bu da yetmemiş o yüzden 105 derece olmuştur. Bu koşulu da anca bahsettiğim şekilde sağlarsınız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @unimportant
T
7 ay
Er

@-forumber- ayarlar ThrottleStop 8.70 için, programı son sürüme 9.4'e çıkarsak INI dosyasındaki ayarlar yine geçerli olur mu ?

Aygıt Yöneticisinde senin programı kurmadan önce "Intel Dynamic Platform and Thermal Framework" sürücüleri yoktu. Program kurulumundan sonra ortaya çıktılar. Daha sonra onları manual olarak kaldırdım, bilinmeyen aygıt olarak duruyorlar. Doğru mu olmuş ?

Otomatik olarak DPTF sürücülerinin kurulmasını da engelledim. ThrottleStop'un doğru çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgakurban -- 24 Mayıs 2022; 22:54:49 >


Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
T
6 ay
Yüzbaşı

Hocam merhaba bende Monster Abra A7 v12.2 var da senin ayarlarını uyguladığım zaman işlemcim düşük hızda çalışıyor. Buna 45 çekerek düzelttim gibi ama sanki hala bi gariplik var. Benim ana sorunum düz ayarlarda 1650 Ti 50W'da çalışabilirken işlemcim çok düşük güçte çalışıyor. (25-30W arası) Bunu uyguladığımda daha iyi performans elde ettim gibi geldi eskisine göre de. En uygun ayarlamaları nasıl yapabiliriz? Teşekkürler

İşlemci i5-10300h, 120W da adaptör varE
5 ay
Onbaşı

@-forumber- BIOS sürümünü v1.11.0'a çekmeme ve intel dynamic platform & thermal framework yazılımını kaldırmama rağmen throttlestop çalışmıyor. Neden olduğunu anlayamadım açıkçası. Undervolting miktarını -99mV da yapsam -1000mV da yapsam hiçbir şey fark etmiyor. Önceden çalışan şey durduk yere bozuldu, sebebi ne olabilir sence hocam ? Malum yaz geldi, Intel SpeedStep devre dışı bırakıp oyuna girmeye çalışınca hem GPU hem de CPU 95 dereceyi görüyor. En azından 90 derece altına düşürebilsem çok mutlu olacağım ama bir türlü çalıştıramadım programı.

Edit : Sorunun çözümünü buldum , bios'a girip ayarları default olarak değiştirmem gerekiyormuş . Sonrasında yeniden mavi ekran alabilmeye ve undervolt değeri ayarlayabilmeye başladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrond Peredhil -- 6 Temmuz 2022; 13:19:52 >


Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
B
5 ay
Yarbay

Oyun oynanmayan bir dell 7567 de, cpu throttle uygulamasini kullanmaya gerek var mi?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

D
5 ay
Çavuş

< Resime gitmek için tıklayın >


Buradaki offset bölümünde önceden değerler yazıyordu şuan yazmıyor. Bir sorundan dolayı mı yoksa programın bugı mıdır?
Düzenleme: Sorunu Biostan sanallaştırma kapatarak çözdüm. Benzer sorunu olanlar onu deneyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkpuye -- 17 Temmuz 2022; 12:50:48 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
D
5 ay
Yüzbaşı

Muhtemelen BIOS'u güncellemişsin. Bu haliyle undervolt aktif değil.
Bu mesajda bahsedilenler: @Darkpuye
D
5 ay
Yüzbaşı

Bios sürümünüz ne?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Darkpuye
D
5 ay
Çavuş

Sorunu çözdüm. Mesajda belirttim. Sanallaştırmayı kapatınca çalışmaya başladı.
Bu mesajda bahsedilenler: @donnarumma
M
4 ay
Yarbay

Hocam merhabalar, throttle kullanmaya başladıktan sonra işlemci sıcaklıkları kontrol ettim. Çekirdek bazında max 93, işlemcide 86 gördüm. Gerçi macun değişmeyeli 2 yıl oluyor sanırım. Değerler throttle yüzünde mi yoksa macun değişirsem 74lere tekrar döner miyim?

edit: boştaki sıcaklık değerlerim 65-66 derece. şimdi tekrar baktım 58-59 arası gidiyor. sırf bir oyun yüzünden 90lara çıkması tuhaf.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Markus Schulz -- 9 Ağustos 2022; 20:34:53 >


Bu mesajda bahsedilenler: @-forumber-
F
5 gün
Er

tesekkur< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.