Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
97
Cevap
0
Tıklama
177
Öne Çıkarma
Dahili Bileşenler Bölümü İle Alıp Veremediğiniz Nedir ?

M Muten Baba Konu Sahibi
2 ay (20913 mesaj)
Başlık iddialı, bilerek öyle seçtim , diğer türlü herkes çok meşgul herkesin işi başından aşkın, belki bir kişi daha görür de bir fikir beyan eder diye. Yoksa dahili bileşenler ile hiç bir yöneticinin alakası olmadığını biliyoruz, uzun yıllardır yaşıyoruz.

Sadede gelelim,

Forumun sahibi, arkadaşları bundan yıllar yıllar evvel bir merakı,tutkuyu,hevesi hayata geçirdiler. Donanım severlerin buluştuğu , deneyim tecrübenin ihtiyacı olana ücretsiz dağıtıldığı , bilenin yazdığı bilmeyenin okuduğu, paylaştıkça çoğalan büyüyen gelişen bir platform, donanımhaber. Peki sonrasında ne oldu ? Yıllar yılları kovaladıkça sistem büyüdü kendini geeliştirdi, insanları geliştirdi, ülkenin en büyük forum sitesi oldu. Üyelerin kendi aralarında birlik olduğu beraber mangala pikniğe dahi gittiği , çok farklı kesimden çok farklı çerçeveden insanın bir araya geldiği ortam , görsel basının yön değiştirmesiyle başka bir boyut kazanmaya başladı. Burası beni ilgilendirmiyor, forum sahibinin bileceği bir iştir , ben konunun özüne geleyim ,

Yıllarca karşılıksız paylaşım yaptığımız, binlerce onbinlerce insan ile dirsek teması kurduğumuz, hergün bir kaç kelam etmeden 2 parağraf okumadan geçmediğimiz dahili bileşenler bölümü , içler acısı bir halde.

  • Bu bölümle ilgilenen, bölümün içinden ve üyeleri tanıyan bir yönetici yok.
  • Akif moderasyonda görev alacak bir çok kişi var ama yönetim ekstra birisini istemiyor sanırım, eksiklik görmüyor. Bunun için bu bölümde zaman geçirmeniz gerekiyor.
  • Bölüm dahilince şimdiye kadar onlarca bilgili deneyimli üye forumu ve paylaşımı bıraktı , son kalan kaleler yıkılmak üzere, sonrasında bölümün adını dahili bileşenler yerine konu dışı bileşenler olarak değiştirebileceğiz.
  • Bölümde çok fazla fake üyelik var, herkese sataşıp kışkırtıyorlar.
  • Şikayet butonu çalışmıyor, tam anlamıyla çalışmıyor. Ne şikayetlerle ilgileniliyor nede ceza sistemi düzgün işliyor.
  • Bölüm uzaklaştırması sistemi , kurallar dahilinde olmadığı için 3 gün sonra aynı elamanlar gelip yine insanları canından bezdiriyor.
  • Foruma yararlı faydalı bir iş yapılacağında, destekler diye birisine ulaşmamız 2 hafta, onun bize dönmesi 3 hafta sürüyor. Çoğu zaman cevapsız kalan soruları söylemeye gerek yok.
  • Bölüm içerisinde çatur çutur mesaj silmek, eğrinin yanında doğruları götürmek üyeleri mesaj yazmaktan soğutuyor.
  • Kurallar dahilinde olmamasına rağmen bölüme açılan sıcak fırsatlar konularına müsade ediliyor, al satçıların pazarcıların mesajından geçilmiyor bölüm.
  • Üst konuları düzenleyelim diyorum, bütün işi ben ve bir kaç eski arkadaş üstlenelim diyorum, kimse oralı olmuyor.

Sormak istediğim şudur ? Dahili Bileşenleri gözden çıkardıysanız yada eski toprak diye tabir edeceğimiz üyelerin sizin nazarınızda , konu dışındaki tipim nasıl diye konu açan yada bir çikolatalı gofret alana diğeri bedava konusu açan üyeden hiç farkı yoksa , bu konuda bir bilgilendirme geçerseniz , 15 senesini bu sayfalarda yazarak ve bunu keyif alarak yapan üye arkadaşlarımız, hiç boşuna kasmasın, paylaşım yapmaya çalışarak.

Sürç-ü lisan ettiysek affola.

Tamamiyle kişisel düşüncelerimdir, forumda vakit geçirmeyi evveliyatımdan severim.

@gun @powerstorm @rds @conjure @cohannan
Bu mesajda bahsedilenler: @gun , @powerstorm , @rds , @conjure , @cohannan
foruma giriyorum canım bir playstation konusuna bakayım diyorum 5 tane agır top fanboy milleti kışkırtıp milletle kavga başlatıyor sikayet ediyorsun 2 haftadan önce bakan yok 16 subatta ettigim ş...
Yoruma Git
Yorumun Devamı asko56 - 2 ay +53
Bunu çoğu kez dile getirmişizdir. Özellikle Gürkan hocamın hassasiyetini de gayet iyi biliyorum. Ancak bazı şeylere gereğinden fazla müsamaha gösterildiğini ve çoğu kez g...
Yoruma Git
Yorumun Devamı SAVIAR - 2 ay +31
Çok önceden(iş işten geçmeden) konuşulması bir gereken bir konuydu. Çoğu bilgili kişi bölümle ilgilenen aktif bir yönetici olmadığı için forumu bıraktı, eskiler...
Yoruma Git
Yorumun Devamı No Way Out - 2 ay +26

H Hicks
2 ay (7302 mesaj)
Her kelimesine imzamı atarım. Uzun zamandır paylaşmayı düşündüğüm her şeye tek tek tercüman olmuşsunuz. Umarım gözümüzü açtığımız Dahili Bileşenler bölümü tekrar eski haline döner...
N No Way Out
2 ay (25555 mesaj)
Çok önceden(iş işten geçmeden) konuşulması bir gereken bir konuydu. Çoğu bilgili kişi bölümle ilgilenen aktif bir yönetici olmadığı için forumu bıraktı, eskilerden 3-5 kişi anca kaldı.

Bölüm ile ilgilenen bir aktif yönetici olmadığı için trolluklere çoluk çocuğa izin verildi, yaptıkları yanına kâr kaldı.

Bende bu nedenlerden artık teknik konular veya bilgi içeren mesajlar atmıyorum, eskiden açtıklarımıda görürsem siliyorum artık sadece leak, haber tarzı önemsemediğim şeyler atıyorum. Forumun sahipleri bölüm ile ilgilenmiyorsa, bölümü gözden çıkardıysa ben neden paylaşım yapayım.
S Solid State Disk
2 ay (1543 mesaj)
İfâdelerinize fazlasıyla katılmakla birlikte bu mühim hususa dikkât çektiğiniz için çok teşekkür ederim hocam. Tıpkı @Hicks gibi ben de ben de bu meseleyi dile getirmeyi düşünüyor fakat nereden başlayacağımı bir türlü bilemiyordum. Bu yükü ilk siz sırtlandınız, çok sağolasınız.

Dahili Bileşenler forumunda ekran kartları kısmına ara sıra uğramaktayım. Bir vakte kadar genellikle Depolama bölümünde bulundum. Bilgi ve tecrübelerimi aktarabildiğim kadar aktarmaya çalıştım orada. Fakat altını çizdiğiniz hususların bir benzerini orada da bizzat müşahede ettim. Tuhaf bir nizamsızlık vardı. Yâni moderatör arkadaşlar gerçekten de kim kimdir bilmiyorlar. Bunu şöyle düşünebiliriz: İstanbul'da doğma büyüme bir kişi seçimlere katılıyor ve daha evvel belki de hiç görmediği Van'a milletvekili seçiliyor :) Yahu bu kişi geçtim Van halkına, kendine hayrı olmaz, olamaz ki. Ne orayı bilir, ne halkını tanır, ne yörenin oturmuş isimleri ve etki alanlarının farkındadır.. Dahili Bileşenler forumundaki moderatörler de bana böyle görünüyorlar.

Umuyorum ki @gun bey bu meseleye gereken ehemmiyeti verecektir. Aktardıkları fikir ve tecrübeleri ile pek değerli olan bazı üyeler mevcut durumdan yorulup forumu vaktiyle terk etti. Tedbir alınmaması hâlinde forumdan kalıcı göçün önüne geçmek zor.
Bu mesajda bahsedilenler: @Hicks , @gun

S StreamRolleR
2 ay (6445 mesaj)
İsmail dostum birçok kez konuştuk beraber müzakere yaptık ve düşüncelerimiz yazıya dökmüşsün. Ellerine sağlık. Ben özellikle Gun @gun abiden Serkan Abi @rds ve Gürkan @powerstorm abiden yorum bekliyorum. Düşünceleri nedir diye..

Birçok kez yardım etmeye hazır olduğumuzu Ismail inde belirttiği gibi söyledik lakin SLACK de pek kaale alınmıyor sanırım. Dahili bileşenlerin işi çok, yapmamız gereken çok iş var. Bügün başlasak aylar sonra bitiririz.

Benim Gürkan abiden bir talebim var.. Allah Rızası için forumun gelmiş geçmiş en mide bulandırıcı STOK TAKİBİ konusunu kapatsın.

Bu konunun ve içindeki aç gözlü insanların vereceği sebebiyet hepimizi yakacak. ( vergi vs)

Herkesin değerli yorumlarını bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StreamRolleR -- 4 Mart 2021; 22:46:1 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @gun , @rds , @powerstorm

M MALİ MÜŞAVİR
2 ay (2974 mesaj)
Çoğu eski üyenin ızdırap çektiği konuyu çok güzel yazıya dökmüşsünüz sonuna kadar katılıyorum. Forum artık eski forum değil laubalik diz boyu. Özellikle dahili bileşenlere bir çeki düzen verilmesi lazım.
- -MoDeStUs-
2 ay (16959 mesaj)
Forumun ne kadar leş bir ortam haline geldiğini benim gibi fosil olarak tanımlanan eski üyeler zaten yaşayarak gördüler.Üyelik tarihim 2005 ama çok daha önceden takip ediyordum.Dahili bileşenler zaten biteli yıllar oldu.Forum üst yönetimin zerre umrunda değil.Onların derdi kalite değil tık sayısı.Bir noktaya kadar tabiki ilk yıllarında üyeleri el üstünde tutuyorlardı büyümek için.2010 itibariyle kalite düşmesi başladı ve 2015 sonrası son sürat devam etti.Boşuna kimse ümitlenmesin düzelmesini.Az önce yazdığım gibi bozulma başlayalı çok uzun zaman oldu.
A asko56
2 ay (11501 mesaj)
foruma giriyorum canım bir playstation konusuna bakayım diyorum 5 tane agır top fanboy milleti kışkırtıp milletle kavga başlatıyor sikayet ediyorsun 2 haftadan önce bakan yok 16 subatta ettigim şikayete yeni bakıldı ve o arkadaş hala serbest neyse dahiliye geliyorsun bir düzen yok çogu adam bıraktı gitti zaten bende bıraktım gibi arada hoşuma giden konulara yazıyorum ama eski aktifligim yok yönetime saglam adamlar gelmedigi sürece olamayacak ve cogu eski üyede benle aynı görüşte

ps/xbox/dahil bileşen forumlarına müdahale edilmeli düzen saglanmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 4 Mart 2021; 20:1:39 >


G Guest-C8633B5F6
2 ay (11118 mesaj)
O kadar fazla konuştuğumuz ve konuşulması gereken kısım var ki artık bu saatten sonra hepsinin değerlendirilmesi zaten mümkün değil zira birikti de birikti...

Sen olması gereken birçok noktaya değindiğin için pek fazla bir şey yazmayacağım. Neredeyse son 3-5 yıldır forumun demirbaşı diyebileceğimiz Dahili Bileşenler vb. kısımlara maalesef ki doğru düzgün ve yeterli yönetici atamaları yapılamadı. Hep farklı bölümlerden tabiri caizse kel alaka bölümlerden çeşitli atamalar yapıldı. Son zamanlarda özellikle ekran kartlarına olan talep neticesinde bölümle direkt olarak alakası olmayan stok konuları gibi konular bu bölüme yansıtıldı. Bunun akabinde senin de belirttiğin gibi bu bölümle alakası olmayan, foruma hiçbir fayda sağlamayan bazı kişi ve kişiler bir anda ortaya çıktı ve birçok insanın huzurunu kaçırmaya başladılar. Caydırıcı veya kesin çözüm sunan cezalar da olmayınca olayların ardı arkası kesilmedi.

Velhasıl kelam, geçen günlerde bilenler biliyor o kadar sinirlendim ki ''çizin beni'' diye veryansın ettim artık. @rds Serkan Hocam'a ilgi ve alakası için bu noktada teşekkür ederim. Bana karşı o kadar olumlu yaklaşmasaydı, o an bırakmıştım. Fakat maalesef ki son zamanlarda yaşadığımız bazı sıkıntılar neticesinde bu sefer çizilerek olmasa da kendi isteğimizle tarihin tozlu sayfalarına gömüleceğiz gibi duruyor.Elbet bir gün hepimiz o sayfalara gömüleceğiz ama en azından ileriki zamanlara ve gelecek nesillere daha fazla katkı sağlayarak ve olması gereken adalet anlayışıyla gömülebilseydik ne de güzel olurdu...
Bu mesajda bahsedilenler: @rds

M Muten Baba Konu Sahibi
2 ay (20913 mesaj)
Konuyu acmamdaki amaç , birilerini yermek değil arkadaşlar , gayet normal olarak vakit geçirmekten keyif aldığım dahili bilesenler bolumünün, can cekistigini üst yönetime anlatmak. Herkes küçük buyuk sorun yasayabilir , benim derdim suçlu aramakta değil, bunun çözümü için bir adım atılacak mi atılmayacak mı onu öğrenmek. Adım atılacaksa elimden ne gelirse en ön safta olmaya hazırım. Yok bizim olayimiz budur olduğu kadar olmadığı kader deniyorsa, açıkçası forum defterini kapatmaya, paylaşımlarını sifirlamaya niyetliyim.

Yaptığım bir paylaşımdan birşey öğrenen oyenin mesaj atması teşekkür etmesi beni ne kadar mutlu ediyorsa, trollerin usustugu bölümü bu halde görmek beni o kadar uzuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L lBaBaCaNl
2 ay (373 mesaj)
Çoğu mecra gibi forum da amacı dışına çıktı Muten.Yeter ki bolca tıklansın site reklam alsın kim takar eski günleri
M MacGyver.
2 ay (4776 mesaj)
altına imzamı atarım, aynen katılıyorum.

bu konuları gündeme getirdiğin için teşekkürler muten baba...
G GoldPunch
2 ay (28598 mesaj)
Uzun süredir emekliyim ama gerçekten dediğiniz gibi boşlandıysa ilgilenilmesi lazım. Foruma ülke gündemi bölümü geldiğinden beri eski havası kalmadı sanki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MrDj
2 ay (305 mesaj)
Her şey gibi bu da unutulacak.
Çok güzel bir içerik fakat bu millete fazla.
Eskiden burası dutluktu şimdi ise beton yığını.
O yüzden bırakalım öğrenmek isteyenler araştırsın , cahil kalmak isteyenler boş konularla uğraşsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A acura07
2 ay (13735 mesaj)
3 5 aydır ara ara sureklı dıllendırmeme rağmen değişen birşey olmadı olmayacak gibide. o yuzden yıne kendımızı yoruyoruz "yoracagız" gıbı duruyor. bilsemde bılmesemde keyıfle okudugum konular oluyordu.

fakat bir çok kişiyi bıktırdılar. bezdırdıler.


"dahili bileşenler" de ışık gören kaldı mı ?


3 5 haftada 1 "yararlı" konu acılıyor "troller" "feyk uyelıkler" ne gerek var dıyerek hem paylasım yapanın şevkini kırıyor hemde saygısızlık edıyorlar tavırlarıyla....


ne moderasyon bolumle ılıglenıyor ne forum sahiplerinin umrunda. defalarca yazdım. birçoğunda cevap bıle verılmedı.

aldıkları reklama bakıyorlar . ama forumu forum yapanın bu ve benzerı bolumler oldugu teknolojı forumu olduklarını unuttular sanırım.

o düzelme "duzeltme" treni kaçtı. pandemı bıtsın hayalet şehirler gibi olur buralar.
sadece fıkırlerıne değer verdıgım ınsanların yazılarını okuyamamak uzer. onada "benım" yapabılecegım malesef bırsey yok.umarım bır cabaya gırerler azıcık ısık goruruz fakat benım "umudum" kalmadı forum adına.
T ThE LoSt
2 ay (14060 mesaj)
Öncelikle fikirlerin ile biz forum severlere ışık tutup yol gösterdiğin için sana minnettarım keşke bu tarz konulara serzenişlere gerek kalmadan bir şeyler düzelse yolunda gitse ama
görüyorum ki zamanla bazı değerler azalıyor hatta yok olma seviyesine geliyor faydalı içerikler sayısını gün geçtikçe kaybeder oldu yeni nesil diyerek genelleme yapmak istemiyorum
ama genel anlamda bütünlükten ve yarar sağlamaktan uzak tamamen absürt hayatların döndüğü konular daha ilgi çeker hale geldi ve buna dur diyememek daha üzücü şahsım adına
donanım habere eski iştahla giremez oldum nereden tutsan elinde kalıyor sanki eski tatlar hiç yok 25 Temmuz 2009 tarihinden itibaren buralardayım ne süreçler gördüm yeri geldi
güldük yeri geldi üzüldük ama bu dönem çok başka kimsenin birbirine doğru düzgün saygısı dahi yok yahu karşındaki adamı tanımıyorsun bile kimdir nedir necidir bilmeden etmeden
lakayt tavır tutum içerisinde giren insan topluluğu ile dolu konu hal böyle olunca forum severler olarak foruma girmekten kaçar olduk her ne kadar teknoloji sevdamız ve yaşanmışlıklar
hala bizi buraya bağlı kılıyor olsa da bu düzene bir dur demek lazım bunu sen ben değil hepimiz bir olursak başarırız konuşuyorum ama sadece sözde kalacağını da biliyorum umarım bu
yakarışımıza kulak verilir ve düzen bir nebze olsun değişir sevgiyle kalın.
S SAVIAR
2 ay (7574 mesaj)
Bunu çoğu kez dile getirmişizdir. Özellikle Gürkan hocamın hassasiyetini de gayet iyi biliyorum. Ancak bazı şeylere gereğinden fazla müsamaha gösterildiğini ve çoğu kez gerekli müdahalenin çok çok geç yapıldığını, sonucunda da kuru ile yaşın bir potada erdiği, kimseyi tam anlamıyla memnun etmeyen kararların alındığını görüyorum. Öyle ki aralarında benim de bulunduğum bir çok dostum artık paylaşım yapmayı çoktan bırakmış, belli bir yaşın ve iş yoğunluğunun da getirisiyle, trol demeye dilimin varmadığı garabetlerle uğraşmaktansa, yabancı forumlarda yer almayı tercih etmeye başlamış durumda.

Bunu forum yönetimi önemser veya önemsemez, ancak asıl olan bir şey varsa paylaşımın kalitesinin ve niteliğinin gün geçtikte düştüğü, bilgi çöplüğü haline gelmiş bir forumun zemini oluşmuş durumda. Bu durum sadece forum bazında değil, yapılan ürün incelemelerine kadar sirayet etmiş durumda. Eskiden hevesle beklediğimiz, tekrar tekrar izlediğimiz incelemelerin yerini, birbirini tekrar eden, clickbait başlıkların boy gösterdiği, içi boş videolar almakta.

Diliyorum ki bir çok foruma örnek olmuş, pek çoğunun doğmasına öncülük etmiş olan Donanımhaber, şu anda izlenmez hale gelmiş olan, bizler için hiçbir itibarı ve yol göstericiliği kalmamış forum ve haber sitelerine olan dönüşümünden biran önce vazgeçer.

Teknoseyir olup tüm teknoloji tutkunlarını kendine çekmekle, Shiftdelete olup şirketlerin reklam yüzü olmak arasında ince bir çizgi var. Dilerim bu çizginin önemini ve vahametini çok geç olmadan fark eder, bizlerin sözüne, özüne ve duruşuna sonuna kadar güvendiğimiz nice Erdi Özüağlar, Murat Gamsızlar, Levent Pekcanlar’ ın doğmasına ve keşfedilmesine vesile olursunuz.

İsmail hocama bu konuyu açtığı ve hislerimize tercüman olduğu için teşekkür ediyor, hepinize iyi forumlar diliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U Ussuz
2 ay (4254 mesaj)
+1 her konunun altında konuyla ilgisiz siyasi mesajlar dolu. Tamam siyaset konuşulmasın demiyorum ama konuyla ilgili yorumdan çok konuyla ilgisiz siyasi yorum var. Belki üç beş farklı bir görüş bilgi yorum okuruz diye yorumlara bakıyorum hep artı almaya çabalayan siyasi yorumlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @GoldPunch