Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
29
Cevap
20857
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: dac nedir? ne işe yarar? (2. sayfa)
Z
geçen yıl
Binbaşı

AVR değin şey video sinyalini de işleyebilen bir amfi/tuner demektir. Benim evdeki AVR'ye eski VHS recorder, BD player, uydu alıcısı ve android box bağlı. Bunlardan gelen video ve ses sinyalini TV'ye gönderiyor, ses sinyalini ise bağlanan hoparlörlere (5+1,7+1,7+2,9+2 vs.) gönderiyor.

Hocam selamlar. Bende de AVR var. TVBOX la birlikte yüksek kaliteli ses kodlarıyla film izlemeye çalışıyorum. Madem ses sinyalleri TV'ye gidiyor. O zaman ben DSTHD gibi çözünürlükleri göremem. Çünkü TV en fazla DTS çözüyor. Öyle mi?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal
T
geçen yıl
Yarbay

TV'nin desteklemediği ses formatları ile TV hoparlöründen ses alınamaz ama AVR'nin desteklediği tüm ses formatlarıyla AVR'ye bağlı hoparlörlerden ses alınabilir ancak bunun olabilmesi için kaynak cihazın direk AVR'ye bağlı olması gerekir, TV'ye değil. Yani tüm cihazlar AVR'ye bağlanacak, AVR de TV'nin ARC destekli HDMİ kanalına bağlanacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Zendo
A
geçen yıl
Binbaşı

Benim 2014 yılında aldığım Beko tv de RCA ses çıkışı mevcut ve oradan bağlı amfiye.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal
T
geçen yıl
Yarbay

Demek bazı TV'lerde var. Olabileceğini söylemiştim zaten.

Beko TV'nin modeli nedir?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Arslan Mustafa
A
geçen yıl
Binbaşı

Beko B50LW9336< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal
T
geçen yıl
Yarbay

İlk defa bir TV setinin arkasında analog audio-out çıkışları görüyorum. Aslında bütün TV setlerinde olması gerekir ama hem maliyet kaygısıyla hem de zaten dijital audio-out (tosslink ve koaksiyal) ve az çok aynı işi gören kulaklık çıkışı verdikleri için koymuyor çoğu üretici. Hele giriş seviyesi olanlarına hiç koymuyorlar. Sizdeki modelin portları gayet mantıklı ve zengin tasarlanmış. 1 x component, 1 x compozit 4 xHDMI ve 2 x USB girişi ile pc SYNC ve ses girişi ile bol giriş var. Bende 5 TV var, hiç birinde analog RCA çıkış yok ki LG model olanları orta-üst seviye, Samsung ve Vestel olanları giriş seviyesi. Sonuncusu da orta seviye ama hiç birinde RCA anolog çıkış yok. LG'lerde bol bol giriş var her türden ve çok sayıda ama ses çıkışı sadece optik.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Arslan Mustafa
A
geçen yıl
Binbaşı

Şimdiye kadar hiç dikkat etmedim ,ben hepsinde standart vardır diye düşünmüştüm.
Sizin olmaz mesajınızı görünce içimden benimki nereye bağlı acaba diye tv yi indirdim.( Emindim ama yine bakmak istedim)
Bundan önce 720p sunny vardı onda da vardı rca çıkış.

Bence diğer firmalar kafayı sıyırmış olmalı.:)))< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal
T
geçen yıl
Yarbay

Yo, kafayı sıyırmadan değil de daha çok teknik nedenlerden ve buna bağlı maliyet kaygısından. TV setlerinin DAC'ları daha iyisi gerekmediği için en vasat DAC çipleri arasından seçilir. Ve yine analog ses amfileri de uyduruk şeylerdir çünkü TV hoparlörünün kapasitesi belli. Bir TV seti üzerine hifi hoparlör koyamazsın, mecburen 3-5 santim çaplı dandik hoparlörler koyacakları için bunları besleyen DAC çiplerinin ve analog amfilerinin de kaliteli olması gerekmiyor. Dolayısıyla bunlara verilecek analog çıkışlar da çok kaliteli ses vermeyecektir. Kaliteli ses isteyenler için zaten dijital çıkışlar optik veya koaksiyel koyuyorlar ve bu nedenle gereksiz maliyet olmasın diye analog rca çıkış koymuyorlar. Yok ben ısrarla analog çıkış istiyorum diyenlere de kulaklık çıkışını tavsiye ediyorlar çünkü kulaklık çıkışı analog rca çıkışlarla hemen hemen aynı işi görüyor. Ama bazı TV üreticileri hala analog rca çıkış koymayı sürdürüyorlar.

Bir başka neden de şu: Kim bu analog rca çıkışlara gerek duyar? TV hoparlörlerinin sesini yetersiz bulup aktif hoparlöre veya stereo amfiye bağlamak isteyenler. Bunlar bu işi kulaklık çıkışı üzerinden de yapabilirler.

Öte yandan evinde bir AVR'si ve 5+1 veya 7+2 vs. sinema sistemi olanlar bu çıkışları kullanmak istemeyecektir çünkü bu çıkışlar en iyi ihtimalle stereo ama çoğunlukla kaynak nedeniyle mono olacaktır. Evinde home theater sistemi olanlar bu nedenle surround sesi destekleyen dijital çıkışları kullanmak isteyeceklerdir.

Bir de AVR'si olmayıp 3+1 veya 5+1 aktif/pasif surround hoparlörleri olanlar var. Onlar da yine aynı nedenle dijital çıkışı kullanacaklardır.

TV üreticileri bu nedenle analog rca çıkışlara ihtiyaç duyanların sayıca az olduğunu ve bunlar için kulaklık alternatifi olduğunu düşünüyor ve ilave maliyet olmasın diye analog rca çıkışı ya hiç koymuyor ya da üst seviye modellerine koyuyor.

Mesela şu üllastrasyon Toshiba TV'ye ait ve görüldüğü üzere rca çıkışı yok:

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu da bir Samsung TV bağlantıları. Görüleceği üzere analog rca çıkışlar yok:
< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Arslan Mustafa
S
geçen yıl
Teğmen

Üzerinden 2 ay geçmiş yinede cevap belki işine yarar.

Kendim v30 plus ı satmadan dc03 ile kısa bir süre kullandım gayet iyi de çalıştı quad dac kapalı tuttum. Şimdi p20pro ile kullanmaya devam ediyorum aslen bu cihaz için dc03 ü tercih etmiştim. Şuan detay, çözünürlük ve ses şiddeti noktasında performansı v30 dan aşağı değil
Bu mesajda bahsedilenler: @Agirretxe
A
geçen yıl
Binbaşı

Bir tane daha gördüm başka Beko tv aklıma siz geldiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.