Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
2091
Tıklama
0
Öne Çıkarma
[ÇÖZÜM!!]Samsung Not Optimum Mode Sorunu

Q Qusmuk629 Konu Sahibi
7 yıl (63 mesaj)
Samsung SyncMaster tipi bazı monitörlerde ne yazık ki böyle bir problem oluşabiliyor. Benim başıma da geldi. Düzeltebilmek için epey uğraştım ve sonunda bir çözüm üretmeyi başardım. Benim sorun yaşadığım monitörün modeli SyncMaster 713N idi.

Bilgisayarınızın oturumunu açtıktan sonra ekranınızda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşıyorsanız okumaya devam edin.

< Resime gitmek için tıklayın >

1. Bilgisayarınızı tamamen kapatın.

2. Açın ve sürekli F8'e tıklayın. Eğer F8'e tıklarken önünüze 1,2,3 vb. seçenekli ufak bir kutucuk gelirse oradan 1'i seçip hemen ardından F8'e tıklamaya devam edin.

3. F8'e basarken önünüze aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkacak.

< Resime gitmek için tıklayın >

4. Eğer sisteminiz Türkçe ise aşağıda "Düşük çözünürlüklü videoyu (640x480) etkinleştir" şeklinde bir seçenek göreceksiniz. Eğer İngilizce ise o zaman resimdeki gibi "Enable low-resolution video (640x480)" seçeneğini görürsünüz. Klavye'nin yön tuşlarıyla bu seçeneğin üzerine gelin ve Enter tuşuyla seçin.

5. Oturumunuzu açıldıkdan sonra çözünürlüğünüzü dilediğiniz çözünürlükte ayarlayın. Not: Bunu monitörünüzün desteklediği çözünürlük ve frekans değerlerinin üzerine çıkmadan yapın. Genelde 713N gibi modellerde max çözünürlük 1280 x 1024 ve 60 Hz'dir. Eğer ekran kartı olarak NVIDIA kullanıyorsanız o zaman masaüstüne sağ tıklayıp oradan NVIDIA Denetim Masası seçeneğini seçip çözünürlüğünüzü oradan ayarlamanızı tavsiye ederim. (Sol tarafta Çözünürlük Değiştirme seçeneğine tıklayarak ortadan kendinize uygun çözünürlüğünüzün üzerine çift tıklayarak seçin ve sağ alttan uygulayın. Fakat unutmayın en sağdaki Yenileme hızı monitörünüzün desteklediği frekansın üzerine çıkmasın.)

6. Bilgisayarınızı normal olarak baştan başlatın, sorununuz düzelmiş olacak. Hadi geçmiş olsun.

Not: Star Wars - The Old Republic isimli oyunu oynuyorsanız çözünürlüğünüz Fullscreen 1280 x 1024 iken alt-tab yaparak masaüstünü görüntülemeye çalışmayın. Aksi taktirde Not Optimum Mode sorununu tekrar alırsınız. Ve yukarıdaki adımları tekrar uygulamanız gerekir. Nedense bu oyunda böyle bir problem var, oyun kapansa bile sorun devam eder.
R riva69
3 yıl (208 mesaj)
çözüm bu değildir,

arkadaşlar yıllardır kullanmakta olduğum samsung syncmaster 910T monitörüm 1 haftadır not optimum mode recommended mode 1280x1024 60hz hatasını veriyordu bir çok siteyi bir çok yeri inceledim ama çoğu arkadaş sallamış durumda yok ekran kartı yok kablo vb. iki monitörüm var ve biri bu hatayı veriyor biri vermiyor bende yabancı bir sitede monitörün görüntü kartında bulunan entegre üstünde bir direç ekleyerek sorunun çözülebileceğini bahsetmiş bende uyguladım.

yapan arkadaş 47-52ohm direnç kullanmış ama evde bulamadığımdan eski bir arızalı powersuplay içinden 180ohm bir direç ile işlemi yaptım ve sonuç mükemmel bir daha hatayı almadım

hata belli işlemlerle çıkıyordu
1 - ekran korumaya geçince uyanma anında
2 - kapat aç yapınca
3 - film izlerken

tümünde hatadan sonra ekranda çizgiler görünüyordu monitörün tüm fişlerini çıkartıp 3-5 saat sonra takarsam yeniden çalışıyordu. Menü tuşuna basınca çalışmıyordu hata oldumu tuş devredışı kalıyordu.< Resime gitmek için tıklayın >

yaptığım işlemin resimlerini koyuyorum< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.