Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
36
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Corsair hava soğutmaya geri döndü | Corsair A500 test masamızda

S Speed-Step Konu Sahibi
10 ay (7942 mesaj)
 
Corsair'ın yeni işlemci soğutucusu A500 test masamızda. Son dönemde daha çok su soğutma sistemleri ile tanıdığımız Corsair A500 ile tekrar üst seviye hava soğutma arenasında boy gösteriyor. 
 
 

 Haberi Portalda Gör

RGB seven ergenler beğenmez ama kaliteli bir hava soğutma sıvı soğutma kadar performans veriyor zaten pompa bozulur mu, tıkanır mı, akar mı kokar mı derdi de yok.
Yoruma Git
VETERINARY - 10 ay +22
dhnin zaten topluluğunda düzgün adamlar var. Portal kısmını yapanlardan genel olarak cacık olmaz. O rezalet soğutucuyu tavsiye eden adamın test ve değerlendirme metodolojisi yoktur. Bir soğu...
Yoruma Git
Yorumun Devamı AREryilmaz - 10 ay +22

H Hakimutata Insane
10 ay (974 mesaj)
Hayırmı ne alaka hava soğutma sıvı custom yaparken buda AMD için düşünülmüştür kesin...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


M Musty3535123
10 ay (1669 mesaj)
bende zamanında sıvı yerine böyle büyük hava soğutması aldım sonrasında çok pişman oldum. az daha ver sıvı soğutma al. kasaya sığmıyor, ram slotunun biri gitti.
V VETERINARY
10 ay (970 mesaj)
RGB seven ergenler beğenmez ama kaliteli bir hava soğutma sıvı soğutma kadar performans veriyor zaten pompa bozulur mu, tıkanır mı, akar mı kokar mı derdi de yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

- -Gardiyan-
10 ay (2315 mesaj)
Performansı gayet iyi almayı düşünenler kasa boyutlarını iyice gözden geçirmeleri gerek devasa bişey gerçekten
E efefps
10 ay (1898 mesaj)
900 tl ye satılıyor :)
A AREryilmaz
10 ay (985 mesaj)

M Mickcasey
10 ay (1079 mesaj)
Yazın denemek lazım 30C ev sicaklığında nasıl performans verecek


Bu mesaja 1 cevap geldi.

V vjdrsjejv
10 ay (2106 mesaj)
Hocam zaten dh'ye bakarak ürün alan adam hem kötü ürünü hem de pahalı ürünü bir arada alır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AREryilmaz

A AREryilmaz
10 ay (985 mesaj)
dhnin zaten topluluğunda düzgün adamlar var. Portal kısmını yapanlardan genel olarak cacık olmaz. O rezalet soğutucuyu tavsiye eden adamın test ve değerlendirme metodolojisi yoktur. Bir soğutucuyu aynı büyüklükte, aynı fiyat segmentinde, aynı gürültü düzeyinde soğutucularla mukayese edersin mesela iyi veya kötü demek için. 100 dolarlık d15 büyüklüğündeki soğutucunun 212 evodan iyi olması mesela işe yaramaz bir bilgidir, 212 evodan iyi değilse zaten doğrudan çöptür.

Mesela:
ortam sıcaklığı 25 derecede sabit tutulsun, soğutucuların üzerine klimadan doğrudan hava akımı vurmayacak ama.
işlemci 9900K olsun, tüm çekirdekleri 5GHz'de olsun. Bunu soğutucuları tamamen satüre edebilmek için yapıyoruz.
P95 smallest fft presetinde test yapalım, yarım saat çalışsın sonra yarım saat boyunca sıcaklık, fan devri ve ses şiddeti verilerini kaydedelim. Ses şiddetini testbenchten normal bir insanın bilgisayar kullanırken kasasından oturacağı uzaklığa yerleştirilmiş bir condenser mikrofonla ölçelim. Bu mikrofon sabit kalacak.
Test süresi boyunca a b c soğutucularıyla işlemcinin sıcaklık değerleri, soğutucunun ses değerleri ve fanların rpm değerleri kaydedilsin. Sonunda ortaya gerçekten işe yarar grafikler çıkarılabilir.

Şu mal noctua d15'ten 10 küsür dolar pahalıya satılıyorken HİÇBİR ŞEKİLDE alınmaz. Zaten noctua U12 bu malı tamamen gereksiz kılıyor. Fan montaj şekli dışında hiçbir artısı yok. Ortada bakır yok bir kere zaten.
Bu mesajda bahsedilenler: @vjdrsjejv

L Lana-Del-Rey
10 ay (12490 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: VETERINARY

RGB seven ergenler beğenmez ama kaliteli bir hava soğutma sıvı soğutma kadar performans veriyor zaten pompa bozulur mu, tıkanır mı, akar mı kokar mı derdi de yok.
İmzamı atarım. 8600K ile DRP4 kullandığım süre içinde oldukça memnundum. Sürekli pompa vızıltısından bıkmıştım DRP4'e geçince yükte bile ses olmuyordu
W WarSaw
10 ay (7646 mesaj)
corsair'e bulaşmayın aşırı kazık.
- -ForeverY-
10 ay (2065 mesaj)
Sıvı soğutma mantığını tam anlamamışsınız sayın hocam.

Araba giderken elinizi camdan çıkarmak gibi düşünün. Ambiyanstan daha düşük sıcaklığa düşürebilirsiniz elinizdeki sıcaklığı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @VETERINARY

V VETERINARY
10 ay (970 mesaj)
Sıvı soğutmanın farkı ısıyı hava ile değil su ile taşımasıdır yani sıcaklığı ortam sıcaklığından daha aşağıya düşüremez. Avantajı ise suyun ısı taşıma kapasitesinin ve termal iletkenliğinin havadan fazla olmasıdır. Dezavantajları da saymakla bitmez.

Edit: Elimi araba camından çıkarmakla ne ilgisi var çözemedim hocam saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VETERINARY -- 1 Nisan 2020; 4:23:13 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @-ForeverY-

A AREryilmaz
10 ay (985 mesaj)
MEvzuyu yanlış anlamışsınız. Elinizdeki sıcaklığı ambiyanstan daha düşüğe çekemezsiniz hiçbir türlü pasif soğutmayla. Elinizdeki sinirler yüksek hacimli hava akımıyla cildinizden kopan fazlaca ısıyı soğuma olarak algılar ama o şekilde vücut sıcaklığınız asla ortam sıcaklığının altına düşemez. Vücudunuz ortam sıcaklığının genellikle üzerinde olduğunuz için orada hesap değişiyor biraz, örneğiniz o açıdan zaten problemli. Araba camından dışarıya radyatör çıkartsanız mesela kullandığınız işlemci veya soğutma sıvısı asla ortam sıcaklığının altına düşmez. En iyi ihtimalle ortam sıcaklığına iner (teoride çok zor pratikte imkansız bu durum bu arada). Bunu suyu oda sıcaklığında vantilatörle donurmaya çalışarak deneyebilirsiniz.

Aktif soğutmada sıcak bir cisim soğuk başka bir cisimle temasa geçirilir. Buradaki sıcak ve soğuk birbirine göredir. Mesela 10 derecedeki bir küple 5 derecedeki bir küp arasında ısı alışverişi gerçekleştiğinde 5 derecedekinin sıcaklığı yükselirken 10 derecedekinin sıcaklığı düşer. Buzdolapları ve klimalar gazların basınç altındaki termal davranışlarından faydalanarak aktif soğutma yapar mesela. LN2 veya kuru buzla, veya klima motorlu bazı egzotik sistemlerle yapılan bilgisayar soğutmalarında dikkat ederseniz soğutulan parçanın çevresi her zaman bir şekilde sıvı temasına karşı korunur çünkü havada gaz halde bulunan ortam sıcaklığının altına inen bir cismin üzerinde yoğunlaşır. Kış mevsiminde araba camınızın iç kısmında oluşan buğu bu yüzdendir; camın içindeki tellerle veya camın altından sıcak hava vurarak camı ısıttığınızda da kaybolurlar çünkü bu yaptığınız camı ısıtarak içerideki ortamın sıcaklığına mümkün olduğunca yaklaştırmış olur.
Bu mesajda bahsedilenler: @-ForeverY-

G gs09gs09
10 ay (1861 mesaj)
soğutmaya ne takılıyo millet ya stok fanla kullanın gitsin hepsi aynı işi yapıor 5 10 derece için hiç gerek yok :D yıllardır stok fan kullanırım akarı yok kokarı yok zaten işlemciler eskisi gibi 70 80 90 derecelere de çıkmıyor max 60 stok fanda geçtiğine hiç denk gelmedim ben kendi bilgisayarımda çoğu zamanda yükk altında çalısıyor yani
K kaan_2142
10 ay (210 mesaj)
Zaten bu sebeple arabalar da bile sıvı soğutmaya geçildi. Hava ile soğutma gereksiz pahalı, ağır, kullanışsız, verimsiz, sesli. Çayna sıvı soğutma alanlar gelmiş birde hoş geldiniz vızzz. Çok şükür 1 yıldan beri kullandığım corsair h115i rgb platinum ne fan nede pompa sesini daha duyamadım. 9600k ile 4.8 ghz te kullanıyorum en ağır oyun da bile 55 dereceyi geçmiyor. Pc bütün gün açık, 8 saat en az oyun açık.
M malazivore
10 ay (532 mesaj)
Yaşadığım şehir merkezi yazın 17-25 derece arası oluyor. Ben deneyemeyecem maalesef
Bu mesajda bahsedilenler: @Mickcasey

_ _Dominic_Toretto_
10 ay (36931 mesaj)
1.5 KG'lık devasa bir soğutma. 1.5 KG'lık bir FİYASKO diyelim hatta.

Fiyatı, ağırlığı ve devasa olması almayı pek mantıklı kılmıyor. TPU testine göre, tek bloklu ve yarı ağırlığındaki Noctua U12S'ten SADECE 1-3 derece daha serin.

Anakartın üstünde devasa bir kütle, bir iş yapayım desen kasa içinde büyük engel.

Türkiye için konuşursak, 900+ TL'ye satılmakta. Birkaç derece ve üstteki sebeplerden ötürü, 600 civarına tek bloklu, daha az yer kaplayan NOCTUA NH-U12S chromax.black almak çok daha mantıklı.

Soğutmaya büyük paralar verecekseniz yani. Yoksa daha ucuza da seçenekler mevcut. Biraz da ne yapacağınıza ve ne beklediğinize bağlı tabi.

300 ve 400 civarına da soğutmalar var. SCYTHE Kotetsu Mark II, FSP Windale 6 AC602 gibi gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 2 Nisan 2020; 9:0:55 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.