Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
148
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cd'de olan yansıma olayı

M Mineral Konu Sahibi
8 yıl (1027 mesaj)
Bir cd'yi ışığa doğru tuttuğumuzda yansımanın düzensiz olmasının nedeni sizce ne olabilir? Hani düz ayna, çukur ayna ya da tümsek aynadaki gibi bir yansıma olmuyor. Daha çok kırışık alüminyum folyonun yansımasına benziyor. Yani şekil olarak ufak boyutlarda da olsa bir düzensizlik var.

Geçen gün biraz düşündüğümde olayın 2 sebebi olabilir gibi geldi. Biri Cd'nin bildiğiniz gibi iç içe geçmiş dairelerden oluştuğu. Biride cd'ye depolama işini yapan 0'lar ve 1ler yüzünden olabileceği. Kısaca bunun asıl sebebi ne olabilir? Fikri ya da bilgisi olan var mı?

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu konuda teknik bilgim çok fazla değil anlatım sırasında yaptığım hatalar varsa düzeltirseniz sevinirim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mineral -- 11 Mart 2014; 10:57:02 >


S SilverLining
8 yıl (395 mesaj)
CDye işlem yaptığında o lazer, aynaların yönünü değiştiriyor. belli bir açı 0 ya da 1 oluyor. o minik aynaların yönü değiştiğinden yansıma da değişiyor. tekrar CD yi de öyle okuyorlar o yansımalardan.
en azından benim bildiğim bu.
sen de o yönü değişik aynalara baktığında farklı yansımalar görüyorsun.
B by_web
8 yıl (94 mesaj)
Cd'ler özel bir plaastik olaran poli-karbonattan yapılıyor. En üst tabakası, yani cd yazarken writerlar tarafından yakılan bölümün çabuk çizilmesini önlemek için de vernik atarlar. Yansımanın bulanıklaşmasını sağlayan şey bence o vernik olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_web -- 11 Mart 2014; 11:10:11 >


M Mineral Konu Sahibi
8 yıl (1027 mesaj)
Mantıklı yorumlar. Zanet optik bir şey olduğu için mikro aynalar sayesinde oluyordur muhtemelenDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.