Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
53
Cevap
1637
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Casio FX-991EX ClassWiz bilimsel hesap makinesi incelemesi 'Hızlı Güzel'

B burakesan Konu Sahibi
5 yıl (2013 mesaj)
 
Bu videoda Casio’nun Classwiz serisi bilimsel hesap makinesi FX-991EX’i inceliyoruz.
Bilimsel hesap makineleri, matematik ve mühendislik öğrencilerinin öğrencilik yılları yanında mezun olduktan sonra da eli kolu olabilecek cihazlar arasındalar.
 

Bir bilimsel hesap makinesi alırken diğer elektronik cihazlardan daha farklı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Zira bu cihazlarda alım kararı verirken tasarım dikkat edilmesi gerekenler listesinde üst sıralarda yer almıyor.

Alım kararını etkileyen özellikler arasında fonksiyon sayısı, ekran netliği, görüş açıları ve en önemlisi de hesaplama gücününü görüyoruz.
 
 

Fakat şunu da belirtmek gerek FX-991EX tasarım konusunda da iddialı bir makine. Tamamı plastik beyaz-siyah 90 gram ağırlığındaki makinenin koruma kapağı hem kolay hem de sıkı oturuyor.

Kapak içine makinenin temel fonksiyonlarını gösteren ve ölçü değişim tablosunun olduğu bir sticker yapıştırılabilirmiş. Gerçi makine içinde böyle bir fonksiyon olunca es geçilmiş sanırım.
 

FX-991EX’in arkası kavisli yapısı sayesinde elde tutması oldukça kolay. Makinenin ek noktaları elinizi kesmiyor. Arkada uzunca destekler yok belki ama masada gayet stabil duruyor ve ne yaparsanız yapın yalpalamıyor.
 

Ön yüzdeki siyah malzeme karbon fiber kaplamayı andıran bir dokuya sahip. Sağ üst köşede de bir güneş paneli bulunuyor. Makineye LR-44 kodlu bir pil güç veriyor. Bu pil, bitse de bitmese de güvenlik açısından 3 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilmiş.
 
 

Üzerindeki güneş paneli sayesinde pili şarj edebiliyorsunuz, güneşten güç alırken sağ üst köşede ufak bir güneş logosu beliriyor.
 
FX-991EX’in tuşları hafif ve basması kolay. Tuş basışlarının algılanması için butonların içeriye çok yol katetmeleri gerekmiyor, haliyle yorucu değiller.
 

Açma kapama ve menü tuşlarının olduğu sıra metal görünümlü tuşlardan oluşuyor. Farkı sınıflardaki öğrenciler düşünülerek renklendirilmiş fonksiyon tuşları da işinizi kolaylaştıran etkenlerden. Shift ve alpha ile çok fonksiyonlu tuşları renklerine göre kullanabiliyorsunuz.
 

Casio FX-991EX, eski nesil bilimsel hesap makinelerinin ekranlarından 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip, 192x63 çözünürlükte net bir LCD ekran var karşımızda, en önemlisi de ekranın geniş bakış açıları. Masaya koyduğunuzda görüş açıları büyük önem kazanıyor. Açılı baktığınızda ekran kararmıyor, gerçek deftermişcesine görüntüleme yapabilmesi ciddi bir katma değer kazandırmış.
 

Yorucu işlem ve kombinasyonlarda donanım gücü önem kazanıyor, özellikle selefi FX-991ES Plus’a kıyasla iki katı bellek ve daha hızlı işlemcisiyle FX-991EX’in hesaplama gücü elbette FX-82MS gibi cihazlardan çok daha yüksek.
 
552 fonksiyonlu FX-991EX’de temel hesap tabloları için 5 sütun 45 dizide 170 veri görüntüleyebilir. 160 istatistik verisi girebilir, 4’e 4 matris hesaplamppası yapabilirsiniz, bunlar yapabildiklerinden sadece birkaçı.
 
 
Arayüz gerçekten kullanıcı dostu ve sade dizayn değilmiş. Hesaplama ve diğer modlar gerçek bir defter havasında. Menü tuşundan simgelerle betimlenmiş modlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.
 
Hesaplama, karmaşık, matris, vektör, istatistik, dağılım, hesap tablosu, tablo, denklem, eşitsizlik ve oran hesaplama seçenekleri var.
 
 

Modlar içerisinde hazır kalıplar var, bu kalıplara sayı veya veri girmek için dört yönlü tuşları kullanıyorsunuz.
Gerekli sayı ve verileri girdikten sonra optn yani options tuşuyla işlem üzerinde neler yapabileceğinizi görüyorsunuz.
Mesela bir hesaplama tablosu oluşturduk diyelim, Excel üzerinde çalışıyorsunuz diye düşünebilirsiniz bunu. Sayı ve verilerimizi girdikten sonra optn tuşuna basıyoruz, burada formül yazabilir, değer verebilir, kopyala yapıştır gibi işlemler yazabiliriz.
 
 
Tabloda minimum, maksimum veya ortalama bir değer alacağız diyelim, burada sütun seçiyoruz. Sütun harflerini, noktalama işaretlerini girmek için alpha’ya basıp çok görevli tuşlardan ilgili olana basıyoruz. Formulü tamamladıktan sonra eşittir diyerek değer alıyoruz.
  
İkili sayılı sistem, octal, hexadecimal hesaplamaları, mühendislik sembolleriyle hesaplamalar, ölçü dönüşümleri, oran hesaplamaları, eşanlı denklemler, polinom denklemler ve dahasını Casio FX-991EX ile yapabiliyorsunuz.
 
 
Fakat bu bilimsel hesap makinesini ayıran en büyük yeteneği üzerindeki işlemin QR kodunu paylaşabiliyor oluşunuz.
Dört işlem, bir hesap tablosu veya o tabloda elde ettiğiniz veri, shift ve optn tuşuyla QR kodu oluşturabiliyor.
Telefonunuzda Casio EDU+’ın okuyucusuyla kendi telefonunuzda görüntüleyebiliyor veya arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz. Hem faydalı hem de FX-991EX’i benzerlerinden ciddi manada ayıran bir nitelik olmuş.
 

Casio FX-991EX, hayli net ve bakış açıları geniş ekranı, tasarımı, güçlü donanımı ve 552 fonksiyon desteğinin yanısıra hesap tablosu oluşturabilmesi, ekranındaki içeriği QR kodu oluşturup paylaşabilmesiyle benzerlerinden sıyrılan bir bilimsel hesap makinesi olmuş.

Öğrenciler ve öğretmenlerden aldığı dönüşler sonucunda hem ekran hem de arayüz tarafında hayli güncellemeye gidilmiş ve selefi FX991-ES Plus’un üstüne katma değeri büyük yenilikler getirilmiş.
 
Eğer şu sıra üniversite hayatınız ve sonrası için yetenekli bir bilimsel hesap makinesi arıyorsanız FX991-EX alışveriş listenizdeki bakılacaklar sırasında en üstte olmayı hakediyor.

Böylelikle bir incelememizin daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.
 
 
 
 

 Haberi Portalda Gör

Benim ihtiyacım vardı şahsen. Çok mutlu oldum ve cidden bir mühendislik öğrencisi olarak çok da işime yarayacak. Sınavda PC, telefon, tablet kullanmak yasak.
Yoruma Git
sertacaygun - 5 yıl +19
FX5500 veya FX880p nin neresinde kalıyor bu alet?

Ben 97-01 arasındaki üniversite kariyerinde FX5500 kullanmıştım. FX5500 o zamanlar bilimsel hesap makinesi piyasasını Mercedesi idi. 8...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Erasmus78 - 5 yıl +3

J javaprof
5 yıl (2325 mesaj)
tam sayısal analiz dersi için.

H hcmanx
5 yıl (81 mesaj)
Çok çabuk kayboluyorlar rahat 4-5 tane kaybetmişimdir :(Bu mesaja 2 cevap geldi.

1 1WAUXHALL
5 yıl (227 mesaj)
wifi bağlantısı da mevcut olsaydı alırdım resmen akıllı hesap makinesi Casio bu konuda saat ve hesap makinelerinde efsane Nokia gibi çok kaliteli ürünler üretiyor.Bu mesaja 2 cevap geldi.

S seckinar
5 yıl (479 mesaj)
Bir de programlanabilir olsaymış dört dörtlük cihaz olacakmış. Yine de ekranı ve kullanımıyla gayet başarılı..

S Steve Dogs
5 yıl (82 mesaj)
Yeni TI-84'leri geçtim TI-83 bile bunu kaça katlar


Texas Instruments ^^Bu mesaja 2 cevap geldi.

D deoksiriboz1000
5 yıl (372 mesaj)
bunun bir modelini biyoistatistik dersi için az kullanmamıştık. hey gidi günler

M michael01
5 yıl (3681 mesaj)
Karmaşık sayılı 4x4 matris hesaplayabiliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi michael01 -- 26 Eylül 2016; 21:45:35 >B BekirHan
5 yıl (3473 mesaj)
Fx-82' ye laf yok. Her mühendislik öğrencisinin bir numaralı arkadaşı. Efsaneler efsanesi...

B BekirHan
5 yıl (3473 mesaj)
"Alım kararını etkileyen özellikler arasında fonksiyon sayısı, ekran netliği, görüş açıları ve en önemlisi de hesaplama gücününü görüyoruz."

Hadi yav oradan. Ne görüş açısı. Sadece fonksiyon ve hafızasına bakıyorduk. Tabii bunlardan önemlisi 16 TL idi o zaman Fx82-MS

E Erasmus78
5 yıl (5082 mesaj)
FX5500 veya FX880p nin neresinde kalıyor bu alet?

Ben 97-01 arasındaki üniversite kariyerinde FX5500 kullanmıştım. FX5500 o zamanlar bilimsel hesap makinesi piyasasını Mercedesi idi. 880p ise Rolls Royce'u idi. Fx3600p ise VW si idi. :))

Hiç unutmam. FX5500 umu ilk başbakanlık bursumun yaklaşık 2/3 u ile almıştım ki o zamanlar başbakanlık bursu Aralık ayında 3 aylık yatardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 26 Eylül 2016; 22:56:51 >

Bu mesaja 2 cevap geldi.

F Fenomenon
5 yıl (5402 mesaj)
Güzelmiş de Türkiye'de satılıyor mu?? 991 es plus bence en ideal olanı öğrenciler için.

E emregök
5 yıl (918 mesaj)
Bu yüzyılda telefon yapamadık biz iyi hesap makinesini yaparız. OK.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


L lterlemez
5 yıl (1185 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

FX5500 veya FX880p nin neresinde kalıyor bu alet?

Ben 97-01 arasındaki üniversite kariyerinde FX5500 kullanmıştım. FX5500 o zamanlar bilimsel hesap makinesi piyasasını Mercedesi idi. 880p ise Rolls Royce'u idi. Fx3600p ise VW si idi. :))

Hiç unutmam. FX5500 umu ilk başbakanlık bursumun yaklaşık 2/3 u ile almıştım ki o zamanlar başbakanlık bursu Aralık ayında 3 aylık yatardı.

5500 ve 880p'den iyi ama 5x5 (5500) yerine 4x4 matris işlemi yapabilirken, program yazma (880p) yeteneği yok.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L lterlemez
5 yıl (1185 mesaj)
Giriş seviyesinden bir iki tık daha iyi makine, güzel bir düşünce bu inceleme ama böyle incelemeler yapma niyeti de varsa, bence biraz daha üst seviye hesap makinelerinin incelenmesi daha hoş olur. Örneğin Texas Instruments'ın oldukça gelişmiş bilimsel hesap makineleri mevcut. Robotik işlevlere bile sahip diye okumuştum. Aynı şekilde Casio'nun da oldukça gelişmiş hesap makineleri mevcuttur. Sanırım HP'de de böyle bir çalışma var (ama başka bir marka ile karıştırıyor olabilirim, şu an hatırlayamadım açıkçası).
L lterlemez
5 yıl (1185 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: thedukeof

wifi bağlantısı da mevcut olsaydı alırdım resmen akıllı hesap makinesi Casio bu konuda saat ve hesap makinelerinde efsane Nokia gibi çok kaliteli ürünler üretiyor.

Olanları vardı galiba (Classmate serisi mi neydi); Casio'nun sitesine bir bakın derim.
L lterlemez
5 yıl (1185 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Steve Dogs

Yeni TI-84'leri geçtim TI-83 bile bunu kaça katlar


Texas Instruments ^^

TI'lar deli makineler...
A alprkrkmz
5 yıl (4334 mesaj)
Eğitim fakültesinde okurken ne ozenirdim şunlara. Mühendislik okuyan arkadaşlarin ellerinde sınava giderlerdi. Vay arkadaş eskileri hatırlattı bana.

T Tensi
5 yıl (1411 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hcmanx

Çok çabuk kayboluyorlar rahat 4-5 tane kaybetmişimdir :(


Bence kaybolmamistir, yurumeyi ogrenmistir. Yurutmuslerdir onlari. :D Biz magara devrinde gittik uniye. TI-82 yeni cikmisti. Simdi TI-84 Plus CE ye filan bakiyorum, asmis makineler.
C cem650
5 yıl (6740 mesaj)
yani şimdi bişey yazıcam kızacaksınız ama hesap makinasına kadar düştünüzmü be abi.... :)Bu mesaja 2 cevap geldi.