Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
4509
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Buz dolabı soğutucu bölmesi soğutmuyor ama derin dondurucu kısmı çalışıyor.
E
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

10 senelik bir çalışma süreci sonucunda ki aslında 8-9 sene yazları 2 ay çalışmadı yani 8 senelik çalışma sonunda diyelim bosch kgn57a00ne buzdolabımda ortaya çıkan durum. Halbuki aldığımda ekstra ücret verip 7 yıl garanti uzatması yapmıştım, sanki arızaları buna göre ayarlıyor mit i aklıma geldi, neyse.

Başlık açarken alt üst diye belirtmedim. Çünkü benim dolabımda derin dondurucu kısmı altta, birçoğunda da üstte oluyor. Bahsettiğim problem günlük kullanılan kısmın soğutmaması. İlk önce dolapta meyve kokusu farkettim, 2-3 gün sonra iyice arttı ve belirgindi. Yeşillikler sarardı çöpe gitti. Bir iki kap içindekilere baktığımda küflenme gördüm. İşte soğutma kesilmesi bir anda olmayınca insan farketmiyor. Ula dedim bir gariplik var bu işte aklıma hemen soda şişeleri geldi. Aldım elime hafif bir serinlik var. İç taraftaki her şeye elledim, bildiğin ılık gibiydi. Balkona çıktım valla balkon daha soğuk baktım dışarısı 3 derece. Aman allahım buzdolabı bozulmuş! Hemde o ara temaslı olduğumuzdan karantinadayız ilk haftası anca bitmiş.

Hemen aklımdan senaryolar geçmeye başladı gırtlak tan bir what can i do sometimes, öhö öhö... Dedim balkonu kullansak dışarı soğuk ama ev güney cephe ve kışın gündüzleri dahi balkon içeriden daha sıcak. O olmaz napalım, servis çağırsak karantina bir türlü, %90 ihtimalle yiyeceğim kazık hayalimden canlandı içime sinmedi o diğer türlü. Ayrıca genelde aman bişey olmaz diye bir yerleri kırıyor eğiyor bir daha o cihazdan hayır gelmiyor orası da var.

Dedim ben bunu yapayım elim yatkın ama bu nofrost, uzay teknolojisi gibi bişey herhal nasıl olacak derken öğrencilere veremediğiz kendi kendine öğrenme becerileri eldivenlerimi taktım ve açtım interneti. Youtube dan yabancı sayfalara kadar ki ingilizce okuduğumu anlarım herşeyi okudum. Meğer bu nofrost normal dondurucunun fanla tek merkezden kanalllarla soğutmalı türü, arada bir de merkezdeki soğutucunun üzerindeki buzları eriten rezistansı olan zavallı bir makineymiş .. Bi de üzerinde elektronik kontrol kartı var.

Eskiden mekanik olan birçok parça ise elektronik sensörler haline gelmiş ki elektronik zaten uzmanlık alanlarımdan biridir.

Bu arada bazı gizemli şeyler çok öncelerden başlamıştı. Bu sorun olmadan evvel 1-2 hafta önce alt derin dondurucu kapağının tam kapanmadığını farketmiş, bir iki uğraşmış olmayınca aman nolcak en fazla elektrik faturası azcuk fazla öderiz diye boşvermiştim. Aslında bir ara ayar yapmaya çalıştım ama menteşelerde oynama ve boşluk yoktu ki ama bir şekilde menteşe kısmındaki milimlik oynama kapak ucuna doğru 3-4 milim aşağı düşme yapıyor ve manyetik fitiller metal kısmı görmüyor tam yapışmıyordu. Hani o ŞAK!!! kapanma sesi var ya o tam gelmiyordu. . Elden gelen birşey yok dedim ama meğer kelebek etkisi böyle başlıyormuş, nerden bilebilirdim. Ama bu sorunu çok sonra çözdüm onu da sonda açıklayacağım.

Şimdi aklımda kurduğum bozulma senaryosu şu şekilde olmalı idi: Derin dondurucu kapağındaki milimlik aralıktan içeri giren evin nemli havası, hemen giriş yerindeki evaporatörün kanallarından çekilerek burada soğumuş ve üzerindeki nemi oraya kar olarak bırakmış. Bu karlar zamanla çoğalarak evoperatörün hem derindondurucu hava giriş kısmını hem de soğutucu bölümden gelen hava giriş kısmını tamamen kapatmış. Evopuratör kapağının hava giriş kanalları kısmı kardan dolayı şişmiş nerdeyse. Evaporatör hava geçişi yönünden bloke olmuş. Hava çeken fan çalışıyor ama soğutucu bölümüne havayı çekip göndermiyor.

Peki buzdolabının buz çözme işlevi yani defrost işlevi devreye girerek neden buna engel olamadı?

Normalde buzdolabı arada bir kat küt diye sesler çıkarıyordu, bildiğin kemik kırar gibi ses çıkarıyordu. Ama son zamanlarda bu sesi pek duymadığımı da fark ettim.

Neyse buzluktakiler dışarı çıkarıp üzerinei yalıtım amaçlı örtük. Daha sonra evoperatörün üzerindeki plastik kapağı açtım ama kapak yerinden çıkmıyordu sebebi ise üzerindeki karın çok fazla olması ve sıkışmış olmasıydı. Az bir aralayıp saç kurutma makinesi ile yavaş yavaş tüm karı erittim. Saç kurutma makinesini sürekli aynı yerlere tutmamaya dikkat ettim çünkü buzdolabının iç plastiği ısıya karşı çok hassas. Kar tam eridikten sonra rezistansı yerinden çıkardım ve ölçü aleti ile ölçüm. Belirli bir ohmaj değeri gösterdiğinden dolayı çalıştığına kanaat getirdim. Kısa devre yada açık devre gösterseydi hasarlı sayacaktım. Daha sonra buzdolabına topladım ve çalıştırdım. Normal soğutucu bölümüne soğuk havanın geldiğini fark ettim, hem de gayet iyi üflüyordu. Sorun çözülmüş görünüyordu.

Ta ki yaklaşık 2 hafta sonra tekrar aynı sorunu vermeye başlayana kadar. Bu sefer sürekli takibimde idi, evoperatörün olduğu kısma bakıp kar durumunu izliyordum. İlk başta pek karlanma yoktu ama garip bir şekilde eski buz kırma seslerini hiç duymaz olmuştum. Sonra bir baktım bir anda hava kanalları yine tıkanacak kadar karlanmış. Hemen buzluktakileri dışarı çıkartıp tekrardan karı erittim ve bu kısımda bulunan diğer iki parçayı da kontrol etmeye karar verdim. Bunlar termal sigorta ve defrost sensörü idi. Bu arada bu arızalarda yaklaşık 2 hafta süre tekrarlama için belirgin...

Yaptığım ölçümler sonucunda ikisinin de arızalı olduğunu anladım. Termal sigorta 72 dereceye ayarlı bir termik sigorta idi ve o dereceyi bir kez görünce atıyor ve değiştirilmesi gerekiyordu. Defrost sensörü ise ntc tipi bir ısı sensörü idi. Bunlar elektronik uğraşan birisi için çok karışık parçalar değildi ama çalıştığı yerler göz önüne alındığında kablolama ve yalıtım özellikleri bunları özel parçalar kılıyordu. Üstelik ikisinin birden arızalanması garipti. Araştırdım ve nasıl olduğunu mantıklı bir şekilde açıklayabilecek duruma geldim. Aslında burada buzdolabını tasarlarken bir hata yapıldığında ortada. Bosch mühendisleri burda bşr durumu öngörememiş, o nedenle aynı sorun siemens ve profiloda da sık görülüyor. Özellikle rezistans yapısı yeri yoğunluğu ve sensör yerleşimi ile ilgilş olabilir bu. Tam hatayı ve sebebini anladım kendilerine yazarım.

Senaryo şu şekilde gerçekleşmiş olmalıydı: İçeri giren nemli hava soğuk evaporatör ile ilk karşılaştığı yerde, yani tam hava kanallarının giriş kısmında yoğunlaşarak burada karlanma yapıyordu. Evopuratörün geri kalan kısmında ise bu kadar karlanma yoktu yani dengesiz bir karlanma söz konusu oluyordu. Defrost sensörü ise tam bu karlanmanın olduğu bölümde bulunuyor, yani ön tarafta. Buzdolabı zamanı gelip defrost işlemine geçtiğinde rezistansı ısıtmaya başlıyor ve derost sensörü ile bu sıcaklığı izliyordu. Normalde üzerinde buz varken eriyene kadar sıcaklık pek yükselmez ve buzlar tamamen eridiğinde ise belli bir dereceye, bu da sanırsam 8 derece geldiğinde sıcaklığı algılayıp rezistansı kapatıyor olmalıydı. Ama işler o şekilde gitmedi Rezistans ısınmaya başlayınca evaporatörün arka tarafında bulunan az miktardaki buzu hemen eritti ve sonrasında arka tarafının sıcaklığı hızla yükselmeye başladı. Yoğun karlı olan ön taraftaki erime ise henüz tamamlanmadığından burdaki sensör rezistansın ısıtmasını durdurmadı. Ne zaman ki sensör sıcaklığı hissetmeye başladı rezistansın çalışmasını durdursa da arka tarafta oluşan ve biriken yüksek ısı hızla öne doğru ilerlemeye devam etti ve sensörümüzün arızalanmasına sebebiyet verdi. Evopuratördeki oluşan aşırı ısınmadan dolayı da termal sigorta atarak rezistansın enerjisini kesti ve buzdolabının yanmadan kurtardı. Belki de termal sigorta bir sonraki defrost işleminde de yanmış olabilir. Şöyle ki defrost sensörü arızalanınca sürekli düşük sıcaklık algılayıp rezistansı evoperatörü 72 derece çıkaracak kadarçalıştırmış da olabilir.

Sonuç olarak hem termal sigorta hem de defrost sensörünün değişmesi gerekiyordu ve 60₺ internetten sipariş edip değiştirdim. Hiçbir parça kırılmadı, tırnaklar atmadı, yalama olmadı, zorlama olmadı. Evopuratörün alüminyum levhaları bile takarken olması gerektiği gibi dümdüzdü. Servisler bişey olmaz etki etmez deyip hiç dikkat etmiyorlar. Çoğu beyaz eşya tamircisine bunların neden bozulduğunu sorsanız bu işin mantığını açıklamıyorlar. Sadece bunlardaki sorun budur, bunlar değiştiğine düzelir diyorlar. Zaten markalara göre yapılan klasik arızalar var oradan biliyorlar.

Yani buzdolabının derin dondurucu kısmının kapağındaki milimlik aralık bakın başımıza ne gibi işler açtı. Bu kapağıda tam kapanır hale getirdim hem de basit bir şekilde. Kapağın alt menteşesinin üzerinde buzdolabını dengeye alma ve sabitleme ayağı koymuşlar. Normalde bunu kullanmadığımızdan ve dolabı yerine çıkarıp gitmek de kolaylık olsun diye kullanmıyorduk ama menteşe üzerindeki ayağı çevirerek yere temas ettirip yüke aldığımızda belki milimlik bir esneme sayesinde kapağın tam yerine oturduğunu fark ettim. Sağlı sollu bu ayakları yere temas ettirerek dolabı dengeyi aldım. Tüm sorunlar çözülmüş oldu....

İnşallah birilerinin işine yarar.


Videosunuda link veriyorum:

Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exelsior -- 27 Aralık 2020; 0:45:35 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Yaklaşık 2 hafta izlemeden sonra buzdolabının sesinin değiştiğini özellikle buz eritmeden sonraki çalışmasında çok sesli çalıştığını farkettim.

Evoporatörün kanatlarını tek tek düzelttim. Üstüne gelen sacı gerdirerek tekrar taktım ve ezilen arka süngerini yeniledim. Arka kabloları soketlerin üstünde kalacak şekilde yerleştirdim. Evopuratör alt kapağını takmak için sürerken tam konuma gelene kadar evaporatöre hiç değdirmedim ve tam yerine geldiğinde oturttum. Vidaları taktım ve ses kayboldu.

Sanırsam evopuratör yaprakları titreşiyor ve borularda titreşiyor. Tek seferde oturtunca bu sorun ortadan kalktı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

J
2 yıl
Yüzbaşı

Hepsini okudum. Babamların evindeki buzdolabı da soğutmuyor ama dondurucu kısmı çalışıyordu. Gidince bakarım evaporatöre. Teşekkürler. Bayağı uğraşmaşsın hem yazıyla hem de buzdolabıyla.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
3 ay
Yüzbaşı

Merhaba konuyu birde ben ayaga kaldirayim tahminen 13 yildir sorunsuz kullandigim buzdolabim sali gecesi 2 saatte bir alarm vermeye basladi ben alarmi susturup devam ettim sabaha kadar yine gun icinde bir defa daha verdi ve dun yani carsamba gunu alttaki dondurucu ve usttarafin sogutma derecesinin düştüğünü farkettim elimde yedek buzdolabi oldugundan dondurucudaki malzemeleri dun aksam uzeri aktardim nerdeyse artik buzlar cozulmeye basliyormus simdi dun gece 11 den sonra fis cekik sekilde kapak acik bekliyor dolabin arka kapagini actim baya toz vardi ordaki fan baya yavas bir devirle donuyor su kabinin dibinde azda olsa su var motorda calisiyor ama su an alt ve ust kisim sogutmuyor elimden tamirat gelir dolabin model nosu asagida bu konuda ne yapabilirim yedek parca yada olasi arizalar nelerdir yardimci olabilirmisiniz

Ekleme: Dun gece arka taraftaki motoru soktum motortaki toz kil tuy gibi yapisan maddeleri temizledim motorun donus hizi su an yerinde sonrada dolabın icindeki ufurme deliklerinin ordaki kapaklari soktum ordada bir rezistans var onu olctum deger normal onun alt tarafinda bir motor var kapagi acip kapatiyor dondurucudan gelen havayi o motorda calisiyor tekrar evaplatorum kapagini gevsettim ordan sokmeden icine baktim benim dolapta buzlanma yok zaten arka taraftaki motor uzerine giden plastik kaptada su yoktu dolap dun 14 saat fisi sokulu kapaklar acik durmustu malum yaz gunu mutfak 40 derecede icinde buz olmasi imkansiz toplayip gece dolabi çalıştırdım sabah baktim ust taraf 26 derece dondurucuda +21 derecede yani sogumamis durumdaydi bir arkadas resetlemeyi islemini yazmis onu yaptim azonce ve tekrar dolabi calistirdim bu seferde olmazsa sizin degistirdiginiz parca ve evapator icindeki fani kontrol edecegim dolabim sizin dolabin birebir ayni modeli sorunum da alt taraf ve ust taraf sogutma yok disaridaki havaya yakin bir deger var

https://mobile.donanimhaber.com/bosch-kgn57p01ne-alarm--64581700-3

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ek not: Resimdeki kanallardan hava gelmiyor ayni sekilde no frost tarafindakilerdende hava esinti yok dolap kapagindaki yada dondurucu kapagindaki dougmeye basinca fan sesini duyuluyor bu fan calismasada dolabin dondurucu kismini sogutmasi gerekmiyormu
Degistiginiz parcalar asagidaki linkteki parcalarmi hocam bunlar birebir modele uyumlu olanlar galiba bizim tam olarak hangi sensorleri secmeliyim

https://www.uygunparca.com/nofrost-buzdolabi-sensoru-420667

https://www.uygunparca.com/nofrost-buzdolabi-sensoru-00618885

https://www.uygunparca.com/buzdolabi-sensoru-00619691

https://www.uygunparca.com/buzdolabi-evap-sensor-00609193

https://www.uygunparca.com/buzdolabi-termal-sigorta-00615792

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarigol45 -- 26 Ağustos 2022; 8:23:12 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @exelsior
S
3 ay
Yüzbaşı

Mustafa bey saat sabah 8:30 dan bu yana dolap calisiyor motor hiç durmadi ust kisim 26 derece dondurucu bolumde dijital derece koydum ve 21 derecede asagi inmiyor dolabin ayarlari resimdeki gibi resetlemede yaptim degisen birsey yok hangi parcadan olabilir ariza

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarigol45 -- 26 Ağustos 2022; 10:16:31 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
3 ay
Yarbay

E
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Arka taraf o kadar kirlendiyse sıcağı atamadığından çok zorlanmış olabilir. Eğer motor çalılıyor ise iç taraf evopuratörde soğukluk, arka fanlı kısma gelen borularsa ise sıcaklık olması gerekir. Anladığım kadarıyla bu olmuyor ve motor boşa çalışıyor. Bir yerde gaz kaçağı oluşup soğutucu gaz bitmiş olabilir, büyük ihtimalle fe öyle. Yada motorda sorun olabilir. Önce bu sorun ortadan kalkmalı, diğerlerinin bir anlamı şu aşamada yok malesef.

Yani motor çalıştığı sürece soğutucu gaz akışkanı görevini yapması lazım. Bu olmadığından sürekli çalışacaktır.

Buzdolabı arka kısmını fan ve toz tüy birikebilecek kısımlarını evin iç durumuna göre 6 ayda yada senede bir temizlemek gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exelsior -- 31 Ağustos 2022; 2:15:45 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sarigol45
S
3 ay
Yüzbaşı

Hocam usta geldi en sonunda yaptirdim motor yaglanmis ve ince boru tikanmis r100 gazi ve kimyasal ile temizlendi ve tikaniklik acildi acilmasaydi motor degisecekti bu haliyle 3-4 yil daha motor gider dedi 7sta zaten 15 yila yakin olmus alali dolabi ilk sorun cikarmasi bu oldu 700₺ ucret verdim komple temizlik gaz basimi icin 5 gundur sorun yok calisiyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @exelsior
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.