Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
25
Cevap
406
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Bu konuda sizlerin düşünce ve fikirleri nelerdir? (2. sayfa)

[
[ TUĞRA ] Konu Sahibi
7 yıl (34 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz

Bu konuda yorum yaparken öncelikle ülkelerin ve takımların ekonomik durumlarına bakmak gerekir bence.
Şampiyonlar ligi kupası gibi bir başarı şuan gerçekçi değil ne yazıkki.avrupanın önde gelen liglerinin önde gelen klüpleriyle öyle 3-5 yılda nasıl kapışacaksınız merak ediyorum.
Dortmund'u örnek alalım demişsiniz ama sizin onlarınki gibi altyapınız ve geliri yüksek liginiz var mı? Bir arkadaş da demiş ki dortmund elindekileri satarsa bitecekler. Adamlar satmıyor ki geliyor bayern serbest kalma bedelini verip götzeyi alıyor yada sözleşmesi biterken lewa'yı alıyor. Keza manu kagawa'yı real Nuri'yi alıyor parayı basıp. Yani dortmund bile Avrupa'nın Devleriyle maddi olarak kapışamıyor.
Avrupa futbolunun gerçeklerine göre bizim için her yıl gruplardan çıkmak çeyrek final oynamak hedef olmalı öncelikle bu da shaktar Porto sistemiyle olabilir. Diye düşünüyorum ben

Güzel,mantıklı ve gerçekçi bir yaklaşım olmuş.

Benim bahsettiklerinde değinmek istediğim bir nokta var. Bir futbolcu takımından memnun taraftarından memnunsa ve maaşı gecikmeden yatıyorsa kolay kolay takımı satmıyorsa ayrılmak istemez (karaktersiz olanlar hariç) Şampiyonlar ligi kupası isteniyorsa yetenekli oyuncuları para uğruna satmak bana mantıksız geliyor. Gücüne futbol olarak güç katmak yerine maddi güç katıp futbolda başarıdan uzak kalmak mantıksız.

Hem maddi hem manevi olarak takım yükselişe rahatlıkla geçebilir.

Yani elit futbolcuları para uğruna satmak yerine avrupada başarılı olunursa transferden kazanılan parayı buralardanda kazanabilirler.Hem taraftar yetenekli futbolcusunu izler hemde futbol da başarıyı izler. Bunun için sürekli alım satım yerine avrupada süreklilik planlanılarak para kazanılabilir.

Bir R.Madrid,Barcelona veya B.Munih nasıl elinde futbolcu tutuyor. İşte burda devreye vizyon giriyor adamların vizyon belli aldığı futbolcuyu satmayı değil en üst seviyede değerlendirip başarı yakalamak ve Şampiyonlar ligi kupasını kazanmak.Bunu transfer olan futbolcuda çok iyi biliyor ona göre oynuyor yani iyi oynarsam başka kulübe giderim düşüncesi yok odaklandıkları nokta Şampiyonlar Ligi kupası bunun sebebide takımların vizyonu.

Ben demiyorum biz hemen kupayı alırız kazanırız öyle transfer yaparız benım demek istediğim vizyon örnek alınacaksa Shakhtar Donetsk değil bu tarz kulüpler örnek alınmalı.Gelen futbolcu takımının büyüklüğünün farkında olsun buda maddiyatla alakalı değil avrupa ligindeki başarıyla ve devamlılıkla alakalı.

Yazdıklarınıza katılıyorum hatta bu takımın taraftarı olarak çıldırıyorum,şampiyonlar ligi kupası ve Galatasaray müthiş...
Ama( ne yazık ki bir ama var) bu olay biraz da piyasaya hakim büyük ve köklü firma mantığını ortaya çıkarıyor. Örneğin 60larda eusebio'lu Benfica Real'in elinden kupayı aldı keza İngiliz noth. Forest fırtınası vardı 70lerde. Ama bugün real hala var bu seviyelerde ama bu takımlar yok. Yakın tarihte valencia var mesela yanlış hatırlamıyorsam 2001-2002 iki yıl üstüste finalde kaybetti sonra dağıldı tüm takım.böyle bir başarıya rağmen sen elinde tutamıyorsun oyuncuları bu klüplere karşı.
Ben bu olayı şuna benzetiyorum bilmem katılır mısınız? Ülkemizde yada Avrupa'da başa oynayan belli takımlar vardır ve bu takımlar ekonomik taraftar ve anlayış olarak çekicidir. Ülkemizdekileri biliyorsunuz zaten malum. Burada Anadolu klüplerinin yetiştirdiği iyi oyuncular illa ki büyüklere transfer oluyor. Arada motivasyonla oyuncuların dönemlik performansıyla Bursa gibi bir takım sivrilip şampiyon olabilir (misal 2003teki Porto şampiyonluğu gibi) o dönem hatırlayın tüm oyuncuları büyükler istedi yönetim inat vermedi sanki bir yıl daha aynı başarı gelecek sandılar fakat bu olmadı ve oyuncuları yarı fiyatına sattılar. O oyuncuların da ne halde olduklarını görüyoruz bugün.
Az önce de dediğim gibi bize verilen görev de şuan (tabii bu sistemi oturttuğumuzu düşünüyorum) yetiştirip değerini bulduğunda satmak.
Ayrıca City PSG bile bu elitlerin arasına girmeyi başaramadı henüz bu kadar maddi imkana rağmen...

Verdiğin Nostaljik örnekler çok hoştu futbol bilginden hiç şüphem yok o yüzden görüş ve düşüncelerine saygı duyuyorum.

Ama benimde düşüncemin yetenekli oyuncuları satıp para kazanmak uğruna futbolun belli bir süre ikinci planda kalmaması gerektiği olduğunu belirtmekte fayda var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

[
[ TUĞRA ] Konu Sahibi
7 yıl (34 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Los Borrachos

quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: Los Borrachos

quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: Los Borrachos

her yıl 50-100 milyon euro aralığında transfer yapan real madrid,manchester city,psg gibi kulüpler bile henüz şampiyonlar ligi kupasına ulaşamamışken,ki burada real madrid'in elinde 3-4 yıldır ronaldo gibi dünyanın en iyi oyuncusu var,sen daha düşük bir bütçeyle nasıl bir vizyon sergileyerek o kupayı almayı planlıyorsun? vizyon diyerek kastettiğin şey parayı basıp piyasadaki en gözde oyuncuları almaksa bak bu takımlar da onu yapıyor ama henüz kupayı alamadılar,şimdi bu takımlar vizyonsuz mu senin nezdinde? City dünyalar kadar para harcadı ancak bu yıl şl'de gruplardan çıkabildi o kupayı kazanmak öyle fm'deki gibi kolay değil,maddi olarak gücün olsa bile,milyonlarca euro harcayıp çok kaliteli oyuncular getirsen bile o şampiyonluğu garantileyen bir şey yok,böyle bir durumda shaktar'ın vizyonunu küçümsemek de ukalalık olur bu sene gruptan çıkamadılar ama aşağı yukarı her sene gruplardan çıkan çeyrek final gören bir takım ki city'nin önceki 2 yılda gruplar çıkamadığını belirtmiştim,şimdi merak ediyorum nasıl bir vizyon o kupayı getirebilir sen anlat bakalım bir de senin vizyonunu görelim

Bu sene gruptan neden çıkamadı ?

Dur ben söyleyim para uğruna takımın iskeletini taşıyan futbolcularını sattılar aldıkları sattıkları futbolcuların yerlerini tutmadı hal böyle olunca gruptan bile çıkamadılar. Bumu vizyon bu nasıl bir vizyon madem bir vizyon yolunda yürüyorsun hedefini para uğruna küçültme iyi bir vizyonda hedefler büyür küçülmez. Shakhtar bu vizyonda devam ederse gözümde Porto'dan farkı kalmayacak.

Ne alakası var adamlar 28 yaşına gelmiş ve ulaşabileceği maksimum değere ulaşmış Fernandinho'yu 40 milyon euro verilirse tabi ki satacaklar,sanki onu satıp da hiç transfere para harcamadılar,bak bakalım Shaktar kimleri almış geleceğe nasıl yatırım yapmış,1 oyuncu sattılarsa 3 o parayla 3 tane geleceği olan genç oyuncuya yatırım yaptılar.Bu sene gruptan çıkamadılar belki ama uyguladıkları transfer politikasının sonucunu ileride alacaklar,ki şampiyonlar gibi bir ligde hiçbir oyuncusunu satmayıp,üstüne bu aldıkları oyuncuları almış olsalardı bile yine gruptan çıkamayabilirlerdi,bunun bir garantisi de yok

Güzel kardeşim anlamadığın nokta ne biliyormusun Lucescu ve Shakhtar Donetsk bunu nerden baksan 9 sezondur yapıyor alıyor satıyor alıyor satıyor. Tamam kulüp para kazanıyor ama gel gelelim aşşağı yukarı 9 sezondur uygulanan bu vizyonun takıma para kazandırmaktan ve kazandığı parayla transfer yapmaktan başka bir getirisi yok.

Uyguladıkları bu transfer politikasının sonucunu ileride alıcaktır demişsin 9 sezondur bu politika ile ilerliyorlar vu bugun daha gruptan bile çıkamamış bir Shakhtar Donetsk var bumudur vizyon al sat al sat al sat nereye kadar ayrıca bu sezon gidenler olmasaydı üzerine takviye yapsalardı anlardım elindeki en değerli futbolcularını yolladı ve gruptan bile çıkmayı başaramadı böyle bir vizyonun hala mantıksız olduğunu düşünüyorum.

he 5 sezon böyle yaparsın maddi olarak kulup rahatlar artık değerli oyuncularını yollamaz üstüne takviye yapar avrupada başarı yakalarsın anlarımda kaç sezon geçmiş hala aynı şekilde al sat al sat yapıyorlar lig de şampiyon olup göz boyuyolar avrupada gruptan çıkamıyorlar kimse kusura bakmasın.

Shaktar o bahsettiğin 9 yılda hiçbir şey başarmamış gibi konuşuyorsun,Uefa kupasını kazandılar,ligde her sene şampiyon oluyorlar,senin de anlamadığın bir şey var senin için tek başarı şampiyonlar ligi kupasını kazanmaksa Shaktar o ölçekte bir kulüp değil zaten,oyuncu satmadan dünyanın en iyi oyuncuları alacak kadar zengin değiller tamam kulüp başkanı zengindir falan ama gidip araplar gibi çılgın paralar harcamaz,lucescu da kulübu finanse edebilmek için oyuncu satmak zorunda,sen sanıyor musun ki shaktar bu politakıyı izlemese buralarda olabilir,tamam belki kupayı alamıyorlar ama adamların bir devamlılığı var diğer türlü hep alayım hiç satmayayım zihniyetiyle 2 sene'ye batar giderlerdi,senin dediğin olay dünyanın en zengin kulüplerinden değilsen ve kulüp başkanı/sahibi her yıl sana transfer için yüzlerce milyon euro vermiyorsa mümkün değil

Kilit sözcüğü kendin söylemişsin şampiyonlar ligi kupasını kazanmaksa Shaktar o ölçekte bir kulüp değil zaten Sizi bilmem ama biz GALATASARAY lılar olarak hedeflerimiz büyük her ne kadar hayal etsekte o kupa bir gün TÜRKİYE ye gelecek ve getiren takımda biz olacağız biz zaten Shaktar'dan büyük bir kulüp ve camia olduğumuz için onların vizyonunun bizde uygulanmasına karşı çıkıyorum ve saçma buluyorum onlar alsın satsın ligde şampiyon olsun 9 sezonda bir olursa birdaha uefa kupasını alsınlar öyle takılsınlar hedefleri küçük bizim hedeflerimiz büyük ve onların uyguladığı vizyon bize uymaz onlar kendi hamurlarında yoğrulsunlar.

Ayrıca hep alayım hiç satmayımla kulüp batar demişsin nereye batıyor sana soruyorum aldığınız hangi futbolcuyu verdiğiniz paradan daha yüksek maliyetle sattınız yada biz istisnalar dışında transfer için para vermiştir kulüplerimiz ama geri dönüşümü olmamıştır zararını bile karşılamayan oyuncular olmuştur ama ne batan olmuştur ne de başka bir sıkıntı he avrupa liginden bir gelirin yoksa onada yapacak birşey yok avrupada sürekliliği ve başarısı olan bir kulübün transferde maddi sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum. İşine yarayanı alsın takımdada işine yarayanı tutsun başarılar yakın uzak değil ama elde tutmasını biliceksin para uğruna futbolcu yollamayacaksın. Örn. Muslera'ya 30m£ verselerde ben gönderilmesini istemem biz büyük bir kulübüz başarılar bekliyoruz para uğruna takımın baş mimarlığını üstlenmiş bir futbolcumuzun gitmesini istemeyiz onu 30 a verip yerine 10 alıp riske girilecek bir politikada bana saçma geliyor. O yüzden fikrim ve düşüncelerim net Shaktar'ın vizyonu şuanki görüntüsüyle para kazanmaktan başkabirşey değil hatta idda ediyorum hiç bir zamanda çok üst düzey büyük bir kulüp yapmayacak şuanki vizyonları.
|
|YipMan|
7 yıl (796 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: 3-5-2

bu zamana kadar nasıl gözümden kaçmışsın sen blok

Aynen nasıl kactın sen gozumden blok

5-6 senedir takılırım ilk blokladıgım adamsın gurur duy.
F
fathgoz
7 yıl (112 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz

Bu konuda yorum yaparken öncelikle ülkelerin ve takımların ekonomik durumlarına bakmak gerekir bence.
Şampiyonlar ligi kupası gibi bir başarı şuan gerçekçi değil ne yazıkki.avrupanın önde gelen liglerinin önde gelen klüpleriyle öyle 3-5 yılda nasıl kapışacaksınız merak ediyorum.
Dortmund'u örnek alalım demişsiniz ama sizin onlarınki gibi altyapınız ve geliri yüksek liginiz var mı? Bir arkadaş da demiş ki dortmund elindekileri satarsa bitecekler. Adamlar satmıyor ki geliyor bayern serbest kalma bedelini verip götzeyi alıyor yada sözleşmesi biterken lewa'yı alıyor. Keza manu kagawa'yı real Nuri'yi alıyor parayı basıp. Yani dortmund bile Avrupa'nın Devleriyle maddi olarak kapışamıyor.
Avrupa futbolunun gerçeklerine göre bizim için her yıl gruplardan çıkmak çeyrek final oynamak hedef olmalı öncelikle bu da shaktar Porto sistemiyle olabilir. Diye düşünüyorum ben

Güzel,mantıklı ve gerçekçi bir yaklaşım olmuş.

Benim bahsettiklerinde değinmek istediğim bir nokta var. Bir futbolcu takımından memnun taraftarından memnunsa ve maaşı gecikmeden yatıyorsa kolay kolay takımı satmıyorsa ayrılmak istemez (karaktersiz olanlar hariç) Şampiyonlar ligi kupası isteniyorsa yetenekli oyuncuları para uğruna satmak bana mantıksız geliyor. Gücüne futbol olarak güç katmak yerine maddi güç katıp futbolda başarıdan uzak kalmak mantıksız.

Hem maddi hem manevi olarak takım yükselişe rahatlıkla geçebilir.

Yani elit futbolcuları para uğruna satmak yerine avrupada başarılı olunursa transferden kazanılan parayı buralardanda kazanabilirler.Hem taraftar yetenekli futbolcusunu izler hemde futbol da başarıyı izler. Bunun için sürekli alım satım yerine avrupada süreklilik planlanılarak para kazanılabilir.

Bir R.Madrid,Barcelona veya B.Munih nasıl elinde futbolcu tutuyor. İşte burda devreye vizyon giriyor adamların vizyon belli aldığı futbolcuyu satmayı değil en üst seviyede değerlendirip başarı yakalamak ve Şampiyonlar ligi kupasını kazanmak.Bunu transfer olan futbolcuda çok iyi biliyor ona göre oynuyor yani iyi oynarsam başka kulübe giderim düşüncesi yok odaklandıkları nokta Şampiyonlar Ligi kupası bunun sebebide takımların vizyonu.

Ben demiyorum biz hemen kupayı alırız kazanırız öyle transfer yaparız benım demek istediğim vizyon örnek alınacaksa Shakhtar Donetsk değil bu tarz kulüpler örnek alınmalı.Gelen futbolcu takımının büyüklüğünün farkında olsun buda maddiyatla alakalı değil avrupa ligindeki başarıyla ve devamlılıkla alakalı.

Yazdıklarınıza katılıyorum hatta bu takımın taraftarı olarak çıldırıyorum,şampiyonlar ligi kupası ve Galatasaray müthiş...
Ama( ne yazık ki bir ama var) bu olay biraz da piyasaya hakim büyük ve köklü firma mantığını ortaya çıkarıyor. Örneğin 60larda eusebio'lu Benfica Real'in elinden kupayı aldı keza İngiliz noth. Forest fırtınası vardı 70lerde. Ama bugün real hala var bu seviyelerde ama bu takımlar yok. Yakın tarihte valencia var mesela yanlış hatırlamıyorsam 2001-2002 iki yıl üstüste finalde kaybetti sonra dağıldı tüm takım.böyle bir başarıya rağmen sen elinde tutamıyorsun oyuncuları bu klüplere karşı.
Ben bu olayı şuna benzetiyorum bilmem katılır mısınız? Ülkemizde yada Avrupa'da başa oynayan belli takımlar vardır ve bu takımlar ekonomik taraftar ve anlayış olarak çekicidir. Ülkemizdekileri biliyorsunuz zaten malum. Burada Anadolu klüplerinin yetiştirdiği iyi oyuncular illa ki büyüklere transfer oluyor. Arada motivasyonla oyuncuların dönemlik performansıyla Bursa gibi bir takım sivrilip şampiyon olabilir (misal 2003teki Porto şampiyonluğu gibi) o dönem hatırlayın tüm oyuncuları büyükler istedi yönetim inat vermedi sanki bir yıl daha aynı başarı gelecek sandılar fakat bu olmadı ve oyuncuları yarı fiyatına sattılar. O oyuncuların da ne halde olduklarını görüyoruz bugün.
Az önce de dediğim gibi bize verilen görev de şuan (tabii bu sistemi oturttuğumuzu düşünüyorum) yetiştirip değerini bulduğunda satmak.
Ayrıca City PSG bile bu elitlerin arasına girmeyi başaramadı henüz bu kadar maddi imkana rağmen...

Verdiğin Nostaljik örnekler çok hoştu futbol bilginden hiç şüphem yok o yüzden görüş ve düşüncelerine saygı duyuyorum.

Ama benimde düşüncemin yetenekli oyuncuları satıp para kazanmak uğruna futbolun belli bir süre ikinci planda kalmaması gerektiği olduğunu belirtmekte fayda var.

İlk mesajınıza da yazdım zaten düşüncelerinize katılıyorum diye ve ben de futbolun bizim mahalle arasında oynadığımız mantıkla oynanması paradan önce futbolun konuşması gerektiğine inanıyorum. İşte bir yanımda dur yapma böyle de gerçekler var diyor
Günümüzde ne demişler "futbol sadece futbol değildir"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

[
[ TUĞRA ] Konu Sahibi
7 yıl (34 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz

Bu konuda yorum yaparken öncelikle ülkelerin ve takımların ekonomik durumlarına bakmak gerekir bence.
Şampiyonlar ligi kupası gibi bir başarı şuan gerçekçi değil ne yazıkki.avrupanın önde gelen liglerinin önde gelen klüpleriyle öyle 3-5 yılda nasıl kapışacaksınız merak ediyorum.
Dortmund'u örnek alalım demişsiniz ama sizin onlarınki gibi altyapınız ve geliri yüksek liginiz var mı? Bir arkadaş da demiş ki dortmund elindekileri satarsa bitecekler. Adamlar satmıyor ki geliyor bayern serbest kalma bedelini verip götzeyi alıyor yada sözleşmesi biterken lewa'yı alıyor. Keza manu kagawa'yı real Nuri'yi alıyor parayı basıp. Yani dortmund bile Avrupa'nın Devleriyle maddi olarak kapışamıyor.
Avrupa futbolunun gerçeklerine göre bizim için her yıl gruplardan çıkmak çeyrek final oynamak hedef olmalı öncelikle bu da shaktar Porto sistemiyle olabilir. Diye düşünüyorum ben

Güzel,mantıklı ve gerçekçi bir yaklaşım olmuş.

Benim bahsettiklerinde değinmek istediğim bir nokta var. Bir futbolcu takımından memnun taraftarından memnunsa ve maaşı gecikmeden yatıyorsa kolay kolay takımı satmıyorsa ayrılmak istemez (karaktersiz olanlar hariç) Şampiyonlar ligi kupası isteniyorsa yetenekli oyuncuları para uğruna satmak bana mantıksız geliyor. Gücüne futbol olarak güç katmak yerine maddi güç katıp futbolda başarıdan uzak kalmak mantıksız.

Hem maddi hem manevi olarak takım yükselişe rahatlıkla geçebilir.

Yani elit futbolcuları para uğruna satmak yerine avrupada başarılı olunursa transferden kazanılan parayı buralardanda kazanabilirler.Hem taraftar yetenekli futbolcusunu izler hemde futbol da başarıyı izler. Bunun için sürekli alım satım yerine avrupada süreklilik planlanılarak para kazanılabilir.

Bir R.Madrid,Barcelona veya B.Munih nasıl elinde futbolcu tutuyor. İşte burda devreye vizyon giriyor adamların vizyon belli aldığı futbolcuyu satmayı değil en üst seviyede değerlendirip başarı yakalamak ve Şampiyonlar ligi kupasını kazanmak.Bunu transfer olan futbolcuda çok iyi biliyor ona göre oynuyor yani iyi oynarsam başka kulübe giderim düşüncesi yok odaklandıkları nokta Şampiyonlar Ligi kupası bunun sebebide takımların vizyonu.

Ben demiyorum biz hemen kupayı alırız kazanırız öyle transfer yaparız benım demek istediğim vizyon örnek alınacaksa Shakhtar Donetsk değil bu tarz kulüpler örnek alınmalı.Gelen futbolcu takımının büyüklüğünün farkında olsun buda maddiyatla alakalı değil avrupa ligindeki başarıyla ve devamlılıkla alakalı.

Yazdıklarınıza katılıyorum hatta bu takımın taraftarı olarak çıldırıyorum,şampiyonlar ligi kupası ve Galatasaray müthiş...
Ama( ne yazık ki bir ama var) bu olay biraz da piyasaya hakim büyük ve köklü firma mantığını ortaya çıkarıyor. Örneğin 60larda eusebio'lu Benfica Real'in elinden kupayı aldı keza İngiliz noth. Forest fırtınası vardı 70lerde. Ama bugün real hala var bu seviyelerde ama bu takımlar yok. Yakın tarihte valencia var mesela yanlış hatırlamıyorsam 2001-2002 iki yıl üstüste finalde kaybetti sonra dağıldı tüm takım.böyle bir başarıya rağmen sen elinde tutamıyorsun oyuncuları bu klüplere karşı.
Ben bu olayı şuna benzetiyorum bilmem katılır mısınız? Ülkemizde yada Avrupa'da başa oynayan belli takımlar vardır ve bu takımlar ekonomik taraftar ve anlayış olarak çekicidir. Ülkemizdekileri biliyorsunuz zaten malum. Burada Anadolu klüplerinin yetiştirdiği iyi oyuncular illa ki büyüklere transfer oluyor. Arada motivasyonla oyuncuların dönemlik performansıyla Bursa gibi bir takım sivrilip şampiyon olabilir (misal 2003teki Porto şampiyonluğu gibi) o dönem hatırlayın tüm oyuncuları büyükler istedi yönetim inat vermedi sanki bir yıl daha aynı başarı gelecek sandılar fakat bu olmadı ve oyuncuları yarı fiyatına sattılar. O oyuncuların da ne halde olduklarını görüyoruz bugün.
Az önce de dediğim gibi bize verilen görev de şuan (tabii bu sistemi oturttuğumuzu düşünüyorum) yetiştirip değerini bulduğunda satmak.
Ayrıca City PSG bile bu elitlerin arasına girmeyi başaramadı henüz bu kadar maddi imkana rağmen...

Verdiğin Nostaljik örnekler çok hoştu futbol bilginden hiç şüphem yok o yüzden görüş ve düşüncelerine saygı duyuyorum.

Ama benimde düşüncemin yetenekli oyuncuları satıp para kazanmak uğruna futbolun belli bir süre ikinci planda kalmaması gerektiği olduğunu belirtmekte fayda var.

İlk mesajınıza da yazdım zaten düşüncelerinize katılıyorum diye ve ben de futbolun bizim mahalle arasında oynadığımız mantıkla oynanması paradan önce futbolun konuşması gerektiğine inanıyorum. İşte bir yanımda dur yapma böyle de gerçekler var diyor
Günümüzde ne demişler "futbol sadece futbol değildir"

Adamsın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F
fathgoz
7 yıl (112 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz


quote:

Orijinalden alıntı: [ TUĞRA ]

quote:

Orijinalden alıntı: fathgoz

Bu konuda yorum yaparken öncelikle ülkelerin ve takımların ekonomik durumlarına bakmak gerekir bence.
Şampiyonlar ligi kupası gibi bir başarı şuan gerçekçi değil ne yazıkki.avrupanın önde gelen liglerinin önde gelen klüpleriyle öyle 3-5 yılda nasıl kapışacaksınız merak ediyorum.
Dortmund'u örnek alalım demişsiniz ama sizin onlarınki gibi altyapınız ve geliri yüksek liginiz var mı? Bir arkadaş da demiş ki dortmund elindekileri satarsa bitecekler. Adamlar satmıyor ki geliyor bayern serbest kalma bedelini verip götzeyi alıyor yada sözleşmesi biterken lewa'yı alıyor. Keza manu kagawa'yı real Nuri'yi alıyor parayı basıp. Yani dortmund bile Avrupa'nın Devleriyle maddi olarak kapışamıyor.
Avrupa futbolunun gerçeklerine göre bizim için her yıl gruplardan çıkmak çeyrek final oynamak hedef olmalı öncelikle bu da shaktar Porto sistemiyle olabilir. Diye düşünüyorum ben

Güzel,mantıklı ve gerçekçi bir yaklaşım olmuş.

Benim bahsettiklerinde değinmek istediğim bir nokta var. Bir futbolcu takımından memnun taraftarından memnunsa ve maaşı gecikmeden yatıyorsa kolay kolay takımı satmıyorsa ayrılmak istemez (karaktersiz olanlar hariç) Şampiyonlar ligi kupası isteniyorsa yetenekli oyuncuları para uğruna satmak bana mantıksız geliyor. Gücüne futbol olarak güç katmak yerine maddi güç katıp futbolda başarıdan uzak kalmak mantıksız.

Hem maddi hem manevi olarak takım yükselişe rahatlıkla geçebilir.

Yani elit futbolcuları para uğruna satmak yerine avrupada başarılı olunursa transferden kazanılan parayı buralardanda kazanabilirler.Hem taraftar yetenekli futbolcusunu izler hemde futbol da başarıyı izler. Bunun için sürekli alım satım yerine avrupada süreklilik planlanılarak para kazanılabilir.

Bir R.Madrid,Barcelona veya B.Munih nasıl elinde futbolcu tutuyor. İşte burda devreye vizyon giriyor adamların vizyon belli aldığı futbolcuyu satmayı değil en üst seviyede değerlendirip başarı yakalamak ve Şampiyonlar ligi kupasını kazanmak.Bunu transfer olan futbolcuda çok iyi biliyor ona göre oynuyor yani iyi oynarsam başka kulübe giderim düşüncesi yok odaklandıkları nokta Şampiyonlar Ligi kupası bunun sebebide takımların vizyonu.

Ben demiyorum biz hemen kupayı alırız kazanırız öyle transfer yaparız benım demek istediğim vizyon örnek alınacaksa Shakhtar Donetsk değil bu tarz kulüpler örnek alınmalı.Gelen futbolcu takımının büyüklüğünün farkında olsun buda maddiyatla alakalı değil avrupa ligindeki başarıyla ve devamlılıkla alakalı.

Yazdıklarınıza katılıyorum hatta bu takımın taraftarı olarak çıldırıyorum,şampiyonlar ligi kupası ve Galatasaray müthiş...
Ama( ne yazık ki bir ama var) bu olay biraz da piyasaya hakim büyük ve köklü firma mantığını ortaya çıkarıyor. Örneğin 60larda eusebio'lu Benfica Real'in elinden kupayı aldı keza İngiliz noth. Forest fırtınası vardı 70lerde. Ama bugün real hala var bu seviyelerde ama bu takımlar yok. Yakın tarihte valencia var mesela yanlış hatırlamıyorsam 2001-2002 iki yıl üstüste finalde kaybetti sonra dağıldı tüm takım.böyle bir başarıya rağmen sen elinde tutamıyorsun oyuncuları bu klüplere karşı.
Ben bu olayı şuna benzetiyorum bilmem katılır mısınız? Ülkemizde yada Avrupa'da başa oynayan belli takımlar vardır ve bu takımlar ekonomik taraftar ve anlayış olarak çekicidir. Ülkemizdekileri biliyorsunuz zaten malum. Burada Anadolu klüplerinin yetiştirdiği iyi oyuncular illa ki büyüklere transfer oluyor. Arada motivasyonla oyuncuların dönemlik performansıyla Bursa gibi bir takım sivrilip şampiyon olabilir (misal 2003teki Porto şampiyonluğu gibi) o dönem hatırlayın tüm oyuncuları büyükler istedi yönetim inat vermedi sanki bir yıl daha aynı başarı gelecek sandılar fakat bu olmadı ve oyuncuları yarı fiyatına sattılar. O oyuncuların da ne halde olduklarını görüyoruz bugün.
Az önce de dediğim gibi bize verilen görev de şuan (tabii bu sistemi oturttuğumuzu düşünüyorum) yetiştirip değerini bulduğunda satmak.
Ayrıca City PSG bile bu elitlerin arasına girmeyi başaramadı henüz bu kadar maddi imkana rağmen...

Verdiğin Nostaljik örnekler çok hoştu futbol bilginden hiç şüphem yok o yüzden görüş ve düşüncelerine saygı duyuyorum.

Ama benimde düşüncemin yetenekli oyuncuları satıp para kazanmak uğruna futbolun belli bir süre ikinci planda kalmaması gerektiği olduğunu belirtmekte fayda var.

İlk mesajınıza da yazdım zaten düşüncelerinize katılıyorum diye ve ben de futbolun bizim mahalle arasında oynadığımız mantıkla oynanması paradan önce futbolun konuşması gerektiğine inanıyorum. İşte bir yanımda dur yapma böyle de gerçekler var diyor
Günümüzde ne demişler "futbol sadece futbol değildir"

Adamsın.


Eyvallah...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.