Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Boşluk Kavramı

D Denamint Konu Sahibi
geçen ay (1000 mesaj)
Felsefede boşluk kavramı nasıl açıklanıyor, bu konuda filozofların en meşhur görüşleri nelerdir?
G Guest-596C9B846
geçen ay (653 mesaj)
Boşluk felsefi bir kavram değil. Astronomi kavramı. Felsefe hiçliğin ne olduğuyla ilgilenir.
K Kütahyalı 77
geçen ay (2044 mesaj)
Hayatta boşluk yoktur
A Aprın Çor Tigin
geçen ay (436 mesaj)
Boşluk kavramı, net bir şekilde kavramsal olarak tanımlanmaz ancak bazı yerlerde bir duygu-durum olarak karşımıza çıkar, George Lukacs gibi figürlerde kapitalizmn yarattığı bir duygu olarak vardır, bazı varoluşçularda yine bir duygu olarak vardır. Ancak bunlar önemli kavramlar olmayıp durumu anlatmak için seçilmiş kelimelerdir. (Tabi ki buarada boşluğu "Emptiness" olarak aldığımı belirtmek isterim.

Ha birde A Philosophy of Emptiness isimli bir çalışma var. Ancak yazarı bizim anladığımız anlamda felsefe yapmamakta, daha çok budist öğretiler ve onların günümüz dünyasında yeniden yorumlanması tadında. Belki ilgilenmek istersiniz. Ben kitabı okumadım ama kitapla ilgili bir yazı okumuştum. Blog yazısı gibi bir şeydi bulursam eklerim.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: ŞehriyarN Nat Alianovna
geçen ay (1193 mesaj)
Antik çağda Yunan filozof Parmenides'in "asla değişmez yekpare" varlığını gözlemlenen ve değişen bir dünyaya uydurma maksadıyla atomist filozoflar atomcu öğreti çerçevesinde atomların (varlığın) içinde hareket ettikleri bir varlıksızlık olaraktan veya daha açık bir deyişle atomsuz hacim olaraktan boşluğu kavramsallaştırıyorlar çünkü başka türlü katı ve değişmez varlık birimleri olan atomlar serbest halde hareket edemezler; farklı kombinasyonları ve bozunmaları meydana getirip değişen bir dünyaya temel olamazlardı. "Boşluk" konseptinin bilinen ilk ciddi felsefi tanımlanışı atomcu ontolojik kuram ile oluyor. Boşluk mefhumuna mantıksal değil; daha metafiziksel ve sezgisel bir anlamda kadim Uzakdoğu felsefe ve dinlerinde de denk gelebiliyoruz ki bunlar içerisinden Taoizmin kökeni de antik çağlara kadar uzanıyor. Boşluk hali Uzakdoğu'da bir ermişlik veya dinginlik haline, bir savaşçının (mesela bir samurayın) silahıyla bütünleşme haline karşılık olarak kullanılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Karbon 12
geçen ay (5550 mesaj)
Natura abhorret a vacuo · Tabiat boşluktan korkar.

Boşluk felsefede önemli bir kavram. Vakum, sıvıların kapiler hareketleri, ateşin hareketleri önceleri 'davranışlar' olarak tarif edilirdi. Demokritos, Epikür ve Lucretus'un metinlerinde rastlayabilirsiniz.
D Dermânî
geçen ay (640 mesaj)
Mevzuya çok hakim değilim fakat böyle bilgilendirici soru-cevap konularına denk gelmek güzel bir his. Forumun %75'i maalesef çöplük.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.