Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
3
Cevap
393
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Boşaltım-Damar Sorusu
A
4 yıl
Er
Konu Sahibi

G
4 yıl
Teğmen

A şıkkı: Daralınca gelen kan azalır. Glomerulusa giren kanın akım miktarı normal düzeye gelmiş olur.
B şıkkı: 1.damar(Getirici atardamar) genişler ve kan akımı artar. Böylece basınç artar.
C şıkkı : Aslında A şıkkı ile aynı. Ama kafanda soru işareti bırakmamak için olayı tekrardan detaylıca yazayım. Kan basıncı artınca azaltmak için getirici atardamar daralır ve gelen kan miktarı azalır. Basınç düşmüş olur.
D şıkkı: 2.damar( Götürücü atardamar) daralır. Kan basıncı azalınca kan akımını artırmak için ya getirici damar genişler ki daha çok kan gitsin ya da götürücü damar daralır.
E şıkkı: 3 damar( Glomerulus Kılcalları) daralması. Bunlar neden daralır? Kan basıcını azaltmaya yönelik. Demek ki getirici atardamar tarafından yüksek basınçla çok kan gelmiş ki glomerulus kılcalları daralmış. Getirici damarlar yüksek bir basınçla gelmiş ki glomeruluslar bu basıncı azaltmaya yönelik daralmış. O yüzden bu şık yanlıştır.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

G
4 yıl
Teğmen

Hocam umarım açıklayabilmişimdir. Anlamadığın bir yer, kafana takılan bir yer olursa yazarsın.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

B
4 yıl
Er

3 nolu damar glomerulus kılcalıdır ve kılcal damarlarda kas bulunmaz o yüzden daralmaz soru tuzak soru hazırlayan kişi güzel hazırlamış :)
Bu mesajda bahsedilenler: @osmanacarsad
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.