Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
51
Cevap
0
Tıklama
16
Öne Çıkarma
*BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİĞİM KAPANMA SORUNU. (YILDIM)*

H HDR Konu Sahibi
geçen hafta (65 mesaj)
Merhaba arkadaşlar uzun süredir çözemediğim, sorunun da nerde olduğunu anlayamadığım bir problemle karşı karşıyayım. Sene başında bir bilgisayar topladım, her şey sorunsuz çalışıyordu fakat yaklaşık 1-2 ay geçtikten sonra bilgisayar bir anda kapanıverdi. Açmaya çalıştığımda ise tuşa basınca güç geliyor ve anında geri kapanıyordu (2 saniye kadar). İlk seferde ne yaptıysam olmadı, bütün sistemi yeniden söküp taktım yine olmadı, ilginç bi şekilde ekran kartını alt slota takınca düzelmişti. Şükredip, heralde düzeldi diyerek devam ettim. Sorun bir süre sonra yine baş gösterdi, bu sefer çalışmak için bilgisayarı açtığımda yine aynı sorun vardı. Ekran kartının güç kablosunu tak çıkar yapınca düzeldi. Sorun ayda bir olmaya başladı, bir şeyleri tak çıkar yapınca düzeliyordu. Güç kaynağından olabileceğini düşünüp dün yeni bir güç kaynağı aldım fakat yine aynı sorun devam ediyor, artık neyi söküp taksam da çalışmıyor. Normalde ekran kartı takmasam da intel işlemci ile çalışması gerekiyor ama ekran kartını söktüğümde de aynı sorun var. Sorun güç kaynağında değil, ekran kartında da değil gibi gözüküyor.
Gözümden kaçan bir şey mi var, yoksa başka bi parçada mı sıkıntı olabilir bi türlü anlayamadım. Daha önce başına gelen, bilen eden DHl'i dostlardan yardım rica ediyorum.

Sistem

işlemci: i7 10700k
Psu: Corsair RM650x
Ekran Kartı: GIGABYTE RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 256 Bit
Anakart: Asus h470pro wifi
Ram: Corsair Vengeance 2x8GB 3000MHz

Edit: Anakartı garantiye gönderdim. Garantinin söylediğine göre işlemci soketindeki pinlerde eğik varmış. Şu an onarım işleminde, beklemedeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HDR -- 19 Ekim 2021; 15:11:44 >

Güç geliyor aniden kapanıyorsa PSU'dan da eminsek %99 anakart mosfet arızası
Yoruma Git
sacmAdam - geçen hafta +13
Konu ile alakasız ama son 5 yıl içinde ASUS marka bütün elektronik ürünlerim bozuldu, hepsi çöp oldu.

Laptop bozuldu, ekran kartı yandı, 2 adet anakart yandı, mo...
Yoruma Git
Yorumun Devamı sulobey10 - geçen hafta +6
Sorun anakart da net
Şase yapıyor değiştir yada garantisi var ise gönder
Yoruma Git
run...rabbt - geçen hafta +5

H HDR Konu Sahibi
geçen hafta (65 mesaj)
up
F FiRARDA
geçen hafta (82 mesaj)
Ssd kullanıyorsanıx takılı olmadan çalıştırın anakart da sıkıntı olabilir kasa içi şase de yapıyor olablilir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M meqlotkobo
geçen hafta (169 mesaj)
Hocam önce ramlari teker teker ve tek tek takarken farklı slotlara takarak deneyin. Olmazsa anakartı kasadan çıkarın belki arka tarafı kasanın içine değiyodur. Kasanın dışında çalıştırmayı deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meqlotkobo -- 13 Ekim 2021; 15:7:8 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M meqlotkobo
geçen hafta (169 mesaj)
Bi de hocam ramsizde anakartın bi tepki vermesi lazım en son yukarda yazdıklarım çözüm olmazsa ramleri çıkarıp açmayı deneyin ekrana görüntü gelmez ama bi tepki verir.
T TrollSlayer
geçen hafta (28 mesaj)
Çift raminiz varsa tek çalıştırın yada ramleri 1 3 yada 2 4 olucak şekildr slotlara yerleştirin eğer sorun devam ediyorsa ramleri oc yaptıysanız değerleri eski galine getirin tekrar deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TrollSlayer -- 13 Ekim 2021; 16:2:25 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S sacmAdam
geçen hafta (357 mesaj)
Güç geliyor aniden kapanıyorsa PSU'dan da eminsek %99 anakart mosfet arızası
S SED77
geçen hafta (462 mesaj)
benzer bir sorun bende de vardı, bazen masaüstündeyken bazen saatlerce olmuyordu, psu değiştirince düzeldi ama sorunumuz aynı değil sadece benzer olduğu için sağlam bi psu ile test ettirmen daha iyi olur. Tamirciye gidip hangi parça arızalı test ettirmen lazım gibi.
H HDR Konu Sahibi
geçen hafta (65 mesaj)
Denedim hocam maalesef olamdı :(
Bu mesajda bahsedilenler: @FiRARDA

H HDR Konu Sahibi
geçen hafta (65 mesaj)
Hepsini daha önce denemiştim ama sorun olmadı :(


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @meqlotkobo

P pilotaFerrari
geçen hafta (1459 mesaj)
Sistemi uzay montaj ile çalıştırın. Fakat sorun bana anakart gibi geliyor. Niye bilmiyorum ama Asus son zamanlarda çok dandikleşti bence.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R run...rabbt
geçen hafta (2259 mesaj)
Sorun anakart da net
Şase yapıyor değiştir yada garantisi var ise gönder< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


E einsteinz
geçen hafta (89 mesaj)
Bios'u resetledin mi? Çok benzer sorunu yanlış Bios ayarı yüzünden yaşamıştım.
H HDR Konu Sahibi
geçen hafta (65 mesaj)
Arkadaşlar dün tüm önerilerinizi denedim ama maalesef hallolmadı, uzay da denedim, ramsiz de denedim, hepsini denedim ama çalışmadı. En son her şeyi paketledim, anakartı garantiye göndermeyi düşünüyorum. Yardımlarınız için teşekkürler, sorun anakartta gibi gözüküyor. Anakart geldiğinde gelişmelerden haberdar edeceğim :)
S sulobey10
geçen hafta (1941 mesaj)
Konu ile alakasız ama son 5 yıl içinde ASUS marka bütün elektronik ürünlerim bozuldu, hepsi çöp oldu.

Laptop bozuldu, ekran kartı yandı, 2 adet anakart yandı, monitör paneli bozuldu, modemi vardı o bile bozuldu.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

C Cinali1
geçen hafta (466 mesaj)
Anakartta bariz sorun var gibi görünüyor. Başka bir anakartta takip denediginizde ayni sorun devam ediyormu?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


@ @YAHYA@
geçen hafta (226 mesaj)
benim başıma geldi eski bi bilgisayarcı tanıdığım öğretti şimdi elektrik dalgalanmaları var elektrik zikzak çizerek gider kablodan , eğer bu dalgalanma çoksa anakartta veya güç kaynağında veya ekran kartındada vardı heralde , elektrik birikiyor şok etkisi yapıyor ve bilgisayar çalışmıyor güç olduğu halde büyük ihtimal sorununuz bu :

çözümü : bilgisayarın yani kasanın elektrik fişini çekin diğer kablolar takılı kalsın ondan sonra 5 saniye boyunca kasanın power tuşuna (açma tuşu) basılı tutup bırakın içindeki elektrik boşalcak donanımlardaki , 6-7 sefer yapın bunu sonra fişi takın büyük ihtimal çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @YAHYA@ -- 14 Ekim 2021; 16:20:15 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

L LathamKoenig
geçen hafta (219 mesaj)
PSU değiştirmişsin ve kaliteli psu almışsın yerine, sorun net anakart arızası, ya bir şeye temas ediyor şase yapıyor ya da anakartta kısa devre var mosfet olabilir. Garanti varsa gönder kontrol etsinler.
L LathamKoenig
geçen hafta (219 mesaj)
Senin dediğin osiloskop üzerinden doğrusal ve alternatif akım kontrolü yapıp arızayı tespit etmek, kart üzerindeki statik elektriği boşaltmak sorunu çözmeyecektir çünkü kısa zaman aralıklarında sık sık tekrarlanıyor bu arıza, muhtemelen arızalı entegre aktif hale geldiğinde sistem kısa devreden dolayı kapanıyor. Kontrol edilmesi lazım, garanti varsa en temiz şekilde çözülür.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @@YAHYA@