Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
92
Cevap
0
Tıklama
115
Öne Çıkarma
Cevap: Beyaz Şövalye: Kadir Şeker #kadiricinadalet (6. sayfa)

H
Huseyin-ZST
geçen hafta (6802 mesaj)
Ömrümde hiç bıçak taşımadım. Arabalarımda kesici, delici, yaralayıcı malzeme hiç olmadı. Sopa falan da dahil. Girmem ben öyle işlere... Çok sıkışırsam koltuk altında yangın söndürücü var. Sıkarım kafana, kaçarım. Bu arkadaşınki talihsiz bir olay olmakla birlikte, adam bıçaklamak da normal bir iş değil. Ölen magandaya da üzüldüğümü söyleyemeyeceğim; ama cinayettir neticede, ağır tahrik ve duruma göre nefsi müdafa indirimleri söz konusu olabilir. Ancak şahsın cinayetten yargılanması, indirimli de olsa cinayetten hüküm giymesi gerekir.

Kadının korunması, el üstünde tutulması konusunda biraz da "bu magandalarla takılırken ne düşünüyordunuz, beynin yok mu senin?" modundayım. Ancak hata büyük de olsa, bu şiddeti olağan hale getirmez. Kadın erkek fark etmez. Şiddet yanlıştır. Kadına şiddeti daha hassas bir konu olarak görmüyorum. Benim yiyeceğim bir yumruk ile, kadının yiyeceği bir yumruk arasında bir fark görmüyorum. "Yanlıştır, mümkünse engellenmelidir" diye düşünüyorum. Ancak engellemek derken, bir olay gördüğünde kafa göz dalmak şeklinde değil. Bilinçlenme ile, şiddetin bir amacının olmadığı fikrinin yayılması ile mücadele edilir. En çok da kadınlar eğitilmeli.

-------------------

Beyin en önemli silahtır. İki olay yaşadım. Biri iş yerimdeki eski karşı komşum. Adamla kadın kavga ediyorlar. Bir şeyler kırılıyor devamlı. Kadın yeter artık falan diye bağırıyor. İtişme kakışma falan. Ömrümde kadın erkek arası fiziksele dökülmüş bir kavga görmemişim. Polisi arasam mı diye düşündüm. Sonra yurdum polisi geldi aklıma... İşe yaramaz. Kapının önünde hazır bekliyorum. Kapıları açıldı. İtişme devam ediyor. Tokat vs yok. Kadın hışımla herifin elinden kurtulup herifi itti. Aynı anda ben bizim kapıyı açtım. Hooop, adam bizim büronun antresinde yerde. Göz göze bakışıyoruz. Zira kapıya yaslanacağını düşünmüştü. Kapının açılabileceğini düşünmemişti. Attığım ayak da tam, "bürodan çıkmak için kapıyı açtım içeri bir adam düştü, şok oldum" ayağı. Herif mahçup oldu. Özür diledi. İttirdi gitti. Kadına da sordum "asayiş berkemal mi?" diye, "Sorun yok" dedi. Kadını tanımam. Herifi tanımam. Konuyu pek deşmedim.

Beyin, zeytinyağı gibi üste çıkmayı sağlar. Doğru hareketi yaparsan.

-------------------------

Birkaç yıl sonra, büroya gidiyorum. Bizim ana caddede bir çift kavga ediyor. Adam kadını tartaklıyor. Etraftakiler garip garip bakıyor. Ben de arabadayım. Kiralık Focus. Çizilse umurum olmaz. Sokaktan caddeye bağlanacakken direksiyonu kırıp, kaldırıma çıkıp bu ikisinin tam arasına daldım araba ile. Hatun bir tarafa, adam bir tarafa kaçtı. Hatun bunu fırsat bilip bir taksiye binip uzadı. Ben de geri vitese takıp arabayı geri çekip uzadım gittim. Arabadan iner miyim? İnmem. Bir olaya karışır mıyım? Karışmam. İş büyürse, karakolda vereceğim ifade: "Hızlıydım (ki doğru, hızlıydım) aracımın kontrolünü kaybettim (yalan, üzerlerine çıktım). Şans eseri kimseye çarpmadım (doğru; ama şans değil. Basit geometri), beni ve diğer herkesi Allah korudu (inanca göre değişir). Ne arabada, ne bende, ne de yayalarda fiziksel bir hasar olmadığı için (doğru), can güvenliğimden de emin olmadığım için (doğru) olay yerini terk ettim." Böyle bir ifadenin ardından, kimsede de bir hasar olmadığı için, hukuki anlamda başıma hiçbir iş gelmez. 2 ay sonra evine kağıt gelir: "Takipsizlik." En büyük silah beyindir.

-------------------------

Yöntemlerim genelde pasif agrasyon içermektedir. Kendimce eğlenip, dalga geçmek gibi... Şiddetle dediğim gibi, nadiren karşılaşıyorum. Toplamda üç olay gördüm. İkisi yukarıdakiler. Biri de bir amcayı kovaladıktan sonra bir iki yumruk sallayan bir genç... Konuyu bilmiyorum. Ama taciz olduğunu sanıyorum. 33 yaşındayım. Ömrümde 3 şiddet olayı ile karşı karşıya gelmişim. Bunları da trafikteki gibi komediye vuracak kadar midesiz değilim. Ne tepki veririm, ne yaparım tam kestiremiyorum. Ama doğaçlarım bir şeyler...

Trafikten örnek vereyim. Davarın teki ters yönden yokuş yukarı çıkıyor. Caddeye bağlanacak. Ben iniyorum. Adamı durdururum. Sonra yanından geçerken "aç camı" yaparım. Kavgaya hazırlanan davar ona söylediğim lafla şok olur: "Abi, caddenin köşesinde polis var. Gördüğüne yapıştırıyor cezayı." Tüm sokağı geri geri iner. Bir de üzerine bana teşekkür eder denyo. Zeka. En büyük silahtır. Sizi fena tiye alırlar, maymun ederler, ruhunuz duymaz. Bir de üzerine teşekkür edersiniz.

Trafik kavgası... Bir kere yaşadım. Kafası iyi (alkolle sınırlı değildi, eminim. Haplanmışlardı da) bir grup davar düz yolda önüme kırdı. Ben de böyle durumlarda kaçmam. Zira kimse kaza yapmak istemez. Sıkıştırandan kaçmazsan, sıkıştıran ani manevra ile tornistan yapmak zorunda kalır. Refleks... Neyse, ben kaçmadım. Bu davar sonra arkamdan selektörler atarak falan beni takibe başladı. Ara sokaklara daldım. Arayı açıyorum, sonra bir sokak bağlantısında yavaşlıyorum, hep benim nereye döndüğümü görüyor. 5 dakikanın sonunda pes ettim. İyi bildiğim bir sokakta durdum. Arkamda durdu. 5 davar indi arabadan. Benim arabaya doğru hamlettiler. Çamurluğa tekme falan... Gazladım. Arabalarına hamlettiler, binip beni kovalayacaklar... 25 metre ileride durdum. 25 metre için kimse arabaya binip, 25 metre gidip, geri inmez. Dolayısı ile 25 metre koştular. Bagaj hizama geldiklerinde bir topukladım ki sorma gitsin... 25 metre geri koşacaklar, arabaya binecekler de beni yakalayacaklar. Eheihehieiheihieheihe! Akşam her biri ayrı ayrı zekalarının nasıl küçük düşürüldüğünü düşünüp düşünüp yastığını kemirmiştir sinirden.

Bir şiddet vakasına da o an elimdeki imkanlardan bir mizansen yaratıp mağdura uzaması için imkan yaratma yolunu seçerim. Ne bileyim, yanlarından geçerken astım krizi geçirsek mesela... Dikkat dağıtsak yani. "Kaç Kaç Kaç Polis geliyor!" diye önlerinden koşarak uzaklaşsak falan... Olmaz mı? Doğru olta ile herkes avlanır. Şiddet eğilimliler daha kolay avlanır. Zira zeka pek gelişmemiş olsa gerek ki şiddete başvuruyor... Amaç mağdura imkan yaratmaksa herifin kalbine bıçak takmaya gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 14 Şubat 2020; 23:55:8 >


Y
Younes Belhanda
geçen hafta (848 mesaj)
bu cocuga gerektirdiği ceza verilmezse bu tür olaylar artabilir. iyi niyetli bir davranış gibi gözükse de gerçekleri göz ardı etmemek gerek. allah yardımcısı olsun cocugun ne diyeyim


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L
LorienD
geçen hafta (6 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Younes Belhanda

bu cocuga gerektirdiği ceza verilmezse bu tür olaylar artabilir. iyi niyetli bir davranış gibi gözükse de gerçekleri göz ardı etmemek gerek. allah yardımcısı olsun cocugun ne diyeyim
Adam çocuğa saldırmış siz neyin kafasındasınız ?

Videoyu izlemek için tıklayınızDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.