Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
326
Cevap
0
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Cevap: Benzinli-dizel makası tam tersine döndü. (17. sayfa)

C CanKartaL84
2 gün (4996 mesaj)
Zaten ağır bir araçta şuan benzinli motor ile dizel arasında tüketim farkı halen çok. Bu tip büyük ve ağır araçlar için halen dizel kullanımı daha tasarruflu.
Burada bahsettiğimiz A-B-C hatchback, B crossover, B suv ve bazı B-C sedan araçların (1200kg altı kilolarda kalanlar özellikle) 0,9-1,0-1,2 gibi küçük hacim turbo benzinli versiyonlarının kendilerinden daha büyük hacimli dizel motorlarla benzer güçleri verebildikleri ve yılda 10.000-15.000km yol yapan normal kullanıcı için çok agresif kullanılmadıklarında dizel versiyonlarıyla aynı tüketime sahip olmasalar da alım ve sonrasındaki maliyetler göz önüne alındığında tüketim farkının göz ardı edilebilecek seviyede olduğu, malum emisyon vs yüzünden firmaların dizel motorlardan bu sınıflarda uzaklaşması sonrası bu küçük hacimli benzinli motorların dizel yerine tercih edilebilir olması.
Turbo benzinli ile ışıklarda kalkış yaparken 40lt görüyorsunuz zaten sabit. Olay zaten bu araçların anlık yakıtları da değil, basarsanız yakar turbo benzinliler. Ama öyle dizelin 5 yaktığı yerde benzin 9-10 yakar olayı atmosferikte oluyordu.

Dün akşam yine iş çıkışı geç kaldım biraz ve trafik biraz sakinlemişti şansıma. Kısa mesafe yol olmasına rağmen caddeye çıkınca gaza yüklendim biraz. Bulunduğum bölge çıkışında ışıklara en önde yakalanınca hafif rampaya karşı da olsa 0-100 falan denedim hazır en öndeyken sonrasında yol akıcıydı malum ışıktan ilk çıkan ben olunca önümde boştu. Ben de öndeki araçların dibine kadar basmadım,15-20mt takip mesafesi bırakarak ilerledim akıcı şekilde. O akıcılığa kanıp ara sokaklar yerine ana caddeden gidip dur kalk trafiğe yakalandım 200mt yi 2-3dk da anca geçtik. 6kmlik yol sonu arabayı parkederken baktığımda 6,7lt/100km gösteriyordu. 1150kg lık 1.0 ecotsi motorlu B suvcuk kullanıyorum. Kendim de 90kg civarıyım.

Eğer öyle 0-100 vs aksiyonlara girmezde sakin sakin gidersem 6,2lt yakıyor. Haa çok dur-kalk trafikli olursa 7 de yakıyor 7,5 da.

1,5 Dizel falan olsa 5-5,5 yakacaktı muhtemelen.


Gaz-fren kullanma alışkanlıkları çok etkili oluyor ama tüketimlerde. Gaza basa basa öndeki aracın arkasına kadar gidip öndeki yavaşlayınca fren yapıp sonra yine dibine kadar girerek kullanılırsa dizel-lpg-benzin farketmez bu kullanımdan dolayı her araca fazla yaktırılır. şöförlüğün ilk yıllarında tabi biz de öyleydik ama yıllar geçtikçe görüyorsunuz böyle risklere gerek yok, azıcık yolu okumak yeterli oluyor nerede gaza basıp nerede basmayacağınızı ayırabilmek için.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Jocker35

C CanKartaL84
2 gün (4996 mesaj)
Gerek yok böyle fanatikliğe ama işte. Sadece biraz açık fikirli olup "acaba olur mu?" diye düşünmek lazım.
Yıllarca akıllarda olan "1,0 motor çeker mi yaa!!" zihniyetinden bile zor kurtuldu insanlar. Sanırım bu iş de uzun zaman alacak.
Sorunun aslında aynı donanımda benzer güçte benzinli ve dizel motor arasında dizel daha pahalıyken "dizele ihtiyacım var mı?" olması gerek bence. Ben bu soruyu sorduğumda "yok" cevabını bulmuştum ki şu ana kadarki kullanımım da bu cevabımı benim için doğruluyor.
Bir başkası "çok fazla km yapıyordur, araca sürekli su bidonu vs eşya doldurup geziyordur, aracının benzinli ve dizel sıfır km fiyatları aynıdır" tabi dizeli tercih edebilir yani.

Bu arada ben de motor ve ağırlık olarak benzer bir araç olan 1,0 ecotsi dsg Arona kullanıyorum. 5500km lerdeyim henüz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @gazeteci63

G gazeteci63
2 gün (1675 mesaj)
Katılıyorum size. Yılda 30-40-50 bin yapan insan için tabi ki dizel avantajdır. Ama yılda 10-15 yapan için hiç gerek yok. Yılda 1000 ile 1500 tl arası kullanıma göre fark edecektir. (Kendi hesabıma göre). Bu miktar için dizelin homurtusunu, titreşimini, DPF’sorununu çekmeye hiç gerek yok. Zaten dizelin artık geleceği de yok.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @CanKartaL84

J Jocker35
dün (1864 mesaj)
Turbo benzinin keyfini hiçbir motor veremez .Ben 4 yil kullandım aptalligima bir suv sevdasına girip satip dizel suv aldım.Tadi damagimda kaldi.Ancak yaşadığım çevrenin şartları ailemin büyümesi suva mecbur bıraktı beni .
Keşke ucuz olsa benzin 2.0 motor turbo benzinli suvlara bizler de binebilsek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @CanKartaL84

C CanKartaL84
dün (4996 mesaj)
Ben de araç büyütürken B-Suv tercih ettim benim için yeterli geleceği için. Bir sonraki aracım C-Suv olursa o dönemin şartlarına uygun hangi araç varsa onu tercih ederiz artık. Belki 3-5 yıl sonra elektrikli modeller yeterince kullanılabilir olursa elektrikli araç tercih ederiz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Jocker35

İ idemo
dün (3006 mesaj)
Dizel-benzin yerine 800 kg araba yapsalar, tüketimi görseler sonra.
F Funnerman33
dün (241 mesaj)
Dizel olsa idi 2 lt az yakardı emin olun. Fanatiklik değil gerçekler böyle.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


J Jocker35
dün (1864 mesaj)
3-5 yil ilerisi için beklentim elimizdeki arabaya sahip çıkabilmek.Elektrik hayali bile kuramıyorum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @CanKartaL84

C CanKartaL84
23 sa. önce (4996 mesaj)
Teknolojinin gittiği yer orası hocam, o yüzden düşünce o bende. Ancak ülkenin hatta dünyanın şartları düşünülürse haklısınız önce elimizdekine sahip çıkabilmeliyiz.
Bu mesajda bahsedilenler: @Jocker35
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.