Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Bedelli Askerlik Sevk-Teslim Tarihi ve askerliğe ilişkin bazı sorular

C calibrane Konu Sahibi
geçen ay (4223 mesaj)
Arkadaşlar selam, bedelli askerlik olarak Kütahya Hava Tugayında 1 ay sonra askerliğim var. E devlette 25.11 Evrak Alma Başlangıç, 27 Kasım Sevk Tarihi ve Evrak Alma Bitiş tarihi olarak geçiyor. İkamet olarak İstanbul'a kayıtlıyım. Forumdaki diğer konulardan görebildiğim kadarıyla 1 gün yol izni ile 29.11'de teslim olmam gerekiyor. 25.12'de çıkış yapacağım galiba. Bu tarihler doğru mudur önce onu sormak istedim. Çünkü planım da 28.11 akşamına uçak bilet alıp geceyi bir yerde geçirip sabahına ya da saat 5e kadar teslim olmak. Kara yolu çok mantıklı gelmediği için böyle düşündüm.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Ayrıca yemin töreni ile çıkış yapılacağını anladım ama genelde yemin törenleri Cuma günü oluyormuş, 25.12 ise cumartesiye denk geliyor. Cuma günü tören tarihi olacak diye bir zorunluluk yok mu, yoksa cuma tören olsa da biz cumartesi mi çıkıyoruz, yoksa tören de cumartesi olur ondan sonra mı çıkarız, küçük bir umutla cuma çıkma ihtimalimiz var mı . Yine bu bağlamda tören ne kadar sürüyor öğlen olmadan çıkış yapmış olur muyuz onu da sormak istedim.

Evrak alma başlangıç tarihi olan 25.11'de pcr testi için e devlette başvuru yapmam gerekiyor, daha sonra da nerede test yaptıracağım belli olacak, sonucuna göre de sevk kağıdını alıp teslim olacağım diye anladım ama uygulamayı bilmiyorum. İşleyişi bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Onun dışında malzemedir, ne alınması gerekir, neye dikkat edilir, ben şunu yaptım sen yapma diyebileceğiniz ne varsa tavsiyelerinizi beklerim. Şu an ilk önceliğim termal içlik, 30 günlük iç çamaşırı almak. Akıllı telefon götüremiyorum ama tuşlu-kamerasız telefonla açık açık gitmemde bir sakınca yok umarım. Askercell olayını bilmiyorum şu an kullandığım hattı aynen alıp kamerasız telefona takıp kullanmamı engelleyen bir şey var mı. Niye askercell alayım bu neyin nesidir. Askerde telefon kullanımı nasıldır onu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi Forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi calibrane -- 24 Ekim 2021; 12:11:7 >


A a-f-h
geçen ay (2764 mesaj)
2018 kasımda Kütahya'da yedek subay eğitimi aldım. Ben Kocaeli'nden gittim, ters bir havası var. Sabah sisli öğlen açık akşam serin. Havası çarpabilir. Aralık ayında kar görme ihtimaliniz yüksek.

Termal içlik alıp verdikleri gri istihkak içliğin altına giyiyordum, 30 gün azar işitmedim. Aldığım termal içlik Haki renkti, havacıların gri içlik giydiğini o zaman bilmiyordum. Çorap siyah renk. Boxerın rengi görünmediği için sorun olmaz. Ama size yeni kamuflajdan verirlerse V yakadan dolayı üst içlik görünüyor. Örnekte görüldüğü üzere
https://www.google.com/imgres?imgurl=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Hasan_K%25C3%25BC%25C3%25A7%25C3%25BCkaky%25C3%25BCz.png&imgrefurl=https://tr.wikipedia.org/wiki/Hasan_K%25C3%25BC%25C3%25A7%25C3%25BCkaky%25C3%25BCz&tbnid=Vz3iCz00H1-WXM&vet=1&docid=SkSUrAZ1uRRgiM&w=520&h=510&source=sh/x/im

3 sene önce bize verilen kamuflajlar bunlardı, eğitimde yakayı kapattırıyorlar. Hala depoda kaldıysa bunlardan da verebilirler
https://www.google.com/imgres?imgurl=http://img.gazetevatan.com/vatanmediafile/Haber598x362/2019/07/03/aras-bulut-iynemli-asker-oldu-4142446.Jpeg&imgrefurl=http://www.gazetevatan.com/aras-bulut-iynemli-asker-oldu-1263077-magazin/&tbnid=XJ5Cq_PeWFW0vM&vet=1&docid=ra5bKx976m4CkM&w=598&h=362&source=sh/x/im

Telefon olayına gelince,
3 sene önce bizim bölükte akıllı telefonları ve sivil hatları topladılar ama tuşlu telefonlara dokunmadılar. En azından toplayabildiklerini aldılar. Benim koğuşta tuşlu telefon + sivil hat ile akşam 6dan sonra eşini dostunu arayan oluyordu. Zaten 8-5 arası eğitim olduğundan birilerini aramaya zaman bulamıyorsunuz.

Ben telefon işine girmedim. 4 TLlik ankesörlü telefon kartı ile evi çaldır kapat yapıp 1 ay idare ettim. Ankesörlü telefonlar dışarıdan aranabiliyor. Bizim koğuş binası içinde 4 ankesörlü vardı. Eğer sivil hattı denetimde kaptırırsanız bu yola başvurursunuz.

Askercelle bence hiç gerek yok. 2018de 90 tlye nizamiyede satıyorlardı. Şimdi ne kadardır kimbilir.

En az 1 adet banka veya kredi kartınız olsun. Kartsız alışveriş yok. Hatta kartlar temassız olsun. Pratik olur. 3 sene önce koğuş binalarında sıcak içecek otomatları vardı. Bozuk para ile çalışıyordu. Temassız kart kullanan otomatlar ile değişti mi bilmiyorum. 50 TL para getirebilirsiniz. Kantinde otomatlar için para bozuyorlardı.

Törenler cuma sabah 9da başlar 10 gibi biter. Ama 26 gün kışlada geçeceği için sizi cumartesi bırakabilirler. Burada olduğu gibi
https://forum.donanimhaber.com/yeni-bedelli-askerlik-sistemi--138899650-351#150849774

Tıraş çantanız olsun, kişisel temizlik malzemeleriniz (tıraş seti, dış fırçası, macunu, tırnak makası vb) olsun. Tıraş bıçağı, köpük, diş fırçası veriliyor ama kaliteleri çok iyi değil. Tıraş bıçağı derby vermişlerdi mesela Mach3 falan bakarsınız. İsterseniz tıraş makinesi de getirebilirsiniz. Bedelli için 40 bin veren biri başkasının malına tenezzül etmez sanırım.

Havluları iyiydi, 3 farklı boyda havlu verdiler. Hatta eve getirdim kullanıyorum hala.

Yün içlik vermişlerdi. Koyun kokuyordu, hakiki yündü sanırım.

Terlik de vermişlerdi. Pijaması Naylonat birşeydi kullanmadım. Kamuflaj yanında spor ayakkabı ve Eşofman da vermişlerdi.

Boğaz pastili, kas gevşetici krem getirebilirsiniz.

Bir dünya evrak doldurtmuşlardı bize. Size de yaparlar mı bilmiyorum. Mavi tükenmez yanınızda olsun, bizim dönem birbirinden dilenen çok olmuştu da.

Varsa klasik/dijital bir saatiniz götürün. İçtimalar, molalar hep saatli. Zamanında katılmak lazım.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C calibrane Konu Sahibi
geçen ay (4223 mesaj)
Hocam çok teşekkürler yorumlarınız için. Söylediklerinize dikkat edeceğim. Umarım benzer durumlardaki arkadaşlar da detaylı açıklamalarınızdan faydalanır. İnşallah kazasız belasız gider geliriz.
Bu mesajda bahsedilenler: @a-f-h
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.