Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
0
Cevap
23
Tıklama
0
Öne Çıkarma
BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerini Yakından İlgilendirecek Açıklama: Süre Uzatıldı

T tansell123 Konu Sahibi
3 yıl (55 mesaj)
Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada 17 Ağustos tarihinde müşteriler onay vermediği takdirde kredi kartlarının internet ortamında alışverişe kapanacağı belirtilmişti. Yeni yapılan açıklama ile sürenin uzatıldığı belirtildi. İşte detaylar…

< Resime gitmek için tıklayın >

Bilindiği üzere kredi kartları ile internet ortamında yapılan alışverişlerde, müşterinin mobil onayının olması şart koşuluyordu. 17 Ağustos tarihinden itibaren ise tüm kredi kartları internet ortamından alışverişe otomatik olarak kapatılacaktı. Müşterilerin bu durumun önüne geçmesi için bankaları ile irtibata geçip bu tarihe kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için onay vermeleri gerekiyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan yapılan yeni bir açıklama ile kredi kartlarının internet alışverişine kapanması son tarihte değişikliğe gidildiği belirtildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

BDDK’dan yapılan açıklamada banka kartlarının elektronik ticarette kullanılması için gereken kart sahibi onayı için gereken son tarih olan 17 Ağustos’ta değişikliğe giderek 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, yaptığı açıklamasında “e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017’ye kadar uzattık.” ifadelerine yer verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu değişiklik ile kredi kartı kullanan kişilerin herhangi bir şekilde dolandırılması ya da siber saldırılara maruz kalmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

BDDK’dan yapılan açıklamada Türkiye’de kullanılan toplam kredi kartı miktarının yaklaşık olarak 98 milyon civarında olduğuna yer verildi. Başkan Mehmet Akben, “Bunların önemli bir bölümü bu işe ret veya onay vermiş. Ama hala önemli sayılacak bir bölümünde eksiklikler var. O yüzden bu süreyi uzattık.” ifadelerine yer verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yapılan bu değişiklik sonrası kredi kartı sahibi olanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kredi kartlarının e-ticarete kapanmaması için bankalarına onay vermeleri gerekiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı bu onayı sms yoluyla verebildiği gibi, bankalarının internet şubelerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak verebiliyor.

31 Aralık 2017 tarihine kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için bankalarına onay vermeyen müşterilerin, kartlarının internet alışverişine otomatik olarak kapatılacağı belirtildi.

Kaynak: https://paratic.com/DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.