Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
81
Cevap
0
Tıklama
37
Öne Çıkarma
Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin ilk görsellerini paylaştı

S Sezgin Çiftci Konu Sahibi
2 ay (349 mesaj)İHA ve SİHA üretimi de yapan ve Türkiye'de 1984'ten bu yana savunma sanayinde önemli bir yere sahip olan Baykar Savunma, "Muharip İnsansız Uçak Sistemi" (#MİUS) projesinin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez Twitter üzerinden paylaştı. https://twitter.com/Baykar_Savunma/status/1417378870064525330Baykar Savunma paylaşımında ayrıca Kurban Bayramı'nı da kutladı. Ayrıca Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da arife günü Twitter hesabından Muharip İnsansız Uçak Sistemi'ne dair paylaşımda bulundu. Bayraktar arife günü yaptığı paylaşım videosunda MUİS prototipi hakkında bazı bilgiler verdi. https://twitter.com/Selcuk/status/1417392529641721857Bayraktar'ın aktardığına göre MİUS ses hızına yakın bir süratle gidebilecek. Hatta daha sonraki prototiplerde ses hızının da üzerine çıkılması bekleniyor. Öte yandan Bayraktar, MİUS'un 1,5 tona yakın mühimmat ve yük kapasitesi olduğunu söyledi. Ayrıca radarda az görünür olabilmesi için de bu mühimmatlar gövde içinde bulunacak. 

Ancak radardan kaçmanın ön planda olmadığı görevlerde de yük, kanatlarda olabilecek. Bayraktar'a göre bu alanda geliştirilen diğer prototiplerden en büyük farkı MİUS'un TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden inip kalkabilecek olması. Ayrıca Bkz.Savunma Sanayi devlerinin bulunduğu listeye 2 tane Türk şirket girdiMİUS'un başka bir ayırt edici özelliğiyse dikey kuyruğu ve önde bulunan kanard denilen yatay kontrol yüzeyleri sayesinde fazlasıyla agresif manevralar yapabilecek olması. Bayraktar, hedeflerinin 2023'te MİUS prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek olduğunu söyledi.  
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/baykar-muharip-insansiz-ucak-sistemi-projesinin-ilk-gorsellerini-paylasti/2309718

 Haberi Portalda Gör

adam ne kadar akp li olsada bu işi yapıyor bize böyle mühendisler lazım
Yoruma Git
231407 - 2 ay +93
Hayret demiyorlar artık vidası, motoru ,Türk malı değil yada başaramazlar yapamazlar milleti kandırıyorlar diye. İha ve siha lardan sonra sesler kesildi sanırım.
Yoruma Git
1ses1 - 2 ay +72
Türkiye'de işe yarayan tek torpilli adam bu.
Yoruma Git
sniper23 - 2 ay +67

A Acil Stop
2 ay (5495 mesaj)
İki tarafta işi siyasete bağlamadan bu projenin en az MMU kadar önemli olduğunu belirteyim.

Dünya'daki trend 5. Nesil uçaklarla birlikte görev yapabilecek jet motorlu SİHA'lara evrildi. Tam zamanında bu trene biniyor olmak bölgede yerimizi sağlamlaştırmamız anlamına geliyor.

Kavramsal tasarım üzerinde planlanan düşük radar izi, sürü halinde hareket edebilme, MMU tarafından yönlendirilebilme, yüksek manevra kabiliyeti, insanlı uçaklarla harp yapabilme gibi özellikleri hayata geçirebilirlerse Dünya çapında bir SİHA yapmış olacaklar.

İnşallah proje planlandığı gibi tamamlanabilir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


2 231407
2 ay (423 mesaj)
adam ne kadar akp li olsada bu işi yapıyor bize böyle mühendisler lazımBu mesaja 3 cevap geldi.

1 1ses1
2 ay (2324 mesaj)
Hayret demiyorlar artık vidası, motoru ,Türk malı değil yada başaramazlar yapamazlar milleti kandırıyorlar diye. İha ve siha lardan sonra sesler kesildi sanırım.Bu mesaja 3 cevap geldi.

O okocatr
2 ay (69 mesaj)
...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okocatr -- 15 Eylül 2021; 16:32:43 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

E efecans
2 ay (6 mesaj)
güven veren adama güvenilir.. ekleme: siyasi bir kaygı gütmeyin vatana yararı olan birşey varsa ortada alkışlanır, çalınan varsa hesap sorulmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efecans -- 21 Temmuz 2021; 0:33:6 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @1ses1

S sniper23
2 ay (7971 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: 231407

adam ne kadar akp li olsada bu işi yapıyor bize böyle mühendisler lazım
Türkiye'de işe yarayan tek torpilli adam bu.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

2 231407
2 ay (423 mesaj)
Aynn.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @sniper23

D DISTURBED
2 ay (2381 mesaj)
Müthiş haber, TCG Anadolu gemisi için ilaç olacak bu platform. Emeği geçen mühendisinden çaycısına kadar sağolun varolun.Bu mesaja 1 cevap geldi.

W WB
2 ay (3804 mesaj)
Seçim yatırımı gibi ucuz yorumlardan bu günlere..< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


B berkcombil
2 ay (2043 mesaj)
Messerschmitt Me 262 ile modern anlamda ilk nesil savaş uçağıyla başladı bu iş.Almanların şansızlığı bu uçağı ancak savaşın sonlarına doğru hizmete sokabilmiş olmalarıydı.Savaşın karada kaybedilmesiye bu işi büyük galipler Amerikalılar ve Sovyetler devraldı.O zamandan bu zamana geliştire geliştire bu günlere geldiler.Yani 80 senedir bu işlerle uğraşıyorlar.Bereket ki günümüzün teknolojik imkanlarıyla adamların 1945 - 65 arası katettiği mesafeyi almak için 20 yıl beklemene gerek kalmıyor.Ama son 20 yıldaki yaptıklarını da 2 yılda yaparız hatta daha da iyisini yaparız dedin mi iş cıvıklaşıyor.Hasbelkader Avusturya motoru Kanada kamerasıyla birkaç vidayı teknisyene sıktırıp mühendise test ettirerek bu günlere geldin.Daha da ileri gitmek istiyorsan öncelikle gerçekci olacaksın.Potansiyelin ne ise onu kabul edip planlamanı da ona göre yapacaksın.Yoksa herkes ister yüksek teknoloji ürünü araçların kendi ülkesince üretilmesini.Ama işi gerçek bağlamından da koparmayacaksın.Yoksa ben halepte 70 arşın atlıyorum,diyenden ne farkın kalır?


Bu mesaja 4 cevap geldi.

C CleanCoders
2 ay (3348 mesaj)
Onlara karşı, gücünüz yettiğince kuvvet hazırlayın. Ordugâhlarda atlar besleyin. Böylece hem Allah'ın düşmanını hem kendi düşmanınızı hem de bunlardan başkalarını korkutabilirsiniz. Siz onları bilmezsiniz ama Allah hepsini bilir. Allah yolunda harcadığınız her şey size tam olarak ödenir; hiçbir haksızlığa uğratılmazsınız. Enfal 60

S Static Friction
2 ay (22 mesaj)
Ne kadar doğru ve yapıcı bir eleştirici 👍< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @berkcombil

H hi-day-et
2 ay (5 mesaj)
Admın güven vermesi 15 sene sürdü< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @efecans

A Akstrev
2 ay (440 mesaj)
Solun solluları, akılsız donsuzları artık ne "Bunun % kaçı yerli." sorularının para etmediğini fark etmiş olacaklar ki, o mesajlar tükenmeye başlamış. Yeni palavranız ve bok atma çabanızın eseri sözcükleriniz neler? Gariban ihanet sürüsü.
W Wi Fi
2 ay (860 mesaj)
Çağdaş olmak evde bira yuvarlamak köpek gezdirmekle olmuyor! Teknoloji geliştirmek için muhalif olmaya gerek yok!

Coğrafya kaderdir diyerek kimse yediği bok neticesinde ağrıyan karnının sebebini uzakta aramasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wi Fi -- 21 Temmuz 2021; 8:34:50 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @231407

2 231407
2 ay (423 mesaj)
Muhalefet gözüyle bakmıyorum ayrıca alkol içip köpek gezdirenlerden de değilim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Wi Fi

C Celikpena
2 ay (146 mesaj)
Bir, iki senedir takip ediyordum bu projeyi. Şu anda öğrendiğim kadarıyla subsonic olacakmış. Darısı supersonic versiyonuna diyorum.

Sevindiğim nokta TCG anadolu (TCG trakya yapılmadı) uçak pisti atıl kalmıştı.En son katapult sistemi entegre edilecek deniliyordu.
Bir de F35 uçağının B versiyonu buraya dikey inecekti. Zerre üzülmedim. Böyle bir teknolojiye bizim ulaşmamız 2035 li yılları bulabilirdi. Yalnız SİHA ,TİHA, MİUS gibi yapay zeka robotik teknolojilerin gelişmesi çok daha zahmetsiz, ucuz.

MMU projesinin yerine insansız jet projesinin geliştirilmesi . MMU ile zaman kaybedilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celikpena -- 21 Temmuz 2021; 10:19:9 >


F furandor
2 ay (2813 mesaj)
Gorsele iyi bakın uçağın arkasından çıkan duman yerli değil !!!!< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >