Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
63
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Balkona Off Grid Güneş Enerjisi Kurulumu

G genckanat Konu Sahibi
4 yıl (363 mesaj)
Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır yazları bizi bunaltacak kadar sürekli güneş gören evimde, bu dezavantajı nasıl avantaja dönüştürürüm diye düşünüyordum. Geçen sene oğluma aldığım güneş enerjisiyle çalışan bir oyuncak setinden sonra balkona ufak bir güneş enerji sistemi kurmaya karar verdim.

Kısaca bahsetmek gerekirse, 40 Watt'lık bir paneli klimanın dış ünitesinin üstüne; Ankara'ya göre uygun açıda yerleştirdim ve eski bir UPS kasasına Şarj Regülatörü ve 3 adet 12V 7A'lik bir akü yerleştirerek sistemi kurdum.

< Resime gitmek için tıklayın >

Akülerde biriken enerjiyi evin içindeki ve balkondaki yaklaşık 10 metrelik RGB şerit ledler için kullanıyorum. Amacım ekonomi yapmaktan çok deneysel bir uygulama yapmaktı.

Konuyla ilgili bir video da hazırladım. Dediğim gibi amacım tamamen hobi, teknik olarak eksiklikler mutlaka olacaktır. Kendim Makina Mühendisiyim ancak elektrik-elektronikle de hobi olarak ilgileniyorum. O yüzden yanlışlarım varsa şimdiden affola


https://www.youtube.com/watch?v=owcYw_Rghxg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genckanat -- 18 Temmuz 2017; 9:55:6 >


J jandark02
4 yıl (748 mesaj)
eline sağlık hocam tamda bu aralar ankarada bende bunu düşünüyordum :DDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.