Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
62
Cevap
0
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Balkan Savaşlarında kaybettiğimiz toprakları alabilir miyiz?

J Jungle2018 Konu Sahibi
5 gün (124 mesaj)
Beni en çok üzen olaylardan biri de bu Balkan Savaşlarıdır. Çok daha güçlü olmamıza rağmen ordu içindeki iletişimsizlik bizi bu savaşlarda mahvetmişti. Bulgaristan ve Yunanistan'da acayip derecede toprak çaldılar bizden. Kavala Serez Drama Gümülcine İskece Burgaz Selanik Dimetoka Hasköy Filibe hepsi elden gitti. Buraları ileride birgün alma durumu olur mu sizce??Alırız alırız hiç canınızı sıkmayın ne zamana alalım siz sipariş verin biz o zaman alalım.
Yoruma Git
Romanitas - 5 gün +47
Alırız kanka ama ben Brezilya'yı alalım diyorum. Latin hatunları seviyorum ben.
Yoruma Git
amadeus99 - 5 gün +33
Bak şuan aldık, geldi mi sanada?
Yoruma Git
fluox - 5 gün +19

R Romanitas
5 gün (67 mesaj)
Alırız alırız hiç canınızı sıkmayın ne zamana alalım siz sipariş verin biz o zaman alalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U UltravioleTT
5 gün (241 mesaj)
I. Balkan harbinin kaybedilmesindeki en büyük sebep ordu içindeki Subayların İttihatçı, İtilafçı ve Halaskarcı diye ayrılmasıydı ve bunun sonucunda birbirine düşman olan Osmanlı Subayları ağır yenilgiler alarak Bulgarların İstanbul' a kadar gelmesine neden olmuştu, bırakın Batı Trakya'yı Doğu Trakya'yı bile kaybettik. Allahtan Enver Paşa gibi komutanlarımız vardıda II. Balkan harbinde bulduğumuz fırsatla Doğu Trakya'yı kurtardık.

Peki geldiğimiz noktada ordu içindeki siyasi, dini ayrışmalar devam ediyor mu? ve özellikle BAZI şahıslar tarafından bu gruplaşma(sadece ordu da değil sivilde de böyle) gittikçe derinleştiriliyor mu? iki sorunun cevabı da evet değil mi işte bu yüzden Batı Trakya'yı filan unutun.

Bizde isteriz ecdadımızın işkencelerle, zorluklarla sürgün edildiği yüzlerce yıl yaşadıkları o coğrafyaları geri alalım ama şu anki durumla bu imkansız. Belki ekonomik, siyasi olarak güçlü olsak Putin' in Ukrayna gibi ülkelere uyguladığı güçle yapabilirdik.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A amadeus99
5 gün (8665 mesaj)
Alırız kanka ama ben Brezilya'yı alalım diyorum. Latin hatunları seviyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 6 Nisan 2021; 19:14:26 >


P por favor
5 gün (6074 mesaj)
İstesek yarım saatte alırız ama gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F fluox
5 gün (2992 mesaj)
Bak şuan aldık, geldi mi sanada?
R RevengeRain
5 gün (249 mesaj)
Alamazsın, en azından bu yüzyılda mümkün değil. Ayrıca alsak ne olacak?

Artık sınırları genişletme maceraları boş iş. Bunun yerine özel sektör öncülüğünde şirketlerle ve sermayeyle komşu ülkelere, gelişmemiş/gelişmekte olan ülkelere yayılmak lazım.

Arap gelip fındık bahçelerimizi satın alıyor, daha kendi topraklarımızın sefasını süremiyoruz. Kişi başı milli gelir 30 bin dolarlara gelsin, Türk sermayesi büyüsün, Türk emperyalizminin temelleri atılsın da toprak büyütmek sonra konuşulur.

Bunlar da şuanki siyasi partilerin hiçbiriyle mümkün değil. Hatta biz o treni 300 yıl önce kaçırdık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 6 Nisan 2021; 19:35:31 >


J Jacek
5 gün (66 mesaj)
Ülke güvenliği en iyi şu şekilde korunuyor arada dağ,nehir bir şey olacak böylece daha az güçle daha büyük güçlere karşı koyulabilir.

Bizim için Balkan vs. tüm muhabbetler buradan gelmektedir toplumsal hafızada yer etsin diye fırsatını bulursan kaçırma Kırım mesela daha kültüreldir o kadar canlı değildir hafızada çünkü stratejik önemi Balkanlar kadar önemli değildir.

Bunlar trakyada Tuna nehrine kadar Rumeli şeklinde hafızaya kazınmıştır.

Güneyde Kıbrıs.Yavru vatan.

Güney doğuda bu doğa şartları nerede bilmiyorum ama sam hilali mi ne diyorlar musul-kerkuk olarak bu da yazılmış kafalara.

Kuzey doğuda Kafkaslar yani rusyayla aramizda sıra dağlar bu bile inanılmaz bir avantaj böyle yerlerde sağlam mevzilenerek kendinizden çok daha büyük kuvvetleri tutabilirsiniz.

Batıda adalar çünkü ada olursa gözlersin,düşmanı erkenden denizde daha çok yorarsin,adadan gece 10 kişiyi botla yollamanin kolaylaşması bile avantajdır gider orada iki devlet binası uçurur o bile kardır.

Kuzeyde Kırım'da bir ülkeye yakın hükümet iyi olabilir.

Bütün bunlarin yanında okyanusa erişim ve okyanus kuvvetlerine karşı savunma olarak yemen tam mantığını çözemedim ama okuduğum kaynaklardan doğru olduğundan eminim çünku Kafkas su bu hepsi zaten biliniyor mantığı oturtuluyor.

Bütün mantık doğal engelleri kullanarak savunmayı kuvvetlendirmek,ikincisi bir ülkeyi işgal etmenin yolu yakınında yığınak oluşturmak bu bir üs olur bir kukla hükümet olur yakın bir ülkeyi yanına çekmek olur eğer arada kara bağlantısı yoksa yöntem budur.O yüzden büyük ülkeler yanlarında kendi yanından olmayan ülkelere tahammül edemez cin-tayvan konusu budur mesela daha uçağı kaldirali beş dakika olmuş düşman kuvvetin radarindasin.

Amerika o yüzden hayvanı bir avantaja sahiptir çok daha az güçle anakarayi daha büyük güçlere karşı savunabilir.Ayrica kıta ekonomisidir kıta demek insanların dışarıdan bir alışverişe ihtiyaç duymadan kendini idame ettirmesi demek.Butun parayı donanmaya gomebilmek demektir ya da havaya.Mesela çin Rusya'ya karşı kara kuvveti güçlü olmak zorunda ama ABD 'ye karşı hava ve denizde güçlü olmak zorunda.

Abd için on bin tank yerine 5000 uçak çok daha efektif gelen okyanusu geçecek zaten.İngiltere de böyle avantajlıdır adadır çünkü.İkinci dünya savaşında donanmayla ikmal bağlantısını öle öle korumuş havadan da kendini savunmuştur kara bağlantısı olsa panzer şov izlerdik zaten izledik İngilizler Avrupa'dan anakaraya zor kaçtı.

Biz şimdi tabii bunların derdinde değiliz dertlerimiz Esad'ı devirme niyetiyle çıktığımız yollarda idlipte dört milyon Suriyeli beslemek.

Kanal İstanbul'la Trakya savunmasıni zorlaştırmak falan.

Artık dünyada toprak işgal edilmez kuralı bitti nükleerleri ateşlemek pek mümkün değil ısıra ısıra kopara kopara gidenler var Rusya gibi.

Bizim her konu gibi bu da allahlik mesela olası bir İstanbul depreminde ordu siyasi sebeplerden ötürü devreye giremedi darbeden söz etmiyorum bir toplumun askerle beraber bir felaketle mücadele etmesinden bahsediyorum.

İstanbul ve çevre illerinde tam bir kaos oluştu bütün ekonomi buraya bağlı ve bunun sonucunda tüm ekonomi cokse ki çöker.

Türkiye'nin halini bir düşünün.

Trakya mesela en savunmasız bölgemiz bütün sanayi orada çünkü yeterince hızlı gelirlerse bizim takviyemiz boğazlar olduğu için yetismeyebilir.

Bunun gibi bir sürü senaryo.

Aslında bu beklenen deprem ülkenin en büyük milli güvenlik sorunu kimse farkında değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B buradan bir taytlı geçti
5 gün (263 mesaj)
Bu kafayla elimizdekinden oluruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O Opus Diabolicum
5 gün (916 mesaj)
şu an fiyatlar çok yüksek. bu devirde balkan toprakları falan alınmaz...
T The Imp
5 gün (1824 mesaj)
Ülkede vatandaş sürünüyor, birileri hala fetih derdinde. Ulan millet aç AÇ.
C Candaroğulları
5 gün (122 mesaj)
Bir zamanlar Balkanlar Osmanlı'nın can damarı idi. Arnavutluk Kosova Makedonya Bosna buralar Türkiye'nin arka bahçesidir ama yeteri kadar sahip çıkmıyoruz.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Tanrıkut Mete HanO Omega Speedmaster
5 gün (1014 mesaj)
Balkan Devletlerinin bundan haberi var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


H hulkibey
5 gün (318 mesaj)
Konuyu tarih dersinde yeni islediniz galiba, yas kac?
U unforgiven1127
5 gün (1710 mesaj)
Ben gecen misiri aldim tavsiye ederim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


A asderty
5 gün (845 mesaj)
Şam'a kaç saatte gireriz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @por favor

P por favor
5 gün (6074 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: asderty

Şam'a kaç saatte gireriz?
1 saat 18 dk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R Roumiruez
5 gün (41 mesaj)
Ortaçağ zihniyeti hala. Toprak kapmaca.

Sen önce sahip olduğun toprakları adam gibi kullan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Celest
5 gün (612 mesaj)
savaşta kaybettiğin toprağı nasıl almayı planlıyorsun?
S SAY10
5 gün (1380 mesaj)
2023 de inşAllah.