Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
32
Cevap
1639
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Bakır kabloda bant genişliği 200 katına çıkabilir

S saidakkas Konu Sahibi
13 yıl (3672 mesaj)
Avustralya Melbourne'de bir doktora öğrencisi bant genişliğini, fiber optik kablo kullanmadan 200 kata kadar hızlandırmaya yarayan bir teknoloji geliştirdi.

DSL bandının ve mevcut telefon hatlarının potansiyelini kullanarak bu teknoloji interneti 250 megabit/saniyeye kadar yükseltecek, şu anki 1 ve 20 mpbs arasındaki tipik hızlarla kıyaslandığında.

Teknolojisi için patent başvurusu ABD ve Avustralya'da işlenmekte olan Dr John Papandriopoulos, dün Melbourne Üniversitesinin en büyük akademik ödüllerinden birini kazandı, "Doktorada mükemmellikte Başkan'ın ödülü"

Dr. Papandriopoulos "Telefon kablolaması icat edildiğinde yüksek hızda internet için tasarlanmamıştı." dedi, "Geçmişteki günlerde, ahizeyi kaldırdığınızda hat karışmasından komşunuzun konuşmasını duyabilirdiniz."

"Bu ses aramalarında artık olmazken, genişbant internette komşunuzun ve caddenizdeki herkesin internetinde oluyor."

Dr. Papandriopoulos'un tamamlaması bir yıl süren araştırması, veri indirirken karışmayı azaltan matematik modellemeyi kullanıyor.

Kaynak:
http://www.news.com.au/story/0,23599,22639169-421,00.html
S ssbrc
13 yıl (5053 mesaj)
hadi hayırlısı olsun bakalım
R Razor Buzz
13 yıl (577 mesaj)
hayırlı olsun
C ckm
13 yıl (2087 mesaj)
Eğer dsl gibi standart haline gelirse çok iyi olur ülkeler vdsl2 gibi teknolojilere geçmeden direkt buna geçerler.
M Midgardian
13 yıl (9573 mesaj)
Öğrenci adam bile bunları buluyor.diğerleri ne yapıyor çok merak ediyorum.okuyan adamın hali başka oluyor.okumayan da oturup boş boş işlerle ilgileniyor.
S Sumak
13 yıl (998 mesaj)
çabuk bir şekilde yayılırsa bu teknoloji tt yaşadı. Bütün kötü sözlerimizi yutmak zorunda bile kalabiliriz : )
S saidakkas Konu Sahibi
13 yıl (3672 mesaj)
Bu yeni modülasyon ve çoğullama yöntemi çok işe yarayabilir, artık bant genişliği, kablo yetersizliği değil, routerların, sunucuların işlem gücü kapasiteleri darboğaz olur. Organik veri depolama üzerinde de çalışmalar var, eğer başarılı olursa ve yaygınlaşırsa, bu teknoloji ile beraber kullanıldığı zaman, youtubedeki videolar belki zamanla HD kalitesinde olacak.
E emretemelkuran
13 yıl (726 mesaj)
...Ki Fiperoptikte bir "Türk cam ustasının icadı"...
O Oblomòv
13 yıl (2235 mesaj)
tam bizlik desenize ne gerenk var fibere falan
S saidakkas Konu Sahibi
13 yıl (3672 mesaj)
Tabi yine telekom yurtdışında birçok noktada PoP açmak zorunda. Fiberoptik hatlar arttırılmalı. Bu teknoloji sadece telekomun santralinden sizin evinize kadar geçerli. Ondan sonra internet omurgasına kalıyor. Yani oralarda da geliştirme olmalı...
K karmaşık
13 yıl (1625 mesaj)
Bunun hayata geçirilmesi uzun zaman alır.O süre içinde de fiber optik her yeri sarabilir.Konu birazda projenin iyi pazarlanmasına bağlı
B bykanca
13 yıl (2619 mesaj)
Hayırlı olsun bakalım
S saidakkas Konu Sahibi
13 yıl (3672 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: karmaşık

Bunun hayata geçirilmesi uzun zaman alır.O süre içinde de fiber optik her yeri sarabilir.Konu birazda projenin iyi pazarlanmasına bağlı


Patentlendiği takdirde, zannetmiyorum. Geriye sadece uyumlu cihaz üretmek gerekir, o da çok uzun vakit almaz. 2008 başında patentlenip IEEE tarafından standartları oluşturulsa, 1 sene sonraya yayılmaya başlar.
C coral sea
13 yıl (30 mesaj)
müthiş bir buluş gerçekten. kullanılan modelleme yöntemi dsl haricinde başka yerlerdede uygulanır muhtemelen. bu arada icadı yapan şahsın adı Dr John Papandriopoulos, soyadına bakılırsa yunan galiba.
P Prokizya
13 yıl (4358 mesaj)
Her tarafımız bakır kablouken bu iyi bir haber tabi kullanabilirsek.
N newsagent
13 yıl (835 mesaj)
hayırlısı diyelim hak ettiğimiz interneti kullanılım yeter
A aoguz
13 yıl (300 mesaj)
1996 yılında dergilerde 100 GB HD CDROM (şimdiki HD DVD değil) haberleri çıktığında da 100 GB HD cdrom'un önündeki en büyük engelin firmaların patent/pazarlama faaliyetlerini yenebilmesi olduğu, ama teknolojinin kabul edilmesi halinde DVD'nin 2 yıl ömrü olacağı söylenmişti. Geldiğimiz durumu biliyorsunuz hala bluray ile HD DVD kavgası bitmedi, iki gruba da yar olmadı gibi görünüyor. Umarım bu teknolojide de benzer olaylar yaşanmaz, ulaşmamız engellenmez.
C caneryilmazer
13 yıl (365 mesaj)
Bu teknoloji yaygınlaşana kadar fiberoptik de 500kat daha hızlı interneti bulurlar bakırında bir esprisi kalmaz.:D(Ciddiye almayın beni)
P PIERzig
13 yıl (1500 mesaj)
Eger böyle birşey olursa fiber optigin masrafindan kurtulunur amaaa bant genişligini sağlıyacak alet ne kadar mal olacak belli degil.Fikir güzel yinede fiber optikten daha pahalı olamaz heralde.Helal olsun arkdaşa be
K kerem
13 yıl (13631 mesaj)
Bizim ülkede yeraltında eskimiş bakır kablolar için geçerli degil. (oksitlenmiş, yamur yadığında su alıp kopan netler vs.)