Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
427
Tıklama
0
Öne Çıkarma
B sınıfı ehliyet sahibinin Tır/Çekici/Kamyon ehliyeti alması

R realistspary Konu Sahibi
4 yıl (995 mesaj)
Merhaba 10 yıldır trafikteyim. Düzenkli araç kullanıyorum. Sakin araç kullanıyorum radar cezam dahi hiç olmadı. Açıkçası ileri yaşlarımda Kamyon/Tır/Çekici sürme, hatta bu işi profesyonel yapma niyetindeyim.

Çevremde kime sorsam farklı bir şey söylüyor. İnternette de güncel bilgi bulmakta zorlanıyorum.

Şimdi merak ettiğim şu ; hangi sınıf ehliyet almalıyım? Kimisi D diyor, kimi önce C sonra CE. Hatta E almalısın diyen de var.

2. Olarak şunu merak ediyorum, renk körüyüm bu işi profesyonel olarak yapmamda bir sorun olur mu bu ?

3. ve son sorum şu, 10 yıllık B sınıfı araç kullanıcısı olarak zorlanır mıyım bu tip araçları kullanmayı öğrenme hususunda?

Teşekkürler...
G goodorevil
4 yıl (15076 mesaj)
Renk körlüğü konusu lens ile çözülüyor. Bu tür araçlarda görüş alanı ve manevra binek arabadan rahattır. Tabii TIR'dan bahsetmiyorum ama otobüs ve kamyonla manevra çok dar alanlara girmiyorsanız zor değildir. Hatta Euro Truck Simulator gibi bir yapımda bol bol pratik yapılıp aşinalık kazanılabilir. Esas olan bu tür araçları durdurmanın zorluğu. Alışmanız gereken esas konu bu. Fren kullanım sıklığı ve miktarı, el ile fren yapmaya alışmak (retarder) gibi hususlar var.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Ryzen1200
4 yıl (1417 mesaj)
Tır ehliyetine sahip kişiler; hafriyat, nakliye ve çekici tipli vasıtaları kullanabilmektedirler. Eskiden D sınıfı ile adlandırılan bu ehliyet, yeni sisteme göre CE sınıfı olarak değiştirilmiştir.Tır ehliyeti alabilmek için önce, 21 yaşını doldurmuş ve B sınıfı ehliyete ardından da C sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Bu aşamaları geçen kişilerin CE yani Tır ehliyeti alma hakkına sahip olabilmektedirler. Eskiden olduğu gibi hiç sürücü belgesi olmayan kişiye kayıt olduğu zaman ilk etapta tır ehliyeti verme dönemi kalktı. Tır ehliyeti alabilmek için gerekli belgeler ise; üzerinde T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, biyometrik özelliklere sahip 10 adet fotoğraf, e-devlet sistemi üzerinden edinebileceğiniz sabıka kaydı belgesi, diploma veya öğrenciliğin devam ettiği durumlarda öğrenci belgesi, CE sınıfı sürücü belgesi almayı sağlayacak sağlık raporu veren devlet kurumlarından alınmış belge. 2017 yılında da 2016 yılında yapılan değişiklikler sınav adetleri dışında aynı devam etmektedir. Bu yüzden 2016 yılında yapılan ve hala günümüzde devam etmekte olan güncellemelere göz atmak gerekmektedir. Yeni sisteme göre, bazı ehliyet sınıfları için yaş sınırı ve tecrübe şartı getirilmiştir. İçlerinde yapılan en önemli güncelleme ise ‘ek yük’ ile ilgili olanıdır. Römorklara göre ehliyet sınıfları değiştirilmiştir. Yeni sisteme göre çok daha fazla ehliyet çeşidinin olması bu yüzdendir. C sınıfı ehliyette kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Bunlar; C1, C1E, C ve CE olmak üzere dört tanedir. En kapsamlısı CE sınıfıdır. Bu da C sınıfı ehliyet ile kullanılan vasıtalara eklenen ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik vasıtaları kullanmak isteyenlere verilmektedir. Tır ehliyeti olan kişiler, M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Kurslarca yapılan eğitimleri kaçırmadan özenle takip edilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Günümüzde kullanımı en zor araçlar arasında yer almaktadır.Tır ehliyetine sahip olmadan, tır kullanımına ise önce para daha sonra hapis cezası uygulanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ehliyet sınavında başarı gösteren kişiler, tır ehliyetine sahip olabilmektedirler.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R realistspary Konu Sahibi
4 yıl (995 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: başaran

Tır ehliyetine sahip kişiler; hafriyat, nakliye ve çekici tipli vasıtaları kullanabilmektedirler. Eskiden D sınıfı ile adlandırılan bu ehliyet, yeni sisteme göre CE sınıfı olarak değiştirilmiştir.Tır ehliyeti alabilmek için önce, 21 yaşını doldurmuş ve B sınıfı ehliyete ardından da C sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Bu aşamaları geçen kişilerin CE yani Tır ehliyeti alma hakkına sahip olabilmektedirler. Eskiden olduğu gibi hiç sürücü belgesi olmayan kişiye kayıt olduğu zaman ilk etapta tır ehliyeti verme dönemi kalktı. Tır ehliyeti alabilmek için gerekli belgeler ise; üzerinde T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, biyometrik özelliklere sahip 10 adet fotoğraf, e-devlet sistemi üzerinden edinebileceğiniz sabıka kaydı belgesi, diploma veya öğrenciliğin devam ettiği durumlarda öğrenci belgesi, CE sınıfı sürücü belgesi almayı sağlayacak sağlık raporu veren devlet kurumlarından alınmış belge. 2017 yılında da 2016 yılında yapılan değişiklikler sınav adetleri dışında aynı devam etmektedir. Bu yüzden 2016 yılında yapılan ve hala günümüzde devam etmekte olan güncellemelere göz atmak gerekmektedir. Yeni sisteme göre, bazı ehliyet sınıfları için yaş sınırı ve tecrübe şartı getirilmiştir. İçlerinde yapılan en önemli güncelleme ise ‘ek yük’ ile ilgili olanıdır. Römorklara göre ehliyet sınıfları değiştirilmiştir. Yeni sisteme göre çok daha fazla ehliyet çeşidinin olması bu yüzdendir. C sınıfı ehliyette kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Bunlar; C1, C1E, C ve CE olmak üzere dört tanedir. En kapsamlısı CE sınıfıdır. Bu da C sınıfı ehliyet ile kullanılan vasıtalara eklenen ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik vasıtaları kullanmak isteyenlere verilmektedir. Tır ehliyeti olan kişiler, M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Kurslarca yapılan eğitimleri kaçırmadan özenle takip edilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Günümüzde kullanımı en zor araçlar arasında yer almaktadır.Tır ehliyetine sahip olmadan, tır kullanımına ise önce para daha sonra hapis cezası uygulanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ehliyet sınavında başarı gösteren kişiler, tır ehliyetine sahip olabilmektedirler.

Teşekkürler. Bu güncel son şekli mi peki hocam? Renk körlüğü ile ilgili bir şey yazmıyor her hangi bir sorun yaratır mı sizce profesyonel olarak bu işi yaparken?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

R realistspary Konu Sahibi
4 yıl (995 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Renk körlüğü konusu lens ile çözülüyor. Bu tür araçlarda görüş alanı ve manevra binek arabadan rahattır. Tabii TIR'dan bahsetmiyorum ama otobüs ve kamyonla manevra çok dar alanlara girmiyorsanız zor değildir. Hatta Euro Truck Simulator gibi bir yapımda bol bol pratik yapılıp aşinalık kazanılabilir. Esas olan bu tür araçları durdurmanın zorluğu. Alışmanız gereken esas konu bu. Fren kullanım sıklığı ve miktarı, el ile fren yapmaya alışmak (retarder) gibi hususlar var.

Teşekkür ederim.

Renk körlüğü rapor alırken sorun olmaz mı peki sizce? Sonuçta profesyonel olarak bu işi yapmak istiyorum.

Simulatör önerisi için de teşekkür ederim. Açıkçası aklıma gelmemişti böyle bir şey.
R Ryzen1200
4 yıl (1417 mesaj)
Evet son güncel sistem bu, diger sorun hakkinda net bir bilgim yok ama ehliyet alırken problem olacağını sanmam.Ancak mesleki yeterlilik belgelerini alırken problem olabilir belki o yüzden bu yola çıkmadan önce iyi araştırmak lazım.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @realistspary
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.