Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
226
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ayıplı mal / tüketici hakları

P prince1907 Konu Sahibi
6 yıl (812 mesaj)
arkadaşlar iki gün önce çarşıya çıktım. bayramda sağa sola giyerim bir de malum yaz mevsimindeyiz diye yazlık ayakkabı aldım. kurumsal bi firma diyebiliriz il içinde 4-5 mağazası var (konya - doğan çanta). avm içindeki bir mağazasından alış veriş yaptım. önünden geçerken camekandaki bir ayakkabıyı gördüm ve %50 indirim vardı. ama etrafındaki her üründe %50 yoktu. bazı ürünlerde %30 bazısında %20 vs.

neyse ayakkabıyı denedim ve beğendim. benle ilgilenen görevliye ''ayakkabıda çok fazla dikiş var, yürürken ayakkabının hareketlerinden dolayı herhangi bir gevşeme, kopma vs olursa garantiye alıyor musunuz?'' dedim. o da ''evet. ayakkabılar ithal ama garanti vs. işlemlerle firma olarak biz ilgileniyoruz'' dedi. tamam dedim ödemeyi yaptım. fakat kasa yüksek olduğu için adam aşağıda ne yapıyor bilemiyorum. kartı verdim ödemeyi aldı işte. iftara az bi vakit kalmıştı ben de faturayı aldım cebe koydum ve direkt olarak eve gittim vakit kaybetmeden. sonra ayağım az alışsın diye evde giyerek biraz dolaştım. fakat zamanla sağ ayağımın altında ufak boşluk gibi birey hissetmeye başladım. ayakkabının içindeki altlığını çıkartıp baktığımda delik olduğunu gördüm. yani ürünün kusurlu olduğunu eve gelince keşfettim. neyse değiştireyim diye faturayı aldım bi baktım, adam üstüne ''kampanyalı outlet ürünlerde iade, değişim ve garanti uygulaması yoktur'' diye kaşe basmış. zaten 1 saniyelik iş kaşe basmak ki görmedim ben onu kaşeyi basarken. zira adam da ödemesi alınmış fatura üstüne basıyor bu kaşeyi. kaşla göz arası halletmiş anlayacağınız. bayramın ilk gün olması sebebiyle bugün mağazaya gidemedim. hafta sonu gideceğim. pazartesi günü de iş başı olunca kaymakamlığa tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. esnafları anlatmaya gerek var mı? gittiğimde muhtemelen kem küm edecekler. ama ben yasal olarak gene de şikayet edeceğim. mevzu şu;

1- görevliye garanti var mı dedim. evet var dedi. görevlinin müşteriye garanti var demesi hukuken geçerli mi? ki muhtemelen biz sizi uyardık diyecekler.
2- kaşelenmiş faturanın aslı bende. ve üzerinde imza yok. ayrıca imza attığım başka belge de yok. bu yine de benim kaşeyi kabul ettiğim anlamına geliyor mu?
3- mağazada camekandaki bir ürünü beğendim. outlet olsa bile mağazada öyle bir reyon, uyarı, etiket vs yok. o kadar ürün arasından hangisi outlet ben nasıl bileceğim? bu müşteriyi kandırmak değil midir?
4- mağaza görevlileri outlet ürünler hakkındaki bu iade ve garanti mevzusunu açıklamadı.
5- müşteriden habersiz, müşteriye verilecek faturaya herhangi bir kaşe basmak hukuken geçerli mi? veya bu kaşeyi basabilmek için firma izin alabiliyor mu? zira hangi kullanıcı körü körüne bu şartları kabul eder ki? bir de kendilerine sakladıkları fatura nüshasında o malum kaşe var mı bilmiyorum.
6- faturanın alt kısmında okunaklı bir şekilde ''değişim işlemleri için bu belge ile geliniz'' yazıyor. peki adamın bastığı kaşe bu yazıyı etkisiz kılar mı? çünkü faturanın arkasında da ''topuk kırılmaları garanti kapsamındadır'' diyor. yani outlet ürün alan bir bayanın topuğu kırıldı ama kaşe var diye parası çöpe mi gidecek?
7- kaymakamlık bünyesinde bulunan tüketici hakem komisyonuna danışırsam bir sonuç alır mıyım?

gene de belirteyim, yarın mağazaya gidip durumu anlatacağım. ama malumunuzdur, ürünü sattık, bitti gitti, o iş geçti minvalinde hareketler pek şaşırtıcı olmayacaktır.

konuyla ilgili olarak 6502 sayılı kanunu okudum ama benzer olaylar yaşayanlar var ise yardımlarını ve önerilerini bekliyorum.
W Wheatley
6 yıl (2855 mesaj)
Hakem heyetine git.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P prince1907 Konu Sahibi
6 yıl (812 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Wheatley

Hakem heyetine git.

hakem heyeti ne kadar sürede cevaplar bir bilginiz var mı peki? itharname ve fatura kopyası ile dilekçenin teslim edilmesini istiyor. kaymakamlık sitesinde böyle yazıyor. bununla ilgili azami bir süre var mı yasa olarak?
P pnömokok bakterisi
6 yıl (13 mesaj)
git soğuk bir maden suyu iç meyveli olsun< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P prince1907 Konu Sahibi
6 yıl (812 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: pnömokok bakterisi

git soğuk bir maden suyu iç meyveli olsun

ayakkabıyı değiştirdim ben. sen içebilirsin istersen.
P pnömokok bakterisi
6 yıl (13 mesaj)
ne ara değişir din hani kapalıydı< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.