Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
15
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Ay'a Neden Bir Daha Çıkılmıyor?

D DeStorm Konu Sahibi
3 yıl (67 mesaj)
50 sene önce Ay'a çıkılmış (sözde). Neden şimdi bir daha çıkılmıyor? Ben Ay'a çıkıldığını düşünmüyorum da ayrıca. 60'ların teknolojisiyle Ay gibi bir yere sorunsuz gidip, sorunsuz tekrar geri gelmek pek akıl karı gibi değil. 50 sene geçmesine rağmen Ay'a hiçbir zaman çıkılmadığı hakkında çeşitli komplo teorileri ve iddialar mevcut. Bunu çürütmek için Ay'a şimdi tekrar çıkılsa olmaz mı?

Şimdi herkes diyor ki Ay'da hiçbir şey yok o yüzden yeniden çıkılmıyor, yok çok masraflı yok bilmem ne. Her şeye para bulan dünya buna mı bulamıyor? Eskiden ekonomi ve teknoloji daha kötüydü ayrıca. Madem çıkılabiliyor bir daha çıkın sosyal medyada canlı izletin.
K Kütahyalı 77
3 yıl (2207 mesaj)
Aya çıkılması niye sizin için bu kadar önemli ?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


S Sirkadyen
3 yıl (7321 mesaj)
Sosyal medyada millet canlı izlesin diye mi milyar dolarlar boşa akıtılsın ?
F Fast Rise
3 yıl (89 mesaj)
https://www.youtube.com/watch?v=31xYUbF3V2M&app=desktop

Tamamını izlemeni tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fast Rise -- 21 Temmuz 2019; 22:14:58 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G General Tao
3 yıl (1256 mesaj)
Zamanında merak edip araştırmıştım. Sorun surda: Aya çıkmak çok zahmetli. O zamanlar soğuk savaş olduğu için bir sürü paradan fedakarlık edildi. Yani çıksa çıkar ama zararına olur. Üstelik zaten robotlar hallediyor. Tamamen boşa israf. Üstelik Amerika gibi bir ülke kendisini geri düşürmek hiç istemez.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G Guest-ED6D34AAB
2 yıl (337 mesaj)
Artın aydan daha büyük hedefleri var, o da Mars'a çıkmak, gelecekte de Neptün'e Uranüs'e çıkmak isteyecekler. Bunun sonu yok.
E erkut17500
2 yıl (1140 mesaj)
Şu tarz mantıksız konuları görünce aklıma bu karikatür geliyor...

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T The souls migration
2 yıl (4643 mesaj)
benim yazmak istediğime de kapak olacak bir karikatür, iyi denk geldi.

ay'a gitmekten daha önemli bir konu var, genom projesi. hemen bir yorumu alıntılayalım:

"“AYA GİTMEKTEN DAHA ÖNEMLİ”
Sanger’in araştırmalarına 210 milyon sterlin tutarında katkıda bulunan Wellcome Vakfı Başkanı Dr. Michael Dexter, “İnsanın gen haritasını çözmek, insanın aya ilk kez ayak basmasıyla karşılaştırılıyordu. Ama ben inanıyorum ki, bu aya gitmekten de önemli bir gelişmedir” dedi. Bulguların sadece aya ilk kez ayak basılması değil, tekerleğin icadından da önemli olduğuna işaret eden Dexter, “Çünkü bu, insanlık var oldukça önemini koruyacak ve kullanılabilecek bir bilgidir” diye konuştu.

genom projesi ile yapılmak istenen şey konusuna bizden de bir yorum var. "genom projesi ile artık cinsiyet eşitliği projeleri var. nötr insan, iki kadın birbiriyle evlenirse aile, iki erkek evlenirse yine aile, çocuklar da benden.."


bu karikatür de cuk oturmuş, dayısına yürüyor. ay'ın pabucu dama atılmış..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 7 Eylül 2019; 9:15:27 >


Bu mesajda bahsedilenler: @erkut17500

S sorunluadam999
4 ay (234 mesaj)
Bidaha bidaha çıkmaya ne gerek var? Onca yol masraf falan.
N Nat Alianovna
4 ay (1632 mesaj)
quote:

 sene geçmesine rağmen Ay'a hiçbir zaman çıkılmadığı hakkında çeşitli komplo teorileri ve iddialar mevcut. Bunu çürütmek için Ay'a şimdi tekrar çıkılsa olmaz mı?


Bir daha komplo teorisi uydururlar. İnanmak istemeyeni hiçbir şeye inandırmak mümkün değil. Komplo teorisyenlerini belki inandırırız diye uzay boşluğunda insan hayatını gereksiz riske sokan bir yolculuğa milyonlar akıtmaya sonuçta gerek yok. Belki günün birinde Çin deneysel ve gösteriş amaçlı olarak (ya da Soğuk Savaş'ta uzayda yapmadığı tek iş herhalde Ay'a insan indirmek olan Rusya) eski Apollo Projelerine meydan okurcasına Ay'a yakın gelecekte insan indirir ama Çin bile bunu tercih etmiyor. Ay, Mars gibi gök cisimlerine sonda ve araştırma robotu indirmek şu anki uzay programlamacılarına daha ucuz, daha etkili, daha bilimsel geliyor. Bu Sovyetlerin de uzay yarışında kendi Ay Programları'nda insan taşıma odaklı Amerikan Apollo Programları'nındakinin aksine tercih ettikleri stratejiydi. Sovyetler insan yerine robot kullandılar (Luna Programı). NASA da aynı stratejiyi diğer gök cisimleriyle ilgili olarak benimsedi. Bu diğer gök cisimlerine yolculuk ve araştırmalarda hakim trend oldu.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @DeStorm

F Fade to Black
4 ay (1415 mesaj)
Konuşan kişi münih üniversitesi matematik bölümü mezunu ve yüksek lisansını roket bilimi üzerine yapmış ve aya gidilemiyeceğini söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=o1Q1Zzju4BU&feature=youtu.be
G Guest-94E0EF87A
3 ay (486 mesaj)
Ay'a tekrar çıksalar da ne zaman çıkarlar bilinmez.
Y y9t
3 ay (990 mesaj)
Aya çıkmak bir Soğuk Savaş motifiydi. Dünya'yı iki kutuba bölüp kendi kutuplarına hükmeden ABD ve SSCB uzun süre küresel düzeyde bir yarış ve soğuk savaş halinde kaldı. Bu yarış nükleer silahlanmaydı, bu yarış daha büyük ekonomi yaratmaktı, bu yarış daha büyük ordu kurmaktı, bu yarış daha güçlü müttefikler edinmekti, bu yarış daha çok alana hakim olmaktı.

Fakat aynı zamanda bu yarış günümüzden bakınca çok "çocukça" motiflerle de devam ediyordu. Uzay yarışı bunların en belirgini. Çocukça diyerek başarıları ve gelişmeleri küçümsemiyorum fakat buradaki hayalperestlik ve bazı durumlara aşırı anlam yüklenmesi beni şaşırtıyor. Uzay hakimiyeti kurmanın en net göstergesi bu döneme göre Dünya dışı bir yere insan gönderip oraya bayrak çekmek oluyor. Dolayısıyla iki ülke amansızca rekabet etti. Uzaya ilk kozmonotu SSCB göndererek rakibinin önüne geçti. Bunu gölgede bırakmak için tek yol vardı. Dünya'ya en yakın ve üzerine bayrak dikebilecek şey Ay'a gitmek. ABD Ay'a gidip bayrak dikerek rakibini mağlup etti. Olay aslında bu denli çocukça rekabeti içeriyor.

Uzay yarışında hiç yoktan bilgisayar teknolojisi çok daha gelişmiştir, uzayla haşır neşir oluşumuz bu dönemde başlamıştır, her yönden büyük bir atılımdır. Fakat aslında bu başarı yarışmak için değil de merak içerisinde işlerini yapan bilim adamlarına ait. Oysa ortaya çıkıp zafer gösterisi yapanlar bak benim roketim seninkinden daha büyük havasında gezen siyasetçiler ve bürokratlar oldu. Bana hep ironik gelir.

Ay'a bir daha çıkılmama sebebi de budur. Ay'a çıkmak dürüst olmak gerekirse tek başına çok bir şey değildir. Soğuk Savaş etkisiyle dünyanın büyük abileri herkese kaslarını göstermek istediler. Artık Ay'a çıkıldı, gereken kas gösterisi yapıldı. Artık paradan konuşma zamanı. Artık uzaydan para kazanmayı mümkün kılacak şeylere para harcanıyor. Ay'a bayrak çekmek karın doyurmuyor Fakat Ay'a turist götürmenin hesabı hala yapılıyor.
A akbey617
2 ay (170 mesaj)
İşte bizim tartışma kültürümüz:Karşı tarafın fikrini doğru bulmayan, direkt onu cahil ilan ediyor. Zamanında çok araştırdığım bir konu, hatta buraya atılan tüm videoları da izlemişim eskiden. Herkesin fikri kendi kalsın iyisi mi, fikir belirtmeyi gereksiz buluyorum böyle bir ortamda.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T The souls migration
2 ay (4643 mesaj)
çıkmak değil, amaç dünyadan kaçmak. yalnız ben de iyi yazmışım nötr insan olayını. ay'ın kalkanı yok. kalkanı olsaydı doksan kere üstüne kamp kurmuşlar, birbirlerine ziyaret yapıyor olurlardı.

kıyamete hazırlık var yani. bir kesim, hiç kimsenin aklından bile geçirmediği bir anda, umulmadık bir yerden vuku bulacak çarpışmaya istinaden kendisini mars'a atmaya yönelik hazırlık yapmaya çalışıyor. kim bilir, bir bakmışsın sen mars'a gitmişsin ama mars da sana gelmiş.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.