Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
119
Cevap
6298
Tıklama
1
Öne Çıkarma
ASUS VP239H IPS Monitör İncelemesi + Detaylar, İpuçları(TR'de İlk ve Tek)

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Türkiye'deki İlk ve Tek ASUS VP239H IPS Monitör İncelemesi + Kullanıcılar Kulübüne Hoşgeldiniz !

< Resime gitmek için tıklayın >


Arkadaşlar uzun süredir düşündüğüm özellikleri bulduğum I2481FXH modelinde panel sorunu yaşadığım için iade ettim aldığım yerde stok olmayınca benzer özellikler bu monitörü buldum ve beklemekten yorulduğum için siparişini verdim bakalım incelemenin

devamında iyi mi yaptım kötü mü yaptım anlayacağız :)

Monitör çok yeni olduğu için nette adına görsel bulmak bile zor oldu o yüzden biraz eksik olabilir artık monitör yaygınlaştıkça bende konuyu güncelleyeceğim.

Bu Monitörü Kimler Almalı ?

Günlük kullanıma ideal olsun, renkleri güzel olsun, yer kaplamasın, göze hoş gelsin, genel anlamda sorun olmasın ve uğraştırmasın, direkt takayım kullanayım diyorsanız aradığınızı buldunuz, hem ev hem ofis için gayet ideal bir ürün.

Genellikle saniyelik hareketlerin önemli olduğu Online oyunlar oynuyorsanız bu monitörü almayın, 144hz 1ms bir monitör alın.

Bu Monitör Bize Neler Sunuyor ?

Orta derecede incelik, sallanmayan ayak, sağlam duruş, kaliteli renkler, geniş görüş açısı...

Monitörün Resimleri

Yenileri bulunduğunda sürekli güncellenecektir.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Görüşlerim ;

Bu Monitör VX239H(2013), VC239H(2015) diye giden serinin son üyesi sanırım gerekli feedbackler alınarak daha düzeltiliyor ve geliştiriliyor, resmi çıkışı 11.01.2016 dünya çapında dağıtımı anca yapılıyor.

Görünüşü fena değil, çok klas değil çok kalas ta değil :) orta şekerli, çerçevesi ve genel olarak malzemesi sert plastikten yapılmış, biraz kaba gözüküyor.

VGA, DVI, HDMI, 3.5mm Jack girişi mevcut DP hariç her bağlantıya sahip bu konuda başarılı ki zaten DP'ye oyuncu monitörlerinde gerek var burada yok.


< Resime gitmek için tıklayın >


23" olan monitörün reklamlarında ve netteki görsellerinde 0.9mm çerçeve kalınlığından bahsediyor geri kalanını full ekran olarak gösteriyor işte buna sakın kanmayın o şekilde gelmiyor monitör, bende sadece o incecik çerçeve bekledim ama maalesef sağ, üst, sol tarafta 0.9cm bir siyahlık mevcut, totalde 1cm kadar bir kalınlık oluyor netteki görsellerden incecik hayali kurunca bu biraz can sıkıyor, ben sizi şimdiden uyarıyorum Kullanıcı Resimlerinde tam hali olacak, bakarsınız.

Bu durum monitörü haliyle biraz daha küçültüyor ve artık gözünüze biraz ufak gelmeye başlıyor şahsi görüşüm bu monitör 23 yerine 24 inch olmalıydı.

Kafama çok takıldığı için araştırdım ve Asus'un çoğu monitöründe bu olay varmış youtube'tan incelemelere bakarsanız panelin içindeki o siyahlıklar hep var ama reklamlarında onu hiç göstermiyor :)


< Resime gitmek için tıklayın >


ASUS yazısının altındaki 4 tane delik VESA bağlantısı için gerekli.


< Resime gitmek için tıklayın >


Ben bu GamePlus özelliklerini pek kullanmam ama extra olsun kenarda dursun. :)


< Resime gitmek için tıklayın >


Çok yeni olduğu için nette panel bilgisine ulaşamadım ama IPS bir panele sahip, model bilinmiyor henüz.

Renkleri beğendim, Asus bu konuda AOC markasına göre daha iyi kutudan çıkarıp direkt kullanmaya başlasanız rahatsız etmez, tabi hafif ince ayarla çok daha muazzam oluyor onu yapmak ta gene çok basit yani istediğiniz ayarlara ulaşmak 2 dk ve tam ayarını bulunca gerçekten tamam artık bunu gönül rahatlığıyla kullanabilirim diyorsunuz bende bu konuda memnun kaldığımı söyleyebilirim ve rahatlıkla önerebilirim.

< Resime gitmek için tıklayın >


IPS bir monitör için 80M:1 gayet güzel değer.


< Resime gitmek için tıklayın >


Flicker Free göz sağlığı ve buna bağlı baş ağrıları için çok önemli bir özellik, artık monitör alırken sadece teknik özelliklerine değil bunun gibi gözümüz için geliştirilen çözümleri de mutlaka arayın.


< Resime gitmek için tıklayın >


Quickfit özelliği Yazıcılarını çok sık kullanan Ofis kullanıcıları için ideal.


Monitörün ayağı resimlerde ufak gibi gözüküyor ve hiç güven vermiyor, kesin sallanır bu diyorsunuz ama beni en çok yanıltan kısım burası oldu, tabağı üç delikli girişe sahip çok sağlam bir şekilde monte oluyor ve güven veriyor. Mekanik klavye kullanıyorum haliyle tuşlara darbeli vuruyorum bu durumda bile sallanmıyor, hani sallanması için zorladığımda ise öyle lambır lumbur değil normal bir şekilde sallanıyor, ayağın bunda etkisi büyük gerçekten o Asus'un eski serilerindeki zangır zangır titreme şikayetlerine çözüm gelmiş.

Beni şaşırtan bir özelliği de Hoparlörleri oldu, gayet normal ve yüksek bir ses veriyor, çok iyi demiyorum laflarım iyi anlaşılsın normal diyorum ama kesinlikle dinlenilmeyecek şekilde dandik ve az değil oldu ya hoparlörsüz kaldınız veya arızalandı, günü kurtarır derecede hoparlörlere sahip, güzel bir artı bu.

< Resime gitmek için tıklayın >

Monitörün tuşları ne güzel ne kötü fena değil, alıştığımızın aksine sabit bir şekilde listelenmiyor yani Power, Menü, ileri, geri diye tuşlarda bir ibare yok rastgele bir tuşa basıyorsunuz açılan menü tuşların üstüne konumlanıyor ve güncel menüye göre basacağınız tuş açılan sayfada beliriyor, bazılarınız beğenebilir bazılarınız beğenmeyebilir bence gene fena değil. Menülerde gezinme ise kolay, yormuyor çok ta karışık değil zaten.


Düşük Mavi Işık

Bana göre bu biraz aldatmaca gibi Level 0,1,2,3,4 olmak üzere 5 tane derecesi var ama 1 yaptığınızda bile görüntü pek kullanılır olmuyor ekran Sıcak tonlara kayıyor, ben kullanmadım mesela o yüzden benim için boş bir şey oldu.


Vivid Pixel

Reklamını yaptığı bu özellikte 4 derece ama sadece ilk dereceye aldığımda bile gene ekrandaki yazılar pürüzlü hale geldi, bana göre bu iki özellik tamamen balon gene de fazla olsun az olmasın mantığıyla kenarda dursun kullanacak olanlara faydası olur.


Built-in TV Tuner

Serinin önceki modellerinin aksine Monitörde bu özellikte mevcut sanırım TV için kullanacakların işine yarayacak bir şey, netten baktım görüntü sinyalini dönüştürürken bazı zamanlarda extra dönüştürücü gerekiyormuş bu monitör bunu ortadan kaldırıyor.


Film - Dizi Performansı

Çoğumuz filmi açıp karşı koltuğa uzanırız ve yatarak izleriz bu gibi durumlarda çoğunlukla monitöre göre biz biraz aşağıda oluruz eğer TN panel bir monitörde filmi izliyorsak çok bariz şekilde görüş kaybı yaşarız hatta öyle ki sahne heyecanlı ve karanlıksa yerimizden

kalkıp gidip bakarız olayı görmek için işte bütün bunlar için IPS müthiş bir çözüm, aynı durumları yaşayan birisi olarak faydasını burada çok net gördüm. Resmen : "İşte budur !" diyeceksiniz, yatağınıza yattığınızda görüntünün aynı kalması çok hoşunuza gidecek :)
IPS olayının da biraz farkı var mı yok mu emin değilim ama görüntü biraz daha kaliteli geldi gözüme, özellikle 720p bir film açınca dedim ki film izlemek şimdi çok daha güzel çünkü renkler TN panele göre daha doğru ve canlı ! Hareketli sahnelerde gölgelenme veya yırtılma gibi herhangi bir sorun yok endişe etmeyin.

Sonuç olarak film izleme kalitem çok ciddi oranda arttı hatta bu monitörün en büyük artılarından birisi bu oldu bana, sizde benim gibi uzaktan, yatarak, karanlıkta film izlemeyi seviyorsanız IPS monitörler bunun için en iyi çözüm.


Oyunlardaki Performansı Tepki Süresi

IPS monitörde oyun oynanmaz gibi saçma bir görüş artık pek kalmadı ama gene aklında şüphe olan varsa yazayım IPS panelin görüş açısı ve renk doğruluğuna alışan bir insan bir daha çok zor TN panel kullanır oyunlarda da belirgin bir problemi olmadığı için(4ms-5ms olacak) monitör dünyasında artık IPS, PLS, VA paneller daha popüler ve değerli, profesyonel oyuncular zaten 144Hz 1ms alsın.

Oynanılan oyunlar ; Batman Arkham Knight, GTA 5, Far Cry Serileri, Shadow of Mordor, Mafia 3, Witcher 3, Rise of Tomb Raider, Watch Dogs 2 bunları yazmak bile gereksiz ama gene de belki birilerinin aklında şüphe falan vardır kısacası gecikme tarzında bir sorun yok aksine yüksek renk doygunluğu ile oyunun keyfine varıyorsunuz.

Kullanıcı ResimleriDriver

Herhangi bir driver dosyasına ulaşamadım, Nvidia Control Panel'de Ancor Communications diye görünüyor cihaz.


Optimum Ayarlar

Asus'u bu konuda sevdim, AOC'ya göre ayarları çok daha basit ve hemen günlük kullanıma ideal hale geliyor hatta çoğu kişi için kutudan çıktığı andan itibaren bile kullanılabilir ama benim gibi hep daha fazlasını arayanlar için gene ufak ayarlarım var :)

Scenery Mode

Brightness : 80
Contrast : 85
Saturation : 45
Color Temp : Normal
Skin Tone : Natural

Sharpness : 30
Aspect : Full
VividPixel : 25
ASCR : ON

Panel değişikliği olmadığından VX239H, VC239H modellerinde de aynı ayarları kullanabilirsiniz.

+74Hz OC ederseniz bu monitörden alacağınızın en iyisini alırsınız.

Yaptığınız ayarlar alttaki testleri geçmesi lazım yoksa siz olmayan yanlış renkleri görürsünüz.

http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php

Bu linke tıkladığınızda karşınıza çıkan renk skalasının hepsini ayrı ayrı görmeniz gerekiyor, dört beş tane kutucuğu aynı renk görüyorsanız kontrast ayarlarınızda bir yanlışlık vardır.

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

Bu linke tıkladığınızda karşınıza çıkan siyah kutuların hepsini ayrı ayrı görmelisiniz, dört beş tane kutucuğu aynı renkte görüyorsanız siyah renk ayarınız yanlıştır.


74 Hz Overclock Anlatımı (Nvidia için)

Nvidia Denetim Masası >> Çözünürlük Değiştirme >> Özelleştir >> Ekranın görüntülemeyeceği çözünürlüklere izin ver >> Özel Çözünürlük oluştur >> Yenileme Hızı "74" girip Test'e basıyoruz eğer ekranda "Out of Range" yazısı çıkıyorsa Enter'a basın ve bu işlemi

devam ettirmeyin >> sorunsuz olduysa ekran gidip gelecek ve size kaydedilsin mi diye soracak "Evet" diyeceksiniz >> Özel 1920x1080, ilerleyen Yenileme Hızı 74Hz olanı seçip "Uygula" deyiniz ve hazır.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bunun bana faydası ne ?

Birincisi yapar yapmaz zaten ne kadar daha canlı hale geldiğini göreceksiniz.

İkincisi oyunlarda 60Hz=60Fps olan limitiniz artık 74Hz=74Fps'ye çıkmış bulunmaktadır.

Teknik Özellikler

3 Yıl Garanti
Panel boyutu 23"
Ekran Oranı 16:9
Tepki Süresi 5ms (GTGσ)
Çözünürlük 1920x1080
Kontrast 80000000:1
Parlaklık 250 cd/m²
Renkler 16.7M
Görüş Açısı 178°(H)/178°(V)
Flicker Free Var
Girişler VGA, DVI, HDMI
Kulaklık girişi Var
Hoparlörler 1.5W x 2 Stereo RMS
HDCP Var
Aktif Tüketim 22W
Bekleme Modu <0.5W
VESA Bağlantısı 100x100mm
Ağırlık (kg) 3.5
Fiziksel (W×H×D) 533.2x387.11x204.42mm (Tabaklı)
Fiziksel (W×H×D) 533.2x322.11x54.83mm (Tabaksız)
Yönetmelik Onayı Energy Star®, BSMI, CB, CCC, CE, CEL level , CU, EPEAT (Silver) by region , ErP, FCC, J-MOSS, PSB, RoHS, TCO6.0, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, TUV Flicker-free , TUV Low Blue Light

VX239H'dan farklı olarak yeni alınan Onaylar :
EPEAT (Silver) by region , J-MOSS, PSB, TCO6.0, MEPS, RCM, TUV Flicker-free , TUV Low Blue Light

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 13 Nisan 2017; 12:21:3 >


M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Lazım olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 2 Ağustos 2016; 1:45:39 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F furkanxtr
5 yıl (985 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

Kullanıcılar Kulübü

1)
2)
3)
4)
5)
6)


Tesekkürler.

Monitor alacaklara önceki aoc yimi önerirsin yoksa bunumu? IPS panelli olmak şartıyla başka bir önerin varmı yoksa?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Bunun renkleri az uğraşma sonucunda bile tatmin edici düzeye geliyor ama AOC için baya uğraştığınız halde bile bazıları beğenmeyebilir, görüntü ve renk anlamında bu derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 15 Mayıs 2016; 13:18:24 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @furkanxtr

F furkanxtr
5 yıl (985 mesaj)
Teşekkür ederim.
I IVANGUARDI
5 yıl (2642 mesaj)
Bendede VX239H Var Ayaklık harici tasarım birebir özelliklerde öyle benim ekranda IPS 5 MS 23 İnç farkı ne anlayamadım siz biliyormusunz ? SANIRIM Sadece 2X HDMI girişi olan modeli ben bir fark göremedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IVANGUARDI -- 17 Mayıs 2016; 22:43:54 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MühendisMurat

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Bunu zaten konuda anlattım yenilenmiş modeli diye, belki bizim göremediğimiz kısımlarda geliştirmeler olmuştur onu okuyabileceğim bir yer bulamadım bütün yurtdışı siteleri dahil, biraz daha yaygınlaşsın anlarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 18 Mayıs 2016; 0:16:22 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @OTTOMANRUPE

I IVANGUARDI
5 yıl (2642 mesaj)
Bende daha yeni Aldım Gayet Güzel Duruma Göre Ofistekileride yenileyecegim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IVANGUARDI -- 18 Mayıs 2016; 0:53:59 >


Bu mesajda bahsedilenler: @MühendisMurat

G gultekinlive
5 yıl (662 mesaj)
VX239 bunun yeni nesli mi oluyor?
Ben konsolu ve ekranı kırık laptopumu HDMI üzerinden bağlayacağım sizce işimi görür mü? Bugün VP228 i inceledim pikselleri kocaman gördüm

Vx daha eskiymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gultekinlive -- 18 Mayıs 2016; 17:40:20 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

I IVANGUARDI
5 yıl (2642 mesaj)
VX239H Kullanıyorum Gayer Memnunum
Bu mesajda bahsedilenler: @gultekinlive

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Alacaksanız yeni modeli alın artık.
Bu mesajda bahsedilenler: @gultekinlive

O orenen
5 yıl (199 mesaj)
Selam,
Ben bu modelden 3 tane alıp, 3 monitörlü bir gaming sistemi kurmayı düşünüyorum.Sizce nasıl olur? Ayrıca kutu içeriği olarak yanında hangi kablo veriliyor(DVI veya HDMI?), fotoğraftan pek anlayamadımda.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Gaming için daha düşük ms'li monitör bakın derim.

VGA + DVI çıkıyor olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 23 Mayıs 2016; 2:54:30 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @orenen

O orenen
5 yıl (199 mesaj)
Hali hazırda Asus VS239HV kullanıyorum (5ms IPS bir monitör), 18 aydır kullanıyorum oyun deneyimi olarak bir eksiklik hissetmedim.Benim için en önemlisi güzel renkler yani olabildiğince gerçekçi renkler(çünkü nerdeyse hergün dizi/film izliyorum ayrıca oyunlardaki renkler çok önemli).Input lag da önemli bir sorun tabiki ama henüz yaşamadım şuan kullandığım monitörde ve açıkcası yaşıcağımı da sanmıyorum.Zaten IPS olup üstüne çerçevesiz olup üstüne 23-24 inch olup ve üstüne 5ms altında olan kaç tane monitör var?Ve tabiki uygun fiyatlı. Bu 3 monitör bana yaklaşık 2000 lira( +- 100 ) tutucak.

Eğer DVI çıkıyorsa bu durumda sadece 2 tane HDMI-DP alırım, azıcıkta olsa tasarruf etmiş olurum

Edit:Saydığım özelliklerde başka ve daha güzel olduğunu düşündüğünüz bir monitör var ise söylemekten çekinmeyin arkadaşlar.En önemli özellikleri IPS, çerçevesiz, maksimum 5ms tepki süresi ve maksimum 700 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orenen -- 23 Mayıs 2016; 3:29:21 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MühendisMurat

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Aoc I2481Fxh modeline de bak onunda incelemesini açtım o bundan daha da ince.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @orenen

O orenen
5 yıl (199 mesaj)
Baktım monitöre, çok güzel bir monitör.Bence tek eksikliği vesa olmaması ama tasarımdan dolayı sanırım ama monitör standı kullanmazsam vesa girişine gerek kalmaz.Normalde şuan kullandığım monitörü 4.monitör olarak yukarı koyacaktım alacağım 3+1 stand ile.Şuan kullandığım için duvara monte etmek için bir stand alırım olur biter.

Ama monitörü satan bir yer bulamadım? N11 de satanlar var ancak hiçbirine güvenmem.Ayrıca bütçem maximum 700 tl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orenen -- 23 Mayıs 2016; 4:57:09 >


Bu mesajda bahsedilenler: @MühendisMurat

C cozaemrecan
5 yıl (158 mesaj)
dank Lehrer
P proteo
5 yıl (2974 mesaj)
2,5 yıllık yoga 13 ekranı arızalandı, servis 1042 TL ücret istedi, hdmı üzerinden görüntü alabildiğim için en mantıklısı harici bir ekran almak olur dedim son 3 gündür monitör araştırıyorum. Bu monitör de listemde. Yalnız bu monitörde dikkatimi çeken bir durum var, Tepkime süresi : 5ms (GTGσ) diye geçiyor, diğer modeller de 5ms (Griden Griye) diye geçiyor. GTGQ ile ilgili pek bir bilgi bulamadım, sadece bu harflerle beraber 16 ms gibi bir rakam gözüme çarptı. Asus VX248H 24 de listemde, MX239H'da yine liste de yalnız fiyat olarak vermeyi pek düşünmediğim seviyelerde. Yarın karar verip büyük olasılıkla internet üzerinden sipariş vereceğim. MX de tepkime süresi 5 ms griden griye diye geçiyor, VP de 5 ms GTGQ, fark nedir bu konuda bilginiz var mı?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MühendisMurat Konu Sahibi
5 yıl (72926 mesaj)
Maalesef yok ama fark olacağını sanmam.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @proteo

P proteo
5 yıl (2974 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

Maalesef yok ama fark olacağını sanmam.

Panel sadece IPS diye geçiyor, AH-IPS VX239H de var görünüyor. Tercih sebebini etkileyecek bir farkmıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proteo -- 5 Haziran 2016; 10:37:28 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.