Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
279
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Aracı konut peşinatına değerinden fazlaya verip yeni araç almak mantıklımıdır?

S
shener Konu Sahibi
6 yıl (1588 mesaj)
Arkadaşlar merhaba,
Aracım var ve konut kredisi ile daire almak istiyorum, daire sahibi aracını da alırım ve ortalama araç değerine gore yüzde 10 fazlaya alacak kendisi ve bu işte daire raiç bedelini biraz düşük göstereceğinden kendi de vergisel açıdan karlı bende mevcut aracı biraz normale gore fazlaya satmış olacağım.
Bu benim açımdam toplam konut kredisinde ciddi bir kara yol açacak. yani 6 yılda konuta vereceğim paraya giriş seviyesi bir suv(60 bin tl) sahibi olabilirim, bendeki araç c segmenti.

Aracım da henüz yeni kıyamıyorum da biraz, ama hem daire alıp hemde aracı bile yenileme şansısa sahibim bu olursa. yani aracı verirsem aynı şekilde konuta vereceğim paraya araç taksidi ödemiş olurum çok az bir farkla.

Siz bu durumda ne yaparsınız, tavsiyeniz nedir?
Teşekkürler...
E
emre_ege21
6 yıl (316 mesaj)
Araç ne olursa olsun konuta peşinat karşılığı verilmez %50 fazla olarak alıyorum bile dese müteahhit her zaman zararına alacaktır.Fazla gibi görülen aracın fiyatı dairenin fiyatı yükseltilerek tolere edilecektir.Muhasebeciyim 6 tane müteahhit mükellefim var onlarda yapıyorlar biliyorum.
S
shener Konu Sahibi
6 yıl (1588 mesaj)
Yok ama şöyle zaten son fiyat pazarlığı yapıldı, aracın değeri olduğundan fazla kabul edecek gideri ve piyasası olan bir araç. Aracı vermezsem kendisi vergisel açıdan zararda olacak, ama buna da ok diyor. Burda aracı verme kararı bende, verirsem konut kredisi ödemeleri ve düşecek miktarı da hesaplandığında benim için ek olarak ayda 500 tl ek bir gider kalemi olarak yeni araç alma şansım olacak.
Ayrıca aracı verdiğimde araç şu andaki bedeli düşünüldüğünde o 6 sene için bana aracın değerinin 1.5 katı kadar fazla kredi ödemeden kurtaracak.
S
SYE35
6 yıl (3793 mesaj)
Araç yeni diye duygusal yaklaşmaya gerek yok, makine en nihayetinde. Takasa girmek karlı ise verin arabayı gitsin.
S
shener Konu Sahibi
6 yıl (1588 mesaj)
Orası öyle haklısınız...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.