Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
10
Cevap
938
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Aracı çekilen cezaya itiraz edebilir!
B
3 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

'Park yapılamaz' tabelasının bulunduğu bölgelere park eden araçlar artık belli şartları taşımıyorsa araç çekilemeyecek. Aracı otoparka çekilen sürücüler Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak ceza ücretini geri alabilir.

Hatalı park eden her araç artık çekilmiyor. Yönetmelikte belirtilen yerlere park edilen araçlar çekilirken çekilen araç sayısında azalma olduğu belirtiliyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Çekmenin bir amacı var. Her aracı kaldırıp götüremezsin” derken araçları çekilenler de açıklamalarda bulundu.

Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. maddesine göre, başka araçların giriş çıkışı engelleniyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde, ikinci sıra park ederek trafiğin akışı engelleniyorsa, sağlık kuruluşlarının, kamu binalarının, emniyetin, itfaiyenin araçlarının giriş çıkışları engelleniyorsa ve yaya geçitleri üzerindeki araçları çekilir. Ancak bu durumlar söz konusu değilse, park yasağı uyarısı olsa bile araçlar çekilmez, sadece hatalı park cezası kesiler.

Bütün bunlara rağmen aracınız çekilerek otoparka götürüldüyse, masrafları, ikamet ettiğiniz ilçenin ya da çekicinin bağlı olduğu kuruluşun bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki tüketici hakem heyetine başvurarak geri alabilirsiniz. Yönetmeliğe aykırı çekilen araçlar tüketici kanuna göre ayıplı hizmet sınıfına giriyor.
ÇEKİCİLERİN YETKİ ALANLARI

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Her park yasağını ihlal eden araç çekiciyle kaldırılıp götürülemez. Çekicinin bir amacı var; ya trafiği engelliyordur onu rahatlatacak, ya başka araçların giriş çıkışını engelliyordur, ya da toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafededir.

Bunlar yasayla düzenlenmiş. Biz bu konuda tüketiciler olarak tepkimizi ortaya koyunca, İçişleri Bakanlığı da genelge yayınladı. Aslında genelgede mevzuata uyun diyordu. Karayolları Trafik Yönetmeliği 119. madde kamu binalarının giriş çıkışlarını, okulu, yaya geçitlerini, kavşakları işgal etmenin yasak olduğunu, buralarda park etmiş araçların hem park cezası uygulanıp, hem de kaldırılması gerektiğini öngörüyordu.

Bir park yasağı var ve orada park etmiş araçlar trafiği engellemiyor. Onların oradan kaldırılmasının hukuki dayanağı yok. Bunu geçmişte Trafik Vakfı yapıyordu, şimdi derneği yapıyor. Yani hamam aynı hamam tellaklar değişti lakin kural değişmedi. Onların kuralı vatandaşın gözünde adeta para kazanmak için o mekanik kollarla aracı kaldırıp götürmek” dedi.
ARACIN OTOPARKA ÇEKİLME CEZASI NE KADAR?
Yasaklı yere park edilen araçlar emniyete ait trafik vakfı tarafından otoparklara çekiliyordu. Bunun için de aracı çekilen kişiden 90 lira parka çekme ücreti alıyordu. Artık trafiği aksatmadığı müddetçe araçlar çekilmeyecek, sadece yasaklı yere park cezası kesilecek. Yasaklı alana park cezası ise 134 lira olarak uygulanıyor.
“HER ARACI KALDIRIP GÖTÜREMEZSİN”

Ağaoğlu, “Çekicilerin araç çekme yetkisi yoktu, yetki trafik polisindedir. Trafik polisi de nerenden araç çekilip, çekilmemesi gerektiğini bilmek durumundadır. Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. Madde açık; başka araçların giriş çıkışını engellemiyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde, ikinci sıra park ederek trafiğin akışını engellemiyorsa o araç çekilmez.

Sağlık kuruluşlarının, kamu binalarının emniyetin, itfaiyenin araçlarının da giriş çıkışlarını engelleyen araçlar çekilecekler, yaya geçitleri üzerindeyse çekilecektir. Çekmenin bir amacı var. Her aracı kaldırıp götüremezsin. Burada park yasağı var mı yok? Ama yangın musluğu var. İşte bu park yasağıdır. 5’er metre iki taraftan park eden araçlar kaldırılır götürülür. Kaldırılıp da götürülmesinde yarar vardır.

Allah korusunun ani bir yangın çıksa bunların sürücüleri mi aranacak. İtfaiye yanaşıp buradan su takviyesi alacak ama her park yasağı olan yerde araç kaldırılıp götürülemez. Ona sadece park ihlal cezası yansıtılır” diye konuştu.
YASAK TABELASINA RAĞMEN TRAFİĞİ ENGELLEMEYEN ARAÇLAR KALDIRILAMAZ

Aydın Ağaoğlu, bir park yasağı tabelasını ve yanında park halindeki araçları göstererek, “Bu araçlar trafiği engellemediği için buradan kaldırılamaz. Buradan aracı kaldırılan vatandaşın şu hakkı vardır; cezayı ödeyecek, trafik kuralını ihlal etmiş. Ancak aracını kim çektiyse, o makbuzla o iktisadi işletme, ya da ticari kuruluş kimse o kuruluştan hem çekici ücretinin, hem de otopark parasının iadesini talep edebilir.

Kabul etmedikleri takdirde de tüketici, ikametinin bulunduğu yerdeki ya da o işletmenin bulunduğu yerdeki Kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurup bu bedelin iadesini talep edebilir. Ve almalıdır da.

Çünkü Karayolları Trafik Yönetmeliği 119. maddeye aykırı olarak çekilmiş bir araç var ortada, haksız yere bu çekilmeden dolayı ödenmiş bir bedel var. Ayıplı hizmet sunulmuştur, ayıplı hizmetin ortaya çıkardığı zararı da hizmeti ayıplı sunan ödemek zorundadır. 90 lira çekici ücreti, 12 lira da park ücreti alıyorlar. Ama bu işi ticarete çevirmiş bazı çekicilere trafik polislerinin göz yummaması lazım. Çünkü çekicinin, tek başına çekme yetkisi yok. Oradaki trafik polisi karar verecektir. Trafik polisleri de kuralları, yönetmelikleri bilen kişilerdir” şeklinde konuştu. (DHA)
https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/araci-cekilen-cezaya-itiraz-edebilir-5577329/J
3 yıl
Yarbay

itiraz ettim heyete. ne yazık ki bir sonuç alamadım. aracı cerrahpaşa hastanesi önünden çektirmiştim iki sene önce. acaba cerrahpaşa hastanesi önüne kim neden park etmiş olabilir? hastanenin içinde park yeri olmadığı için mecbur kalıp dışarı çekmiştik... yani hastamız vardı. ama bir sonuç alamadık ödediğimizle kaldık...E
3 yıl
Yarbay

it iti ancak aç kalınca ısırır.
iki yıl önce tuzla tersaneler bölgesinde aracımı isparkın içinden çektiler.
sebep ise otobus manevra yapamıyormuş.
biri de demiyor ki otobusun isparkın içinde işi ne? ama gel de anlat işte.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
J
3 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

it iti ancak aç kalınca ısırır.
iki yıl önce tuzla tersaneler bölgesinde aracımı isparkın içinden çektiler.
sebep ise otobus manevra yapamıyormuş.
biri de demiyor ki otobusun isparkın içinde işi ne? ama gel de anlat işte.
ceza ödediniz mi? sonuçta araç ispark içerisinde, parasını verdiniz park etmek için. bir kaç kişiden daha duydum ispark'ta araç çekildiğini ama ceza yediler mi bilmiyorum.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
E
3 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: Jeremy Klakson

ceza ödediniz mi? sonuçta araç ispark içerisinde, parasını verdiniz park etmek için. bir kaç kişiden daha duydum ispark'ta araç çekildiğini ama ceza yediler mi bilmiyorum.

Alıntıları Göster
ödedim tabi, 90 tl çekici haracı 12 tl otopark haracı 134 tl de devlete haraç verdim.
trafik bölge amirliği git nereye dava açıyorsan aç demişti.K
3 yıl
Yarbay

İzmir’de iyice ahlaksızlaştılar bunlar. Yerleşim yerlerinde, yolu en ufak derecede engellemeyen tek sıra park etmiş araçları çekiyorlar. Fakat akşam nargile kafelerin veya meyhanelerin önünde yolu kapatan ikinci sıra park eden bedevilere ceza yazıldığını ve araçlarının çekildiğini hiç görmedim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
3 yıl
Yarbay

Bugün florya caddesi üzerinde bir çekicinin 3 araca yanaştığını gördüm. Önce en gerideki focus yöneldi. Başladık arkadaşla izlemeye. "Bak dedim en ucuz olanı kaldırıp götürecek." Sonra bunu duydu bmw yi çekmeye niyetlendi. Tam götürecek "yasak değil mi?" Diye sorduk. Oralı olmadı cevap vermedi. Sadece foto çekip gitti. Araçlara dokunmadı.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 ay
Binbaşı

Bugün aracımı çekmişler, ne park edilemez tabelası var nede yolu kapatıyorum.
Tüketici hakem Heyetin başvurup olumlu sonuç alan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre_virüs -- 6 Ekim 2022; 10:50:1 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
2 ay
Yarbay

onlara yermi abicim yemezzzz . herkesin çükü gariban vatandaşa kalkar bu ülkede.
Bu mesajda bahsedilenler: @ksk_kaan
H
2 ay
Yüzbaşı

Ben başvurdum karar metninde bizim görevimiz değil diye karar almışlar oy çokluğu ile kimden alacağız bilemiyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @emre_virüs
E
2 ay
Binbaşı

Adamlar çekmişler aracı sebepsiz yere ama kimseye itiraz edemiyoruz...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.