Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Araç yedek su deposu kapağını açık unutmak

K keles71 Konu Sahibi
3 ay (395 mesaj)
Arkadaşlar nasıl oldu bilmiyorum ama yedek su depo kapağını açık unutmuşum. Bı 100km kadar yol gittim. Hararet yükselmedi ama arabadan dumanlar çıkmaya başlayınca kaputu açtım o zaman fark ettim depo kapağını takmadığımı. Şu bitmiş hemen Su ekledim, araba biraz rahatlayinca tekrar yola devam ettim. Bir sorun olmadı sonrasında, hararet falan yükselmedi. Herhangi bir problem olabilir mi ?
T tosunoo
3 ay (268 mesaj)
Dumanlar çıkmışsa sorun olabilir ama büyük bir şey olduğunu sanmıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E Erreguay
3 ay (1217 mesaj)
Daha haret yapmadan yakalamışsın
Bişey olmaz (inşallah)

Normalde su kaynama derecesine yaklaşır ama kapalı devre sistem olduğu için dışarı buhar kaçıp su seviyesi azalmaz.
Sen kapağı takmayınca soğutma suyu da ısınınca buharı olup uçtu. Onu gördün sen.

Eğer soğuk bi yerde yaşıyorsan antifiriz değeri düşmüştür. Don riski olan bi yerdeysen boşalttırıp antifirizli suyu yenilenen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K keles71 Konu Sahibi
3 ay (395 mesaj)
Dediğiniz gibi galiba suyun buhariydi. Heryer su olmuş arabanın ondan kaynaklı galiba. Bugün yine sabah bindim hararet yükselmedi. Ama sabaha kadar araba su eksiltmiş galiba kaçak var hortumlarda.
Bu mesajda bahsedilenler: @Erreguay

Z zero01
3 ay (2424 mesaj)
Kış günü olması sebebiyle en az zararla atlatmışsın.
M MeGaDave06
3 ay (4804 mesaj)
Geçmiş olsun. Ucuz yırtmışsınız hararette artmadıysa erken görmeniz iyi olmuş. Kış soğuğu şansınıza olmuş. Yazın sıkıntı daha büyük olurdu.

Fakat gene bi yanlışınız olmuş. Motor çalışma sıcaklığındayken su ilavesi yapılmaz. Motor bloğu ve conta zarar görme ihtimali var sonuçta koyduğunuz su soğuk ve sıcak parçayla birleştiğinde sıkıntı oluşturabilir. Ama 1 seferlikten çok bişey kaybettirmez aklınızda bulunsun.

Bide rica ediyorum saf su kullanın musluk suyu kullanmayın. Musluk suyundaki onca klor ve kireç motor ısınınca radyatör kanallarında motor su kanallarında kireçlenme yapar ve soğutma performansınız düşer. Kipada 1 litrelik saf su 4.90 olması lazım. Benzinlikte 10 lira

Hayırlı yolculuklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 6 Ocak 2021; 21:26:7 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.